Gmilie 6i Trtuclits mie meieren Gemengde Berichten. PER TE L E SI AFT Post en Telegraphie. Rech tzakeu. V ss c her ij. Stedelijk Nieuws. marktberichten. DEN HAAG, 31 October.(Offi cieel.) Sedert de laatste dagen is in den toestand des Konings weinig of geen verandering waar te nemen. Ofschoon de lichamelijke toestand van den Hoogon Lijder bevredigend is, blijft de afwijking in de liersen- functiën bestaan. S den bloei zijner instellingen, betoogd dat beiden èn lezingen èn instellingen minstens gelijke rechten mochten doen gelden. Van afschaffing van de lezingen door enkelen gevreesd, ja zelfs wel eens beweerd was bij geen van de partijen sprake. Het kwam er slechts op aan een geschikt middel te vinden beide partijen te bevredigen. En dat middel dank zij de wrijving van ge dachten werd inderdaad gevonden. Een voorstel van den lieer dr. N. M. Kam, ge amendeerd door den heer J. L. Liezenberg, om aan het slot van artikel 28 van het regiement, waarin bepaald wordt, dat in elk der zes wintermanden van October tot en met Maart, eene leesvergadering zal worden gehouden, toe te voegen de woordenstenzij suit de rekening en begrooting blijke dat de sgelden daarvoor niet toereikend zijn" vond algemeene instemming, zoodat met eenparige stemmen tot die wetswijziging werd besloten. Zoo is dau een zaak, waarover in den boezem van het departement heel wat ge schreven en gesproken is, gelukkig tot een goed einde gebracht. Te betreuren zou liet zeer zeker geweest zijn, als ons zoo nuttig departement, juist in een tijd als deze, waarin het krachtig en met vast aaneengesloten ge lederen moet kunnen optreden, door ver deeldheid in eigen kring, zich zelf zij liet ook onwillens in kracht had doen verliezen. Thans heeft do agitatie die plaats greep echter juist hot tegendeel uitgewerkt. Nieuw leven is er in het departement gekomen, zijn ledental heeft het belangrijk in sterkte zien toenemen en de belangstelling in zijne instel lingen is in niet geringe mate verhoogd. Moge de groote werkkracht die opnieuw van het departement uitgaat, strekken tot, ver- liooging van den bioei van zijne vele en zeer zeker hoogst nuttige instellingen, die het binnen deze gemeente telt. Dat 't het zanggezelschap der vereeniging ïPaulus" niet alleen te doen is zijnen leden een aangenamen avond te bezorgen, docli ernstige beoefening der muziek zich tot hoofd doel steltteneinde daardoor tevens de hoorders voor liet genieten en waardeeren van goede muziek ontvankelijk te maken, blijkt uit de uitvoering van gisteravond, de eerste in dit seizoen. Op liet welgekozen programma prijkten de namen van compo nisten als "Wagner, Beethoven en Schumann en dit deed ons een aangenamen avond ver wachten. Het Brautslied uit Lohengrin", dit juweeltje uit Wagner's meesterwerken, ofschoon in 'tHollandsch gezongen, klonk krachtig en vol, In «Morgenbede" van Beet hoven werden de aangrijpende solo's zeer goed gezongen. Voorts werden nog door het koor ten gehoore gebracht «Zigeunerleben" en «Requiem fur Mignon", beide van R. Schu mann, waarvan iiet eerste zeer goed weergaf het ruwe en eigenaardige waardoor de Zigeu ners zich onderscheiden, Requiem für Mignon" spande de kroon. Dit fraaie toonwerk, voor welks instudeering voorzeker vee! studie vcr- eischt was, werd verdienstelijk uitgevoerd de geestenkoren klonken flink en krachtig, de solo's zuiver en beschaafd. De heesehheid van sommige kelen, ie wijten aan liet ruwe weder, bracht de uitvoering geen noemens waardig nadeel toe. De familie Feitzer, bereidwillig en hulp vaardig als altijd, droeg