J Het geheim van de „Maria A0. 1890. Maandag 27 October. N°. 7617. Derde Blad Feuilleton. ier-en -ye ert.g-ste Jaargang*. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buiteiilaiidsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. COURANT. Aöonnemkntsprijs, per kwartaal185. Franco per postcioor liet gehcele Rijk 2.50. Afzonderlijke nominers 0.10, BVIlEAVi 9IABHT, IS, 12 4. Advertentieprijs: va» 110 gewone regels tnet inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal beiekend. D U I T S C II L A N D. Voor den grooten optocht, die ter gelegen heid van Moltke's negentigsten verjaardag te Berlijn zal worden gehouden, zijn de 20,000 kaarten voor deelnemers reeds uitgegeven en zijn er daarom nog '10,000 besteld. Vooral de triomfwagen in den optocht zal eene grootsche artistieke vertooning maken. In- tusschcn wordt niet slechts uit Berlijn, maar ook uit andere steden melding gemaakt van toebereidselen tot eene luisterrijke viering. De keizer zal Moltke een zilveren maar schalkstaf aanbieden, die op het raidden is overtrokken met donkerblauw fluweel, waarop gouden rijksadelaren en koningskronen prijken. Aan liet onder- en boveneinde zijn versieringen in paarlcn, diamanten en robijnen aange bracht. In eene guirlande van lauweren en eikenloof, in goud ingelegd, staat liet op schrift ^Keizer Wilhelm II aan den generaal- veldrnaarsclmlk graaf Moltke op zijn negen tigsten verjaardag". De boventop bestaat uit een adelaar met de keizerskroon van diamant op wit email, omringd door een krans van robijnen. De onderzijde van den staf bevat op een witten emailgrond 's keizers naam cijfer met de kroon, insgelijks in diamant, doch rondom geornamenteerd met rozen in snphir. Do bladen putten zich uit in allerlei mede- deelingen omtrent den jubilaris, en Schorei's Famiiienblait wijdt bijkans een geheel num mer aan illustraties en tekst, daarbij soms in zulke bijzonderheden afdalend, dat men tics rjulen zuviel krijgt, en altiians van dos veldmaarschalk's huiselijk leven buiten een uiterst klem-burgerlijken, bijkans schrielen indruk ontvangt. Zondag zullen de voornaamste wijken der hoofdstad schitterend geïllumineerd zijn zoodat Moltke's verjaardag in alle opzichten het karakter van een nntionalen feestdag zal dragen. Tal van vreemde regimenten, welken zijn naam voeren, zullen afgevaar digden zenden om den grjjzen veldheer geluk te wenschen. F K A N K R IJ K. In het laatst verschenen artikel: »ïïet Boulangisme achter de schermen", waarmede de reeks gesloten is, verhaalt Mermcix, dat Boulanger, nadat de herstemmingen in het vorige jaar de nederlaag van liet Boulangisme nog vernietigender hadden gemaakt, diep ter neer geslagen tot Naquet gezegd heeft: »IIet is gedaan. Er blijft mij nu .slechts écne zaak over: naar Amerika te trekken. Ik ga er heen". Den volgenden dag kwamen Laguerre en Elie May te Londen om, gesteund door Henri Roehefort, den generaal te bewegen te blijven. Deze gaf gehoor aan dien drang en stemde er in toe zicli te Jersey terug te trekken. Tot de grondstoffen, die als voor het fabriekswezen in Frnukrijk onontbeerlijk, in het ontwerp betreflende liet nieuwe tarief vrijgesteld worden van rechten, moeten ook vlas en hennep gebracht worden. Men zal zich herinneren, dat de minister van buitenlandsche zaken Frankrijks gezan ten bij de Europeesehe regeeringen heeft uitgenoodigd, hem een rapport te doen toe komen betreflende don toestand en <io voor waarden van den arbeid in het land, waar zij als vertegenwoordigers gevestigd zijn. Officieus wordt thans boriclit, dat