A". 1890. Maandag 20 October. N°. 7612. Berde Blad ier-en--veertigste Jaargang. Buitenlandselie Berichten. Biniienlaiidsclie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. DU1TSC1IIASD. Donderdag is het lijk van keizer Frederik, en zijn tevens de lijken van de prinsen Wal- demar en Sigismund uit de grafkapel der Vredeskerk te Potsdam overgebracht naar het nieuwgebouwde mausoleum. De kisten werden gedragen door onderofficieren van het Ie regiment der garde en van het regi ment gardes du corps. Bij de overbrenging waren de minister van het huis des konings en de voornaamste liooge hofbeambten aan wezig, De gebeden in de grafkapel der Vredeskerk en in het mausoleum werden door den predikant Kritzinger uitgesproken. Verder schijnt geen bijzonder ceremonieel er bij te hebben plaats gehad. De keizer heeft een bevel uitgevaardigd, dat ter gelegenheid van den negentigsten verjaardag van den generaal-veldmaarschalk graaf Moltke, op Zondag 26 dezer, daags te voren in alle seliolen het onderwijs moet stilstaan en een schoolfeest moet worden gevierd. De minister van onderwijs is met de uitvoering van dit besluit belast. De bezwaren met betrekking tot de toe komstige positie van den rijkscommissaris Wissmann in Duitsch Oost-Afrika zijn ge lukkig aldus uit den weg geruimd, dat de Oostafrikaansche kolonie gesplitst wordt ;n twee onderling onafhankelijke districten het kustgebied onder baron Soden als civiele gouverneur, en het gebied der meren onder Wissmann als militair gouverneur óor het einde van het jaar zullen Duit- sche en Oostenrjjksche gevolmachtigden te Weenen in conferentie bijeenkomen, teneinde over de handelspolitiek der beide rijken van gedachten te wisselen in een Duitsch-Oosten- rijksch handelsverdrag voor te bereiden. Het socialisten-congres te Ilalle heeft bet organisatie-ontwerp in zijn geheel aangeno men met algemeene tegen dene stem, en bepaald dat de zetel van het partij-bestuur te Berlijn zal zijn gevestigd. De commissie van organisatie heeft cle be paling van voortdurende ondersteuning als voorwaarde van lidmaatschap der partij ge schrapt laat gedelegeerden tot pan ij-dagen toe; stelt voor, de leiding der partij op te dragen aan 12 leden (in plaats van 5), De leiders der partij zullen naar eigen goedvinden over de gelden der partij kunnen beschikken, met terzijdestelling van het con- tróle-voorschrift. Verder wordt voorgesteld dat de fractie de taak van het bestuur dei- partij zal overnemen, de leiding der partij vnststelt en de zaken der partij uitvoert. De hoofdredacteur van den Qeneral-Anzeiger verklaart, dat hij persoonlijk geheime be raadslagingen van Singer met Fransehe ge delegeerden heeft bijgewoond. De BeicJtsanzeigar meldt, dat tusschen de keizerlijke regeering en den sultan van Zan zibar eene verstandhouding is getroffen, waarbij laatstgenoemde zich verbindt het hoogheidsreeht over de aan de Oostafri kaansche maatschappij verpachte kuststreek af te staan tegen eene schadevergoeding van 4 rnillioen mark. De Berliner Börsenkurier zegt uit Parijs van goederhand te vernemen, dat geen enkele staat, behoorende tot de Latijnsche muntunie, er aan denkt deze op te zeggen Frankrijk allerminst. De bank van Frankrijk zal even eens het contract met den staat nopens de aanneming van vijf-francsstukken bestendi gen. De regeering van België wenseht de muntunie verlengd te zien voor 5 cn '10 jaren, en pleit vóór de toetreding van andere staten tot de unie. Belgiü's minister van financiën vertoeft thans te Parijs om zich met cle leidende personen te verstaan. Hij ver klaart dat in België's muntstelsel niets ver anderd wordt en dat de regeering er geenszin., aan denkt, honderd rnillioen stukken van vijf francs buiten omloop te stellen en op de markt te werpen. Uit Bern, Rome en Athene zijn depêches ontvangen, volgens welke noch Zwitserland, noch Italië of Griekenland eenige verandering in de tegenwoordige regeling wensehen. Donderdag woonde de keizer te Plaue, in Brandenburg, de huwelijks-voltrekking bij van den bevelhebber van het regiment gardes du corps, vrijheer Yon Bissing, met