1 INGEZONDEN, Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. Reclitzak en. Zeetijdingen. Wisselkoersen. de ots iar 'ak aa no de ;er al !n. le d er it, '1' b, r- is ef u ir n n il e in den krijgsdienst der aanstaande kerkdiena ren geen bezwaar zag". Maar De Standaard kan er ook ter gerust stelling nog bijvoegen, dat dit enkele orgaan (de N, Prov. Qron.) haar gevoelen reeds sin zooverre verduidelijkt" heeft, dat ze voor haar stelsel ingenomenheid met den persoonlijken dienstplicht, óok bij de R.-kath. zeiven, als voorafgaande conditie stelt. »En overmits nu ieder weet", aldus eindigt het anti-rev. hoofdorgaan, »dat de R.-kath. kerk nooit met den krijgsdienst der geestelij ken vrede zal hebben, zoo volgt hieruit, dat heel dit opgeworpen denkbeeld ziet op een toestand, die nooit gal Toornen.'''' Jhr. Jos. de la Court heeft hij circulaire aan de R.-k. Kamerleden en aan eenige redactiën van dagbladen bekendgemaakt, dat de deric stem, in de vergadering van den provincialen boud van R.-k. kiesverenigingen in Noord-Brabant tegen de bekende motie uitgebracht, de zijne is geweest. Toch heeft hij gemeend de motie onder protest mede te moeten onderleekonen, wijl hij ziel) als voor zitter verplicht aciitte, een wettig genomen besluit der vergadering uit te voeren, en bet weglaten van zijn naam wellicht aan afwezig heid zou worden toegeschreven. »Do motie werd aangenomen", zegt de 7J heer De la Court verder, »met negen tegen éen slem, terwijl de nfdeeling Tilburg niet was vertegenwoordigd. «Staande de vergadering heb ik uitdruk kelijk geprotesteerd tegen het besluit, terwijl ik verklaarde den maatregel, door den bond genomen, bepaald af to keuren." Teneinde «onjuiste gevolgtrekkingen te voorkomen", meende de hoer De la Court wel te doen, aan eon en ander publiciteit te vevleenen. Het feit, dal de afdeeling Tilburg niet ver tegenwoordigd was, moet ongetwijfeld ver klaard worden uit de omstandigheid, dat de heer W. P. A. Mulsacrs, die president is der afdeeling Tilburg, levens lid is van de Tweede Kamer. Later werd de motie door den vice- president der afdeeling Tilburg, don heer F. L. van Spaandonck, mede ouderteekend. (Po Tijd.) liet lid van Gedeputeerde Staten onzer provincie jhr. mr. De la Bassccour Caan, lijdt sedert eenige dagen aan pleurus. Naar wij met leedwezen vernamen, is de toestand heden zeer zorgelijk, (Pad.) De sVereenigiug van Handel en Nijverheid" heeft bij adres den gemeenteraad van 's-Gra- venlmge verzocht eene verordening voor te stellen, waarbij wordt bepaald, dat de namen I tier verkoopers van vervalschte en voor de gezondheid schadelijke levensmiddelen zullen worden openbaargemaakt, opdat de jaar- lijkschc uitgaaf van I'IOOO tot onderzoek van de deugdelijkheid vau sommige eet- en drinkwaren een prnctisch resultaat verkrijge. In verband met den nieuwen toestand op spoorweggebied kunnen, naar wij vernemen, de voorstellen tot hervorming van den raad van toezicht, gepaard met de instelling van eene afzonderlijke afdeeling ^spoorwegen", welke het technisch en dienstbclieev in zich zal vereenigon, spoedig worden tegemoet gezien. De nieuwe tarieven van vervoer op de spoorwegen, noodig na hot in werking treden der spoorweg-overeenkomsten, zijn thans in onderzoek aan iiet departement. Bij do «Exploitatie-Maatschappij" zullen verschillende ambtenaren en beambten loven de 05 jaren, die volgens de bestaande bepa lingen moeten worden gepensionneerd, voor- loopirj bij voornoemde maatschappij nog in dienst worden gehouden. De mar tschapWij tot bevordering der bouw kunst hoeft do 3u 18ÜO