Gemengde Berichten. der ontvangsten en bleef volgn, 4 voorloopig aangehouden tot het einde der begrooting. Fj volgn. 11Opbrengst voor banken of staanplaatsen in hallen op markten en der gelijke openbare plaatsen, had tusschen de heeren Hoogendam en Van Horwegen den Breerns eene discussie plaats over het al of niet wenschelijke van de afschutting der kermis. Meende eerstgenoemde dat het tijd werd (ie kermis af te schaffen met het oog op de onzedelijke en walglijke handelingen die er dikwerf, naar zijn ideó, plaatsgrepen; de laatste bracht hulde aan de ordelievende wijze waarop Schiedams burgerij kermis hield. Het voorstel van den heer Uoogendam tot afschaffing der kennis vond dan ook bij niemand steun en kon dus niet verder in behandeling komen. De zitting werd hierop voor eene wijle geschorst. Na lieropening der zitting stelde de voor zitter voorde begrooting zooals zij was ingediend goed te keuren, de posten voor de waterverversehiug en andere buitengewone werken met de rente der daarvoor aan te gane geldloeniug zoomede de dan te heffen nieuwe belasting nader bij suppletoire begrooting vast te stellen. De begroeting werd daarop met nlgemceuu stemmen aangenomen. Met algemeene stemmen werd tevens ge nomen het besluit tot uitbreiding van het personeel aan de openbare school voor jon gens en aan de 2e openbare armenschool, terwijl bij acclamatie gunstig werd beschikt op de adressen waarbij ontheffing van belas ting werd verzocht door .1. F. C. Willeman voor de branderij die aan den heer v. cl, Ven is overgegaan en door A. lt. 1',rocker, wegens vertrek uit de gemeente; en het verzoek van de gobr. Janse werd afgewezen op grond dat dit te laat was ingediend. De overige aan de orde zijnde onderwer pen werden uitgesteld tot eene volgende zit ting en de vergadering ten halftwaatf' ure gesloten. Blijkens eon in ons nummer van beden voorkomende advertentie is de presidente van den «Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn", mevrouw de douairière KlerekVan llogendorp, voornemens, op Woensdag 5 November a.s., ia de zaal van «Musis Sacrum" te spreken over «bestrijding van onzedelijkheid, eene roeping van onzen tijd". Voor acht dagen gaven we in ons blad een verslag var. do te Rotterdam gehouden vergadering, de zesde, van dezen «Vrouwen bond". We meencn daardoor medegewerkt te heb ben om de belangstelling noo noodig te ver levendigen en zijn er van overtuigd, dat de bijeenkomst op Woensdag a.s. zal blijken, te Schiedam een ruimen bijval te hebben ge vonden. Omtrent prof. De Brini, anti-spiritist en mnemotechnikerdieblijkens de in dit nummer voorkomende advertentie morgen- (*/.ondag)avcmd in sMusisSacrum" eene voor stelling zal geven, lezen wij in do Zutpheiische Courant het volgende: Prof De llrini geeft als het ware een cursus in do «magie". En dat maakt zijn voorstellingen juist interessant. Wij waren in de gelegenheid zulk een voorstelling voor een kleineren kring bij to wonen en ston den dikwijls verbaasd, wanneer we na een zeer verrassende toer hoorden verklaren op wolk een doodeenvoudige wijze deze kan geproduceerd worden door eiken leek, wan neer men de noodige hulpmiddelen en de onmisbare behendigheid maar bezit. De oogenschijnlijk ingewikkelde kunst stukken, welke doen denken aan toovenarij en spiritisme en hoe die geheimzinnigheden meer genoemd worden, blijken op niets anders neer te komen dan op eenige trucs, waarvan do heer De Brini u liet geheim leert. De professor verdient, dat zijn colleges door een groot auditorium bezocht wórden- Gisteren was liet veertig jaren geledon, dat de minister van staat jhr. inr. F, J. J. van Eysinga zijne staatkundige loopbaan begon. Bij deze gelegenheid werd hem door de leden der Eerste Kamer een aandenken aangebo den, bestaande in eene massief zilveren monu mentale vaas, llot deksel is versierd met een beeld van de Nederland-olie Maagd, eene fraai gemodel leerde figuur, met zwaard, pijlenbundel en grondwet. Up het corps prijkt in een hoog gedreven eiken- en lauwerkrans eene keurig gegraveerde inscriptie, luidende uDe Eerste Kamer der Staten-Generaal «aan haar medelid en Oud-"Vooratter Jhr. «Mr. F. J. J. van Eysinga, Minister van