Gemengde Berichten. Op de beurs te Amsterdam liebben weer Standjes plaats, liet N. v. N. meldt daarover i regeering een waarborg oplevert, dat in't alge meen ook ten deze zal worden gehandeld zooals betamelijk on in het belang des lands is." De gewone audientio vati den minister van Justitie zal op Dinsdag 7 dezer niet plaats hebben. Van wel ingelicht e zijde verneemt liet Dag blad, dat bij tiet onderzoek van liet wetsont werp tot regeling van den krijgsdienst, in de nfdeelingen van de Tweede Kamer de leden vrij druk waren opgekomen en dat de groote meerderheid zich daarbij heeft verklaard voor liet beginsel van den persoonlijken dienst plicht doeli dat het overigens niet aan het te berde brengen van ontbrak. Aan den op morgen te Rotterdam te houden kegel wedstrijd zal ook worden deelgenomen door de vereeniging «Anti-Poedel" alhier. ewichtige bezwaren Wij vernemen, dat de Bnuiimanselie regee ring aan den heer 11. P, .1. Tutein Nolthenius, ingenieur van 's rijks waterstaat 2c kl., den bouw heeft opgedragen vaa de ontworpen havenwerken te Rio-Grandc, waarvoor de liecren Waldorp c. s. de ontwerpen maakten. (11. Ort.) De heer A. .1. M. Visser, burgemeester van Geervliet, die zich enndidaat had gestold voor de verkiezing der Prov. Staten, heeft thans die eandidatunr ingetrokken. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren, beschikkende op de adressen tot afschaffing der kermis, met 27 tegen 7 stem men besloten de kennis te handhaven. Mel 1 October lijn van de kweekschool voor zeevaart te Leiden 120 jongens overge plaatst op het wachtschip te Amsterdam, waai door de kweekschool nu 74 leerlingen telt, waarmede do nieuwe cursus begint. De Nederlandscho schilder Hubert Yos, to Londen, heeft op de kunsttentoonstelling te Dresden de hoogste onderscheiding behaald met zijn pastöl-teekening: Home-Rulers. Het gi tal vreemdelingen, dat zonder middel van bestaan uit ons land is uitgeleid, in de drie afgeloopen kwartalen van dit jaar, be draagt 23G2. Bij nader onderzoek naar het aau de Haar!. Courant ontleende bericht, als zou een persoon door aanraking van inkt met een onbeduidend wondje in het bloed ver giftigd zijn en bijna plotseling gestorven kunnen wij mededeelen, dat er van aanra king niet inkt niets bekend is en dat de lijder acht dagen zwaar ziek is geweest. De ziekte ontstond uit een furunket of kwaad aardige ziekte aan den neus, waarvan do oorzaak niet nader is op tc geven. Spoedig daarop volgde hersenontsteking met hevige koorts, en vervolgens de dood. De zieke had te voren dikwijls geklaagd over schrikkelijke pijn in het hoofd. (Hel Oentram.') Een beursbezoeker, de beer L., wordt sedert eenigen tijd lastig gevallen door een niet- beursbezoeker, den heer G., die pretendeert op eerstgenoemde een schuldvordering te lieb ben tan zeer ouden datum. Deze schuldvor dering, oorspronkelijk groot circa f20.000, is door rente op rente in ongeveer dertig jaren opgoloopen tot fGB.HOO. Een bijkomende omstandigheid schijnt dc gerechtelijke invordering van bet bedrag in den weg te staan. Sedert Maandag nu beproelt de lieer G. op zeer bijzondere wijze den hoer L. tot afbetaling te bewegen. Hij bezoekt do beurs en pijlt voor den beer E. heen en weer wan delen. wat natuurlijk spoedig de opmerk zaamheid en ook il --put-/ucii| we';te. Eonige personen maakten er Donderdag een aardig heid van, ïnun.ip don beer G. in bun midden en wilden hem ten de beurs dringen. Ten slotte geraakte de heer G. in de nfdee- ling der schippers terecht. Inmiddels had een der bezoekers, een einde willende maken aan het storend rumoer, de politie te hulp geroepen, cn twee agenten verschenen