uitgeloofde zilveren medaille voor het beste en daartoe waardig gekeurde ontwerp van een uitgevoerd bouwwerk toegekend aan den heer J. Gos-J schalk, architect te Amsterdam. Te Zevenaar werd Zondag proces-verbaal opgemaakt tegen een man, die zich in kenne lijke» staat naar de kerk begaf, om zijn kind te laten doopen. Uit Brouwershaven wordt van 18 October aan de N. li. Qt. gemeld Nederland is een sehoone bladzijde rijker in de geschiedenis van zijn reddingswezen. Toen hedenochtend te elf uren bekend werd dat er een groot fregatschip op den. Banjanrd zat werd onmiddellijk de reddingsboot der Z.II.R.M., met behulp van dan tor reede liggenden loods- kotter, naar buiten gesleept. Niettegenstaande het vliegende stormweer en de liooge zee, mocht het do reddingsboot gemkken te halfvijf in den namiddag het in nood verkeerende schip te berei ken en twintig ntenschm van een anders gewis- sen dood te mldon, onder welke de gezagvoerder, diens vrouw en de loads. Toen deze allen aan boord der reddingsboot waren ingenomen kon de boot het bij het schip niet langer houden, en moest er nog oen man der eqirpage achterblij ven. In dikke duisternis en inmiddels nog in hevigheid toegenomen storm werd de bange en gevaarlijke terugtocht aangevangenen mocht het hun gelukken 's avonds te ruim acht uren Brouwershaven te bereiken. Eero den wakkeren mannen, die deze heldendaad volbrachten. Met onverschrokkenheid en doods verachting aanvaardden en volbrachten zij hunne taak en mochten zij de zelfvoldoening smaken twintig menschenlevons te hebben gered. De namen dier wakkere mannen zijn: J. do Korte, loodsscliipper, W. Meerman, loods, C. de "Voogd, J. Vermeulen, luodskweekelmgen, en M. Bouwman, varensgezel. Het schip is da Dun Robin kapt, Travers geladen met petroleum, bestemd voor Rotterdam. Nootdorp. Gisternacht is het gehcele machinegobouw der beneden-watennachine vau den Nootdorpschen polder onder deze gemeente vernielddoor het onklaar worden van de kamwielen geraakte het vliegwiel geheel vrij van de kamwielen en vloog toen met ontzettende snelheid in do rondte. De 72-jarige machinist Arie Dijksman, die zich in de machinekamer bevond, wilde den stoom afsluiten en ging daartoe naar den cylinder, maar kreeg op dat oogenblik een stuk van het ijzeren vliegwiel, dat met een vreesdij keu slag aan stukken sprong, tegen hot lijf, zoodat hij bewusteloos neervielterwijl nog andore stukken van ongeveer 500 kilo door het dak van het gebouw werden geslingerd en op tien meter van het gebouw in den tuin vielen. Het gebouw is geheel en de machine ge deeltelijk vernieldwaardoor de schade zeer aanzienlijk is. De machinist werd door den stoker, die zicii in bet ondergedeelte van het gebouw bevond en dadelijk kwam toeschieten, naar zijne wormig gebracht. Hij bleek wol ernstig, doch niet levensgevaarlijk verwond te zijn. Pcrnis. De bouwmanswonhig van Jan van der Bols, alhier, tevens dienende tot tapperij, is gisterochtend met al wat zich daarin bevond, eonc prooi der vlammen ge worden. Do brand is ontstaan doordien een lantaarn, waarmede de zoon in de schuur was, iu brand geraakte, waarop de olie zich aan het hooi mededeelde, zoodat in een oog wenk alles in lichterlaaie stond. Alles was verzekerd. Oud-Beierland. Tot voorloopige candi- daten voor het lidmaatschap der Provinciale Staten zijn van auti-revoiutionnaire zijde ge steld de hoeren A. Jongejan, hoofd der chris telijke school alhier, en J. L. Verhoeven, rentmeester te Zuid-Beierland. Enkhuizen. Door de centrale liberale kiesverceniging alhier is de heer J, Zijp Kz., burgemeester van