A0. 1890. Donderdag 23 October. N°. 7614. Tweede Blad ir- n-v©ertigste Jaargang. Versch nt dagelifks, uitgezonderd Dinsdag, Binnenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. SCHIEDAM, 22 October 1880. Blijkens de rekening en verantwoording over 1889/90 door het hoofdbestuur der sMantsehappij tot Nut van't Algemeen" aan de departementen toegezonden, hebben de ontvangsten bedragen f45,134.17 Vv, waar onder f 1638.51 batig saldo der vorige reke ning; aan rente is ontvangen f7746.27'/s, aan contributie f25,375.95, van het kapitaal der maatschappij f4000. Daarentegen is het fonds vermeerderd door aankoop van inschrij ving op het grootboek tot eeu bedrag van f4838, voortspruitende uit een legaat en uit het aandeel van de maatschappij in het reservefonds van de opgeheven spaarbank van het voormalig departement "Westland- sche dorpen. De kosten van algemeen huis houdelijk bestuur hebben bedragen f 8687,36, die van de algemeene vergadering f 5606.83, de almanak heeft f 4969.45 gekostten be hoeve van het onderwijs zijn de departemen ten gesubsidieerd met f 4950. In het geheel is tot bereiking van het1 doel der maatschappij uitgegeven f24,876.95. Het saldo in kas was f 24.98Vs- Voor het jaar 1890/91 zijn de behoeften begroot op f43,591 ,98Vj, de ontvangsten op f 35,291.98Vs, zoodat f8300 uit het fonds der maatschappij zal moeten gesuppleerd worden. De financieele commissie sluit dan ook haar verslag met de verklaring dat de versterking der middelen dringend noodzakelijk, ja brood- noodig is. Het kapitaal der maatschappij bestaat uit eene inschrijving op het grootboek tot een bedrag van f203,025, terwijl in prolongatie belegd is f12,000. Het hoofdbestuur der »Maafschapj tot Nut van 't Algemeen" beeft aan de heeren bestuurders der departementen eene circu laire gericht, waaruit blijkt dat de verlangde samenwerking met de vereeniging »Volks- onderwijs" verkregen is; dat benoemd zijn tot leden van de ^gemengde commissie voor onderwijsbelangen" de hU.: mr. W. II. IC. Mouthaan, mr. H. Goeman Borgesius, A. Moens, D. André de la Porte, VV. de Meijier en mr. Bloembergen Ezn., met den heer J. Bruinwold Riedel als secretaris-penning meester, en dat als bijdrage in het schoolfonds over 1890/91 gestort is door de j>Moatschappij tot Nut van 't Algemeen" f 2000, en door de vereeniging Volksonderwijs" f500. Het hoofdbestuur vraagt de krachtige medewerking der bestuurders tot liet bijeen brengen van een voldoend schoolfonds. Het bestuur van do vereeniging voor den effectenhandel te Amsterdam bericht, dat in de prijscourant der vereeniging zullen worden opgenomen de aandeeleu tweede serie groot 3,000,000 der Nederlandsch-Zuidafrikaansehe spoorweg-maatschappij, waarop 4Vs pCt. rente gegarandeerd door de regeering der Zuid- afrikaansche republiekde aanvrage is gedaan door de heeren Labouchère, Oyens en Co. Naar het D. v. TT. verneemt, heeft bet permanent generaal-eomfté dor katholieke Italiaansche congressen onzen landsror.oot den heer J. W. Brouwers, pastoor van Boven kerk, uitgenoodigd, om het woord te voeren op het algemeen katholieken-congres, dat in Lombardije te Lodi zal plaats hebben. Het uitvoerend comité der tentoonstelling te Amsterdam, tot bevordering van veilig heid en gezondheid in fabrieken en werk plaatsen, bericht dat door de welwillende medewerking van vele inzenders, -die hunne voorwerpen ter beschikking stelden, de uit voering van de oprichting van een hygiënisch museum verzekerd is. Behalve de kosteloos verkregen voorwer pen, zijn van vele zijden aanbiedingen tot verkoop gedaan, waaraan, met het ocg op de voorloopige berging der voorwerpen in het Paleis voor Volksvlijt, nog geen gevolg kon worden gegeven. Ook moet de geheele afrekening der tentoonstelling voorafgaan en een behoorlijke gelegenheid voor het museum worden gevonden. »Pulchri Studio" te's-Gravenhage heeft zich voorgenomen in November a.s. eene tentoon stelling te houden van de werken van A. Mauve. Het schilderkundig genootschap wenscht een zoo volledig mogelijke verza meling van werken van den meester bijeen te brengen en vertrouwt daarbij op de mede werking van kunstvrienden voor de inzending van hetgeen zij van hem bezitten. Blijkens het elfde verslag der Vereeni ging van gepensionneerde onderofficieren en minderen van bet Nederlandsche leger", be dragen de ontvangsten fl6,626.12'/s. Hier onder was een gilt van het departement van oorlog, groot f'1000. Andere giften f781. Voorstellingen door militairen gegeven f800,73. Aan contributies f'12,559.75, De uitgaven waren f 16,626.12Vs, waaronder uitkeeringen en onderstand aan 906 personen samen f 12,217.25, aan 102 oud-strqders op 'sKonings verjaring een gouden tientje f1020. Gedurende het 3de kwartaal van 1890 zijn uit de verschillende Ruhrhavens (Rurhort, Duisburg, Ilochfeld) ruim een inillioen kar ren steenkolen verzonden, waarvan ongeveer 390,000 karren naar Nederland en België. In een dezer dagen verschenen Engelsch b'ad the Timber Trade, aan de belangen van den houthandel gewijd, leest men het volgende, voor onze houthandelaars, aanne mers en timmerlieden zeker niet onbelangrijk nieuws vDezer dagen werd een druk bezochte vergadering