tot eenige concessie, dan zullen, Wijkens be richt uit Lissabon, de Portugeesche Cortes onverwijld bijeengeroepen worden. Uit Uganda wordt gemeld dat eeae Portu geesche expeditie, sterk 720 man met 6 stuk ken geschut, is uitgerukt, ter tuchtiging van het negerhoofd Vihé. Volgens bericht uit Zanzibar heeft liet Britsche eskader het sultanaat Witu in staat van beleg verklaard. Aangezien de sultan alle vergoeding wegens den moord op de Duitschei s gepleegd, weigert, gaat de expeditie tegen hem door. Bij de voortzetting van het geding te Tip- porary is een der aangeklaagden, het parle mentslid Sheehy, alvast terloops voor zeven dagen naar de gevangenis gezonden, wijl hij den advocaat der kroon een lafaard ge noemd had. Dinsdag is te Plymouth, onder toevloed eener zeer groote volksmenigte, feestgevierd ter herinnering aan de nederlaag der Spaan- schc onoverwinnelijke vloot door Sir Francis Drake (*1588), en bij die gelegenheid is door den hertog van Edinburgh een monument onthuld, bestaande uit een eenvoudig bron zen beeld van Bt'itlannia, op een voetstuk van Dartmoor-graniet, met bronzen medail lons met dc portretten van Howard, Drake, Hankins en Seymour. De plechtigheid werd geleid door den mayor van Plymouth die thans voor het derde jaar dit ambt verricht, maar overigens was het bij uitstek een marine-feest en de zee-officieren waren dan ook zeer talrijk vertegenwoordigd. Het werd besloten door een maaltijdwaarbij verscheidene toosten worden ingesteld. BELGIS. De heeren Janssens en Van Neuss, admini strateurs-generaal van den onafhankcüjken Congo-staat, zijn benoemd tot gemachtigden van dien staat op de nieuwe conferentie, welke in liet begin van November te Brussel zal bijeenkomen, om nader te handelen over de invoerrechten in den Congo-staat. Be vertegenwoordigers van den bondsraad hebben gisteren met het internationaal syn dicaat de overeenkomst geteekend betreffende den aankoop door de Zwitsersehe regeering van de spoorweg-aandeden van den Jura- Simplon. De daarvoor noodige leening be draagt t'r. 00,880.000. ITALIË. De rogeeriug heeft, blijkens een telegram uit Rome, de Braziliaansche republiek erkend. B U SI E N I E. Koning Karei legde Woensdag den eersten steen voor de brug, die bij Czernawoda over den Donau zal worden gebouwd. Deze brug die moet dienen om den koristen weg tussehen de Noordzee en de Zwarte Zee te helpen vormen, zal de grootste worden van Europa en de derde in grootte van de geheele wereld. AMERIKA. De regeering der Vereenigde Staten moet besloten hebben tot een nieuwen maatregel tot beperking van het aantal landverhuizers. Voortaan zal namelijk aan allen, die in hun vaderland wegens een of ander misdrijf ver oordeeld zijn, het vast verblijf in de Veree nigde Staten worden ontzegd. Te Buenos-Ayres is Zondag een zeer talrjjke volksbijeenkomst gehouden, om aan te dringen op het in staar van beschuldiging stellen van den gewezen president, Juarez Celman, en üjjn voornaamste aanhangers,wegens misbruik van 's lands gelden. Biniieiilamlsclie Berichten. SCHIEDAM, 24 October 1890. De commissie van enquête voor de spoor wegen en verkeersmiddelen heeft verschil lende hoofdambtenaren, ambtenaren en arbeiders bij spoorwegstations, ook uit 's-IIage, als getuigen opgeroepen, o. a. den stationschef en eenige beambten van het Staatsspoorweg station to 's-Gravenhage. De Times van 21 October bevat andermaal een ingezonden stuk over de invoerrechten in den Congo-staat, waarin de quaestie nog maals van een Belgisch standpunt beschouwd wordt. De schrijver, die zich onder den naam van «Een Afrikaan" verbergt dezelfde blijkbaar, die te Brussel eene brochure over dit onderwerp uitgaf, getiteld «Réponse au Memorandum, publié par la" Nieuwe Afri- kaansehe Handels-Vennootschap tracht daarin de argumenten te wederleggen van den heer Van Schalkwijk, directeur der «Nieuwe Afrikannsclie Ilandels-Venuoot- schap" te Rotterdam, onlangs in het Journal dos Débats openbaargemaakt. Genoemde lieer bevindt zich tlmns te Lon den, waar binnenkort eene vergadering zou gehouden worden waarin tegen do besluiten van de jongste anti-slavernij-eonforentie zal worden geprotesteerd. Die vergadering zal gehouden worden in de lokalen der Londen- sclie Kamer van koophandel en zal vermoe delijk ook worden bezocht door Engelsche, Franseho en Duitsche belanghebbenden bij den handel op den Congo. Blijkens bericht van den gezant der Fran- sche republiek is de blokkade van bet ge deelte der Slavenkust tussehen de grens dor Fnvnsclic en Duitsche bezittingen der