gravin Alice von Künigsmark. Aan het feestmaal bracht de vader der bruid een heildronk uit op den keizer, die daarop antwoordde met een dronk op het bruidspaar en een lof spraak op de mark Brandenburg. De keizer heeft het bruidspaar een prachtig porceleinen tafelservies en den vader der bruid de Pruisi sche Kroonorde 2e klasse geschonken. De National Zeitwig verneemt, dat liet militaire budget voor het volgend jaar weder 20 rnillioen mark hooger zal zijn. ENGELAND. Woensdag liepen te Londen geruchten, dat de Italianen reeds acht dagen geleden Kassala heimelijk bezet hebben. Naar to Londen verhaald wordt, zullen de Engelschi en de Duitschers gezamenlijk den te Witu op Duitschers geplecgden moord tuchtigenwaartoe een gemeenschappelijk eskader onder admiraal Fremantle derwaarts zou gaan. De bekende anarchist Joliann Most wordt eerstdaags te Londen verwacht om een nieuw socialistisch blad op te richten. In een onder houd met een journalist heeft Most gezegd, dat hij het oogenblik daartoe gunstig acht, nu de opheffing dor Duitschc socialistenwet hem de handen vrijlaat. De Amerikaansche uitgave van Die Frr.ihcit wordt voortgezet maar meer in Amcrikaanschen trant, terwijl liet Londensche blad bestemd zal zijn voor de socialisten in Europa. Beide organen zullen echter hoofdzakelijk hetzelfde prediken, namelijk uitroeiing van het kapitalisme en monopolisme. Aan de Standard wordt uit Bern gemeld, dat de Zwitsersclie radicalen morgen (Zondag) eene volksvergadering zullen houden ter be handeling van een programma, waarop her ziening der bonds-groridwet voorkomt. In Tessino worden een aantal belangrijke beschei den vermistde liberalen worden verdacht die in bezit te hebben. FBAHKUIJK, Ten gevolge van verschillende besluiten, gisteren door de commissie voor het budget genomen, kan de kans van verschil van meening tusschen de commissie cn de regee ring als geweken beschouwd worden. De lersche parlementsleden Dillon en O'Brien hebben te Parijs gezegd, dat zij zich eerst eenige maanden in Amerika zullen ophouden en niet voor het volgende jaar, na afloop der algemeene verkiezingen in Enge land, naar Londen terug zullen keeren. Zij verwachten dat ten gevolge dier verkiezingen het ininisterie-Salisbury af- en een kabinet- Gladstone optreden zal. Het totaal der bezuinigingen door de begroo- tingsiommissie op de verschillende hoofdstuk ken der begrooting voorgesteld, bedraagt on geveer 2.000.000 francs. Uï I T S E li U N I). De verzoenings-conferentie stuit op zoovele zwarighedendat hare mislukking reeds voorzien wordt. De Engelsehe regeering verlangt dat de bondsraad de bewijzen overleggen zal dat Castioni den staatsraad "Rossi te Bellinzona vermoord heeft, BÜSLANÏ. De politie heeft eene geheime nihilistische drukkerij te Alexandrowsk outdekt, en een aantal proclamation en 30,000 valsehe roebels in beslag genomen. Vier personen werden aangehouden. ITALIË. Crispi's blad Riforma maakt, om de kui perijen van het Vaticaan tegen Italië te bewijzen, eene geheime nota openbaar, welke de kardinaal staats-secretaris Rampolia, ten gevolge van een gerucht dat de triple alliantie voor vijf jaren verlengd zou zijn, aan den nuntius Galimberti gericht heeft. In die nota wordt in de eerste plaats spijt betuigd dat de nuntius van eene zoo gewichtige ge beurtenis, die in zulk eene nauwe betrekking staat tot de hoogste belangenvan den Heili gen Stoel, geen kennis heeft gegeven. Ver volgens verzoekt de staatssecretaris na een beloog over de door Crispi te "Weenen ge volgde, verderfelijke politiek, den nuntius al zijnen invloed aan te wenden om eene ver lenging tier triple alliantie te voorkomen. Elke ondersteuning der Italïaansche politiek zou voorgesteld moeten worden als een aan slag zoowel tegen don Heiligen Stoel, als tegen het bestaan aller natiën en dynastieën. Het antwoord dat mgr. Galimberti den 22n September op deze nota zond, was niet zeer opgewekt. Hij merkt op dat hij toch immers reeds meermalen de grondtrekken der Oostenrijksche politiek tegenover het Vaticaan iri het licht gesteld beeft. Deze politiek is strijdig