MISLUKT A0. 1890 Zaterdag 18 October INI0. 7611. KENNISGEVING-, Feuilleton. Vier-en-veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER:" T. ODÉ. Buitenlandselie Bericlit e 11. IDA U G0URA1T. Abonnementsprijs', per kwartaal1,85. JTranco per postdoor het geheele Rijk- 2.50. AfiondetKjke nommers0.10. BCKEAC: MAUKT, K, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend, Inrigtlngen welke gevaar, schade of hinder bannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien de verzoeken van: lo. de firma GEBROEDERS VAN DER SCHALK, om vergunning tot uitbreiding liarer branderij aan de Noordvest alhier, wijk F, no. 357, kadaster sectie A, no. 613, met een stoommachine van 3 pkr. en stoomketel van 6 SP venv. oppervl., en 2o. J. VALKENBURG om vergunning tot oprlgting eener slagtcrj) voor runderen en varkens aan de Verbrande Urnen alhier, wijk F, no. 188 en 186, kadaster sectie A, no. 1100, 334 en 333. Gelet op de Artt. 6 en 7 der Wet van den 2den Junij 1875 Staatsblad no. 95); Doen te weten: Dat voormelde verzoeken met de bijlagen op do Secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd; dat op Donderdag den 30en October a.s., des middags ten 12 ure, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van de verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichtenen dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de Secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mogten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den '16en October 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, A. W. MULDER. DülTSCHLiiiR De particuliere Berlijnsche correspondent der iV. II. Ct. schrijft het volgende: Naar aanleiding van het bericht der slui ting van de Grieksche kerken in geheel Turkije wordt opgemerkt dat deze sluiting in zoover van beteekenis is, dat de patriarch hierdoor wil te kennen geven, dat de Grieksche kerk zich bevindt in een toestand van vervolging. Deze maatregel maakt het laatste verweer middel der Grieksche kerk uit, en is sedert den Griekschen vrijheidsoorlog niet gebruikt. De patriarch handelde zonder twijfel zóo op last van Rusland. Naar men zegt, is de Berlijnsche minister van openbare werken voornemens, op ver langen van den keizer, in de voorstad Lichten berg bij Berlijn, en in de nabijheid der noor delijke arbeiderskwartieren van Berlijn, om trent vier duizend woningen voor ongeschikte ambtenaren en werklieden te bouwen, en wel tot den prijs van gemiddeld 4000 mark per huis voor een gezin. De werklieden moe ten 300 mark betalen om zulk een huis te krijgen en dan wekelijks 5 mark huur, waarin begrepen is de amortisatie. Tevens zullen, op verlangen des keizers, de spoorweg tarieven tusschen Berlijn en de voorsteden ten bate der werklieden op de staatsspoor wegen zooveel mogelijk verlaagd worden. Particuliere telegrammen uit Parijs zeggen, dat de minister van financiën Rouvier zal aftredenmaar zonder dat er eene verdere kabinetscrisis uit voortvloeien zal. De National Zeitung verneemtdat het militair budget voor het volgend jaar weder 20 millioen mark hooger zal zijn. De Petersburger Nowosli zegt, dat de sultan voornemens ishet Duitsche keizerlijke hot te Berlijn een bezoek te brengen. Ilier is daarvan nog niets bekend. In de beraadslaging op het socialistisch congres te Ilalle over toekomstige verande ringen in het programma is het opmerkelijk ste dat Liebknecht zoo krachtig mogelijk zich verklaarde tegen het uitvaardigen van eene oorlogsverklaring tegen godsdienst en kerk. Hierdoor zou men vele kringen, welke men zou kunnen winnenslechts nutteloos van zich vervreemden.Godsdienst moet blijven eene private zaak. Verbetert het onderwijs, vermeerdert de kennis der natuurwetenschap pen zoo zeide hij. Die kennis is het beste wapen tegen de kerk. "Wat geweld uitricht, dat leert de afloop van Bismarcks Kultur- kampf. Het socialistencongres te Halle heeft gis teren een besluit van Liebknecht aangenomen, waarbij het voorstel tot onmiddellijke herzie ning van het program der partij wordt teruggetrokken en aan het bestuur der partij wordt opgedragen bij het eerstvolgende con gres een hei-zien program in te dienen. ENGELAND. Twee Britsche oorlogsschepen vertrekken naar Witu om eene bestraffing uit te lokken van de moordenaars der Duitsehers. De Times levert een heftig artikel over het programma van het nieuwe Portugeesclie ministerie, welk programma door het blad ionnoozel" wordt genoemd. Tenzij de leden van het tegenwoordige Portugeesche Kabinet bijdraaien of ontslagen worden, moet Enge land de voor Portugal zoo gunstige Zambesi- conventie als vervallen beschouwen. Geen Engelscbman zou daarvan verdriet hebben, en Zuid-Afrika zou jubelen. De Times waar schuwt Portugal dat de ^British South-Africa Company" gebruik kan maken van eene sclioone gelegenheid om naar de- Zambesi op te rukken en de betwiste oeverstreken te bezetten. Dan zou het Engelsche bezitrecht onherroepelijk vaststaan. Engeland kan niet langer de ijdelheid en