Abbekerk, candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer (vacature-Visser van Ilazerswoude). Te Saint-Etienne, waar eenige duizenden mijn werkers den arbeid gestaakt hebben, zijn ern stige onlusten uitgebroken. De Seider der werk lieden, die vergezeld van ambtenaren der prefectuur zich naar Firminy begaf, werd door een 80 personen aangevallen en mishandeld. De gen darmes herstelden de orde. To Parijs zal een fonds gesticht worden, met bet doel bij groote volksrampen onverwijld hulp te verleenen. Het plan gaat uit van don heer Huber, directeur van het blad Gif Rins. Hij belegde een vergadering van journalisten, waar het plan eenstemmig goedgekeurd en een comité van uitvoering benoemd werd. Dat comité telt 24 leden, journalisten van alle partijen. Do minister Conslans, bij wien drie afgevaar digden van het comité zich vervoegden, beloofde zijn medewerking om van de Kamer 3 millioen francs te verkrijgen voor het bedoeldo fonds. De groote geld- en nijverheidsmannen zullen aangezocht worden om ook uit hun midden comité's te benoemen. Dr. Alfred Vogel, de bekende Duitscho genees kundige, is te Mtinclien overleden. In 4829 aldaar 'geboren, werd Vogel er reeds op 34-jarigen leeftijd hoogleeranr. Van zijne werken zijn eene studie over de typlms en een werk over kinder ziekten het meest bekend. In de kathedraal van Siena is door oen hevi- gen brand ernstige schade aangericht, naar schatting voor ongeveer f50,000, voornamelijk aan het dak. Het inwendige der kerk, mot do talrijke kunstschatten, is volkomen onbeschadigd gebleven. De kathedraal van Siena is een der fraaisto gebouwen uit den eersten lijd der renais sance. Zij bestaat uit wit, rood en zwart marnier. Zij bevat fraai houtsnee-werk, altaarbeelden vim Michel Angolo en Oonatello, fresco's van Pin- turicehio en vele andere kunstwerken. De brand ontstond door onvoorzichtigheid van loodgieters, die op het dak werkten. Hot stoomschip Virgilia, van Hamburg naar Valparaiso, is op de westkust van Zuld-Amerika verongelukt. De kapitein en 33 personen kwamen daarbij om. Het schip '3 met de gansche lading tolaol verloren. liet Turksclia oorlogsschip Krtognul omtrent welks vergaan wij reeds vroeger hebben melding gemaakt vertrok den 15n Sept. van Yokoha ma en verongelukte drie dagen daarna bij den Osima-vuurtoron, aan den ingang van liet Kii- kanaal. Het werd door een typhoon, dien geese! der Cliineescbe en Japansche zeeën, beloopen, en tijdens dozen vroesolijken storm barstte do stoom- teibuis, waardoor eene ontploffing werd veroor zaakt, ton gevolge waaavan velen werden ge kwetst, gedood, of overboord geworpen, zoodat hut gekerm der gewonden en stervenden de lucht vervulde. Het stoomschip was door de ontploffing zoo zwaar beschadigd, dat het klaarblijkelijk niet te behouden was. Ivapitoin Ali Boy beval onmid dellijk de booten uit te zetten, doch deze sloegen zoudra zij te water kwamen ondersteboven en werden door do zee weggeslagen. Degenen die niet door de ontploffing gedood of gewond ware», liepen als razend van angst over het dek, of sprongen door schrik bevangen overboord. De omuogolijk- libid inziende om het schip of opvarenden te red- don, gaf de kapitein bovel dat ieder zich zoo goed mogelijk moest zion te redden en sprong zeifin zee, waarin hij onmiddellijk verdween. Vijf mi nuten daarna zonk het schip. De zee wemelde van zeeliedon die trachtten den wal te bereiken, dio slechts eeno halve mijl verwijderd was, het geen echter slechts aan de sterkste zwemmers gelukte. De vice-admiraal Osman Dacha worstelde vruchteloos in de woedende