de mees te dier rapporten iu handen des ministers zijn. Weldra zal liet eerste dier stukken openbaargemaakt worden. Het handelt over den toestand enz. in Zwitserland. Eene week later zullen de rapporten betredende Zweden en Noorwegen ter openbore kennis worden gebracht, E N G E L A N I>. De Times handhaaft, ondanks de ontken ningen, de juistheid van haar bericht betref fende liet plan der reeders om een alge- meenen stilstand in 's lands scheepvaart te brengen tegenover de eisclien der dokwerkers en matrozen. Althans de kringen der reeders n de havens van het land zouden uitge noodigd zijn dergelijk plan te overwegen. Volgens andere inlichtingen zou de mede- deeling van de Times eenvoudig voorbarig zijn. De politierechter beslist dat de uitlevering vau Castioni gerechtvaardigd zou zijn, dewijl zijn misdrijf niet van staatkundigen aard te beschouwen is en bovendien zonder provocatie gepleegd werd. Castioni heeft twee weken om van deze beslissing in appèl te komen. Te Cardiff is Donderdag jl. eene voorloc- pige overeenkomst geteekend, krachtens welke de voornaamste dokmaatschappijen in Zuid-Wales, alsmede de Tafl-Vallei-spoorweg zich met elkander zullen samensmelten. Het geheele aandeelen-kapitaal vau deze nieuwe combinatie zal 12 millioen pd. st. beloopen. Davitt's orgaan gaat voort met onthullingen, waarin de regeering beschuldigd wordt van allerlei denkbeeldige samenzweringen waaronder eene tot vermoording van Glad stone te hebben uitgedacht, om de Iersche nationale zaak in een hatelijk licht te stellen. De Morning Fost verneemt, dat Portugal geen gezant herwaarts zendt. De verdere onderhandelingen tusschen Engeland en Por tugal worden te Lissabon voortgezet. De Times verneemtlat de sultan van Witu iedere voldoening weigert in zake den moord op de Duitschers, maar daarentegen zich cp een oorlog voorbereidt. Honderden gewapenden vau de naburige stammen stroo men toe om den sultan te helpen tegen de vreemdelingen. OOSTENRIJK. De minister-president, graaf Ivalnoky, is met verlof uit de hoofdstad vertrokken. In den Boheemschen Lande Ag hebben hef tige tnoneelen plaatsgehad. Dejong-Czechen, verbolgen dat do stadhouder hun steeds in het Duitsch blijft antwoorden, maakten daar om schandaal, hetgeen ten gevolge had, dat de oud-Czechen, bijwijze van protest tegen de houding der jongeren, de zaal verlieten. ITALIË. De toestanden door den prefect van Napels, hij zijn onverwacht onderzoek in het klooster der Dievend begravenen" bevonden, blijken toch van dien aard te zijn geweest, dat nu een gerechtelijke vervolging tegen de abdis is ingesteld. De geestelijken van Napels sluiten zicli intussehen allen aan bij het protest van den aartsbisschop tegen de schending van het klooster, en ook de paus is, naar men ver zekert, voornemens in het eerstvolgend con- cistorie tegen die schending op te komen. Het besluit tot ontbinding der Kamer wordt in het officieele blad afgekondigd. Te Brienza is met groote plechtigheid een standbeeld voor Mario Pagano onthuld, in tegenwoordigheid vau de ministers Zanar- cleUi en La Cava. Mario Pagano heeft zich als schrijver, advocaat, weigever, gevangene, uitgewekene en soldaat in de jaren 1787 tot 1799 grooten naam gemaakt door zijn deel- Ecnc goudgravcrsgcscMedonls uit California. 