onredelijkheid dulden van eene miniatuur-mogendheid, die niet gezind is hare buitensporige pretentiën te laten vallen, maar tevens onmachtig om ze verwezenlijkt te krijgen. De koningin laat een standbeeld van haar overleden schoonzoon, den Duitschen keizer Geschiedkundig Verhaal. (Uit liet Duitsch van P. E. v. Areq.) (Slot.) Wat Kutosow, die onophoudelijk ter zijde van den wilden jager reed, op dezen tocht uitstond, laat zich niet beschrijven. Thans, nu de teerling geworpen was, ontwaakte hij uit den dommel, waarin de hartstocht zijn oorspronkelijk edel hart gesust had. En dit ontwaken was verschrikkelijk. Hij sidderde bij de gedachte aan de ontknooping, waarvan zijn beste vriend het offer zou zijn-Nu eerst zag hij het in, dat hij een ellendig ver, ier was, en dit bewustzijn folterde hem evenzeer als de geduchte, dat bij zelf zou moeten aanzien, welke ramp zijn verraad had uitgelokt. Binnen zes en vijftig uren bereikte men Peters burg. liet was aclit uur in den avond, toen men aankwam. Het was reeds geheel donker. Toen het -rijtuig de Newski-prospekt insloeg, wenkte de keizer om stil te. houden en steeg uit. nVolg mij,, Kutosow," gebood hij. Zondor verder een woord te spreken schreed -de czaar, met zijn adjudant achter zich, langs de rijen prachtige huizen, tol zij het paleis der weduwe Karaschnikow bereikten. Toen zij zich aanmeldden, wilde de portier zijne meesteres waarschuwen, doch een gebiedende wenk dos keizers hield hem daarvan terug. «Wacht mij hier," luidde thans het korte, tot den adjudant gerichte bevel. De keizer klom de met zachte tapijten belegde trap op en bereikte een ledige gong. Ook de voorzaal was ledig. Geen dienaar vertoonde zich. De czaar bleef een oogenbiik staan en legde de hand aan het voorhoofd, als wilde hij bepeinzen, wat hij thans zou aanvangen. Uit de vertrekken der schoone weduwe klonk de vroolijke lach van een heldere vrouwestem. Daartusschenin vernam hij eene diepe mannestem. De koizer rilde, trad toen op het zachte tapijt verder en stiet de deur open van het vertrek, waaruit de stemmen kwamen. Hij bevond zich in dezelfde zaal, waarin wij hem bij het begin van ons verhaal aantroffen. En Natalie Pcwlowna zat op dezelfde sopha, maar thans met den arm geslagen om den hals van een jong officier van het garde-regiment, en drukte haar lippen tegen zijnen mond. Hoe wreed werden de gelieven gestoord! De jonge vroi -15 - -e iuiden gil uit en viel bezwijmd in de )(>J De officier na«n t«j 'inde houding aan en zocht tevergeefs oi <en. De czaar verwaardigde de bezwijmde met geen enkelen blik, maar sloeg de toornig fonkelende oogen op den knielende. Zijne hand zocht sidde rend het gevest van zijn degen. Doch slechts een oogenbiik duurde die toorn. Van den degen ging de bovendo hand naar het breede voorhoofd. Het was den keizer aan te zien, dat hij een hevigon inwendigen strijd voerde, den strijd eener edele ziel tegen den harts tocht. De betere mensch zegevierde. De keizer met zijn grootmoedig hart overwon. Als ware hij trotsch op die overwinning, richtte Alexander het hoofd fier omhoog en sprak met vaste stom uBfca op, luitenant Lescinski; ik bezit niet de macht u gevoel voor het schoone te verbieden. Indien gij meent mij beleedigd te hebben, ik ben bereid u vergiffenis te schenken." De officier stond op. »Gij zult begrijpen," hervatte de czaar, »dat ik niet naar St.-Patersburg gekomen ben om u bedaard uw gang te laten gaan. Neen, aan die vrijage moet een eind komen. Ik verlang, dat gij mor gen voormiddag om elf uur met de weduwe Karaschnikow in het huwelijk treedt. Zijt gij hiertoe bereid V1 »Tot uw dienst, Majesteit," stotterde de lui tenant, geheel buiten zich zeiven. De keizer verliet nu, zonder verder een woord te spreken, het vertrek en het huis. Naar Natalie had hij geen oogenbiik omgezien. In 't voorportaal zeide hij tot den hem wach tenden Kutosow: sik ontsla u van mijne verdere begeleiding en drang u op, mij morgen nauwkeurig ver slag te brengen van de trouwplechtigheid tusschen luitenant Lescinski en de weduwe Karaschnikow, die om elf uur in de Peter-Paul-Kathedraal zal worden gevierd." De keizer ging en liet den verbluften adjudant aan zich zeiven over. Dat was dus zijn verradersloon. In plaats van de minnanden te scheiden, had hij hunne vereeni- ging bevorderd. En hoe zou hij zijn vriend onder de oogen durven treden 1 De czaar heeft Natalie Powlowna niet weerge zien. Het paar verliet weinige dagen na hun huwe lijk de Russische hoofdstad om zich aanvankelijk te Weenen en later te Parijs te vestigen, waar de middelen der jonggehuwden hun veroorloofden op grooten voet te leven. Wat eigenlijk tot hunne zoo plotselinge ver- eeniging had geleid, zijn zij nooit te weten geko men. Kutosow zelf heeft later door een omstan dige mededeeling aan een vertrouwd vriend zijn geweten trachten te ontlasten. Hij viel in den strijd tegen de »groote armee", waarmee in 1812 Napoleon in Rusland gevallen was.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1