f A0. J89C Donderdag 30 October. N°. 7619. Eersfe Blad. Feu i 11 e t o n. Het geheim van de „Mari; i r - n - v© r t i g- s t Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Bnitciilandsclie Berichten. l UITGEVER: J. ODÉ. I Abonnementsprijs','per kwartaal franco per post, iloor liet gcheele'Rijk Afzonderlijke nummers 1.85. - 2.5C. 0.10. BVKEAÜ: MARKT, K 12 4. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Dkiehaai. geplaatst wordt tegen TWEEHAAt, fceiekeml. DUITSCHLAND. De koning van België is gisteren te 4.40 te Potsdam aangekomen. Aan het station werd hij ontvangen door den keizers de gezamenlijke prinsen van het koninklijk huis, den hertog van Connaught, den grootvorst Wladimir, den Belgischen gezant en de generaliteit. De beide monarchen begroetten elkaar allerhar telijkst en begaven zich in een open rijtuig, geëscorteerd door gardes du corps, naar het Sladtschloss, Yau daar is de koning van België later in een rijtuig met vier paarden bespannen en begeleid door twee voorrijders, naar het nieuwe paleis gereden. Aldaar werd een galadiner van '150 couverts ge houden, waarbij de koning tusschen den keizer en de keizerin was gezeten. Ook de Hussisdie, de Engeische en de Belgische gezant behoorden tot de genoodigden. Moltke heeft op zijn negentigsten verjaar dag 2009 felicitatie-telegrammen ontvangen. Blijkens nadere berichten in de bladen, loo- pende tot Manndagnamiddag, werden er op het telegraafbureau nog voortdurend nieuwe ontvangen. Toen Moltke Zondagavond van het feestmaal te Potsdam te Berlijn terugkeerde, was aldaar inmiddels op het Koningsplein eene illumi natie ontstoken, waaraan alle bewoners in de ruimste mate deelnamen en waarbij ook alle huizen in den omtrek van boven tot heneden in volle verlichting schitterden. In de hoofd straten der stad werd bij verscheidene inge zetenen insgelijks geïllumineerd en prijkten verscheidene winkels met rijk gedecoreerde en verlichte toepasselijke arrangementen. Maandagmiddag heeft Moltke in het gebouw van den genenden staf een galadiner gegeven ter eere van de regimenten waarvan hij chef is, en die aan het diner door deputation ver tegenwoordigd waren. Talrijk zijn de berichten van groote fees telijkheden in andere Duitsche steden. Ook daarin wordt melding gemaakt van fraaie versieringen, illnminatiün, groote optochten feestelijke bijeenkomsten van autoriteiten en vercenigingen enz. Daar Moltke in den laatsen tijd over zijn gezondheidstoestand niet geheel tevreden was, hij lijdt namelijk dikwijls aan ge brekkige spijsvertering, was men eenigs- zins bezorgd of hij de vermoeienis van zijn verjaarfeest wel zou doorstaan. De inspan ning, die het hem heeft gekost, schijnt hem echter geen bezwarend gevolg te hebben opgeleverd. Toen hij de deputatie der Ber- lijnsche pers ontving, die hem kwam felici- teeren, toonde hij zich verheugd er over, dat hij in haren gelukwenseh ook als schrijver werd geëerd. «In de hand der pers", zeide hij, »is eene groote jnaeht gelegen; maakt zij daarvan krachtig gebruik, dan kan er veel gebeuren." F R A N K It IJ K. In de couloirs der Kamer van afgevaardigden loopt een gerucht dat Freycinet zal aftreden. Generaal Boulanger is nu ook door zijn laalsten vriend, den heer Naquet, in den steek gelaten. In een schrijven aan de X.IXe Siècle verwijt Boulanger Naquet ondankbaar heid, omdat hij met zijne geheele familie uit de algemeene Boulangistische kas werd onder houden, doch Naquet beweert dat dit geheel ongegrond is. De voormalige senator verklaart, dat het Boulangisme hem veel geld