Biiinenlandsclie Berichten. De militaire bezetting zal nu ook niet ver minderd worden. Uit Freiburg wordt van gisteren gemeld De agitatie houdt aan. De gewapende hoeren, die door het conservatief bestuur waren opgeroepen, zijn op last der bonds- regeering afgedankt, als zijnde die oproeping onwettig geweest. ITALIË. De verkiezingsbeweging is reeds op tal van plaatsen aan den gang. To'Napels heeft de oppositie reeds een manifest opgesteld en openbaargemaakt, mede onderteekend door de heeren Magliani en Nicotera, waarin het zondenregister van den minister-president Crispi breed wordt uitgemeten en der regee ring het vertrouwen der kiezers ontzegd wordt. Het tweede banket dat den minister Crispi door zijne pai iijgenooten, thans te Turijn, is aangeboden, zal den 9n November plaats liebh-amen verwacht dat hij alsdan zijn verk.v. stngsprogramina zal doen kennen en den flnaneieelen toestand zal uiteenzetten. Evenmin als zijne rede te Florence, zal ook die te Turijn onbeantwoord blijven, daar de heer Cavalotti hem schijnt na te reizen eu banket tegenover banket zal stellen. Het comité dat het initiatief dezer tegenbetoo- gingen heeil genomen, heeft reeds een aantal toetredingen ontvangen. Overal waar de aanhangers der regeering een feestmaal ter eere van Crispi aanrichten, zal de oppositie er een aanleggen ter eere van een barer hoofden. De erkenning der Braziliaansche republiek door het Ynticann, die men verwachten kon, is reeds gevolgd, blijke is een thans door Jlavas bekendgemaakt telegram. RUSLAND. Volgens het laatste bulletin is de toestand van grootvorst Nikolaas Nikola'iwiteh, oom van den ezaar, zeer ongunstig. De grootvorst heeft zijn geheugen verloren en kan zich niet meer bewegen. De derde karavaan, die dit jaar goud uit Siberië naar West-Rusland vervoert, is te Petersburg aangekomen. De lading bestond uit 40,000 ons zuiver goud en werd dadelijk in de rijksmunt geborgen. GRIEKENLAND. Tricoupis is afgetreden. De koning heeft den heer Delyannis met de samenstelling van een ministerie belast. SCHIEDAM, 29 October 1890. De gemeenteraad hield hedenmiddag ten kwart vóór 2 uren eene vergadering, die werd bijgewoond door alle leden. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van 2 September 1!., kwamen de volgende stukken in: Ten eerste een aan Burgemeester en Wet houders gerichte missive van den heer J. B. Nolet, waarbij deze kennis geeft dat hij de benoeming tot wethouder aanneemt. Do voorzitter wenschte hem met deze benoeming geluk, dat door den Raad met tetkenen van instemming werd begroet. De heer Nolet verklaarde, dat hij eerst had getwijfeld of bij deze benoeming, vooral met het oog op zijn hoogen leeftijd, wel mocht aannemen, maar deze twijfel werd opgeheven door de overweging, dat hij niet uit het vaandel, dat hij zoo lang had trachten hoog te houden, mocht wegloopen. Ook dit vond bij de leden instemming. Eene missive van Gedeputeerde Staten dezer provincie ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit van 22 Augustus jl. tot afstand van gemeentegrond aan- en tot aankoop van grond van de St.-Willi- brordus-stiehting; twee gelijke missives ten geleide van door hen goedgekeurde raads besluiten tot wijziging der gemeente-begroo ting voor 1890, welke alle voor kennisge ving werden aangenomen. Een rapport der financieele commissie betreffende liet onderzoek der rekening over 1889 en der begrooting voor 1891 van het burgerlijk armbestuur en een gelijk rapport betreffende de rekening over '1889 en de begrooting voor 1891 van het stads-zieken- liuiswelke stukken werden ter inzage gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering. Hetzelfde geschiedde met het rapport van do commissie voor de herziening der plaat selijke belastingen betreflende het in hare handen gesteld gewijzigd ontwerp tot heffing eener belasting onder den naam van straat geld met memorie van toelichting en bege leidend schrijven van den voorsteller den heer Elzevier Dom alsmede met het voor stel tot 1° opheffing der openbare burger school en deze te veranderen in eene tus- schenschool, 2°, tot verlaging van de school gelden op de openbare scholen voor gewoon en uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, een en ander in overeenstemming met de commissie van toezicht op liet lager onderwijs alhier. De heer Elzevier Dom verklaarde zich hiermede niet te kunnen vereenigen en daarom een tegenvoorstel te zullen doen. Het verzoek van den directeur der drink waterleiding, om zijue jaarwedde te verhoo- gen, werd aangehouden tot de behandeling der gemeente-begrooting voor 1891. De missive van het bestuur der afdeeling Schiedam en omstreken van de maatschappij tot bevordering der geneeskunst, houdende mededeeling, dat voor de animale vaccinatie hier ter stede, voortaan slechts eene subsidie van f 400 benoodigd is, werd voor kennisge ving aangenomen. De lieer J. M. van der Schalk berichtte dat hij, onder dankbetuiging voor het in hem ge steld vertrouwen, de benoeming tot regent der hofjes van Belois niet aanneemt. Aange nomen voor kennisgeving, zullende aan regen ten dier hofjes hiervan mededeeling gedaan worden en zij uitgenoodigd worden tot het indienen eener nieuwe aanbeveling. De verzoeken van H. j. Plant Co, om con-" tinuatie van huur van een pei ceel open grond aan liet Oosterhaven hoofd; van het bestuur der Symphonie-vereeniging alhier om het lokaal in den St.