gehouden van hout-exporteurs in Finland, ter beraming van middelen tot verbetering van den gcdruKen toestand, waarin do houthandel verkeert. »De voornaamste voorstellen, die ter tafel kwamen, waren: lo. om het vellen van hout zooveel te beperken, dat de productie met 50 pCt. zou worden verminderd2o. om den gewonen jaariijkschen stilstand der zagerijen van éen maand voortaan te ver lengen tot op drie maanden. ®Bij zoodanige regelingdie natuurlijk hare bezwaren zou medebrengen, doch welke bij algemeene samenwerking niet onover komelijk zou zijn, zou men zich moeten ver zekeren van de medewerking derZweedsche exporteurs. Er word daarom een comité be noemd, belast met het onderzoek der opinie van andere Finsehe firma's. sWat de prijzen betreft, werd het idee geopperd, om niet lager te verkoopen dan tegen de prijzen, welke gedurende den winter van 1888 werden bedongen." Zondagnamiddag sprak Domela Nieuwen- liuis in eene vergadering van socialisten te Maastricht. Na hem nam de hoer A. Nuyens, redacteur van de Orenslodehet woord, die deed uitkomen, dat werkstakingen en geweld pleging geheel verkeerde middelen zijn om het lot van den werkman te verbeteren. Ruim 300 personen woonden de vergadering bij. Tot de personen, wien te Amsterdam gedu rende twee maanden het recht tot venten is ontnomen, behoort zekere Kramer. Gisteren liet hij in de Damstraat een paar jongens de brochure in zake de overrompeling vau de Nieuwe kerk uitschreeuwenen hij zelf liep er bij met een groot chassinet, waarop de brochure is aangekondigd. In den laatsten tijd schijnt het toezicht van de politie te Amsterdam op de prostitutie verscherpt te zijn. Er zijn in het jongste Politieblad ongeveer 60 vrouwen gesigna leerd, die door den kantonrechter aldaar zijn veroordeeld wegens overtreding van bepa lingen der politieverordening. Een 17-jarig jongeling, zekere V., werk zaam op een kantoor te Rotterdam, heeft zich aan de Rotterdamsche Bank f4200 weten te doen afgeven op een wissel, welken hij vsischelijkouderteekenil had met de hnnd- teekening van zijn patroon. (W, BCt.) Zondag werd uit Engeland te Rotterdam met het sLoomschip Batavier eeno lading paardeu aangevoerd, waarvan er gedurende de reis, door het onstuimige weder, niet minder dan 20 stuks gestorven of zwaar verwond waren. Naar het U. D. verneemt, is gisternacht, op het spoorwegterrein tusschen den Vleulen- sclien weg en den Amsterdnmschen straat weg, een arbeider door een goederentrein aangereden on gedood. Het hoofd van den ongelukkige was grooten- deeis verpletterd. Het lijk werd ter herken ning naar het politiekantoor vervoerd. Het kasteel van koning Radboud te Medem- blik, dat door het rijk van de gemeente is overgenomen, zal worden hersteld. De kosten van dit werk zijn geraamd op f20,000. liet strand aan de noordkust van "Wal cheren is bezaaid met de overblijfselen van vergane schepen. Zondag en Maandag zijn honderden vaten petroleum en een menigte stukkon hout aangespoeld. Bij de Oranjezon" zit een schip met hout geladen op het droge. Men schrijft aan het J\r v. d. D. Den 4n October jl., 's morgens halfdrie uur, bij hevigen N.W. storm en liemelhoogen zeegang, geraakte de te Delfzijl thuis be- hoorende schoener Zeemeeuw, kapt. E. T. Bos, met hout van Riga naar Delfzijl bestemd, op lagen wal bezet op de Jutlandsche kust. Om stranding te voorkomen liet de gezag voerder op eenigen afstand van bet strand 't anker met langen ketting vallen, waarop het schip eenige uren bleef liggen. Na dien tijd brak deze, ten gevolge eener lievige stort zee, cn was stranding onvermijdelijk. Met den dood voor oogen naderde men de kust. Na een eersten volgde een tweede stoot, zoc lievig, dat het tuig omverviel en het schip onmiddellijk verbrijzeld werd, voordat iemand gelegenheid gevonden lmd aan redding te denken. De opvarenden en de strandbewoners dachten niet anders dan dat allen jammerlijk moesten omkomen. Op onverklaarbare wijze evenwel spoelden al de schepelingen aan het strand, en nu werden ze door de hulp der strandbewoners gered en op liefderijke wijze verpleegd. Allen kwanne..behalve eenige lichte kwetsuren, behouden aan wal en konden weldra, zij het dan ook met verlies van uit rusting en have, gezond en wel hun vaderland weer opzoeken. Dankbaar voor de wondervolle redding, wordt door de schipbreukelingen ook een hartelijk woord van lof gesproken voor de liefderijke hulp, hun zoo belangeloos verleend door de Deensche strandbewoners. Te Breda is van Vrijdagmorgen 8 uur tot Zaterdagmorgen 8 uur eene hoeveelheid regen gevallen van 397. o raM., of bijua 40 liters per vierkante meter. In vele jaren is aldaar in éen etmaal eene dergelijke hoeveel heid niet gevallen. In de Dictionary of National Biography zal ook worden opgenomen eene levensschets van dr. Mark Prager Lindo, »Dutch writer". COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaalƒ1.85. Franco per post, door het gehcele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nominees- 0.10. BDUPiACi MAUK T, E, 121. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer v - 0.10. Driemaal geplaatst wordt togen twebmaai. berekend.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5