A0. 1890. Donderdag 9 October. N°. 7604. P O L I T I E. Feuilleton. MISLXJKT. f "•Vs er-en-veertig-ste Jaargang. t .05. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGËVKÏÏf j" ODÉ. Blitenlaiidsclic Berichten. Oct. fr. 3 md. meeste en Dou- 1. Vs a Vsi 'ovtugal hooger. id. Deli- rorsten- andelm. beter. 'edaan. Avion ia Gold AltONNKMBNTSPiltJS, per kwartaal Franco per postdoor liet gehoele Rijk Afzonderlijke noininers - 2.50. - O.iO. BUUBAÜ! SliiBKT. ISi 2 4. Advertentieprijs: van 110 gewon» regels met inbegrip von eeue Courant4.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Drikhaai. geplaatst wordt tegen twekmaai. berekend. Aan liet Commissariaat zijn als op straat gevonden aangegeven: een gouden oorbel, het onderstuk van een bloed koralen oorbel, een rood geruit hinder» scïiortjc, een bruin koralen halsket tinkje, een «nltje met f O.ïlVs, een rood satijnen strik, een nlenw blauw boe zeroen, een etui van een slgarenpMp, een gouden medaillon gemerkt J.v. IC., een militaire klccrkloppcr, gemerkt A no. 1301, een bloedkoralen oorbelletje, een kinderzak, een streng blauw ka toen en een sleutel aan een koperen kettinkje. ENGELAND. De hulp der troepen die te Chatham ge reedstonden. om naar de terreinen dei- fabrieken op te rukkenwelke Londen van lichtgas voorzien, is niet behoeven ingeroepen te worden. Er is geen werkstaking uitge broken. De directeur der gasmaatschappij, waar het uitbreken eener staking gevreesd werd, had hare maatregelen genomen. Gedurende de laatste weken heeft zij op het terrein van elke gasfabriek groote ijzeren gebouwen doen oprichten en deze van het .noodige laten voorzien om in elk een 1500 •mannen dag en nacht te huisvestenzoodat zij de fabrieksterreinen volstrekt niet behoe ven te verlaten. De legersteden zijn gereed eene groote keuken kan onmiddellijk in gebruik worden genomen, eetzaal en andere lokalen zijn ten diensteder werklieden inge richt. Verder zijn de gashouders gevuld en de voorraad steenkolen, die nog dagelijks vermeerderd wordt, is reeds voldoende voor negen weken. De regeering, op den stand van zaken opmerkzaam gemaakt en door de ervaring van verleden jaar met de dokarbei ders en nog onlangs te Southampton geleerd, heeft thans niet stilgezeten, maar politie en militaire autoriteiten de noodige bevelen gegeven om terstond alle wanorde te onder drukken en goedgezindeu werklieden de noodige bescherming te verlcenen, en als het noodig mocht zijn uit soldaten en matrozen, als ooger.bliKkelijke hulp voor eenige dagen, de noodige werkkrachten voor dc fabrieken aan te werven. De gevolgen van deze flinke en uitgebreide voorzorgsmaatregelen zijn dan ook niet ach terwege gebleven. De eischen der drie unionisten-deputaten werden nu beleefde vragen en ve.'-zoeken, en ofschoon hetgeen zij verlangden rondweg werd afgeslagenver klaarden zij volstrekt geene werkstaking te beoogen. Zij betoogden het nut vun hunne vereeniging en waren slechts bevreesd, dat de directie den unionisten ingedaan" zou geven. Waarom had de maatschappij zoo'n groot ;n voorraad kolen opgedaan'f Het was om er ziek van te worden, zooals die altijd maar vermeerderd werd, verklaarde een dei- drie afgevaardigden. En dan die groote ijzeren gc-houwen, wat moest dat betcekenen? Dood eenvoudig omdat we op alle mogelijke gebeur tenissen voorbereid willen zijnwas het antwoord dat de directie gaf. Niet het minste verschil, werd hun verder gezegd, zou er gemaakt worden tusschen unionisten eu niet-unionistenslechts de werkman die zijn plicht niet deed zou