I N°. 7622. Eerste Blad. A". 1890. Maandag 3 November. i r - n - ve r t i s t Jaargang r: Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITfiEVERjT"T ODÉ. Binnenlandsclie Berichten. 0 COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal 1.8S. franco per post, door liet geheele Rijk - 2,50. Afzonderlijke Hommers- 0.10. ren Ie 1- le ir a n a d BUREA V: HARKT, K, 12 4. Advertentieprijs: van [1—iO gewone rege'? met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel ineer- 0.10. Orieuaai, geplaatst wordt tegen ïwebmaai. betekend. Dit nummer bestaat uit Arte bladen. Schiedam, 1 November 1890. "Wat ging er om in de laatslo acht dagen? Wat ons land aangaat zeer veel, wat het buitenland betreft, betrekkelijk weinig. Te Berlijn vierde men Moltke's negentigsten ver jaardag, en men vierde dien vorstelijk. Bis marck zond 7.ij 11 ouden medestrijder een teiegramom gezondheidsredenen kwam hij zelf niel. Men vraagt zich thans allerwegen af, waarom de ex-kanselier zelf niet kwam; men haalt het feit op van de benoeming van Bismarck tot hertog van Lauenburg en tot generaal der cavalerie, dat te gelijk met zijn ontslag als rijkskanselier plaats vonden men vergelijkt er de keizerlijke ontvangst bij, die Moltke op zijn negentigsten verjaardag ten deel viel aan Bismarck de vergulde pil, aan Moltke de massief gouden maarschalks staf! "Wie zich onder de menschen beweegt en een open oor heeft, dat scherp toeluistert, heeft kunnen opmerken, dat do ouden van dagen en de jongeren hard zijn in hun oor dcel over den Duitschen keizer, die, volgens hendo onbeschaamdheid had den ouden staatsdienaar, den eigenlijken bewerker, zeg gen zij, van Duitschlands grootheid, op zijde te zetten als den moor, die zijn nschuldig- lieid" bad gedaan en heen kon gaan. Bat oordeel is te verklaren. De ouden van dagen hebben bittere ervaringen opgedaan; zijdie wat beteekenden niet het minst wat aan een anderen oudere wedervaart, voelen ze diepen hun oordeel wordt ver duisterd omdat ze de motieven niet willen onderscheiden, en niet hunnen ook, die tot het nemen van besluiten hebben geleid, waardoor een oude van dagen in bet diepst van zijn ziel wordt gegriefd. En de jongeren Zij hebben hun idealen de werkelijkheid heeft ze, den voor éen, nog niet verscheurdzij stellen zich dien oude van dagen tot voorbeeld, en oordeelen ver keerd 1 Is liet niet aldus gelegenals Bis marck jarig is, moet Moltke aan zijn zijde staan, en als Moltke feestviert, moet Bismarck aan zijn rechterhand plaats nemen? Menschen, die hel weten, verhalen immers, dat do een den ander op het slagveld, onder het gedonder van het kanon, oen sigaar aanbood? Zeker, wij zien hen gaarne onafscheidelijk; maar dan moest er nog éen bij zijnkeizer Wilhelm f, die zonder Bismarck en zonder Moltke nooit dc Duitsche keizerskroon zou hebben gedragen. Toen die stierf, was het met het groole driemanschap uit. Er is wel geen koning opgestaan, die Jozef niet kende, zooals hot oud-lcstameniischc verhaal zoo sober, doch tevens zoo waar verhaalt; doch eei. andere keizer kwam er toch. Eu nu ligt het groote geheim hierin, dat Moltke de schoone deugd der bescheidenheid in hooge mate bezit, Bismarck er slecht mede bedeeld is. In dit opzicht is Moltke meer diplomaat ge weest dan Bismarck. Doch wederomhad Bismarck die deugd bezeten, in hooge mate bezeten, hij zou nimmer ,de kanselier ge worden zijn, die Oostenrijk vernederde, die Napoleon III schaakmat zette, die Duitsch lands eenheid bewerkte. Toen Wilhelm I stierf, had Bismarck moeten heengaan, terwijl Moltke kon blijven. Jammer, dat de mensch den juisten tijd van heengaan dikwijls niet weet te kiezen. Met dat alde geschiedenis zal met Bismarck rekening houden en hem plaatsen zelfs boven den beseheiden Moltko; dat is toch ook iets waard. Behalve deze merkwaardige feestviering leverde de afgeloopen week weinig belang rijks