Ge me ngde Berichten. nog slechts kort aan tering leden, en onder Koch's behandeling kwamen, baat gevonden hebben bij zijn middel. Gelijk reeds gemeld, moet dat middel bestaan uit eene soort lympho, welke (volgens het Serliner Tageblatt) een door middel van bacteriën verkregen stof wisselingsproduct is, en zóo bijzonder moeilijk gemhakt kan worden, dat in den eersten tijd waarschijnlijk Koch alleen in staat zal wezen het zuivere praeparaat voort te bren gen. Bij het gebruik wordt het in het ondcr- huidsche celweefsel ingespoten, waardoor het in den sappenomloop komt. Be geprojecteerde stoomtramweg Delft MaassluisNaaldwijk loopt van Maassluis langs den Steeneudijk. Hij verlaat dien bij den Volleweg, loopt vervolgens langs den Ouden Kampsweg tot aan den Hoefweg en volgt dien tot aan Bouwlust, waar hij zich verdeelt iu twee takken, een naar Naaldwijk en een naar Be Lier. De eerstgenoemde lak volgt van Bouwlust den Leeweg en den Zuid- weg tot aan de Zuidwegsche brug. De tak naar De Lier volgt van Bouwlust den Kikker- weg, loopt door het dorp De Lier, komt op den Oostbuurschen, vervolgens op den IVaud- schen weg en loopt verder over den Hoorn naar Delft, waar bij aan de Buitenwater- sloot de stad binnenkomt. Woensdag vergaderde te Amsterdam de sVereeniging van Nederlandsche Letterkun digen", onder voorzitting van dr. Jan ten Brink. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het lodental 93 bedraagt. Als de leden meer wilden meewerken, zegt het bestuur zou de vereeniging een heilzamen invloed hebben op de Nederlandsche letteren. De becren J. ten Brink, Tj. van llolkema en Max Booses werden als bestuursleden herkozen. Besloten werd, het beheer van de voor zorgskas to stellen in handen van liet bestuur en nog geen gevolg te geven aan het denk beeld van prof. Van Geer tot opheffing van de voorzorgskas. De tiende jaarvergadering van hetNedeiv landsch werkliedenverbond s>Patrimonium" zal te Amsterdam worden gehouden op Maan dag '10 cn Dinsdag 11 November. Onder de vraagpunten, die in de openbare vergadering ter behandeling zijn voorgesteld, komt o. a. liet volgende voorstel van het bestuur voor: De bondsvergadering, overtuigd van de dringende noodzakelijkheid ecner nadere omlijning onzer beginselen op sociaal terrein, wonsebt dat «Patrimonium" hieraan krachtig de handen sla en medewerke dooi de samenstelling van een sociaal program; daartoe bcuoeme zij eene commissie en machtige liet bondsbestuur al het mogelijke te doen om deze samenstelling te bevorderen. Door wijion mejuffrouw II. E. J. Dijk te George, den onderzoekenden blik van Fimey ont wijkende. Ook deze scheen eensklaps geen belang meer in de gebeurtenis te stellen. «Wat kan men zich toch om een onbekend persoon warm maken hiervan is die vonvonschte drank de schuld, die. mij altijd zoo naar 't hoofd stijgt." (lij lachte luid en klepte George vriend schappelijk op den schouder, die blijkbaaar ook verheugd was over het plotselinge afbreken van het gesprek. Op dit nogenhlik werd de deur van de gelag kamer geopend en een slank meisje in eenvoudig huisgewaad trad met kruiken en flesschen binnen, om de leege to vervangen. Hare dikke, zwarte wenkbrauwen, die aan het jeugdig gelaat iets zwaarmoedigs en ernstigs gaven, fronsten zich, toen zij Fimey gewaar werd. Het scheen haast, alsof zij wilde omkeeren. Wel, juffer Alice, eene zeldzame eer in dit huis van u te zien," begon Fimey, sen toch trekt éen blik uit uwe schoone oogen meer aan, dan al het goud op gindsche tafel. Dit is toch de vloek van dtt land; enkel gouden geen meisjes, en gij, de schoonste juffer in 't gansclie graaf- Amsterdam is een som van flOOO aan het fonds der maatschappij sCaeoilia" vermaakt. Eenige dagen geleden