dan ook op hot door hen slechts zelden betreden terrein. Die verschijning van dc gewapende macht was echter tegen den z.in van andere be zoekers, en nu keerde nen zieh tegen de politie, die ondanks haar kractitigen tegen stand, waarbij zij zelfs den wapenstok trok, van de beurs gedrongen werd. De agitatie duurde den ganschen middag voort. De Ensehedesclte katoenspinnerij, opgericht in 1834, werkende met *18,000 spindels en *180 arbeiders, is gistermorgen afgebrand. De brand is ontstaan op de bovenste ver dieping. De fabriek was geheel voorzien van Griudel's bmndbluseli-systeom. Zij was ver zekerd op beurspolisson. Er zijn geen per soonlijke ongelukken te betreuren de arbei ders hebben tijdig de fabriek kunnen verlaten. Omtrent de Enscliedesche katoenspinnerij wordt nader medegedeeld De spinnerij is geheel uitgebrand, maar de achtergelegen loodsen ziju gespaard ge bleven daarentegen zijn drie blokken arbei derswoningen in de nabijheid mode verbrand. üe spinnerij is verzekerd op beurspolis voor f210,000, in gemeenschap niet f 45,000 eigen risico. In den nacht van 25 op 20 Sopt. jl, zijn in de R.-k. kerk te ICiein-Zuudert door mid del van braak en inklimming ontvreemd 1 zilveren kelk, gewoon model1 gouden pateen eu een zilver verguld lepeltje; 2 zilveren hallen rnet handvatsels; 1 zilveren wierookvat; 2 zilveren ampullen; 2 zilveren O. L. Vrouwekronen4 zilveren scliepLors 2 zilveren kronen van het kind Jezus; 2 paar gouden halskettingen2 stel gouden halsslolen; 2 paar gouden oorbellen; 1 zil veren bediouingsdoosje; *1 zilveren doopdoosje; 1 groote zilveren doos6 gouden relequiei'-n^ kastjes. De officier, van justitie te Breda verzoekt opsporing dezer voorwerpen, en, zoo daartoe termen zijn, aanhouding van don persoon in wiens bezit zij gevonden worden en bericht. Donderdagavond rukte de brigade mare chaussees uit Roermond onder bevel van kapitein Aliu'd uit om, op last der rechtbank, eene gewichtige arrestatie te doen. Het betrof nl. de aanhouding van 0 boerenknechts te Asenraij, gemeente Maasniel, beschuldigd van medeplichtigheid aan de aanranding, gepleegd op de 20-jarige boeren meid M. G., wonende aldaar. De hoofddader werd reeds terstond na het misdrijf gevat. Vijf der verdachten werden uit hunne bed den gehaald, zwaar geboeid en nog denzelkleu nacht gevankelijk naar Roermond gebracht de zesde was naar Helden, zijne geboorte plaats, vertrokken, waarheen bericht gezonden werd, en waar deze door de marechaussees uit Holden—I'anningen aangehouden werd, zoodat zij thans alle zes te Roermond in ar rest ziju. Donderdagnacht is ten gevolge van bet stormachtige weder de polder genaamd mie Kwi.stgelden", gelegen nabij Zevenborgen en Khmdert en grenzende aan bet llollandsclt Diep overstroomd. Veel wild is door den vloed omgekomen. Al de gorzen langs de rivier bet Spui te Oud-Rdorlarid zijn door den Imogen vloed onder water gezet, en liet grootste gedeelte van liet daar grazende vee is gestald. Op Tesselstromu vas Donderdag veel klein wrakhout in drift, De loc-tand der zee was hol. met stormachlig weer uit bet \Y.'/..W. Vermoedelijk door een sterken rukwind is Woensdagavond t.e Breukeb'n de 75-jtirige huisvrouw v.in den 85-Jnrigen IE te water geraakt en verdronken. Donderdagmorgen werd haar lijk nabij Nijenrode uit de Vecht opgevischt. Een 33-jarig jonkman te Leeuwarden had in zijne woning een geweer in handen geno men, dat hij meende ongeladen te zijn. Er zat echter nog een kogel in. Door eene of andere oorzaak ging het geweer af, en hij werd door het schot zoodanig getroffen, dat hij terstond dood was. Een lezer van het Ulr. Dbl. meklt naar aanleiding