i'iuiHMilaisrtschti lïer icliteii» handelingen tusschön Engeland en Italië niet afgebroken ten gevolge van de weigering ran eerstgenoemde mogendheid om Kassala to laten bezetten door de Italianen, maar de Engclselio onderhandelaars zouden aan de Italiauuselie hebben voorgesteld, om vau Kas sala af te zien of cr onmiddellijk bezit v.in te nemen. Geen dezer beide wijzen beviel aan de Uutiaunsehc regeering, welke de De- voegdheid bad willen bobben om Kassala te bezetten als haar de omstandigheden gunst ig schenen, daar zij zich niet direct wilde ot kon verbinden orn de nnndigc militaire macht te leveren, teneinde de Dorwisehen oit de plaats te ver|agen. De zoogenaatitde «anarehislfti™ hier te lande doen nu en dal van zich hoovcn. Zoo is in de vorige week te Iimda, terwijl do raad zitting hield, oene bende van die lieden de Stal binnengedrongen met den kreet Wij willen werk. geen gezwets! 't Is niet noo lig dat gij beruad.-daagt", hetgeen een onbe schrijflijk tonnei'l van verwarring ten gevolge had en veie raad-leden de vlucht deed nemen. Dn syndaeus en het dagelijkseh bestuur heb ben hun ontslag ingediend. De Sp.ian-rhe gezant heeft den minister Crista opnieuw (le afkeuring zijner regeering te kennen gegeven over hetgeen op het ka tholiek congres le Saragossa tegen Italië ge sproken is. S P A N ,T E. [Jit Gail Sebastian wordt het gerucht ver meld, dal de minister van buitenlandscho zaken eisrht, dat er eeno vervolging zal worden ingest.-ld tegen du prelaten en andere sprekers, die op het congres le Saragossa in hunne redevoeringen den koning van Italië hebben beleedigd. Ken offieieehj depêche uit Manilla meldt, dat de tot tuchtiging dot- bewoners van het Carolina-eiland Ponape uitgezonden Spaanschc oorlogsschepen bet dorp Mutalanï gebom bardeerd hebben. De troepen werden aan land gezet en namen de stellingen der inboor lingen. Daarbij worden 7 Spaanscliu soldaten gedood en 10gewond; het verlies dor inboor lingen bedraagt ongeveer 150 man. I' 0 It T U G A L. Het ministerie is voorgoed samengesteld gelijk reeds gisteren is bericht. De nieuwe ministers bobben gisteren den eed afgelegd. Uit l.issabnii wordt bericht, dat het nieuwe ministerie !n-t tractaul betreffende de Zambesi niet weer bij de Cortes zal indienenmaar het voor nnbcpaalden tijd zal laten liggen. De koning zon gisteren \an Cintra naar Lis sabon vertrekken. In iMml depêche van den gouverneur van Mozambique tan li dezer wordt bevestigd, dat Eugetscho kuimnneerboolendie aan de monding van ile Oiinde waren, de Zambesi zijn opgevaren. ondanks liet verzet van de Portugeezun. T IJ li IC U E. Volgens de Ar/eucc ih' Constantinople is aan eeno voreenigiug van Duilsclie bankiers concessie verleend voor den aanleg van den spoorweg Saloniki KarafuriaMonastir mot. eene zijlijn van Karaferia naar de Servische en naar de Griekfehe grens. De regeering waarborgt voor dezo lijn, welke 205 kilo meter lang zf zijn. I4,:ill0 francs por kilo meter gegarandeerd door de tienden te Suloniki en Monastir. li U L G A It IJ E. Indien de Porie niet toegeeft, zullen Don derdag de Grieksel«; kerken gesloten worden. Men gelooft echter, dat de l'urte het niet zoo vur zal laten kouten. TWEEDE KAM Kit DEK bTATKX-GENEKAAL. Zii/inj van 14 October. in deze zitting steed du minister van koloniën, rmmons do regeoring, de volgende nicdedeeling: Reeds is door de Staatscourant nmdegodeold dat de Koning krank is. Sedert 2G September licoft 'L. M. -zich niet kunnen bezighouden met staiitsaangolagonlimlei'. Gisturen heeft op flut Loo een hernieuwd consult vau gcneeslieei-eu plaats gehad die hunne