Gemengde Berichten. 0 n d e r w ij s. Rechtzak en. V i s s c ïi e r ij. K e r k n i e u yfs7~ Unie", om in eene later te houden vergade ring praeadvies uit te brengen. Na uitvoerige beraadslagingen werd ten slotte het voorstel- Djrjkmnns aangenomen. Men zal zich herinneren, dat op de veel besproken »Tindalmeeting" een der aanwe zigen, die zijn naam ecnigszins onduidelijk opgaf, maar waaruit men toch algemeen jKrekeV' verstond, do uitdrukking bezigde, dat »de Koning Nederland aan de galg ge bracht had". De justitie heeft gemeend, zich aan dezen onzin gelegen te moeten laten liggen, en wilde daarom tegen den man een vervolging instellen, maar iets onverwachts is in den weg gekomen. Als zoovele edele voorlichters van !t menschdom, wier onschat bare geestelijke nalatenschap wij we' bezitten, maai- omtrent wier wezen en persoon men in het duister tast, blijkt ook deze Krekel in een geheimzinnig mythologisch waas gehuld. Be man is nergens te vinden, en de naam, waaronder hij optrad, is gebleken de zijne niet te zijn. Het geval heeft reeds aanleiding gegeven tot de koddigste vergissingener zijn eenige echte Krekels reeds dupe geworden. Zelfs naar de Krekel en de Mier moet men reeds wantrouwend omgekeken hebben. (iV. v. d. D.) In een telegram uit Amsterdam aan bet Engelsche blad de Times wordt een scherp oordeel uitgesproken over do Tindal-bewe- ging. Nu Tindal zich aangesloten hoeft bij de radicalen in de beruchte meeting te Amsterdam, heeft hij een slechten dienst be wezen aan het verdedigingsvrangstuk en de ge matigde menschep, van zich afgestqoten. De meerderheid in die Amsterdamsche vergade ring schrijft het genoemde bladwaren republikeinen, maar deze zijn niet de meer derheid in het land, integendeel, slechts een kleine en rumoermakende minderheid. De werklieden hebben, buiten de socialisten, drie groote vereenigingen, namelijk het Algemeen Nedcrlandsch Werkliedenverbond, Patrimo nium en den Katholieken Volksbond. Elk van deze lichamen heeft evenveel of zelfs meer leden onder de werklieden dan de socialisten, en er is niemand onder lien, die er aan denkt aan de republiek de voorkeur te geven. Het bestuur van een nieuw op te richten sanatorium in Saksen heeft onzen landgenoot den heer J. Sehoondermark Jr. te Amsterdam verzocht, zich op hoogst voordeolige voor waarden als massage-specialiteit aan genoemde inrichting te verbinden. De heer Schoonder- marek heeft echter om verschillende redenen gemeend het vereerend aanbod te moeten afwijzen. Het bestuur der Nederlandsche maatschap pij voor tuinbouw en plantkunde heeft zich tot de regeering gewend, met verzoek de jachtwet te willen herzien. De groote schade, welke door het wild aan land- en tuinbouw wordt toegebracht, heeft aanleiding gegeven tot dit vei'2oek. Een der tusschcn Leiden en Amsterdam loopende treinen had Dinsdagavond door een zonderling voorval oponthoud voorbij de Post- brug, onder de gemeente Sassenheim. Den overweg aldaar naderende, zag de machinist een licht, hetwelk volgens hem onveilig aanduidde, zoodat hij stopte. De baanwachter aldaar had niets van dat onveilige bespeurd en dus als gewoonlijk het afsluithek van den openbaren weg naar be- nedengelnten, totdat de trein zou zijn ge passeerd. Deze bleef echter onverwrikt staan. Nie mand begreep er iets van. De een docht dat er wat aan den trein haperde, de ander dat er iets aan den overweg gebeurd was. Het was een geroep en