en boven dien zijne politieke positie heeft gekost. »Ik zal niet dulden," aldus eindigt Naquet zijn vinnig schrijven, sdat de man, die ons te gronde heeft gericht, nu ook mijn goeden naam gaat bederven." E N E L A N 1». In een talrijk bezochte kiezersbijeenkomst te Dalkeith heeft de heer Gladstone weder eene staatkundige reden gehouden, die voor namelijk voor Schotsche hoorders bestemd was. Nooit had hij, zeide de grijze staatsman, de vereeniging van Engeland en Schotland zeer toegejuicht, doch evenmin had hij neiging gevoeld dien band te verbreken. In liet vervolg zijner rede werden onder scheidene vragen, Schotland betreflende, door den libel-alen leider besproken. Op 30 dezer zal de spoorwegbrug teLou- rengo Marques in den Delagoabaai-spoorweg wordi ■mefoiid. De vice-president van Trans vaal zal bij ilie plechtigheid tegenwoordig zijn. Volgens mededeelingen van generaal Daniël Macauley zal de aanleg van het kanaal door Nicaragua 15 millioen dollars kosten. Men zal door massieve rotsen moeien graven. De voorbereidende arbeid is hijnagereed en met de uitgravingen is een begin gemaakt. Men rekent, dat het kanaal in zes jaren gereed kan komen. Uit Zanzibar wordt aan de Knies gemeld: Nadat de sultan van Witu het ultimatum, betreffende voldoening wegens het vermoor den van Duilschers, had afgewezen, zijn er twee expedition opgerukt naar eenige bij de zaak betrokken kustdorpen, die na een zwak ken tegenstand der Arabieren werden ver woest. Zondag is Freemantle naar de hoofd stad opgerukt met duizend man, waaronder 200 huurlingen der Britsche Gostafrikaanscbe maatschappij. Bij een aanval der inlanders 'werden er eenige Engeische strijders gewond; doch men verwachtte Maandagvoormiddag dat de stad zou worden ingenomen. De Engeische bladen betreuren de neder laag van Trieoupis in Griekenland. Aan de Standard wordt uit Zanzibar gemeld dat, ten gevolge der weigering van den sultan vau Witu, om de inboorlingen over te leveren die den ontdekkingsreiziger Kuenzel liebben vermoord, de Engeische schepen de vijandelijkheden tegen het sultanaat hebben geopend. Onderscheidene dorpen zullen wor den gebombardeerd. 1 T 8 E II L A N I>. Bij de volksstemming over eene wijziging der bondsgrondwet, in dien zin dat er van staatswege eene verzekering Ier zake van on gevallen en ziekte zal worden ingevoerd, was volgens de laatste berichten de uitslag dat er 254,314 stemmen voor en 82,423 tegen zijn uitgebracht. In die berichten ontbrak nog de vermelding van den uitslag in een paar kantonsmaar dit kon geen verande ring brengen in bet definitief resultaat, dat voorstel tot wijziging met overgroote meer derheid van stemmen wordt aangenomen. De Bondsraad heeft het beroep van de conservatieven tegen den uitslag van de volks stemming in het kanton Tessino, ten gunste van de herziening der constitutie, afgewezen. Maandagavond hebben ernstige wanorde lijkheden plaatsgehad teLugano. Een patrouille soldaten werd door het gepeupel aangevallen, waarbij een soldaat de schedel werd ge spleten. De aalmoezenier belette den door dit feit opgewonden troepen op het volk te schieten. Eonc gondgrarcrsgcschicdenis uit California-. t 5. ^Schoonvader! Ja, oude spitsboef, als je maar den moed hadt met je vortroetelde dochter een ernstig woordje te spreken, dan zou ik tevre- don zijn en je zondt er ook geon berouw over hebben, Mac geen nieuweling zou dan in Sacra mento komen, dien Pat niet naar je groene tafel bracht. sEii geloof je werkelijk, dat Alico zicli zou 'laten dwingen tol een huwelijk met jou Dan ken