van het bericht over de uitgewon den insumgraaf het volgende Sedert eonigen tijd bestaat er een soort uur werk dat in sommige gevangenissen reeds gebruikt wordt. Het dient, evenals de insumgraaf, om te weten of do cipiers op vooraf bepaalde uren in bepaalde vertrekken of in bepaalde cellen zijn geweest. Het is echter veel eenvoudiger dan de insum- granf en bestaat uit een gewoon horloge, waarin een strook papier bevestigd isdie door een spiraalvee!' wordt vomtbewogen. Op deze strook papier, welke telkens kan vernieuwd worden, zijn de uren eu minuten aangegeven. Terwijl een gewoon horloge twee gaatjes heeft, éen voor het opwinden en bet andere om do wijzers te kun nen verzetten bezit dit uurwerk er drie. Wijst het horloge bijv. op 2 nur, dan komt do 2 op de strook papier evonfeens juist vóór de dorde opening, In do gevangenis is op verschillende plaatsen een soort van scherp sleuteltje opgehangen, en dit moet de cipier op het uur, dat hem bevolen is, een oogenbiik drukken in de derde opening. Daardoor kan de directeur zien, of de beambte op zijn tijd geweest is waar hij wezen moest. Is bij slechts éen minuut te Iaat, dan geeft het indrukse! op de papieren strook dit te kennen. Natuurlijk is dit uurwerk niet alleen dienstig voor gevangenissen maar kan het ook voor andera doeleinden gebruikt worden, zooals inder daad reeds geschiedt. Rotterdam. Gistermiddag is een 5-jari| meisje, dat door te struikelen aan den afrit van den Eend rechtsweg door een tramwagen werd aangereden, ernstig gekwetst naar het ziekenhuis overgebracht, en is daar heden overleden. Delft. Sedert Woensdag jl. is de zeesluis van het waterververschingskanaal wederom onder het beheer van het hoogheemraadschap van Delfland. Dientengevolge is de kunstma tige spuiing door middel van opmaling van het grachtwater gestaakt en de natuurlijke lozing hervat. Ook de commissie voor de spuiing heeft luire waarnemingen voortgezet. 's-Gravenzande. Dr. Snijders, die Don derdag jl. zijn 50-jarig jubilu als dokter her dacht, ontving bij die gelegenheid van heinde en ver en uit alle klassen der bevolking de meest hartelijke bewijzen van belangstelling en verscheidene geschenken. Er heeft zich te Böriijn een comité gevormd om een standbeeld voor keizerin Augusta op te richten. Naar men uit Parijs beiicht, wordt tusschen de nieuwe Panama-kanaalmaatschappij en de regeering van Columbia onderhandeld over een overeenkomst, welke o. a. de volgende bepalingen bevat Do nieuwe maatschappij zal binnen achttien maanden na goedkeuring van do overeenkomst met. bot werk beginnen. Zeodi a het werk begon nen is, zullen alle Columbia, nsclie goederen voor halve vracht vervoerd worden op don spoorweg over do landengte, de regeeung zal van de maatschappij f 14,400 per maand ontvangen voor de bfischoiming van iio'r kanaal, zoolang tot bet woik voltooid is. Er komt op do landengte een garnizoen van 500 man, v;|§welke 250 utan ten dienste van de maatschappij zullen zijn. Do re- geoiing staat allo nondige gronden of voor het maken van kunstmatige meien, enz,, tot een totale uitgestrektheid van 10,000 hectaren. Daar- voor zal de maatschappij aan da regeering een som van f5.760,000 betalen en haar preferente aandaelen in de nieuwe onderneming verschaffen tot een bedrag van f2,400,000. De erfgenamon van Benjamin Franklin be twisten nu in rechten de geldigheid en verzetten zich tegen de verdere uitvoering van liet testa ment vun den beroemden man. Franklin vermaakte aan de steden Bostonen Philadelphia ieder f *12,000, om tegen 5 percent rente uit te leunen aan jonggehuwde werktuig, kundigen. Na verloop van twee eeuwen moesten do