Staat. «1850 9 Oct. 1890", terwijl aan de andere zijde het familiewapen van den heer Van Eysinga is aangebracht. Kunstig uitgevoerde drijfwerken en gravu res voltooien de rijke ornamentiek, en geven aan dit kostbaar geschenk een waarlijk artis tiek voorkomen. Het stuk is ontworpen en uitgevoerd in de fabriek van de lieeren J. M. van Kempen Zonen te Voorschoten. Bij kon. besluit van den 30n October jl. is eervol ontslag verleend aan mr. H. Ph. de Kanter, als schoolopziener in liet arron dissement Vlaardingen, Ilet Jill, wijdt een artikel aun liet regent schap bier te lande. Het blad schrijft, dat in buitenlandsche bladen, o. a. ia de Times, wordt medegedeeld, dat ingeval H. M. de Koningin als regentes mocht optreden, zij zal worden bijgestaan door een raad, bestaande uit eenige hooge staatsambtenaren en eenige door H. M. gekozen aanzienlijke mannen, en wel op grond der wet vau 14 Sept. 1888 (Stbl- no. 150). Dit is geheel en al onjuist, zegt liet llbl. 'Want de aangehaalde wet handelt alleen over H. M. als voogdes, wanneer Prinses Wilhel- mina minderjarig was en over den haar toegevoegde» raad van voogdij. De leden van den raad van voogdij, door de wet van 1888 aangewezen, zijn de vice-president en het eerst benoemd lid van den Raad van State (thans dus de lieeren Van Reenon en jhr. mr. W. A. C. de Jonge), de voorzitter der alg. rekenkamer (thans de lieer E. A. A. J. de Roy van Zuidewijn), en de president en de procureur-generaal bij den Hoogen Raad (thans do lieeren mr. G. Kist en mr. C. Polis). De wet beveelt bovendien, dat nog vier leden van den raad van voogdij door den Koning zei ven worden benoemd, nadat de Raad van State is gehoord. 2. M. heeft daartoe reeds twee jaar geleden aangewezen do heeren mr. W. baron Van Goltstein van Oldenaller, oud minister van koloniën, A. baron Van Schim- melpemlinck van der Oye, comm. des Konings in Utrecht, jhr. mrd.l. Roëll, lid der Tweede Kamer, en A. N. J. M. baron van Rrienen van de Groote Liridt. Deze heeren zijn, naast de Koningin als voogdes, de leden, van den voogdijraad, in het geval van minderjarigheid. Of zij ook, zoolang de Koning in den tegenwoordige» toestand - verkeert, zullen geroepen worden, om, evet* 1 eens met de Koningin als voogdes, over zijn i persoon toezicht uil te oefenen, zal de tijd moeten leeren. Want dit toezicht is, volgens het Uil,, ook geboden in art. 35 der gnv, «Ingeval de Koning buiten staat geraakt de regeering waar te nemen, wordt in het noodige toezicht over zijn persoon voorzien naar de voorschriften omtrent de voogdij van een minderjarigen koning in art. 32 bepaald. De wet bepaalt den eed of de belofte door den biertoe benoemden voogd of voogden af te leggen". In vereenigde vergadering zullen de Staten- Generaal dan evenals reeds voor de min derjarigheid der troonopvolgster is geschied een voogd of voogden te benoemen en de voogdij te regelen hebben. Volgons de bewoor dingen der grondwet treedt dus in dit geval niet een curator of curatrice op, maar een voogd of voogdes. Het spreekt vanzelf, dat de Koningin dan ook wel weder voogdes zal worden en haar een raad van voogdij wellicht wel de reeds genoemde zal wordeu toegevoegd. Maar hiervoor is in elk geval een nieuwe wet noodig. De Tempssprekende van het voorstel in de vereenigde Ncderlandsche Kamers tot het instellen van een regentschap en van den treurigen toestand van Koning Willem III, zegt verder het volgende: Ai'te stammen vanWillem den Zwijger, van dien Nedorlandschen G'oligny, met wien iiij voor het overige door aauhuwelijking zijn roemrijk bloed verbond, van dien hoog ernstigen en zachtmoedigen held,-die een der zuiverste incarnaties was van den geest der hervormingdat is zooveel als brieven van adeldom te hebben die de afstammelingen van zooveel «gelukkige soldaten" tevergeefs zich zouden willen toeëigenen. In zijne geslachtslijst eau Maurits van Nassau te vinden een Willem. III van Engeland ■dien kampioen der onafhankelijkheid der Ne derlanden der constitutioneele vrijheid van Groot-Bi'ittanniü, dien beschermer der Fran- sche uitgewekenen om der gewetenswille der slachtoffers van de herroeping van het edict vanNautes, dien wij met*minder