opuitzondering alleen maakt de toe stand te Londen, waar de strijd tusschen scheepsreeders en arbeiders bedenkelijke pro portion aanneemt. Daarvan lezen we het volgende Ilat is bekend, dat sinds lang een bedenkelijke gisting een groot deel van het personeel der Engelsche schepen en havens in beweging brengt. De werkstaking der dokwerkers staat iedereen, die niet aan te groote vergeetachtigheid lijdt, nog helder voor den geest. Men weet hoe zij, sterk door hunne eendracht, sterker nog door de sympathie van 't publiek, eene overwinning be haalden met groote gevolgen. Niet alleen ver kregen zij hunne wenschen, overal waar conflicten, min of meer gerechtvaardigd en soms zeer weinig gerechtvaardigd tusschen werkgevers en arbeiders ontstonden, klonk het: i Aanziet de dokwerkers". Zij waren navolgenswaardige voorbeelden geworden, helden en overwinnaars in den loonstrijd, waarin de socialisten zoo gaarne bet voorteeken zien van liunne groote revolutie. Maat te houden is even moeilijk somtijds als noodzakelijk. Daarom moet tegenover elke kracht eene andere staan, om haar desnoods in toom te houden. Do nederlaag dor groote dokmaatschoppijen was eene aanmoediging voor alle werklieden, die tot de zeevaart in betrekking staan, niet alleen om rechtmatige eischen, maar ook om onrecht matige door te drijvon en ten slotte in bun vak de wet te stellen. De vereenigingen van zeelieden en dokwerkers hebben reeds meermalen op niet aileen onaangename, manr zwellende en tartende wijze hunne macht doen gevoelen. Niet alleen weigerden hare leden to arbeiden, zij wisten ook te verhinderen, dat anderen; dat de niet ver bonden arbeiders, de zoogenaamde blacklegs nan bet werk gingen. Merkwaardige staaltjes van dwang en willekeur zijn door Engelsche bladen, nun zeevaart en handel gowijd, in den loatston tijd medegedeeld. Hot geval van do sArindne", door. do Ship ping Gazelle vermeld, is typisch. Het schip was te Harrow geladen door het werkvolk van den reeder, hetwelk tot eene vereeniging behoorde, en de bemanning bestond eveneens uit unio nisten. De boot stoomde .naar Birkenhead om te lossen, maar de dokwerkersvereeniging te Barrow telegrapheerde naar Birkenhead, dat dit niet mocht geschieden, Groote 'verhazing van den ongelukkigen reeder, die niet begreep, wat hij misdaan bad, daar hij toch enkel leden van eene vereeniging in dienst bad genomen. Hij vernam thans, dat zijn schip niet lossen mocht, omdat de eigenaars der dokken te Barrow moesten worden gedwongen, om alle blacklegs in hunnen dienstleontslaan.DeïAriadne" moestaan een par ticulier dok lossen, maar toen het schip weer eene lading zou innemen, oefenden de dokwerkers zulk eene pressie uit op dc laders, dat dezen weigerden aan 't werk te gaan. Gevallen als dit komen telkens voor en de toestand zal verergeren en onhoubanr worden, als do werk lieden vereenigingen slagen in haar plan nrjs te komen tot eene alle dokwerkers, matrozen, eerr. enz. omvattende vereeniging, die, door centraal bestuur geleid, ieder oogenblik kan worden in beweging gebracht. Tegen dat gevaar hebben, als de Times goed is ingelicht, de reeders zich verbonden tot eon uitersten maatregel. Zij klagen reeds, dat de handel, omdat de loonen der werklieden zoo boog zijn opgevoerd, de Engelsche havens ontwijkt. Zij klagen over de tyrannie der vereenigingen, die eenvoudig gebruik maken van het recht van den sterkste, en zij zouden willen beproeven, baar voorbeeld navolgende, wie feitelijk bet sterkste is. Daartoe zouden zij zich willen ver binden, om hunne schepen op te leggen, gelijk de term luidt, om dus van hunne zijde het werk te staken. IVat de uitvoering van zulk een besluit zon beteekenen, kan men nagaan. Het zou den Engel- schen handel verlammen. Hot zou, in allo ge strengheid uitgevoerd, Engeiand prijsgeven aan den zwarton hongersnood. Engeland kan niet op verre na in de