1 Zaterdag 25 October. N°. 7616. Het geheim van de „Maria' A*. 1890. e u 11 e t o n. i r - n - v© ©rtillste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGÏËyÊ¥i~T ODÉ. Buitenlandsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. Franco per post, door het geheele Rijk2,50, Afzonderlijke nommers0.10, B VUEA l'HARKT, E 1 3 4. Advertentieprijs: van 110 gewone regels inet inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Dnikmaai, geplaatst wordt togen tweemaal berekend. FKANKKIJfK. Ziellier het resultaat waartoe de bekende Roulangistisclie onthuller, de lieer Mermeix, bij de samenstelling van »het Boulangisme achter de schermen" verklaart te zijn ge komen, en waarmede hij zijne mededeelingen besluit pik ben Boulangist geweest, maar ik ben liet niet meer. Deze man hield er voor elke partij, die hij bedroog, een afzonderlijk ge zicht op na. Hij was niet dubbelhartig, maar driedubbel, vierdubbel het was le fourberie même, de schurkerij in levenden lijve, de vleeschgeworden lorrendraaierij 1" Het ontwerp van het algemeen douane tarief zal vermoedelijk Zaterdag aan de Kamer worden rondgedeeld. Het gaat ver gezeld van eene korte toelichting, waarin de minister wijst op de noodzakelijkheid voor Frankrijk tot wijziging van zijn handelsstelsel, teneinde de nationale belangen te bescher men tegenover de beweging ter beperking van de handelsvrijheid, die zicii sedert eenige jaren in de meeste staten van de oude en nieuwe wereld heeft geopenbaard. Het tarief bestaat uit ruim duizend artikelen. Alle waren zijn verdeeld in vier klassen, dierlijke en plantaardige producten, mineralen en fabriekwaren. Voor elk dezer waren zijn twee tarieven bepaald, een hoog en een minder hoog, dat zal worden toegepast al naar dat de andere staten zich jegens Frankrijk gedragen. Van de laudbouw-voortbrengselen zijn uit sluitend in het maximum-tarief opgenomen de granenhet levend en het geslacht vee. De verdere voortbrengselen kunnen zoo in het lioogere als iu het mindere voorkomen met onderscheiden cijfers. Andere artikelen zijn daarentegen met dezelfde cijfers opgenomen in de beide tarieven. Voor dezen beteekent de opneming in het minimum-tarief, hoewel er geen verschil in de heffing van rechten is, dat Frankrijk, in geval eener regeling met een anderen staatzich verbindt om gedu rende den termijn,waarover de regeling loopt, te hunnen aanzien het tarief niet te verhoo- gen, terwijl de in het maximum-tarief opge nomen rechten te allen tijde in volledige vrijheid verhoogd kunnen worden. Eenige voor de nationale nijverheid onont beerlijke grondstoffen zijn vrijgesteld van alle rechten. Daartoe behooren o. a, ruwe zijde wol, ruwe huiden, ruwe katoen,vlas en hennep. Het maximum-tarief correspondeert met het tegenwoordig algemeen tarief. Eeu zeker aantal afgevaardigden zijn voornemens de intrekking van het minimum-tarief en het herstel van een algemeen tarief en van een maximum-tarief te vragen. Men beweert, dat er dringende pog.'^qen op dit oogenblik gedaan worden door de Kabi netten van Berlijn en Rome, om onze regee ring over te halen tot een tolverbond, dat een handelsantwoord zou zijn op de Mac- Kinley-bill. D U I T S C II I A S D. Het Italiaansche leger zal aan de feesten op den 90n verjaardag van den maarschalk Von Moltke deelnemen. Een groep officieren, waaronder enkele generaals, zal naar Silezië aan den jubilaris een geschenk gaan over brengen benevens een adres. De samenkomst van Caprivi met Crispi zal lu-jschen den 5n en den 9n November plaats vindeu te Milaan. Op zijne reis daarheen zal Caprivi een bezoek aan Münclien brengen. De Reichsanzeiger bevat bot koninklijk besluit, waarbij de Pruisische Landdag tegen 15 November wordt bijeengeroepen. Volgens de Nordd, Allg. Zeitg. zal het eerbewijs des keizers aan graaf Von Moltke op diens 90sten verjaardag daarin bestaan, dat Zondag alle vaandels en standaards van het garnizoen der hoofdstad in optocht naar de woning van den genenial-veldmaarsclmlk zullen worden overgebracht, waar zich na afloop der godsdienstoefening in de garni zoenskerk, welke door den keizer en een talrijk gevolg zal worden bijgewoond, alle generaals enz. verzamelen. De keizer, ver gezeld van den koning vau Saksen, de groot hertogen van Baden en Hessen en alle te Berlijn en Potsdam aanwezige prinsen, zal zich dan naar het gebouw van den generalen stiff begeven om den grijzen Moltke namens leger eii vloot geluk te wenschen. Naar verzekerd wordt, zal ook vorst Bis marck in zijne qualiteit van veldmaarschalk, door den keizer worden uitgenoodigd ter ge legenheid van den 90n verjaardag van Von Moltke, naar Berlijn te komen. De czaar zal graaf Von Moltke op diens verjaardag zijn portret in olieverf ten ge schenke zenden. Volgens de Neue Pr ede Prcsse bestaat er alle kans, dat een Duitsch-Oostenrijkseh han delsverdrag tot stand zal komen, en zelfs wordt gemeld, dat ook Italië zich bij het tractaat zal aansluiten. Het plan is dus, het geheele handelsverkeer tusschen de drie ver bonden Midden-Europeesche staten zoo ge makkelijk mogelijk te maken. In sommige bladen was reeds het gerucht verspreid, dat de Duitsche regeeriug de in voerrechten op landbouwproducten voor Oos- tenrijk-Hongarije geheel zou