met de in het Vaticaan gekoesterde wensehen. Van eene verlenging van het drievoudig verbond is voor het overige te Weenen in de goed ingelichte kringen niets bekend. Mocht zij echter plaats hebben, dan zouden doordoor zekerlijk de belangen van den pausclijken stoel ernstig benadeeld worden. In elk geval zal de nuntius alles doen wat in zijn vermogen is om die be langen bij het Weener kabinet voor te staan, ook al mocht hot hem niet gelukken eene hernieuwde alliantie te beletten. Ten slotte merkt mgr. Galimberti nog op, dat zelfs indien het verbond cn de vriend schappelijke betrekkingen tusschen de beide mogendheden ophielden, ook dan nog het Vaticaan weinig of niets op Oostenrijk staat zou kunnen maken, tenzij het onwaarschijn lijke geval zich voordeed dat het lot eenen oorlog kwam. In de heden gehouden ministerraad zou het tijdstip der algemeene Kamerverkiezingen vastgesteld worden. Den 23n dezer heeft te Genua de ontmoe ting tusschen Crispi en den Duitsehen rijks kanselier Von Caprivi plaats. PORTUGAL. De minister-president had gisteren een langdurig onderhoud met den koning en ver klaarde, dat, mocht Engeland in (le qnaostie dor Zambesi geenerlei concessie doen, hij als minister zijn ontslag zou nemen. In de hof kringen heerscht groote bezorgdheid. Naar een gerucht meldt, zou de koning Duitsch- lands hulp willen inroepen. Volgens een telegram uit Mozambique heeft het bestuur der »Sout African Company" den 14n September eene overeenkomst geslo ten met den jeugdigen koning Mutaka, waarbij hij afstand doet van het district Manika, ten behoeve der maatschappij. Van den kant van Portugal is daartegen geprotesteerd. De En gelsehe commissaris heeft geantwoord, dat hij gehandeld heeft op last van hooger hand. SCHIEDAM, 18 October 1890. Door de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn benoemd tot rap porteurs over de hierna te noemen hoold- stukken der staatsbegrooting voor 1891 VIII (oorlog en vestingbegrooling) de heeren Rooseboom, Van Lüben Seis, Royaards, Van Vlijmen en SchepelIX (waterstaat en spoor- wegbegrooting) do heeren Bevers, Oppedijk, v. Gijn, v. Velzen en Geertsema; en X (koloniën) de heeren Mackay, Michiels, Smidt, v. Asch v. Wijck en Smeenge. Het onderzoek der staatsbegrooting is afge- loopen. Het A. lib!., den open brief van den heer Tindal meedeelende, doet, naar aanleiding daarvan, den schrijver het voorstel, dat hij zich tot de generaals Verspijck, Van der Heijden en Romswinkel en den admiraal De Casembroot, en, zoo noodig, ook nog tot de vier hoogst geplaatste hoofdofficieren van vloot en leger wende om hunne meening te vernemen over de vraag Vindt Uwe Excellentie, dat het Handels blad mij vuig belasterd heeft en dat dit blad een vijand is van deconstitutioncele monarchie en van Oranje? Acht ge mijn houding tegen over den Koning en de dynastie een oml- officier waardig?" Zoo deze mannen van onbevlekte eer ons zegt het A Ebld. in het ongelijk stellen, zullen wij dat ongelijk openlijk erkennen ea den heer Tindal onze verontschuldiging aan bieden. Stellen ze hem in het ongelijk, dan trekke hij zijn beleedigende woorden in dan verootmocdige hij zich voor de Koningin, wie hij in de voor H.M. moeilijkste en pijnlijkste dagen diep gegriefd heeft dan vrage hij vergiffenis aan het geheele loyale Neder- laudsche volk, dat hij gekwetst heeft in zijn teedersto plek: 's volks liefde voor het door luchtig Stamhuis van Oranje. liet meisje, dat te Roden is overleden onder eenigszins verdachte omstandigheden, is Grietje Johanna Hellinga. Zij woonde, zooals nader is geblel en, niet bij haren oom en tante, doch bij bare moeder, de wed. K. Hellinga, en haren broeder. De moeder is in hechtenis genomen en naar Assen over- SCHIEDAM» COURANT. 1.R5. - 2.50. 0.10. BUHEA CMARKT, K134. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1,10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Dricmaai. geplaatst wordt tegen tweemaai. beiekend. AbonnekentspriisJ, per kwartaal Franco per post, door bet geheele Rijk Afzonderlijke nommers

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 9