-Joris-Doelen, dat in gebruik is bij het muziekkorps der schutterij, ook voor hare leden toegankelijk te stellen op door den raad te bepalen voorwaardenvan de firma Ilardy, Dispas en Phillipart te Tilburg om kwijtschel ding van boete ten bedrage van f 300, wegens te late levering van een stoomketel voor het stoomgemaal aan de gedempte Broersvest; van de directeuren der stearine-kaarsenfabriek sAjiollo" alhier, dat de aanslag van f 1144.30 van deze naamlooze vennootschap in de plaat selijke directe belasting dezer gemeente voor 1890 worde te niet gedaan, op grond dat de gemeentewet niet toelaat om naamlooze ven nootschappen in de hoofdelijke omslagen of andere plaatselijke belastingen te betrekken en van .1. Lourens, T. Lourens en 8. Lourens, landbouwers alhier, houdende verzoek om aan legging van een uitweg naar de gemeente of wel aanschaffing en onderhoud van een praam en overhaalschuit, ofwel billijke vermindering van belasting, ingaande heden, werden ter visie gelegd, ter behandeling in eene volgende ver gadering. Aan de wed. J. van der Burg, H. JMeijer J.IIz. en II. Zaat werd op hun verzoek daartoe, afschrijving of ontheffing van plaatselijke directe belasting verleend, terwijl esn gelijk verzoek van P. A. Tempelaars sverd afgewezen, op grond dat het te laat was ingediend. Alsnu tot de behandeling van de aan de orde gestelde onderwerpen overgaande, werd met algemeene stemmen goedgekeurd het eei-ste suppletoir kohier der plaatselijke directe belas ting dienst 1899 tot ecu bedrag van f 1450.40; evenzoo de rekening der ont\angsten en uitgaven der gemeente over 1889, sluitende met een goed slot van f 25,i89.22i/9, Nu was aan de orde de begrooting voor 1891 en werd op voorstel van den voorzitter besloten eerst algemeene beschouwingen te houden, dan de uitgaven en daarna de in komsten te behandelen. De heer Elzevier Dom opende de rij der sprekers met eene beschouwing over de opgaven der fabricage- posten welke hij meer bepaald wilde zien aangegeven, welke opmerkingen bestrijding vonden bij de heeren Visser en Tak. Het gevolg dezer besprekingen was dat de bezwaren van den lieer Elzevier Dom in handen gesteld werden van de commissie van fabricage. De heer Iloogendam stolde nu voor, daar dit punt bij de aigemeene beschouwingen was behandeld, aan de provincie eene sub sidie aan tc vragen van 1/3 gedeelte der sommen benoodigd tot uitvoering der werken voor de waterverversching, hetwelk, onder steund door de heeren Visser en Tak, werd aangenomen met algemeene stemmen. Dit gaf den heer Den Breems aanleiding liet voorstel te doen om ook aan liet rijk 1/3 gedeelte dier kosten te vragen, welk voorstel mede werd aangenomen met 15 tegen 4 stemmen. Daar alsnu de algemeene beschouwingen geëindigd waren' en men tot de behandeling der uitgaven kon overgaan, deed do heer Schuurman bet voorstel om de vergadering te verdagenwaarop werd beslotenom Vrijdag aanstaande op liet gewone uur de vergadering voort te zetten. Alvorens de vergadering te sluiten, vroeg de heer Brillenburg of hot niet goed zou zijn ten minste nu nog eerst een directeur der Hoogere Burgerschool te benoemen. Hiertoe werd besloten en, bij derde stem ming, benoemd tot directeur der Hoogere Burgerschool de heer A. A, Beekman, thans Ieeraar te Zutfen, met 12 stemmen, zijnde er 7 uitgebracht op den heer dr. W. J. Steen huis alhier. Daarna werd de vergadering gescheiden tot Vrijdag 31 dezer, des namiddags ten kwart vóór twee ure. Met betrekking tot den toestand des Koniugs, schrijft de Haagsche correspondent van de Zittph, Ct, iln de Staatscourant kan men telkens lezen, dat de voeding voldoende is. Dit moet men echter in dien zin opvatten, dat liet nog altijd gelukt den Koning eenige bouillon te doen innemen. Maar daartoe bepaalt zich ook in hoofdzaak de voeding, en het is dus niet te verwonderen, dat ook de krachten langzaam achteruitgaan. Had ook Z. M. niet zulk een ijzersterk gestel, dan zou de ziekte naar alle waarschijnlijkheid reeds lang een treurige wending genomen hebben. Een van