opheffen. Dit is niet het geval, want dan zou de Duitsche regcering het spoedig met haar eigeu grond eigenaars te kwaad krijgen, maar toch staat wel eene verlaging van deze invoerrechten op het program. De besprekingen over het ontwerp-tractaat worden gehouden door eene commissie van deskundigen uit alle bond staten. onder voorzitterschap van den minister Von Bütticher. E N U E I, A N 1>. Te Plymouth is Dinsdag, den 85n ver jaardag van den slag bij Trafalgar, het monu ment ter herinnering aan de vernieling der Spaansche onoverwinnelijke vloot, door den hertog van Edinburg namens de koningin, onthuld. Het leger en de vloot waren talrijk vertegenwoordigd en de toeschouwers worden op 50,000 geschat. Bij de verkiezing van een parlementslid le Eccles, in Lancashire, ter vervanging van den overleden conservatief Egerton, is de Glad- stoniaan Roby gekozen met 4901 stemmen tegen 4596, die op Egerton, een bloedverwant van den overledene, waren uitgebracht. De oplossing van het geschil tusschen En geland en Portugal is nog niet gevorderd. Evenwel heeft de nieuwe minister van buiten landsclie zaken zich reeds in betrekking ge- gesteld met de Engelsche regeering. Hoewel de Times blijft volhouden, dat geen verdere concessiën van Engeland betreflende Midden- Afrika te wachten zijn, schijnt toch eene schikking nog niet geheel onmogelijk'. Mocht lord Salisbury echter ongeneigd zijn Eciic goudgraversgeseliiedeiiis nlt California. 3. Hoe stil gloed hij over het dek, daalde hij af in de naast elkaar liggende havenbooten, loerend, sluipend als eene kat, geheel onder het gewicht van den hem opgedrongen last! Nu was hij op de kaai, niemand had hem opgemerkt. Ginder in de kroegen ging het nog steeds lustig toe. Hij gevoelde zich onbewust daarheen getrokken, alsof dit voortaan de kring ware, waarin hij thuis be hoorde; doch het felle licht schrikte hem af en schuw om zich heen ziende, snelde hij angstig verder. Met de hand woelde hij in den broekzak; twas, alsof hij er iets brandends voelde; het waren de goudstukken hij smeet ze ver van zich af in de goot. Een agent kwam hem tegen met trngen gang; onmogelijk kon hij iets er van weten, en toch kromp Bill ineen en waagde het niet hem aan te zien. »A!s ik eens naar hem toe ging en alles ver telde, wat gebeurd was 1 En wat danDan brengt hij mij of naar de wacht óf naar 't gekkenhuis, waarschijnlijk naar 't laatste. Rechts grijnsde een donker steegje, waaruit een pestwalm opsteeg, hem tegen. Het leidde naar het midden van New-York. Snel liep hij het in en verdween zonder cenig spoor na te laten. Eenige dagen later stond in alle bladen van New-York te lezen: «Willem Steven, tweede stuurman op den Bremei' schoener Maria, aange klaagd van moord op zijn kapitein Georg Jensen, is ontvlucht. Op zijne aanhouding is een prijs van 500 dollars gesteld. Ouderdom 24 jaar; haar: blond; gestalte: groot en sterk. Hij heeft op den linkerarm de letters W. en S. en een anker ingebrand. Het oude moedertje daar ginder aan het strand der Noordzee ontving eenige maanden later destijds voeren er nog geon raailstoomers een brief, welken zij openbrak onder tranen van vreugde, want terstond herkende zij liet schrift van baren geliefden zoon, die ongetwijfeld zijne spoedige thuiskomst zou mededeolenmaar dit kon onmogelijk in den brief staan, want de trek ken van haar goedig golaat werden strak als die van .een stervende, de brief gleed uit hare be vende handen en steunend zakte zij ineen. Toen kort daarna het ontzettende bericht uit Bremen in het visschersdorp kwam, dat Willem Steven een roover en moordenaar was ge worden, weerde zij de vertroostende toespraken liarer buren af, die met haar ongeluk waren be gaan, en drukte den van tranen doorweekten brief aan haren boezem. «Daarin staat dat mijn Willem geen moorde naar is; hij zelf heeft het mij geschreven en hieraan geloof ik zoo vast als aan God." Hoofilschundend gingen de goede mcnschen heen; hun geloof was niet zoo sterk als dat van het trouwe moederhart, II. Het was een merkwaardige tijd, die op den gedenkwnardigen dag van het jaar 1849 volgde, waarop James Marshal zijn heer, generaal Sutter, den grondlegger van het Suttersfort in Californië, dan eersten goudklomp bracht, dien hij, zijne waarde niet vermoedende, in de molenbeek had gevonden. Goud, goud! dat bracht de gomoederen in beweging 1 Een volksverhuizing naar het nieuwe goud land begon. In onafzienbare rijen slingerde zich een bonte avontuurlijke schaar door de einde- looze vlakten van hot Amerikaansche Westen, door vijandelijke Indiaansche stammen omzwermd en gedund, door de zon verzengd, met den dood bedreigd door do sneeuw der Sierra Nevada. Het waren juist niet de beste individuen, die het goud verleidde, avonturiers, iets ergers vaak, doch wat vraagt de wereldgeschiedenis daarnaar Dit bonte volk van avonturiers omsloot voor het menschdom de rijke velden van het Amerikaan- sche Westen, tot op dien tijd liet eigendom van woeste Indiaansche horden en kudden van buf fels, de gezegende vlakten van Californië, die, ware het tooverwoord «goud" niet uitgesproken, zekerlijk nog lang onbekend en onbenut hare vruchtbaarheid hadden verdroomd. Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1