schroom den hem verdienden lof zouden brengen indien Macaulay, met wien het bespottelijk zou zijn te willen wedijveren, hem dien niet reeds in uitnemende woorden had gebracht; drie eeuwen lang de eer gehad te hebben, ten nauwste verbonden te zijn geweest aan de geschiedenis van de republiek der Ver eenigde Provinciënwelke haar staatkundig bestaan en hare godsdienstige vrijheden aan de sombere tirannie van een Philips II voet voor voet ontworsteldegelijk zij ook duim voor duim haar gebied op de golven van den Oceaan veroverde, en welke het eerst de verdraagzaamheid betrachtte, terwijl zij eene veilige schuilplaats verleende aan Descartes, aan Spinoza, aan Jurieu, aan Arnauld, aan Bayle, aan de Jansenisten van Utrecht, gelijk aan de verbannen Hugenoten, aan de eerste vrijdenkers, evenals aan de katholieken ziedaar een waarlijk benijdenswaardig lot. Keu straal van al dien vroege reu room verheldert nog het duister, waarin het leven van den laatsten der Oranjevorsten dreigt onder te gaan. IIcl Ncderlandsche volk kan verzekerd zijndat het de sympathie heeft van allendie zoowel groote herinneringen vereeren als zorg hebben voor de toekomst op liet oogenblilc dat dit volk gedwongen wordt te scheidon van nl wat er overbleef van dat onvergelijkelijke verleden. Onder het omschrift «Naam gehouden", vermeldt do heer Van Marken in do Fabrieks bode de oomken welke tot do groote vlucht der «Nederl. Gist- en Spiritusfabriek te Delft hebben geleid, maar wijst ook op de nadeelon daaraan verbonden, in de volgende bewoor dingen «De gestadige uitbreiding onzer productie heeft nog andere nadeeligo gevolgen gehad, die ons in eene bepaalde richting achter stellen bij de moesten onzer kleine binnen- landscho concurrenten. De branders bedingen voor hun distillatie product, den moutwijn, een hoogeren prijs dan wij voor onzen spiritus, en dit verschil is grooter geworden, naarmate door het ver dwijnen van steeds meer branderijen, het aanbod van moutwijn op de markt is afge nomen, terwijl het aanbod van spiritus door de uitbreiding der productie vooral van onze fabriek en van enkele andere, steeds toenam. Dit prijsverschil klom zelfs in 1889 tot ge middeld f2.20 per hectoliter, zoodat wij in eon rond cijfer 220 duizend gulden minder voor ons gedistilleerd ontvingen dan onze ^concurrenten voor gelijke hoeveelheid. In dit feit ligt voor ons eene zwakheid, die wij moeten trachten en die wij bezig zijn te herstellen. Door eene wijziging in onze distillatie-toestel len, zullen wij naar verkiezing moutwijn of spiritus moeten kunnen produceeren. Ten einde met onze concurrenten in dit opzicht op gelijken voet te staan, moeten wij het aanbod van moutwijn op de markt vermeer deren, ton gevolge waarvan de prijs zal dalen en hiermede zal gepaard gaan eene mindere productie in onze fabriek van eene gelijke boeveelheid spiritus, ten gevolge waarvan de prijs van den spiritus zal stijgen. In die richting moeten wij voortgaan onze fabricatie te wijzigen totdat het verschil der markt prijzen van moutwijn en spiritus niet meer bedraagt dan hot verschil der fabriekskosten van deze beide soorten gedistilleerd. In een correspondentie uit Paramaribo (Suriname) aan het .N~. v. d, J), wordt o. m. het volgende geschreven j>Van friscli bloed gesprokenhet schijnt, dat onder don invloed van de tropische zon, en ook van den drogen tijd, ook 2. E, de gouverneur zeer lijdt. In een aanval van koorts werd de vrouw van zijn adjudant op het gouvernementsgebouw geroepen en haar verweten, dat zij denzelfden naam draagt als de hoofd-ondertcekenaar van het beruchte request, on dat haar nu verzocht werd, niet meer op het gouvernementsgebouw te ver schijnen, tonvijl de adjudant zelf eenige dagen later een vingerwijzing ontving om zijn ont slag aan te vragen. Genoemde adjudant werd op last van Z. E. expres van zijn post t "ge lost, en de dochter van den gouverneur had hem als zoodanig uitgekozen. «Om het handjevol ultramontanen hier geuoegen te doen, heeft Z. Ex. nu een hun ner tot adjudant genomen. Zoowel bij joden als protestanten nl. do geheele beschaafde bevolking wekt deze laatste handelwijze veel afkeuring. De laatste adjudant, irrépro- ehable