je haar slecht. Ja. vroeger misschien, maar sedert een zekeren dag, dien ik niet meer kan vergelen, is het kind als omgekeerdvaak schijnt bet mij toe, alsof ze mij vreest. Zou ze iets liebben afgeluisterd, wat nu juist niet voor haar was bestemd 7 lk ruoet het baast gelooven. Ik log je niets in den weg, dat is mooi genoeg, en voor 't overige moet ieder man zelf zorgen. Wat ik in mijn loven gedaan heb, deed ik voor Alice: zij mocht niet opgroeien in de ellende, in de verachting, te midden waarvan ik groot ge worden ben, en thans zou ik baar een man op dringen en liaar ongelukkig maken? Neen, Pat, vraag voor je noodlottige compagnieschap wat gij wilt alleen dit niet." »Geef mij dan de andere helft ook nog van het goud, dat gij mij hebt afgenomen," hernam Funny. Oieliy nam oen rolletje geld van de toonbank on wierp bet hem verachtelijk toe. Grijnzend stak Fimey het bij zich en verdween onder de gasten. Zulke gesprekken herhaalden ziclt toenmaals dikwijls Geheele dagen bracht Fimey in Minoi -home" door, dat aldra de meest beruchte speel hel van geheel Sacramento werd. Won hij, dan bedronk hij ziel), en verloor hij, dan over laadde hij Orelly met verwijten en geheim zinnige bedreigingen, totdat deze hem weder een deS van bet goud teruggaf, om met r"-t te worden gelaten. Een ieder was de betrt H tusschen deze beiden een raadsel. De opvliegt- voor niets terugdeinzende Orelly, voor wke .j moedigsten bang waren, liet zich van dezen verloo- pen kerel alles welgevallen. Daar moest iets achter steken. Zelden liet Alice zich in do speelzaal zien; hot nieuwe bedrijf van haar vader stond haar tegen. De strakheid jegens dezen was bij haar eer toe- dan afgenomen, ondanks zijne in 't oog loo- pendo bemoeiingen om haar naar de oogen te kijken. Iets onverklaarbaars bestond er tusschen hen, en wat bet zonderlingste was? Dat Orelly zelf de reden er niet van kende, dut wil zoggen, hij vermoedde ze wel, maar rilde bij de ge dachte, dat zij werkelijk bestond. In den herfst van 1851 leverden de mijndis- tricten rondom Sacramento de grootste opbrengst op. Lange wagentreinen verheien de stad met levensmiddelen van allerlei soort en trokkon naai de kampen der mijnwerkers naar alles was vraag, en wat gekocht word, werd betaald. Daartegen over stroomden scharen van pretmakers, de zak ken met goud gevuld, de stad binnen, om het zoo spoedig mogelijk weer kwijt te worden. Het was een heerlijke oogsttijd voor Mac Orelly. liet was een zwoele Augustusnacht; van .dia kanten weerklonken wilde dronkemanslie deren en schaterend gelach. Benoden stonden alle vensters van cMinershome" open en verschaf ten den voorbijganger een verleidelijken blik op het glinsterende goud op de speeltafel, door de olielampen beschenen, of op den rijken inhoud van het buffet, waarop de whiskey in allerlei vormen prijkte. Do zaal was met mannen gevuld, wier onder scheidene gestalten, in helkleurige wollen hem den gestoken, door den dikken, zworen rook heenschemerden. Nu en dat) flikkerde het lem met van een mes of do loop van een revolver uit den gordel, alles verdrong zich rondom do speeltafel, van waar de klank van het uitbetaalde goud hooi baar was, en wanneer bier of daar een speler, dia alles had verloren, verhit, vloekend en ra/end. zich door de menigte terugdnuig, dan werd een oogenblik het bleeko, scherpgeteekende gelaat van Orelly zichtbaar, dat niet do minste aandoening vet ried. Daarna sloot de kring zich weer, waarover de speelduivel zijn schepter zwaaide. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1