bevinding in eon bulletin kenbaar hebben gemaakt dal gisteravond in do Staatscourant verschenen is. Do ministers van justitie en koloniën hebben gisteren op liet Loo met gemelde hoeren een onderhoud geluid. Alsnu is aan do beslissing van den ministerraad de vraag voorgelegd of reeds nu maatregelen dienen io worden genomen om in do waarneming tier rugi-ermg to voorzien. De veorzitler zegt, dat do Kamer met smart do groots» ramp verneemtdie bet land en ons Koni ngshuis treftmoge hut besel' der innige deelneming in het lijden van den Koning en (ie stellige wetenschap dat do vertegenwomdiging zich vast om den U-Oen schaart, hoe zwaar du ramp ook zij, eenigu verzachting bieden aan do Koningin in deze voos' haar zou onuitsprekelijk pijnlijke omstandigheden. liet wetsontwerp betreffende de waterstaats werken is aangenomen uiet 7S tegen S stemmen. Do lieer Cremer interpelleerde (ie legeering op welke gronden twee gewapende inijnbouwkundige expedities naar l'l. res zijn ondernomen en of or onder do tegenwoordige omstandigheden voor nemen bestaat dut onderzoek vumt te zetten. Do minister vail koloniën eunscaiceide, dat do eoisto expeditie een tin-ondeizoek bedoelde, en wol naar aanleiding van geruststellende berichten onitrom du gezindheid dor bevolking. De tweede expeditie was eene militaire, om dun verrader lijken aanval der Roklaineezeu te slratl'en. Dit een militair oogpunt mislukte diu met, maar men vond geen till. Thans is een derde expeditie afgezonden, oji vooidiacht van den commandant van liet leger, dio van hel mioidvn nit up Fiere» zal komen en een gewapende expeditie met liet deel van Uil-onderzoek kan worden gehoornd want de gouverneur generaal wil niet aansluiten met (te zuider-expoditio als do bezwaren lo groot blijven. De heer Van Houten bestreed sterk de expedities naar I-'loies als onrechtmatige handeling ea mis slag uit een politiek oogpunt. Ihj diougaaumu alsnog gewelddadige maatregelen op Flows tegen te houden. O k de hoer Cremer sloot zich hij di.-n aandrang aan mi steldo eene innlie voor, het vei trouwen uitsprekende dat du legeering eiken geweldda dige u aanval op Flm-es, zoowel ten behoove van een v. rnieuwd tin ondeiznek als ter zake vau het plaats gehad hehbondo bij vroeger onderzoek, zal weten lo beletten. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 15 October ÏSHÜ. Zondag is in do hofkapel van het paleis IIet Loo, voor 11. M. de Koningin, U. K. H. de Prinses en oenige genoodigden, een gods dienstoefening gehriuden. Do voorganger, tls. A. J.' Th. Jonker, te Etlekom. sprak naar aan leiding van Mattheus 11 24KJ. Onze geachte stadgenoot de heer ,T. L. C. Wolflensperger. commissaris van politie, hor- deukt heden den dag, waarop hij voor 25 jaren hij de Ilangsehc politie in dienst trad. Bij kan. besluit van 12 Juli -18711 benoemd, aan vaardde de lieer "WolUensporger zijne betrek king to dozer stede don 30n Juli d. a. v., cn vervult Hij doze op ene wijze, die hem de achting van alle weldenkende ingezetenen heeft doen verwerven en waarvoor wij den wuurdigeu turnt hij dezen gaarne onze huide brengen. Tot rapporteurs over hoofdstuk V (liinnen- hnidsche Zaken) der staatsbegrooting zijn dooi* de af'deelingen van de Tweede Kamer gekozen de hoeren Drantsen, Engelberts, Zaaijer, Vermeulen en De Beaufort. De verkiezing van eon lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland in liet hoofdkios'- dïstrict Oud-Dc-ierland, in de plaats van wijlen den heer mr. A. van Weel. i.