verhuurde een stal houder to Rotterdam aan een persoon, die voorgaf reiziger in Geldersche waren te zijn, een rijtuig en hit. Tot nu toe moet do huur der nog terugkomen. liet schijnt dat hij een valschen naam en valsehe woonplaats opge geven had. Het sLeger des Ileils" te Amsterdam heeft van 28 September tot en met 4 October 11. eene week van zelfverloochening en gebed gehadmet de bedoelingliet geldin die week bijeengebrachtte besteden voor het werk in België, opdat het leger aldaar meer vasten voet zou kunnen krijgen. De week heelt niet minder dan f 2392.92 opgebracht. Zondag werd Zand voort door vele personen bezocht, die allen een kijkje kwamen nemen naar liet gestrande barkschip F. 11. von Zin- dem. Eeu der bezoekers heeft den lieer Drie huizen 110 ter hand gesteld voorde beman ning van de Zandvoortsche reddingsboot. Te Schoonhoven worden pogingen aan gewend om aldaar een nationaal militair Tehuis op te richten, hetwelk toegankelijk zal zijn voor militairen van alle gezindten. Te Franeker is door de politie een onder zoek ingesteld naar zekere handelingen, door het vroegere hoofd der christelijke school aldaar, J.v. li.gepleegd met zijne vrouwe lijke leerlingen. Het onderzoek tegen bedoel den persoon sedert het laatst des vorigen jaars naar Bloemendaal verlrokkeu moet zulke bezwarende feiten aan het licht hebben, gebracht, dat de procureur-generaal en de officier van justitie in de zaak zijn betrokken. De commissie der school, door den burge meester over deze zaak gehoord, bleek niet liet gebeurde bekend te ziju geweestmaar ter wille van de partij, welker school liet gold, te hebben gezwegenin plaate van eene aanklacht te hebben ingediend. (Ar. 11. Ct) Er is een tijd geweest dat van yle stad Enkhuizen alleen 45Ü haringbuizen in zee waren. Aan den bloei, welken de haring vangst aan de stad schonk, heeft zij zelfs haar wapen«drie gekroonde haringen" ontleend. Thans wordt de allerlaatste Enk- huizer haringbuis door den heer Zwanenburg, scheepstimmerman te llarlingen, als kiellich ter gebruikt. Uit de opgaven van het bureau van statistiek te Rome blijkt, dat nog in 33G gemeenten in Italië de teraardebestellingen in de kerken plaats hebben, bij gebrek aan kerkhoven. Verder wonen 200,000 menschen in Italië in hoogst ongezonde kelders en onderaardsche verblijven, en 9000 in holen, in de bergen uitgehouwen. schap, onti.ekt u aan 't publiek. Dit is een mis daad, juffer Alice; ik zeg niet tegen mij, uw aanbidder, maar tegen al deze brave Californische jongens I" Alice verrichtte haar werk, zonder op Fimey's gebabbel acht te slaan. Hier stel ik u een nieuwen gast van «Minors- home" voor, zooeven uit het Oosten anngokomen, de heer George Ahldorf. Hij heeft nog wat fijner manieren, dan wij ruwe Californiers, cn zal u derhalve beter bevallen. Maar ik moet een goeden kennis daarginder even spreken; de tijd zal u niet lang vallen, mijnheer George, in zulk gezelschap." Met deze woorden verdween de pokdalige in de menigte. Blijkbaar ademde Ahldorf lichter. »Kent u dezen man reeds van vroeger?" vraagde het meisje aan George, wiens gehoele persoonlijkheid zij nanwlettend monsterde. «Eerst sinds mijne aankomst, juffrouw Orelly, sinds gisteren, en ik ben geenszins van plan de kennismaking met hem aan te houden; maar hij is indringend en 't zal moeite kosten liem van den hals te schuiven. Daar hij overigens een goed In 1700 gemeenten eten de bewoners alleen op feestdagen brood en in 4695 gemeenten wordt nimmer door de bewoners vleesch gegeten. In 600 gemeenten zijn de bewoners van alle genees kundige hulp verstoken. Het aantal gemeenten, welke steeds door de malaria bezocht zijn, bedraagt 104 en het aantal pellagra-lijders 110,000. Ten slotte