geschreeuw heen en weer van belang, waarmede de zaak echter niet werd opgehelderd. Eindelijk bleek dat de machinist een rood lichtje der velocipede van een wielrijder, die voor het afsluithek stond te wachten, voor een onveilig sein had aangezien en eerst toen de wielrijder zijne hand daarvoor hield, zette de trein zich weer in beweging. Intusschen getuigt het voorgevallene wel voor het goede gezicht en de waakzaamheid van den machinist. Volgens het Handelsblad zou het spoor wegongeluk bij Wormervcer te wijten zijn aan de onoplettendheid van den machinist van den personentrein. Het signaal stond op onveilig, zoodat de trein het station niet mocht binnenrijdende machinist schijnt dit niet te hebben opgemerkt. De commissaris van politie te Leeuwarden waarschuwt tegen hot aanknoopon van han delsbetrekkingen met zekeren "Wiegel' de Jong, '28 jaren, die zich aldaar als handels agent heeft gevestigd. Bij doet inkoopen van allerlei aard, maar blijft in gebreke zijne verplichting tot betaling na te komen. In Amsterdam, vanwaar ook zeer ongunstige information betreflende de soliditeit van dien persoon zijn ingekomen, was hij laatst woon achtig le Hozend warsstraat, hoek Rozengracht. Nader wordt aan de N. li. Cl. gemeld, dal de weduwe li. uit Roden, thans in voor- loopig arrest le Assen, verdacht van vergif tiging, nogal vaak vau woonplaats heeft ver wisseld, daar zij reeds te Hoogezand, Sap- pemeer, Amsterdam, Grijpskcrk en Norg hoeft gewoond. Zij had indertijd acht kinderen en stieikin- deren, en haar man en zes dier kinderen zijn, volgens hare mededeelingcn, aan dezelfde ziekte gestorven als de nu overledene dochter. Deze laatste bezat een kapitaal van om of bij f20,000, hetwelk, wijl zij minderjarig was, door den voogd beheerd werd. Ging het meisje nu trouwen, zooals zij voornemens was, dan bestond er voor de weduwe geen uitzicht om de opbrengsten van dat kapitaal te blijven genieten. De weduwe had. met bijna niemand eenigen omgang, en zij werd algemeen voor een zeer lastig mcnsch gehouden. Nog éen zoon woonde met de nu overleden dochter bij haar in. Naar men verneemt, zijn Woensdag de eerste phosphaatlagen in Limburg, en wel te Noorbeek, op eene diepte van 9 meter gevonden. Een timmermansknecht, te Stokkum in de Graafschap, was vertoornd op de wed, M. te Etten, omdat deze hare dochter had over gehaald de verkeering met hem af te breken. Terwijl moeder en dochter op de kermis waren, stak hij 's avonds haar huis in brand. De marechaussees van Doetichem hebben den dader opgespoord en hem in hechtenis genomen. Do verliefde jongeling heeft zijne misdaad reeds bekend. Te Arnmerzoden is een arbeidersvrouw, die aan toevallen leed, met haar kindje op schoot, voorover in het vuur gevallen. Een buurvrouw kwam haar gelukkig te hulp, maar reeds hadden beiden zware brandwonden gekregen, waaraan de kleine spoedig bezweek. Wij ontvingen weder van de stoomvaart maatschappij rZeeland" de met veel zorg en goeden smaak bewerkte reisgids voor den winterdienst 1890/91, in de Engelsche taal, waarin o. in. voorkomen de kortste verbin dingen tusschen het vasteland en Engeland en omgekeerd via "VlissingenQueensboro v. v. Deze gids verschijnt tweemaal per jaar met eene halljaarlyksche oplage van minstens 20,000 exemplaren (in de lEngelschc en Duitsche taal) en wordt, op franco aanvrage aan de directie of de agenten, gratis toege zonden, Maassluis, Bij den gemeenteraad is in gekomen een verzoekschrift van de heeren Halbertsma en Cramer, te 's-IIage, om een subsidie van f40,000 in de kosten van aanleg van een stoomtramweg DelftMaassluis Naaldwijk. Oud-Beierland. De liberale kiesvereeni- ging alhier heeft met 11 stemmen den heer L. Overwater, rentmeester te Strijen, can-ii- daat gesteld voor het lidmaatschap der Prov. Staten. Op den lieer D. Kluiflioofd, burge meester van Numar.