-; bepaald op 12 November, De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de leges van een vierde percent, welke lot nu toe volgons de algoiiieeno voorwaarden van aanbesteding eerst bij de uitreiking der betaalordor» werd voldaan, te rekenen van gisteren, op de goed keuring vau contracten zal worden gelieven. {St.-Cl.) Blijkens uit Bern ontvangen telegraphisch bericht heell gisteren aldaar de ondorleeke- ning plaats gehad der internationale over eenkomst tot regeling vau het goederenvervoer langs de spoorwegen. (Sl.-Ci.) In de ontwerp-po.itwct (art. 3) is thans bepaald, dat voor een brief van ten hoogste '15 gram drie cents port betaald zal worden, indien de brief besteld wordt binnen den kring van liet post- en hulpkantoor, waar die ter post is bezorgd. Aan liet verlangen van sommige leden, tot liet invoeren van een verlaagd port bin nen zekeren kring, is door die aanvulling voldaan. Gelijk uit die aanvulling blijkt zegt de minister in ziju mem. v. antw., heelt de omlergeteekende gemeend dien kring niet verder te moeten uitstrekken dan tot de plaats waar het post- of hulpkantoor ge vestigd is. Eene uitbreiding buiten dien kring zou eene niet te rechtvaardigen inbreuk zijn op bet beginsel der uniformiteit, waar aan, naar het gevoelen van den minister, moot worden vastgehouden. Wordt van dat beginsel afgeweken, dan zou in allerlei incon sequenties worden vervallen. Aan het verlaagde port is cenc beperkende voorwaarde verbonden, nl. dat hot niet van toepassing is op brieven, die liet gewicht van 15 gram te boven gaan, en die niet ol' onvoldoende gefrankeerd ziju. Daar hef doel is gelegenheid te geven van do post ge bruik te maken voor medcdeelingeii of be richten, waarvoor men om do eene of andere reden geen briefkaart wil gebruiken, tussehon de ingezetenen eener zelfde plaats, is de beperking tot hel gewicht van '15 gram gerechtvaardigd. Door de bepaling, dat de brieven voldoende gefrankeerd moeten zijn om onder do toepassing vau het lager port te vallen, wordt voorkomen, dat de dienst door dezen maatregel te veel wordt bezwaard. Voor cenige daartoe physiek geschikt bevonden ongehuwde gepensionneerde of gegngcerde militairen beneden den rang van officier van het iegor hier le lande, of wel gediend hebbende bij de troepen in Oost- of West-Imlië, is de gelegenheid opengesteld om in dienst te treden bij een recomaleseen- tencompagnie van de koloniale reserve in 'nitfon, en wel bij bet vaste personeel. (Zie voor nadere bijzonderheden de Sloals-Courant ".an lieden (No. 240.) Do rijkscommissaris voor de overdracht van do Ned. Rijnspoorwegmaatschappij aan den staat, de heer Van Uosso, begal zich gisteren naar Utrecht, teneinde des avonds liet bedrijf dier spoorwegonderneming, namens liet rijk, over to nemen. De lieer De Ümijn Kops, hoofdingenieur van don waterstaat to Arnhem, heeft wegens ongesteldheid ontslag uit den dienst gevraagd. Over de Billiton-maatscliappij is aan het eind van het boekjaar '18S9/9Ü door de d|ioetic een gunstig verslag aan do aandeelhouders uitgebracht. Het geheele tinproduct bedroeg 90,278.77 pikolsop de veilingen -werden verkocht 80,112,20 p, voor f03,10 per p. De winst over 18x9,00 wijst oen cijfer aan van f2.151,902,'14, welk bedrag in staat stelt een dividend van f430 per aandeel Vast te stellen. De verwachtingen zijn, dat ovcj- 1890,91 een product van 81922 pikols verkregen zal worden. De JSr. Bolt. CL. ontving hot in ons vorig nummer reeds medegedeelde bericht, dat de commandant vau Zr. Ms. zeemacht in O.