zijn er op de. 100 bewoners drie en zestig, die lezen noch schrijven kunnen. Dat is het veelbezongen land, swaab do'citroen boom bloeit!" op den keper beschouwd. Voor eenige maanden is een brief gevonden van Columbus aan diens zoon Diego en geschre ven voordat do beroemde man zich voor zijn derde reis naar Amerika onder zeil begaf. Van dit document, waarvan tot hiertoe nergens melding werd gemaakt, wordt in een Italiaansch tijdschrift het voigeude gezegd Columbus vermaant zijn zoon in dezen brief om nooit zijne plichten te vergoten, die hij schuldig is aan zijn eigen familie, aan zijne superieuren en aan de maatschappij in het algemeen. In de vriendelijkste bewoordingen beveelt hij Beatrix Enriques, de moeder van Fernando, in zijne zorgen aan en vraagt hem haar jaarlijks 10,000 maravedis uit te betalen verder dringt hij er op aan, dat zijn zoon des admiraals broeder Diego en zijne schoonzuster Violante Muniz met onderscheiding moet be handelen. Ten opzichte van den koning en de koningin wordt den jongen Diego ingescherpt, zich steeds gehoorzaam te gedragen. Vervolgens vermaant Columbus zijn zoon om goed en weldadig ,te 2ijn voor zijne medemenschen en hen ailon, hoog of laag geplaatst, met gelijke rechtschapenheid to behandelen. Hij bevoott hem een tiende van zijne inkomsten aan de nooddruftigen af to staan. Ten slotte dringt hij er bij Diego op aan, dat hij zich in moeilijke levensomstandigheden zal wenden tot den wijzen monnik Gaspar Gorricia, den besten vriend zijns vaders. Het laatste Kcw Bulletin verhaait een aantal bijzonderheden over de bereiding vankokosnoot- boter. De kunst om uit liet merg der kokosnoot eene eetbare vetstof te trekken werd omstreeks vijf jaar geleden uitgevonden door dr. Sch!inck,te ~Ludwigshaven, aan den Rijn. Sinds'1888 wordt zij door eene Mannheimsche firma geregeld in practijk gebracht. Fabrieken daarvan zullen ook opgericht worden te Parijs en Amsterdam. Het artikelwordt beschreven, als hebbende othanseen onbegrensden afzet." Er wordt voornamelijk met Duïtschland en Zwitserland in gelmndold, en de verkoop neemt voortdurend toe. Da productie is ongeveer 50 cen tenaars per dag, maar de vraag is nu en dan twee maal zoo groot. De fabriek verschaft thans bezig heid aan 25 werklieden en de prijs der boter is 0i/a a 7'/s stuiver per pond. De noodige kokosno ten komen van de Zuidzec-eilanden en de Afri- kaansche en Zuidamerikaansche kusten. De boter bevat 60 tot 70 percent vet en 23 tot 25 percent organische stof, waaronder 9 tot 10 percent eiwet. Zij is helder witachtig van kleur en wordt hard bij 66° Fahrenheit, is bruikbaar voor de keuken vriend van uw vader is, zoo denk ik dat hij niet gevaarlijk kan zijn." Alice werd vuurrood. Heeft u mijn vader reeds leeren kennen?" vraagde zij, druk met flesschen en glazen bezig. «Tot mijn spijt nog niet, doch als de vader op de dochter gelijkt, dan zal het mij veel genoegen doen." Zijne groote oogen vestigden zich met die zachte, zielvolle uitdrukking op het meisje, die in 't bij zonder den bewoner der noordelijke streken eigen is, en welke Alice in verwarring bracht. »Stel u niet te veel van hem voor. Mijn vader was maar een eenvoudig kaaiwerker te New-York. Deze Pat Fimey vei volgde hem destijds reeds onophoudelijk met zijne vriendschap. Hij stond mij altijd tegen. Als ik u een raad mag geven, laat u dan niet te veel mat hem in. Wat mijn vader ook van hem moge zeggen, op den keper beschouwd, nrng hij hem zelve toch niet." «Fimey spreekt echter anders," hernam George, «hij praalt met de vriendschap van den rijken Orelly, en zoo ik mij niet vergis, zinspeelde hij zooeven nog op zijne gegronde verwaciiting, en niet onaangenaam van smaak ofreuk. Tegen woordig wordt