ook ditmaal niet weinig bij om het muzikaal genot te ver- hoogen. Behalve de pianobegeleiding der zangnummers door mej. FellzcrWerner, welke door bescheidenheid uitmuntte, kreeg men van hare beide zoons een tweetal voor drachten op de viool ten gehoore, waarin veel aanleg aan den dag werd gelegd. Voorts was een gedeelte van den avond gewijd aan het reciteeren, waarvoor een twee tal bijdragen was toegezegd door de hoeren IJ. Dubbele! en W. Brouwer. Daar evenwel v laatstgenoemde door ongesteldheid plotseling verhinderd was geworden, trad alleen de heer Dubbeld op met een goedgekozen voordracht, «Daniël voor Belzazar", welke de algemeene goedkeuring wegdroeg. Hiermede was deze genoeglijke avond ten einde en werd door dc talrijke aanwezigen door luid applaus instemming betuigd met den wensch van den voorzitter, dat het zang- gezelsehap steeds moge voortgaan in de richting door zijn bekwamen, ij verigen direc teur aangegeven, en daardoor zich steeds moge verheugen in de belangstelling zijner stadgenooten. Naar men verneemt, zal de regeering zich beijveren, om de wet tot voorziening in het regentschap binnen veertien dagen bij de Staten-Generanl aanhangig te maken. Naar men aan de 2V. li. Otmededeelt, zijn er ongeveer 800 stukken en besluiten, welke op de haiulteekening des Konings wachten, en thans door den Raad van State, waarnemende het koninklijk gezag, moeten worden afgedaan. In de Temps komt een artikel voor, ge wijd aan Nederland en hot Nederlandsche volk, waarin gezegd wordt, dat Frankrijks sympathie, hetwelk eerbied heeft voor de her inneringen van Hollands verleden en de be langstelling in zijn toekomst, aan land en volk verzekerd is op het oogenblik dat zij genoodzaakt worden den band met hun schoon verleden te zien verbreken. Tot lid der Provinciale Stalen vau Zeeland, voor het hoofdkiesdistrict Zicriksce (vacat.- J. Hoogenboom Bz.) is gekozen: mr. J. A. Bolle, notaris te Renesse (lib.), met 802 stemmen. De heer C. Hage (anti-rev.) ver kreeg 221 stemmen. Het getal geldige stem men was 1133. Op het rustige kerkhof te Rozendaal had Dinsdagmiddag een plechtigheid plaats voor de kleine groep die daar was bijeengekomen: liet grafteeken, door vrienden en vereerders van Hofdijk op zijn laatste rustplaats opgericht, werd namens hen aan de familie van den dichter opgedragen. De weduwe met eenigen van haar kinderen waren opgekomen om het monument in ont vangst te nemen; onder de belangstellenden waren o. a. de even Caspers en Justus van Maurik. In plasr.ts vac door dr. H. de Veer, wegens ziekte vcr'siruerd, geschiedde de over dracht door den heer Boele, met een hartelijke toespraak, dankbaar dat thans deze taak hem te beurt viel, die den vriend bijna de laatste hulp had verleend. Het monument is een voudig, zoo sprak de heer Boele de familie aan, geen kostbare gebouwen of reusachtige gedenkteekenen bouwen wij Hollanders voor onze dooden. Maar, zijn wij kalmer in het herdenken, niettemin heeft dit monument zijn beteekenis: wanneer gij, ziju weduwe, straks de lijst naleest van hen die tot de oprichting er van hebben bijgedragen, dan zult gij daar onder vinden hooggeplaatsten en minderen in rang, allen die uw man vereerden, vertegen woordigers van de gnnsche natie. Dit is dan ook mijn vertrouwen, dat zoolang er Hollan ders zijn, de naam Hofdijk in eer zal blijven. Namens weduwe en kinderen bedankte een van Hofdijk's zonen. Het monument bestaat uit een sarcopliaag, gedekt door een marmeren steen, waarinbe- halve naam en jaarcijfers van den dichter, de volgende regelen