worden ontslagen. De voorstellen, waarvan liet gevolg zou zijn dat de maatschappij onder toezicht zou komen van de werkliedenvereeniging en de directie niet meer vrij zou zijn in de keuze van hare geëmployeerden, en zelfs het beleid dei- zaken van de goedkeuring van bet bestuur der unionisten afhankelijk zou worden konuen niet in overweging worden genomen. De drie mannen zijn heengegaan en ver kout, «ten 's avonds in eene vergadering, dat zij beleefd wareu ontvangen, dat de directie geen kluchten had over har; werklieden en niet van zins was, zooals het gerucht zeide, de unionisten naar huis te zenden.' "Volgens de Daily Neios neemt de gezant Nelidoff eene krasse nota naar Konstanti- nopel mede over Armenië. De overlieden in "ben Kaukasus zullen eerdaags de vrije toe lating voor Turksche Armeniërs, zonder passen, openstellen. F R A N K R IJ K. La Jour, een republikeinsch dagblad, onder redactie van Charles Laurent, doet in een hoofdartikel eenen heltigen aanval op den minister van financiën, dien het blad be schuldigt van zich te verrijken door beursspel. liet gerucht was in omloop, dat de Bou- langistische afgevaardigde Laur, voornemens was bij de hervatting der Kamerzitting mach tiging te vragen tot het doen instellen eener vervolging tegen zich zelf en tegen een zeker aantal Boulangistische afgevaardigdenlei- zake van de jongste gebeurtenissen en ont hullingen. Een redacteur van de France heeft zich toen tot den lieer Laur gewend en gevraagd, wat er van het gerucht waar was, waarop deze het heeft bevestigd, onder bijvoeging van het volgende: Ik ben alleszins besloten om dat debat uit te lokken, en zulks in het belang van de partij waartoe ik behoor. Wat mij betreft, meen ik, dat niet hot Boulangisme achter dc schermen mij kan schoon wasschen van de beschuldiging van verraad ten opzichte der republiek. Ik wil een vonnis, zelfs uit gesproken door mijne politieke tegenstanders. Mjjne kiezers hebben het recht het te eischen, en zij zullen het eischen. Eindelijk voor de verdediging van den tegenwoordigen vorm zelfs van de regeering, ben ik overtuigd dat het noodig is dat men weet of de historische nachten en de feiten die daarop gevolge zijn, strafbare handelingen zijn. Ik beweer, dat er thans geheel soortgelijke plaats hebben en dar er een einde aan moet gemaakt worden, teneinde voor altijd in Frankrijk het x-epu- blikeinsche regime te vestigen. LUXEMBURG. De bewering van sommige dagbladen, als z.ou de minister van staat zich naar den hertog van Nassau hebben hegeven, teneinde metdezen een onderhoud te hebben, is onjuist. De heer Eijschen heeft Luxemburg niet ver laten. B B L G I E. De minister van landbouw en openbare werken, de heer De Bruijn, die Maandag naar Meclielen was vertrokken om tegen woordig te zijn bij de opening der haven werken, werd daar uitgejouwd en uitgefloten. Km t, l'lOS'/j 47.80 47.75 47.G0 59.10 100.50 47.05 nessen 1.901/, 1.461/, 1.831/» i7.50 2.21 §.'451/a Geschiedkundig Verhaal. (Uit het Duitsch van P. E. v. Ajieg.) 1. 1. In een oven kostbaar als sierlijk gemeubileerd vertrek van eon der paleizen op Newski-Prospekt te St.-Petersburg zaten op een divan nevens elkan der in een levendig onderhoud verdiept een schoon, slank opgeschoten jonkman en eene jonge, dame van omtrent drie en twintig jaar. Zij wns zoo oogverblindend schoon, dat elk mannenoog vol belangstelling, bijwijlen vol verrukking op deze lieflijke gestalte bleef staren. 