zij voornamelijk gebruikt in hospi talen en rijksinrichtingen, doch begint meer en meer in trek te komen bij de armen, die haar ver kiezen boven de oleo-margarine. Ook is zij vrij van zure en andere schadelijke bestanddeolen, die in boter voorkomen, en daardoor gemakkelijkerte verteren. Velen aarzelen niet te verklaren, dat dit nieuwe surrogaat gezonder en verreweg verkieslij ker is dan de maar al te dikwijls slechte boter, die aan de markt wordt gebracht en niet inéén adem genoemd mag worden met de oleo-marga- rine-preparaten, maar al te dikwijls gemaakt wordt uit het bedorven vet van paarden- en scnapen- vleesch Edison moet thans bezig zijn met het voltooien van een electriscbe machine, waardoor spoortreinen met verbazende snelheid voortbewogen zullen worden. Besluit. Ziedaar hetgeen ik wensehte mede te deelen, ik geloof te mogen vertrouwen, datvoien uit deze mijne raadgevingen meer voordeel zullen trekken, dan wanneer ik dieper in het vak ware ingedron gen. Immers, vele minkundigen zouden daarvan minder begrijpen en dus mindernut er uit kunnen halen mijn hoofddoel was dan ook slechts, om hun, die van brillen en oogglazen mindere kunde hebben, te doen kennen, waardoor zij hun gezicht in stand kunnen houden, en voor verzwakking en verval bewaren. Geenszins om te spreken van middelen tot herstel bij ziekelijken toestand van bet oog; zulks is het onderwerp der geneeskunde,, dat moet ik dus aan bevoegden overlaten. Ik herhaal ten slotte, wat ik menigwerf in den loop van dit klein geschrift gezegd heb, dat ieder 'vooral alles dient te verwijderen, wat zijne oogen kan benadeeicn en integendeel moet betrachten, wat daarvoor bevorderlijk kan zijn. Velen verwijde ren vooral niet genoeg, wat aan de oogen schade lijk is, en dit is gansch verkeerd, want het gozicht behoort door ons meer in waarde gehouden te worden dan een onzer overige lichaamsdeelen. Met recht mag men het oog do spiegel der ziel noemende minste ongesteldheid des liclmams is vaak in hetzelvo zichtbaar. Men vermijde bovenal bij verzwakking der oogen te spoedig iemand, en vooral eenen onkundigen brillenslijpor, over eenen bril te raadplegen. Heeft men oenen goeden bril en verbeeldt men zich soms, dat men er niet meer zoo goed door kan zien, als eenige dagen vroeger, men ga niet to gauw tot een anderen bril over want dikwijls is er ziekelijke aandoening des ge- ziehts of des lichaams oorzaak van. Deskundigen dio mijne wonken gelezen hebben, zullen er niets nieuws in gevonden hebben, doch waarheid en duidelijkheid heb ik getracht er in te bewaren. Dat men mijne bedoelingen dan niet miskenne. Voor waar, mijne raadgevingen spruiten niet voort uit eigenbelang of baatzucht, maar alleen uit de zucht om nuttig te zijn aan mijnen evenmensch, aan wien ik ten allen tijde ten dienste sta. M. VAN DER ilOF.K. Gesichtkundige Schiedam. eons zijn opvolger te worden; toen u binnen trad, miss Alice, ontstond daarover, openhartig gezegd, bij mij eenige twijfel. «Dat. heeft hij u durven zeggen, die schavuit?" hernam Alice vertoornd, »on u heeft er geloof aan geslagen »Maar Miss Orelly," antwoordde George, »ik kende u immers niet, en da meisjes verschillen zoozeernu durf ik evenwel zeggen, ik geloof het niet meer. Overigens, vergeef mij deze op merking, moet het voor een meisje als u zeer hard zijn, zoo geheel alleen met deze soort van menschen te leven. Daartoe behoort moed." »0, als het alleen om moed te doen ware," zeide Alice, »maar de afkeer, dien men gevoelt, voor alles wat men van dezo heeren, zooals zij zich betitelen, hooren en zien moet. die is het ergste I" »En kan uw vader dit dan alles maar bedaard aanzien vraagde George. IVordl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 6