zijn uitgehouwen: Tusschen de bloemen eu onder de boomen, Daar is de reinste genieting bereid. Daar droomt de ziele haar heiligste droomen. Daar woont God zelf in zijn heerelijkheid. En aan den voet van de tombe: Hij sterft, maav zijn verhewm naam Leeft in zijn arbeid voort. Eenvoudig is het grafteeken, maar sierlijk tevens, een sclioone hulde aan den bard van Kennemcrlaml, Gelria Tot opzichter bij de Zuidafrikaansclie spoorwegmaatschappij is benoemd dc heer D. J. "Willems, van Maastricht. Te Leer (Oost-Friesland) is de groote jeneverstokerij van de firma Free en Busch bijna geheel afgebrand. Maandagmorgen is te Londen een nieuwe moord gepleegd. In Tottenham werd het lijk eener vrouw gevonden, die op 37 plaatsen door stoken was. Van August Jonkermann, den wolbekenden Reuter-vertolker, werd bericht, dat hij, dooreen ernstig zenuwlijden aangetast, naar een gesticht gebracht was. Het blijkt echter niet zoo erg te zijn. Do kunstenaar, die zicli thans to Mari'énbarg bij Boppard bevindt, is wel ziek, maar beterende en bij zal waarschijnlijk weldra weder kunnen optreden. Da golegenhaid tot verzending van de brief en pakketpost naar Atjoh bestaat door middel van het stoomschip Van Diemen. De laatste buslichting aan tiet postkantoor te Rotterdam is bepaald op 4 November a.s., dos morgens ten 8.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De arrondissement-rechtbank te Arnhem heeft Dinsdag den boekhouder T., der stedelijke bank van leening te NijmegenAdie terechtstond wegens verduistering en vnlschheid in geschriften, ver oordeeld tot twoe jaar on zes maanden gevange nisstraf. De eisch was 4 jaar. De arrond.-reehtbank te Alkmaar veroordeelde Dinsdag J. F. S., te Iloorn, ter zake van schrifte lijke bedreiging tot brandstichting, tot 2 jaar gevangenisstraf. MAASSLUIS. Gisteren zijn alhier binnen gekomen 8 schepen, gezamenlijk aanbrengende 1561 ton pekel- en 77 ton steurbaring, en een schip te Scheveningen thuis behoorende, aanbren gende 28 kantjes. KRALINGSCBE VEER. Gisterochtend wer- den aan de nmikt alhier aangevoerd 11 zomer- zatmon, die voor f 1.10 tot f 1.30 per i/a kilo wer den verkocht. Nog werden aangevoerd 7 winter- zalmen. BURGERLIJKE STAND, Overleden20 October. Martinus Groen, oud 1 jaar en 2 maanden, Oudendijk. (Ir» den burgerlijken stand van ons vorig nummer stond overleden, dit moest zijn geboren.) Geveild: 31 October. Notaris H. W. M. Roei.ants. Een woonhuis met open plaatsje, bergplaats en erve, staande aan de Boterstrnat, wijk D, no. 68, groot 05 centiaren, f2300. Een woonhuis met open plaatsje en erve, staande aan de Broersvest, wijk D, no. 63, f 1200, Een winkel- en woonhuis, open plaatsje en erve, naast bovenstuuml perceel, wijk D, no. 62, groot 41 centiaren, 11125. Een woonhuis met open plaatsje en ervo, staande aan het Oude Kerkhof, wijk L', no 172, groot 49 centiaren, f-1625. Schiedam, 31 October. Kogge en gerst zonder handel. Moutw|)n i noteering der makelaars f 12. Jenever: Amsterd. proef f 16 per heet. Gt. zonder lust en zonder belasting. Spocltngbcursf 1.50 per ketel. Bij de Sehiedamsclie Spoeling-Yereeniging f 1.50 per ketel. Naaldwijk, 28 October. - Op de heden door de afdeeling «Poeldijk" ge houden veiling werden de volgende prijzen besteed: natuurdruiven 42 ets. per kilo (opgeb.) raambrui- ven 48 ets., bieten per kin lltys a 12 ets., spruil- kool per 13 kilo 75 ets. (opgeh.), bellefleurs i 2.