-Imlië zich tot den minister van marine zou hebben gewond met een rapport, waarin bij vorklaart z.ieb niet langer verantwoordelijk te kunnen stellen voor den loop der zaken in Indiö. wegens don ellomligen toestand, waarin onze marine aldaar zich bevindt. Wij hebben reden om dat bericht, gelijk het luidt en ook reed.s in den vorm van een Reutel-telegram in de builenlandsehe pers (l is overgenomen, niet dan onder reserve te aanvaarden. j Dal de Commandant der Indische marine ton vorigon jare en ook onlangs opnieuw op spoedige aanvulling van liet materiaal heelt aangedrongen, nu zich do uitzending van de «Sumatra", le Amsterdam in aanbouw, veel langer doel wachten dan voorzien werd en als gevolg daarvan, eerst kort geleden de contracten zijn gesloten voor de twee schepen, waarvoor op do vorige Indische begroeting reeds de gelden waren toegestaan, is een feit. Maar dat do commandant der zeemacht iu Indië, met voorbijgang van den gouver neur-generaal, den minister Villi murine zou hebben doen weten dat de toestand op een maal zoo ellendig is geworden, dut hij zich mm do verantwoordelijkheid die op hem rust onttrekt, dat achten wij onaannemelijk. Toch zou het niet overbodig zijn indien, nude alarmeerondc tijding roeds huilen ons land do ronde doet, deswege het noodige licht werd ontstoken. (Varf.) In do jl. Zaterdag to Leiden gehouden i algenieene vergadering dor «4'creoniging voor Lijkverbranding in Nederland" zijn herbe noemd ol gekozen tot leden van bel Hoofd- r bestuur: do luieren dr. J. E. de Vrij. te '..s-Graveulinge, M. Hijmans vanAYadenovon, te 's-üravonhage, dr. Levuir, te peilt, dr. Vaiilanl, te Schiedam, mr. Mclchers, lc Rnt- terdam, en de heer Jansen van 1 {naijl te Haarlem. De stad Utrecht is aangewezen als plaats voor de volgende algenieene vergadering. De commissie tot onderzoek van hel systeem voor een hier te lande op te richten lij koven is diligent verklaard. De kicsvcreeniging «Amsterdam" hield Maandagavond te Amsterdam eene openWe vergader!ril in liet gebouw der Maatschappij «zoor den Werkenden Stand". Op hef oproe- pingsbiljet stond vermeld dat de heer jbr. Henry Tindal zijn schrijven »Anu het Ncder- landsche volk" nader zou toelichten. j Toegang werd verleend tegen betaling van 10 cents. Reed.s vóór zevenen stond eon talrijke menigte voor het gebouw (e wachten op liet openen der deuren. Te 7 nor werden de deuren geopend en stroomden de mannen en vrouwen nuar binnen» In de zaal liep een man De Oproerkraaier on andere socialisti sche geschriften lo venten. Togen 8 om waren do zaal en de galerij geheel, hoofd aan hoofd, gevuld; dat wil zeggen dat ongeveer 1100 niensclion aanwezig waren. Velen moest de toegang worden geweigerd. De vergadering werd geopend te 8 uur door mr. M. W. E. Treuh, den voorzitter van «Amsterdam", die namens het bestuur mede deelde, om misverstand le voorkomen, dat niets anders aan do orde was dan de toelich ting door den heer Tindal van ziju adres aan het Nuderlandscho volk, waarin deze zichsteit op den bodem onzer tegen wourdigo grondwet. Welke waarde hel koningschap kan hebben in een staat ol in den Noderlandsclien staat, is niet aan de orde en kan niet aan do orde komen. Daarna besprak de heer Tindal zijn mani fest en stolde ten slotte eeno motie voor, strekkende«te verklaren dal do regaering art. 38 der grondwet heeft geschonden; dat de kiesvereeiiiging «Amsterdam" och adres zendt) aan do Tweede Kamerwaarin ecu parlementaire enquête wordt gevraagd te dezer zake cn andere kiosvereenigiugen te verzoeken dit adres lo steunen". Nadat twee sprekers het woord hadden gevoerd, kreeg de socialist, de hooi J. A. Fortuin, hut woord. De motie van den heer ry Tindal acht spreker onaannemelijk. l!ij stelde

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2