behoeften van zijne talrijke be volking voorzien. Drie vierden, in sommige jaren, van het noodige broodkoren, moet uit het buiten land worden aangevoerd. Men zou, zonder aan voer, bij eene algemeene werkstaking van reeders en arbeiders in 't vercenigd koninkrijk nog ruim liet vierde van een jaar kunnen leven en dan verhongeren. Finis Brittanniuo Zoo ver zal het we! niet komen. De weroldsche dingen worden zelden opgelost naar een syllo gisme. De omstandigheden drijven aan weers zijden tot concessies. Maar de toestand is intus- schen ernstig en dezo strijd zeer belangwekkend. Van Engeland naai' Nederland 1 Op dit oogenblik heeft de Raad van State hel be stuur in handen, en naar men verneemt, zal de wet, die het regentschap voorstelt, binnen veertien dagen dc Kamers bereiken. Onze grondwet blijkt tocli niet kwaad te zijn. Ze geeft den Raad van State een maand tijd wie weet, wat or" in dien lijd gebeurt? Lezen we niet, dat de Koning weder oogonblikken van helderheid heeft gehad, dat Z. M. zelfe moet gevraagd hebben, of er geen stukken te xeekenen waren In zulke omstandigheden is een maand tijd dubbel veel waard Intusschen gaat het raderwerk van lands-, provinciaal en gemeentebestuur onafgebroken voort; alweer een bewijs van een gezonden toestand. Bcgrooting is in de laatste dagen van October het wachtwoord,- en de dag bladen leveren de vermakelijkste staaltjes van kleine politiek en van ernstige opvatting. Hier brengt vuil water, daar een stinkend rioolhier een hoop keien, daar een te hooge brughier de verhooging van eon reeds hoog, daar de verlaging van een reeds sober trak tement; hier brengen de bordeelcn, daar de kroegenquaestie de gemoederen iu beweging. Op 31 October is dit alles afgedaan. De grooten en de kleinen, de aanvallers' en de verdedigers kunnen gerust gaan slapen. Ons raderwerk zit goed ineen, al knarst het lussclienbeide een beetje, en nu en dan on aangenaam genoeg. SCHIEDAM, 1 November 1890. De tot gisteravond acht ..ur geschorste vergadering van den gemeenteraad werd door dezelfde leden van des middags bijgewoond, alleen de heer Schieveen was niet verschenen. In de middagvergadering was men gekomen tot art. 88, kosten wegens het maken der loatcrverversching enz., welke op de begrooting voor memorie waren uitgetrokken, fn ver band met de mcdedeeling, reeds gisteren in ons verslag der middagzitting opgenomen, besloot de raad de posten voor de boven bedoelde werken op de begrooting te brengen, uitgetrokken tot dezelfde bedragen als op die voor dit jaar. Bij volgnr. 97Uitgaven voor dc drink- waterleiding, werd door burgemeester en wethouders voorgesteld, als beschikking op het ingekomen verzoekom de jaarwedde van den directeur met f 200. te verhoogen. De lieer Tak kon zich niet begrijpen dat de heer Ro; - .its den moed had om zoo iets te vragen. De lieer Van Harwegen den Breems zou ook om verschillende redenen tegen dit voorstel stemmen. De lieer Swart had tegen de verhooging, vooral daar ze door burge meester en wethouders werd gedaan, geen bezwaarmaar vroeg of dit niet op andere posten kon worden uitgewonnenb.v. op bet onderzoek van het water en dit dooi den directeur zelf te doen geschieden. Na wederlegging hiervan door den voorzitter en terwijl door den heer Knappert was ge wezen op de wanverhouding dat de direc teur evenveel salaris had als de machinist, werd het voorstel in omvraag gebracht en aangenomen met 8 togen 7 stemmen, terwijl de lieer Roelanls zich buiten stemming hield. De lieer Tak verlaat de vergadering. Volgnr. Ui: Subsidie aan dc af dueling Schiedam cn omstreken van do Ncjcrl. Maat schappij tot bevordering der geneeskunst, werd f 200.— lager uilgetrokken, iu vei band met bet in de zifting van Woensdag ingekomen schrijven van het bestuur dier afileeling. Alsnu ging men over tot dc behandeling

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1