-odorp c. a., waren 7 stem men uitgebracht. Te Berlijn werd Woensdag in het Boheemsche bierhuis een tamelijk talrijk bezochte vergadering van sociaal-democratische vrouwen gehouden, waarin de van het socialisten-congres to Hallo teruggekeerde vromv, die ais gedelegeerde daar- licon gegaan was, verslag gaf over liare werk zaamheid, en o. a. onder groot gejubel mee deelde, dat te Hallo een gedelegeerde uit Amsterdam was, dio in last had, namens de de Nederlandsche vrouwen de nieuwe socialistische vrouwenvereniging van Berlijn to vragen of niet een nlgerneen internationaal vrouwen ver bond gevormd moost worden. In do opdracht der Nederlandsche vrouwen wordt o. a. gezegd «wij Willen volstrekt nietzooals de mannen gelooven, bijzondere voorrechten hebben, maar slechts algemoene menschelijko rechten. Iedere vrouw heeft er belang bij, dat het particulier eigendom verdwijnt, want thans is de vrouw zelfs nog particulier eigendom van den man Stormachtige toejuichingen volgden op deze mededeeling.De vergadering besloot te antwoorden dot de Duitsche wetten nog aansluiting aan een dergelijk internationaal vrouwenverbond verboden, maar algemeone vriendschappeiijkke betrekkingen desniettemin mogelijk zijn. Onder toejuichingen ter eere van de Neder landsche vrouwen werd hiertoe besloten. De vergadering werd ook door mannen bijgewoond en was nu en dan ontzaglijk grappig. Weer een brief van Jack the Ripper. De president van het veïligheidscomitó uit Whitechapel heeft don volgenden brief ontvangen, met tiet postmerk Liverpool sliet spijt mij, dat ik u nog eens moet lastig vallen, maar sinds mijn laatsten brief ben ik van plan veranderd en heb ik mij voor korten tijd naar Liverpool begeven. Ik ben reeds in die stad aan gekomen, zooals trouwens uit hot postmerk blijkt. Ik ben van plan de politie te Liverpool eens te toonen dat zij allesbehalve waakzaam is. Uw dienaar, Jack the Ripper". De lieer Backert heeft verklaard, dat die brief van dezelfde hand is als die, welke hem onlangs uit Londen werd toegezonden. Aan Stanley is door de universiteit te Cambridge het diploma verleend van doctor in de rechten shonoris causa". Te Schweinfurt is Maandag op plechtige wijze een gedenkteeken onthuld voor den beroemden dichter Friedrich Rückcrt. De eerste Duitsche mail van Zanzibar is Dins dag te Hamburg aangekomen met het stoomschip Reichstag, In 15 dagen en 18 uren werd de reis volbracht, zoodat bewezen is dat de Duitsch- Oostafrikaansche linie de snelste verbinding is tusschen Oost-Afrika en Duitcchland. De barones Alphonse de Rothschild is op reis van Keulen naar Parijs, op Belgisch grondgebied, van al de juweelen die zij bij zich had, bestolen. Zij bevond zich alleen in eenen slanp-waggon en was even vóór Aken ingeslapen. Des morgens wakker wordende nabij Erquelinnes, niet ver van da Fransche grens, miste zij baar kleinoodtën, tot eene waarde, volgens éen bericht van 50,000, volgens een ander van 300,000 frank. Men ver moedt, dat de diefstal tusschen Yerviers en Herstal