millioenen, waartoe dan liet fonds naar zijne berekening zou zijn uangegrooid, besteed worden tot doeleinden van algemeen boiang. Thans, na vorluop van do eerste honderd jaren, bedraagt liet funds van Boston 400,000 dollars en dat van Philadelphia slechts *150,000 dollars. De erfgenamen vinden daarin aanleiding om nieligvoiklaring van bot testament wegens wanbeheer en verdeeling van het geld te eischen. Albert Bache, ambtenaar bij de marine, een achterkleinzoon van Franklin's dochter, treedt als eischer op, ten behoeve van ruim vijftig erfge namen. (JE vu Bij Shoshone Daho, op den Oregonspoorweg, zijn twee personentreinen in botsing gekomen. Twintig menschen moeten bij dat ongeluk zijn omgekomen. Bij een brand in een spinnerij te Baldocco, bij Turijn, ontstond een vreeselijke paniek onder de werklieden; 50 hunner werden onder de puin- hoopen van een instortende trap begraven30 werden zwaar gewond, velen zelfs stervende te voorschijn gebracht. TeBraiia, bij Bucharest, is, bij het afladen eener •100 centenaars wegende kerkklok, de buig, welke het schip met den vasten wal verbond, onder de zwaarte van het gewicht bezweken, ten gevolge waarvan alien, die er bij behulpzaam waren, in don Donau stortten. Elf personen zijn verdronken, vela anderen zijn gewond. Volgens berichten uit Panama zou de storm groote verwoestingen aangericht en de.stad Cin- dad, in Bolivia, onder water gezet hebben, waar door 2000 personen zonder dak zouden zijn, terwijl de schade op een half milhoen pond sterling geraamd wordt. Te Sydney heeft Donderdag een hevige brand in de hoofdstraat de Ciiy-bank, te Athenaoum- ciub en zes grooto magazijnori verwoest. De schade zou op IS millioen gulden geschat moeten worden. Het «golfspul", Lnwntcnnis, cricket on croquet zijn in Engeland voor 't oogenbiik geheel in de schaduw gesteld door een nieuw spel in de open lucht, dat, zooals men zegt, duor half Engeland wordt gespoeld, «Golf wordt gespeeld door twee personen, die elk een kleinen kogel of bal hebben en een stok, die op het einde lepelvormig uitloopt. Do lengte der baan kan men willekeurig bepalen, tot een lmlve mijl toe. Op regelmatige afstanden zijn kleino galen, 46 duim in middellijn, gemerkt door kleine vlaggetjes. De kunst is nu om door slagen niet den slok zijn bal in een der gaatjes te brengen, en hij, wion dit liet vaakst met éen slag gelukt heeft het spel gewonnen. Do spelenden slaan beurtelings. Men zou niet gelooven, dat dit oogouschijntijk zoo eenvoudig spel veo! ambitie kon opwekken en toch is dit het geval; sommigen ontwikkelen een bijzonder groote vaardigheid in het berekenen van de richting, de steikte van den slag, en het opmerken van toevallige hinder nissen. Bij voo! keur worden de banen aangelegd, waar het terrein vele zwarigheden te overwinnen geeft. «Golfv werd in de *I6o eeuw in Schotland reeds gespeeld en door do Ktuatts naar Engeland overgebracht. Jacobus dc Kei'sfo benoemde hof- stok en bof-bal in akers, die het l.of van de noodi- ge apparaten voor het gultpol moesten voorzien. Op het einde der voi i,u: ,<cmv word hot met hartstocht in Engeland ge-peoM later veSjunwda de belangstelling, maar mi is men in Engeland en Schotland beide weer »gii!(gale"Ook in Indiü wordt het vee! gepooid. 1 doe Am d) Koi het Mm kern kers hote hoti aanl ten gast die: won meei nera de l toiin vuld Df plan de n weg mere kano Ook naar zeer oplev De zou zou 1 hot r den i gemai ten g spoor' richt, drie f last r te br van I geraa den), kanaa Vol denbe vanst alleen gebrui brieve van ei twee enkele gespro geheel een a terwijl De Ei tonden

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2