golven. Door een stuk huut aan het hoofd getroflen, zonk hij onmiddel lijk daarna. Vele der overlevenden hebben armen ofbeeneit gebroken, vermoedelijk doordat zij door de zeo bij het nan land komen tegen de klippen werden ge slagen. Door de visschers aan do kust werden zij, zoo goed de middelen het toelieten, verpleegd. Twee der geredden vertrokken om assistentie naar Kobé, dat ongeveer 400 mijlen verwijderd was van de plaats waar het stoomschip veron gelukte. Dewijl er geen Turksche consul was, bood de commandant van het Duitsche oorlogs vaartuig Wolf aan, de schipbreukelingen naar Kobé te vervoeren, hetgeen gebeurde. Van de 653 personen, die zich aan boord bevonden, onder welke vele uit de aanzienlijkste Turksche familiën, werden er slechts 09 gered. Luidens bericht uit Wilmington, Noord-Caro- lina, is het land aldaar Donderdag door oen wervelstorm geteisterd. Huizen, fabrieken, bos- schen werden op een strook van bijna 200 meter verwoest, Bij Maxton verloren verscheiden mensclieti het leven. 'Daar de telegraaflijnen vernield zijn, ontbreken nadere bijzonderheden. Dezer dagen hebben Duitsche kooplieden be langrijke inkoopen van vee gedaan in do Deem ster, we! een bewijs, dat ons vee in hot buiten land nog gewild is. Voor een .stierkalf, dat onlangs op de tentoonstelling te Dordrecht met den 3n prijs bekroond werd, betaalde men f 170, terwijl voor een ander, dat op dezelfde tentoon stelling met den 2n prijs bekroond was, f200 betaald werd. Nog andere inkoopen tegen hooge prijzen werden door hen gedaan. Do Ilangsche rechtbank deed gistoren uitspraak in de onlangs door ons medegedeelde zaak van de juffrouw, die van oen aannemer van een ge bouw in do Prinsostraat te 's-llago vergoeding vorderde van de haar toegebrachte schade, door dien oen metselaar, in dienst van don nnmiomer, een bak met kalk op ham- had laten vollen. Bij haar vonnis overwoog de rechtbank dat de eische- vos in gebreke was gebleven het besvijs te leveren van de door haar gestelde feiten; zij ontzegde haar mitsdien hare vordering en veroordeelde haar in de proceskosten. Mijnheer de Redacteur. Nu »Uw lezer" zijne onware beschuldiging liecft teruggenomenben ik tot alle mogelijke eerlijke concessios genegen. Vergun mij alleen op te merken, dat, wat de Redactie beschouwt als «hartstochtelijke bewoordingen" slechts uiting is van diepe verontwaardiging. "Wat liet tweede verzoek betreftik ontken niet, dat er van een Scilcnhicb sprake kon zijnmaar bij dezen neem ik zelfs den schijn daarvan terug en verklaar gaarne een woord van lof schuldig te zijn aan de liberaliteit van de Redactie. Slechts had ik, behalve een woord aan mijn adres, ook nog wel een kleine opmerking van U gewacht omtrent de voorbeeldelooze licht vaardigheid van »Uw lezer", die geheel zonder reden aanleiding gaf tot al deze hisbilles. Achtend, Uw dienaar A. J. Dekk Eh. Schiedam, 22 Oct. '90. BORNESAND, 44 October. Vertrokken Frans, k. Bakker; 46. Granger Rolt, k. OLen, beide naar Schiedam. GOTHENBURG, 18 October. Aangekomen: Quintus. k. Boeijing, n. Schiedam. Rotterdam, 22 October. Disc. pCt. per 3 in. IvOl t. Londen 5 Parijs 3 Antw.en Brussel 3 2wits. Bankpl. 47; Duitsche ftbkpl. 51/a VS'ecnen 5i/s rial. Bankpl. 6 Petersburg Lissabon 6 NoorscheBankpl, New-York 1 11.93 12.08 Fr. 100 47.10 47,8y -100 47.35 47.70 100 47.15 47.00 M. 100 58.40 59.25 Fl. 100 •sluO.ln 010 4.50 Ls. 100 40.15 47,00 Rs. 100 »142. 1000 2.it3 I> Kr. 100 55.0(1 D - Ds. 1 2,431/» Disconto van Wisselbrieven 3 en van Promessen 3 Vs PUt. r J 1

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3