gepleegd is. Junkermann is te Wiesbaden door een zoo ernstig zenuwlijden aangetast, dat men hem naar een krankzinnigengesticht heeft moeten vervoeren. Onder leiding van den heer M. Kraamer, van Schiedam, onderwijzer aan de normaalschool te Maassluis, zal aldaar in de volgende week een cursus geopend worden voor onderwijzers, die zich wenschen te bekwamen voor eene akte in het teekenen. Prof. dr. J. Offerhaus, kerkelijk hoogleevaar to Leiden, heeft na een langdurige ongesteld heid, waarvan hij, na eene derde operatie onder gaan to hebben, is hersteld, zijne colleges hervat. Do vraag was gerezen of verordeningen, vóór de jongste herziening der wet op het lager onder wijs tot stond gebracht, waarbij do leeftijd werd bepaald waarop leerlingen tot de school worden toegelaten, alsmede de leeftijd waarop zij de school moeten verlaten, na de invoering der nieuwe wet hare kracht hebben behouden, in weerwil dat zij niet, zooals art. 19 thans vordert, door Gedepu teerde Staten zijn goedgekeurd. De minister van binnenlandsclie zaken heeft die vraag bevestigend beantwoord. De bepalingen van art. 19 der wet van 1889 zijn, naar 's ministers meeriing, alleen van toepassing op de besluiten, onder de werking dier wet genomen, en geene der bepalingen van die met 1 Januari 1890 ingevoerde wet heeft te kort gedaan aan de krucht van vóór dien dag overeonkonistig de vorige wot geldig tot stand gekomen besluiten, of wel het alsnog erlangen van hooger goedkeuring daarop voor geschreven. Iu de Dinsdag jl. gehouden zitting der arrond- rechtbank te Rotterdam werden veroordeeld A. Z., cand.-notaris te Schiedam, wegens be- leediging der politie, tot f25 boete. J. 11. N., brandersknecht te Schiodam, wegens mishandeling, tot f 10 boete. Gisteren diende voor de rechtbank to Breda de zuak van iemand uit Bergen-op-2oom, beschul digd van meineed. Staande de zitting werd een der getuigen eveneens op vermoeden vun meineed in arrest genomen. De behandeling der zaak werd geschorst. (iV. B. C) De commies B., door de arr.-rechtbank te Breda wegens meineed veroordeeld tot 2 jaren gevangestraf, doch die van dit vonnis in hooger beroep kwam is gisteren, op bevel van het gerechtshof te 's-Bosch, te Rijsbergen gearres teerd en naar Breda overgebracht. MAASSLUIS.Gisteren zijn alhier binnenge komen 10 schepen, gezamenlijk aanbrengende 1988 ton pekel- en 210 ton steurlmring. Een dezer schepen had verlies van netten en drie hadden schade aan do netten. Ook kwam alhier nog 1 sloep van Scheveningen aan, zonder visch en met verlies van netten. KRALINGSC11E VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 04 zomer- zalmen, die voor fl.10 tot 1.50 per i/s kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 3 winterzalmen, die f3.per i/s kilo opbrachten. Ne<l. Herv. Kerk. Bero epen: te Maassluis ds. P. S. Meerburg, te Ketel te Birdaard c. a. ds. C. R. Rijnen berg, te Valkenburg bij Leidente Neerlang broek ds. II. Pop, te Kubaard en Waaxens te Elburg ds. L. M. van Noppen, te Zwartsluis te Ferwerd (toez.) ds. C. R. Rijnenberg, te Valkenburg. Aangenomen: naar Middelburg door ds. Poort, te Harmelen. Bedankt: voor Vere door ds. G. J. Brutol de la Rivière, te Zundertvoor bet beroep naar de vrije chr. gem. teVIaardingen door den heer II. Roelofsen "VVz., te Lunteren. Chr. Gcref. Kerk. Beroepen te Houwerzij! ds. J.Fokkinga, te Haulerwijk,

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3