Popos en de oostelijke grens der Franseho bezit tingen van Porto Novo, sedert 3 October 11. opgeheven. (Slct.) In den toestand van het lid der Gede puteerde Staten jlir. mi*. II. A. C. de la Bassecour Cann viel gisteren eenige verbe tering waar te nemen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zullen, nu door de goedgekeurde spoorweg- overeenkomsten het bezwaar van de over brugging van de Gouwe is opgelost, aan de Provinciale Staten machtiging vragen om eene onteigeningswet aan te vragen voortlb in Amsterdam en Rotterdam, 1887 besloten vaartverbetering tussehen Daar dit adres tot op heden het eenige bezwaar is dat tegen de vastgestelde bepalin gen is ingekomen en deze nog te kort in werking zijn om de wenschelijkheid van eenige wijziging te kunnen beoordeelen, stel len Ged. Staten voor, adressant te doen weten, dat er vooralsnog geen termen zijn gevonden om aan liet verzoek te voldoen. In de aanstaande najaarsvergadering der Provinciale Staten van Zuid-Holland zullen o. n. behandeld worden een adres van de heeren H. P. N. Hal- bertsma en W. E. Cramer te 's-Gravenhage om subsidie ten behoeve van een aan te leggen stoomtramweg, loopende van Delft, langs de buurtschappen Den Hoorn en Oost- buurt naar De Lier en vau daar zich ver takkende naar de gemeenten Naaldwijk en Maassluis; eene aanvraag van de heeren Mestring en Kools te Rotterdam, om subsidie voor een aan te leggen stoomtramweg van Dordrecht, over Dubbeldam, 's-Graveudeel, Strijen, Nu- mansdovp, Klaaswaal, Westmaas, Mijnshee- renland tot den tol onder Kooswijk, in ver binding met de ontworpen lijn Barendrecht Oud-BeierlandBrielle—Hellevoetsluis. Daar dezo aanvrage alleen dan aanleiding tot onderzoek zou kunnen geven, wanneer de totstandkoming der laatstgenoemde ljjnmogt worden verzekerd, stellen Ged. Staten voor, adressanten te berichten, dat de subsidie-aan vrage in elk geval voorbarig is te noemen en uit dien hoofde, althans vooralsnog, tot geen onderwerp van overweging kan worden ge maakt. (Een antwoord in gelijken geest is bereids door Ged. Staten aan adressanten gezonden, terwijl ook de minister van waterstaat zijner zijds op hetzelfde verzoek, wat de rijkswegen betreft, in dien zin heeft beschikt.) een adres van het gemeentebestuur van Alblasserdam, om aanvulling der bepalingen van het Prov. Reglement op de wegen en voetpaden, omtrent het rijden met honden karren. In de jongste vergadering der Provinciale Staten van Limburg hield de heer Eitg. Begcut eene rede, waarin hij zich kras tegen onze regeering uitsprak wegens hare ver onachtzaming der Limburgsche belangen. (Do Tijd.) De lïrabiintsehe motie. Nu het gebleken is, zegt de Maasbode, dat het geheele ministerie zich voor de sschan- delijlte" lcgerwet verantwoordelijk stelt, deed de N.-Brabantsche hond goed met zijn advies van onthouding van allen steun. De groote meerderheid der katholieken zal 't er mee eens zijn noodzakelijk. 't Besluit was zeer ernstig, maar liet Centrum daarentegen keurt dit »pro- nunciamento" niet goed. liet zal de verdeeld heid onder de katholieken doen herleven. Hoe de presidenten van kiesvercenigingen, die slechts elf kath. Kamerleden van de 26 afvaardigden, de verantwoordelijkheid van zulk een besluit durven op zich nemen, zonder anderen en vermoedelijk zelfs zonder hun eigene kiesvereenigiogen geraadpleegd te heb ben, begrijpt 'liet Centrum niet. Het biad heelt van de kath. volksvertegenwoordigers te Imo gen dunk om te vreezen, dat zij, zelfs vóór de behandeling der militie-wet, verdere samen werking aan dit ministerie zouden ontzeggen en het vaderland, met welke hulp ook, aan de donkerste toekomst zouden prijsgeven. Het Centrum ziet zelfs, voegt het er hij, de legerwet liever voor deze Kamer, onder dit ministerie en dezen min. v. oorlog behan deld, dan onder andere omstandigheden, waar van het geen betere hoop heeft. Thans acht het een vergelijk nog mogelijk. «Van onzen tegenwoordigen, oprecht katholieken min. v. oorlog kunnen wij gerust verwachten, dat hij liever zou vallen, liever de voordracht zou intrekken, dan dat hij zou toelaten, dat de rechten en billijke eischen der kath. kerk zouden gekrenkt worden". De (Kath.) Nieuwe IJsolb., die haar ar tikel over de quaestie betitelt: «E e n n i e uw e macht" en aan'tslot van'tartikel het haar toegezonden protest tegen dc motie vanjbr. Jos. de la Court opneemt, is liet met de Brabantsche heeren oneens. «Een zeer ongewone wijze van optreden", heet het, «welke door den goeden klank van de namen der onderteekenaars wellicht niet