en een zeer uitstekend officier, en zijn vrouw belmoren tot de eerste familiën van Suriname. Hij is reeds de vierde adjudant in liet korte tijdsbestek, dat Z. E. hier zelfstan dig regeert. Het wordt dus meer dan tijd dat Z. E. de H. v. K. zelf een adjudant aan wijst en die slechts op goed gemotiveerde gronden ontslaat. Het is •werkelijk vermake lijk om te zien, hoe er hier met 'slands gelden wordt omgesprongen. De betrekking van adjudant nl., die met f500 extra betaald wordt, bestaat hier in het nagaan van dingen die een chef-de-cuisine in een groot hotel verricht. «In een volgende correspondentie hoop ik eens duidelijk aan te toonende verkwisting die hier van 's lands gelden wordt gemaakt?' De Rotterdumsche traimvegmaatschappij vervoerde in de maand Oct. 1890 501,184 reizigers met een opbrengst van f37,319,43, tegen 47,5,267 reizigers met een opbrengst van f36,054.16 in Oct. 1889. Het totale vervoer over do afgelnopen maanden van 1890 heeft bedragen 5,106,625 reizigers met een ontvangst van 382,651,05, tegen 5,127,410 reizigers met een ontvangst vau 383,135.27 over datzelfde tijdvak in 1889; gevende dit jaar een achteruitgang van 20,785 reizigers en van f 58,302 in ont vangsten. De buitengewone ontvangsten over de nfgel. maanden van '1890 beliepen f 136,977,05, terwijl die over datzelfde tijdvak van '1889 1133,535,20 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1890 beliep f 519,628,70. terwijl die over datzelfde tijdperk iu 1889 f516,670.47 beliep. De ve.veeniging sTesselscliade" hield te Wormerveer een bazaar van voorwerpen vau. vrouwelijke industrie, vervaardigd door vrou wen en meisjes, onder hare bescherming staande. Eenige jonge dames hadden zich aangeboden om bij dezen verkoop behulpzaam te zijn. Op 28 en 29 October werd voor ruim f700 verkocht. Te Vaals geraakte een reiziger door eigen onvoorzichtigheid onder de tram. Hij brak het rechterbeen, cn voorts werd Item de linkervoet afgereden. 's-Gravcnhage. Dr. C. Vinkhuyzcn, lijf arts van l. M. den Koning, geniet heden het voorrecht zijn 60-jarig jubileum als genees kundige te gedenken, onder talrijke blijken van belangstelling en sympathie, ook van de koninklijke familie. Ovcrschle. Heden herdenkt de brigadier der rijUs-veldwacht B. Tilly den dag, waarop hij vóór 40 jaar bij de rijksvektwacht in dienst trad. Den jubilaris vielen vele bewijzen van belangstelling ten deel. te Doos. In eene Donderdagavond gehou den vergadering van katholieken is besloten, dat in November door pastoor Mijnes uit Echt alhier een politieke lozing zal gehouden worden. Een telegram uit Pest deelt made, dat Woens dagnacht te Laczhaze do schatrijke koopman Bieier, zijne vrouw, beide kinderen en de dienst bode door bandieten vermoord zijn. Het huis werd uitgeplunderd, Nabij New-Versey beert oeno aanvaring plaats gehad van de stoomboot Viscutfuvan New-Vork naar Havanna vertrokken, en een schooner. De beide schepen zijn vergaan, waarbij de kapitein en 64 passagiers der Viscaya. omgekomen zijn. Te Ilelsingfors werden in den laatsten tijd verschillondo moorden op de wijze van Jack the Ripper geploegd, waarbij meestal de slachtoffers in bed werden geworgd. Ten laatste hoeft men den schuldige, oen berucht misdadiger, gevonden. Een ingenieur, Sella genaamd, heeft een projec tiel uitgevonden, dot, met olie gevuld, uit een kanon in zee wordt geschoten, om, vooral in zee-engten, waar, gelijk men weot, de golfslag hot gevaarlijkst is, het geweld dor golven todoen bedaren. Dit pro jectiel is cylindervormig en een bal ven moier lang. Het is van hout gomaukt, van binnen met gom elastiek en van buiten met tin bekleed. Aon ieder einde van den cylinder is eene opening, «elkomet eone papieren prop even gesloten is. Terwijl nu hot zeewater deze proppen van lieverlede wegspeelt, verspreidt de olie zich over liet water en oefent hare bekende bedarende werking uit. Bij de proe ven van Sella werd over eene breedte van 900 meter de zee tot rust gebracht. Het schimmel- of klok-en-hf.merspel is van zeer ouden oorsprong, Uit oenc lezing van den Berlijnschen hoogleeruar Reuleaux is onk.ngsgo- VJ tt

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2