4. Nog geen twee jaren waren verloopen, sinds het eerste goud wns gevonden, of aan de oevers van de gevaarlijke Sacramonto-rivier was reeds een aanzienlijke stad verrezen, vol loven on ver tier, in do onmiddellijke nabijheid van het oudo fort Sutter. Dadelijks brachten de stoomschepen van San rancisco hier nieuwe troepon aan, mot do spade en het houweel op don schouder, met koenen moed in het hart. En toen de langdurige zonier- droogte de rivier bijna uitdi oogde en do reus achtige schepen dor. terugweg niet konden volgen, toon lagon zij niet ongebruikt aan do landings plaats, maar brachten hunnen eigenaars bij bet toenmalig gebrek aan woningen nog een aardig sommetje op. Gelijk de legerscharen der zwarte woudmier, werwaarts zij zich ook wenden, alles bedekken mot haai' rusteloos gewriemel, zoo deed zulks hier de zich dagelijks opnieuw uitstortende menscben- stroom. Toen werd hot levendig aan den oever, op de schepen, in de kleine blokhutten der stad, op de mot een voet hoog stof bedekte stiaten- Den gansclien dag door klonk van alle kanten de bijl des houthakkers, worden goederen van allerlei soort over het land verspreid, gloeide do smidse bij het rusteloos bamergeklop. Overal een koortsachtige haast, als in weinige dagen eon nieuwe stad moest worden opgebouwd. Wanneer dan de zachte, met slerron bezaaide Californische nacht over stad on rivier neerdaalde, dan werden op alle plaatsen bontgekleurde lampan ontstoken, aan de masten, op de scheepsdekken, terwijl op de veranda's van do woonhuizen lustige volks liedjes in alle denkbare talen weerklonkenhier werd liet snnrengetokkol der guitaar gehoord, ginder hec opwekkend geklep van de castagnetten der fandango-dansersin de speelhuizen rolde het goud, draaide de roulette. Een schot, een snerpende kreet, vechtrumoer onderbrak dikwerf dezen vreugderoes en herinnerde de zwelgers aan do woeste hartstochten, dia hier onbeteugeld heerschten. liet sierlijkste van alle huizen in Sacramento in het jaar 1851 was ongetwijtold het hotel en speelhuis van Mac Orelly. Op dan eersten aan blik bemerkte men zei Is niet deze tweede be stemming vnn »Minershome", zooals de herberg lieetto, Werkelijk hield men het voor het fatsoen lijkste logement, zoo door en door net en onschul dig kwam hot met zijn witgepleisterde!! voorgevel den vreemdeling voor. Eerst des avonds openbaarde hot zijne ware bestemming door den opzichtigen, aantrokkelijken lichtgloed, die door de wijdge opende vensters drong. Hot talrijke opgewonden in- en uitstroomonde publiek, het verleidelijk ge rinkel van het heen en weer geschoven goud liet dienaangaande geen twijfel bestaan. Mac Orelly behoorde tot do eerste karavaan, die op het bericht van de ontdekking van goud bij Sutlers molen uit bet Oosten opbrak en over de kruinen der Sierra, door de prairieiin en woeste nijen van het Westen, den schier eitideloozen weg baande. >Iet hun tweehonderden trokken zij uit, van trekossen, levensmiddelen en wapenon goed voorzien, enkel drieste, ondernemende mannen; maar met liuti vijftigen kwamen zij in de vlakte van California aan. De overigen waren bezweken onder de moorddadige pijlen der Indianen, de koorts, de koude. Orelly en zijn kameraad Pat Fimey, een bij do goudzoekers juist niot erg geziene persoon, waren gedurende do goheelo reis onafscheidelijk. En toch sciteon deze onafscheidelijkheid niet te rusten op den grondslag van innige vriendschap, zooals men uit de vaak vijandige blikken en schampere gesprekken nieendo te mogen opmakon. Overigens was men er toenmaals aan gewend, bij dergelijke reistochten do meest verdachte en gevnailijkc sujetten aan te trelfen, die zoo pas do galg waren ontloopcn, en men stoorde zich hieraan volstrekt niel, zoo zij zich gedurende de reis maar niet aan

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 9