genoeg wordt gedekt." Do N. IJselb. deelt ook geenszins het optimisme der Bmbanters. Treedt door scheuring der clericale partij de liberale op, dan kan deze hij de a.s. stembus op 70 leden rekenen, en «aan hare insolentie zal geen einde zijn". Politieke gedachte ligt er in de motie niet en het opvolgen van den gegeven raad zal de katholieken van slechter conditie maken. «Laat ons hopen", zegt ze, »dat de hartstochtelijkheid der Brabanters afkoelend en afschrikkend te gelijk op onze afgevaar digden moge werken." Ziedaar nu, redeneert Da Stand., eene ons, anti-revolutionnairen, welgevallige wrake. Van de actie der anti-rev. kiesvereenigingen, toen de Eerste Kamer Keuchenius had weg gestuurd, heette het toenmaals in deRoom- sche pers,-dat het aan de kiesvereenigingen niet paste, zich op zulk een besliste wijze in den gang van het Hnngsche raderwerk te mengen. Deze Brabantsche motie grijpt nog veel dieper in het beleid in, en dat naar aan leiding van een détail van een onderdeel van dit beleid. Niettemin bomvt zij op die kleine grief de conclusie van aftreding van het Kabinet, Wreekt ons dit niet ruim Voorts is de motie een gelukkig blijk van politiek leven en politieke ontwikkeling in het hyper conservatieve Brabant. Een zwakke stee is het, Bergansius te ver wijten dat li\j de afschaffing dor plaats- verv. niet toelichtte, en zelf te verzuimen te zeggen, waarom zij behouden moet blijven. En de tweede zwakke stee ligt in de goedgeefsche verklaring, dat een ander minis terie zich wel wachten zal, zulk een wets ontwerp in te dienen. Don waarschijnlijken loop van zaken schetst De Stand, aldus: Denkbaar zeker is een nieuw Kabinet, dat de plaatsvervanging zou willen behouden, maar zulk een Kabinet zou, alleen door de Roomschen en een enkelen conservatief gesteund, nog spoediger bezwij ken. Als Bergansius valt, gaat het geheele Kabinet mee. Mackay zal geen nieuw Kabinet samenstellen. Heemskerk (»do grootmakelaar in noori-Ivabinetten") zou weer optreden, maar, slechts gesteund door een dozijn libe ralen en de Roomschen, in Juni '01 aan het eind van zijn taak zijn. Tenzij dit Kabinet puur conservatief optrad en tijdelijk uit allerlei elementen, bij de aanstaande stem bus, eene zeer kleine conservatieve meevder- heid wist te kloppen. Maar ileze puur con servatieve partij zou, blijkens de historie, spoedig verloopen. Na verloop van stel drie, vier jaren zou liet dan komend Kabinet Bergansius' legerwet weer ophalen, en zou er komen ook. De anti-rev. partij op zichzelf zal onder dit alles niet lijden. Haar politieke ladder, niet meer niet de Roomsche .samengebonden, zal niet langer tot de d e r d e verdieping reiken, maar om op de tweede te komen, zal zij blijken even lang en gaaf te zijn ge bleven als zij vroeger was, dank zij de zorg, dat de partij zich nimmer tot fusie geleend heeft. Voor de anti-revolutionnairen ligt in de Bral. motie dus geen gevaar. De vraag, waar alles op neerkomt, is maar: Of de Roomsche staatspartij van oordeel is, dat behoud van de plaatsvervanging boven alles gaat. Zegt ze hieropja, dan is tocli de ont binding der thans bestaande verhoudingen een besloten zaak, die het land te acccp- teeren heeft. En zegt ze ten slotte: veen, dan doet de motie van N,-Brabant toch niets af aan het eind-resultaat. De R.-k, centrale kiesvereeniging in het kiesdistrict Enkhuizen heeft voor het lidmaat schap der Tweede Kamer candidaat gesteld den heer W. Bos, burgemeester van Ouddorp. De vergadering van het centraal bestuur van den Ned. R.-k. bondwaarin de ver schillende afdeelingen zullen vertegenwoordigd wordenzal plaats hebben te Haarlem op Zondag 30 November a.s. (Dijd.) De kiesvereeniging «Burgerplicht" te Amsterdam heeft Dinsdagavond behandeld een voorstel van 50 leden, om liet lidmaat schap der «Liberale Unie" op te zeggen. Van den heer mr, Willeumier was een schrijven ingekomen om te adviseeren het voorstel niet te behandelen op dit oogenblik, doch te wachten tot na de Kamerverkiezing van het volgend jaar, teneinde versnippering der liberale krachten op dat oogenblik te voor komen. De heer Jolles verdedigde het voorstel tot scheidinghij meende dat er moest ge handeld worden, hoe eerder hoe beter. De heer Alting Mees stelde, om alle verdeeld heid voor te komen, eene motie voor om de zaak aan te houden tot na de verkiezingen. De lieer Dijkmans wilde het voorstel-Jolles en de motie-Mees in handen stellen van de afgevaardigden van «Burgerplicht" ter «Lib. WITS K K L A N 1). Ci

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2