— tot f2.20 per kin, iauwtjes l'2.10 kleiperen, fl.6U tot fl.80, bsurré clairgeau 3 a 6 ets. per stuk, winter-rietperon 5 a 7 ets,, meloenen 25 ets., 1- jarige druiveboomen 65 ets. In de volgende week staakt deze afdeeling de veilingen. Delft, 30 October. De stemming ter graanmarkt was algemeen zeer gedruktvooral was dit met tarwe het geval, waarvan de noteeiing 25 cents lager is. WestJandsche tarwe f8.00 u 9.50, Zeeuwsche f8.50 a 10.50, Westl. loggo fó.OO a 5.8o. Zeeuwsche f5.25 a 6.10. Chevalier-gerst f5.a 6.30, Westl. zomer- f4.50 a 5.50. Korte haver (3.50 a 4.50, lange f3.00 a 3.50. Duivenboonen f7.00 a 7.50. Panrden- boonen fG.a 0.C0. Bruine boonon f'10.00 a 12.00, Groene erwten f8.90 a 10.50. Witte erwten f 0.00 a 6.60. Koolzaad zonder zaken. Aan do stadswaag gewogen van 24 tot 30 Oct. 555 achtsten en 93 zestienden vaten boter, wegende te zanten '12030 kilogram. Prijs f56 a 08 liet vierde, fl.40 a 1.70 het Kg. Vette koeien le qmil, van f 230 tot 276, 2e qua!, van I'ICO tot 190; kalfkoeien f225 tot 250, 2e qual. f170 tot 200; vaaikoeien lequal. van f186 tot 220, 2e qual. van 1 125 tot 156; vette kalveren '1e qual, van f 00 tot 75, 2e qual. van f40 tot 50; vette schapen le qual. van f20 tot 31, 2e qual. ftot lamselmpen le qual. van ftot 2e qual. van fLot vette lammeren van f 15 tot 23, weilatn- meren van ftot magere vaikens van f 22 tot 20, biggen van f 4.50 tot 11, nuchtere kalveren van f9 tot 20, paarden van f35 tot 120, stieren van ftot vette ossen van f tot Rundvleesch per kilo f0.60 a 0.65 a 0.70, "Vet katfsvleesch per kilo f 0.75 a 0.80 a 0.84. Schapenvleesch pet' kilo f 0,54 a 0.60 a Gouda, 30 October, Kaas le qual. f 26.a 2S.2e qual, f 23,a 25.zwaardere f a gras kaas f a Noordhoilandsche 25.a 28.Aangevoerd 72 partijen. Handel matig. Boter met redelijken aanvuer; prijs der goe- f 1.50 a 1.60, wei- 11.25 a 1.40, en der gras- boter f a per kg. Handel vlug. Melkvee met goeden aanvoer, handel vlug, prij zen vlug. Vette varkens mot tamelijke» aanvoer, handel Hauw, 21 a 23 ct. per Vs kilo. Biggen voor Engeland met tamelijken aanvoer, handel ge woon, 19 a 21 r.t. per '/s kg. Magere biggen met goeden aanvoer, handel traag, f 0.80 a 1.30 per week. Vette schapen met tamelijken aanvoer, handel redelijk, f 18 a 27. Lammeren met grooten aanvoer, handel redelijk, f 14 n 22. Nuchtere kalveren met eenigen aanvoer en vlug gen handel. Graskalveren met grooten aanvoer, handel vlug, f40 a 85. Amsteudam, 31 October. Rogge op levering lioogerOctobor f156 gesloten. Maart f147, 148, 149, 148. Aange zegd heden 25, totaal deze maand 2700 last. Mastenbuoek, 30 October. Hooi. Kampereilands f 11.it 12.50, Masten- kroeks en Genemuider le qual. f 10 a 11.,dito 2e qual. f7.A 9,stroo f8 a 9.alles per 500 kilogr. Middelbuiig, 30 October. De aanvoer was beden ruim en bestond hoofd zakelijk uit witte boonen, die tot verhoogde prijzen vlug werden opgeruimd. Jarige tarwe zonder handel flO nominaal. Nienwe tarwe weinig aangeboden en ("8.50 a 8.75 in beste soort betaald; mindere f7.50 a 8. Roggewerd bij gerijven fC.50 betaald. Wintergerstmet weinig aanbod f5.25 a 5.50 in puike soort betaald, Zomergerst weinig getoond en tot f4.80 a 4.85 te plaatsen. Haver f 3.50 a 4 naar deugd betaald. Witte boonen waren tot f 10.80 a 11 in puike soort levendig gevraagd, mindere f10 a 10.50 nominaal. Bruine boonen vonden tot f 11 a 11.75 naar deugd beperkten kooplust. Krombckkon f12 betaald. Paardeboonen meer ter markt en tot f6 a G.10 enkel daarboven verhandeld. Platte boonen weinig aangeboden en f5.50 a 6 betaald. Groene erwten ruimer ter veil en in puike kook- soort f9.25 a 9.50 betaald, minderef8.50a 9;

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3