de doctoren moet onlangs hebben gezegd: een gewoon mensch, die op het ziekbed een tiende heelt moeten doorstaan van hetgeen Z. M. heeft gehad, zou stellig gesuccombeerd zijn, maar tegen een gestel als dat van den Koning heeft de medische wetenschap het afgelegd. Dit neemt echter niet weg, dat er op dit oogenblik weinig hoop wordt gegeven op geheel herstel. Oudertusschenbij de vorige attaque werd ook door de deskundigen het naderend einde voorspeld, en toch is het nog weer zooveel beter geworden, dat Z. M. maanden lang weer de regeering kon waar nemen." De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal op Zaterdag 1 Novem ber niet plaats hebben. De Xndepentlance beige heeft gemeld, dat Frankrijk een der voornaamste Europeesche sUiten zou zijn, die tracliten zouden Nederland te bewegen de algemeene akte der Bi ussclsche conferentie en de verklaring betreffende het heffen van invoerrechten in den CoDgo-staat te teekenen. Wij weten niet, schrijft het Journal des Dsbats, of Frankrijk werkelijk tot die staten behoort. Het komt thans aan op de vraag, of Frankrijk behoort deel te nemen aan de nieuwe Brussclsche conferentie, die, naar luid van de Indapendance, welke altijd zoo goed ingelicht is als het de aangelegenheden van den Congo-staat betrelt, weldra zal bijeen komen. Wat toch is de taak dier tweede conferentie? Volgens den tekst der verklaring zal zij, vbinncn de grens van het maximum van 10 pCt. der waarde, liet tarief vaststellen". Maar, vervolgt het Journal des DJbats, het komt ons voor, dat de onafhankelijke Congo- staat, als hij de mogendheden met dit doel te Brussel bijeenroept, gelijk in de fabel, de huid wil verkoopen voordat de beer geschoten is. Hoe! men geeft aan Nederland zes maanden tijd om toe te treden tot België's voorstel betreflende het heffen van invoerrechten in den Congo, en nog voordat die quaestie opge lost is, terwijl er nog aan beide kanten levendig over gediscussieerd wordt, wil men weer eene conferentie bijeenroepen om de te heffen ïechten vast te stellen! Deze manier van doen achten wij even onhandig als onjuist. Nederland is in zijn recht, als het weigert deel te nemen aan het werk, dat beraamd wordt juist met liet doel om drang uit te oefenen op zijn eindbesluit. En waarom, nu het zoo gesteld is, zou Frankrijk deelnemen aan eene bijeenkomst, waarbij de voornaamste belanghebbende niet tegenwoordig zou zijn en waarvan de uitslag in elk geval zoo twijfelachtig is? De toestand van jhr. mr, De la Bassecour Caan blijft zorgelijk. Ook de procureur-generaal bij het gerechts hof te 's-IIage, mr. Bijleveld, lijdt aan pleuris. De heer J. llummel, hij kon. besluit van 22 Juli 11. benoemd tot consul te Ueyruth, is als zoodanig door de Turksche regeering erkend. De centrale vrijzinnige kiesvereeniging in den Iloekschen Waard heeft voor de aan staande verkiezing van een lid iior Prov. Staten met algemeene stemmen lot candidaat gesteld den heer L. A. Overwater, le Strijcn. Ter rectificatie van de jongste onduidelijke berichten in de Duitsche bladen omtrent de proefnemingen van prof. Koch ter genezing van tering, deelt thans de National Zailung mede, dat hij, na onlangs zijne proefnemin gen in de rCharilé" te hebben gestaakt, ze in het geheim in andere geneeskundige ge stichten heeft voortgezet, en wel met zulk een gunstig gevolg, dat thans kan worden gezegdhet genezingsproblecm is opgelost, de tering is geneeslijk. Nog eenige weken wordt geheimhouding in acht genomen, omdat prof. Koch, bij zijn ijverigen arbeid ter vol tooiing en vaststelling zijner methode, dien tijd noodig heeft om hare openbaarmaking voor te bereiden, Ter volbrenging van dien arbeid heeft hij voor het loopende halfjaar zijne colleges aan de universiteit gestaakt. Intusschen verneemt men nu reeds, dat het geneesmiddel niet in apotheken gereedge maakt, of door scheikundigen samengesteld, maar langs anderen weg, ongeveer als de lympha voor inenting tegen pukken, verkre gen moet worden. De geneeswijze moet men zich ongeveer aldus voorstellenDoor de stof, welke Koch heeft ontdekt, wordt bij teringachtige menschen of dieren het lichaam in zoodanigen toestand gebracht, dat de teringbacillen zich niet meer kunnen ont wikkelenmaar wegkwijnen en te gronde gaan. Daardoor komt het teringproees tot stilstand en volgt er gehoole genezing. Door het eigenaardige der methode is het lichaam tevens tegen een nieuwen inval van tering bacillen beschermd (itnmun geworden), zon der zelf daardoor nadeel te lijden. de lu va bii dit all te we Pe pei 's-< Na voc Na vat Kr voc ges Rei Op her me ook zeg of dan draj nog I ver! plar mis; ter II noot Bi nacl Hike der gren vero aanzi

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2