't Was de weduwe Natalie Powlowna Karasch- nikow, en de naast haar zittende man was czaar Alexander 1 van Rusland. Onze geschiedenis speelt in het jaar 1805, alzoo in den lijd, toen de keizer, die op 23 December 1777 gebuion was, zijn achtentwintigste jaar nog niut voleindigd had, Wat de persoonlijkheid des keizers betieft, volgen wij hier de beschrijving van een tijdgenuoi, die hem tien jaar later op hot Weener congres ontmoette. Alexander was groot, forsch maar zeer bevallig van uiterlijkzijn blond, dungelokt haar had een rossigen weerschijn; zijn gelaat vertoonde de meest regelmatige trekken, een paar levendige, helderblauwe ougen, en fijnbesneden mond, een bevallig roodu tint, en dit alles, gepnard aan hoogst innemende manieren en eene edele, echt vorstelijke houding, wekte bij iedereen eerbied en bewondering. Men kan zich voui stellen, .boe iii het bijzonder de vrouwen oordeelden over eenen man, die niet alleen lichamelijk met zoo rijke natuurgaven was bedeeld, maar ook een waarlijk edel hart bezat en bovendien keizer was van het machtigste rijk van Europa, Tot aan zijnen veel te vroegtijdigen dood is hij niet slechts de lieveling der vrouwen, munr van menig harer de afgod geweest. Zijn levendig temperament voerde hem van do eene bloem naar de andere. Nu had hij rijn oog geslagen op de bekoorlijke jonge weduwe, met wio wij hem hebben aangetroffen. Hij beminde haar vurig en trachtte ijverig hare wederliefde te winnen. Zij echter ontweek zijne liefdesbe tuigingen, waardoor natuurlijk zijn hartstocht nog werd aangewakkerd. Natalie Karaschnikow was geboortig uit eene zeer oude adellijke familie en door baar eerste huwelijk zelfs in betrekking tot het keizerlijk huis gekomen. Reeds als halfvolwassen meisje was zij uitgehuwelijkt aan een mnn, dien zij niet liefhad, maar die na een tweejarigen echt was overleden en haar als achttienjarige weduwe had achtergelaten. Jammer, nat gij ons verlaten moet, Majesteit," zeide zij, den keizer met baar schoone oogen meewarig aanziende. »Vier weken is zoo'n lange tijd 1" sliet kan niet andeis, Natalie!" sprak Alex ander na eenig zwijgen. »Ik moet St.-Peters'", urg vier weken lang den tug toekeeren. De plicht gebiedt ook den beheerschet- van inillioenen, en hij allerminst mag met zijne neigingen teke ning houden. Hoe gaarne zou ik kroon en schepter, die mij soms ijdele beuzelingen toeschijnen, er aan geven, om ook eens als anderen eigen wil en begeerte te kunnen volgen; doch, zoonis ik zeide, als de plicht gebiedt, moet zelfs dc keizer en hij hut eerst zwijgen. Thans loept hij mij om het zwaard te trekken tegen den dollen Corsikaan, die op zijn zegetocht door westelijk Europa ook tot het grondgebied van mijn rijk is doorgedrongen, liet oog der ganscbe woreld is op mij gevestigd. Van mij alleen verwacht men redding in den nood. Ik mag die hoop niet teleurstellen." sZend toch uwe dappere generaals, Majesteit. Uwe troepen zullen ook ondor hunne leiding over winnen. Waarom zoudt gij u zei ven blootstellen aan de gevaren vonden oorlog? Uw leven is te kostbaar." iMijne tegenwoordigheid bij het legoris noodig om de soldaten aan te sporen, hun bloed ann het vaderland te wijden, Als zij mij zien, dan zal hun ook bij den donder van 't kanon de moed niet ontzinken. Hun keizer, dit weten zij, geleidt ben tot de overwinning. Mijne voorvaderen hebben nooit geschroomd den strijdlust hunner dopperen op deze wijze levendig te houden, 't Is daarom, dat ik u moet verlaten, hoezeer liet mij grieft. Doch ik keer weldra terug om mijn lmrt aan uwe voeten to leggen." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1