Feuilleton. A0. 1S9C Woensdag 5 November. N°. 7623. Eerste Blad, Het geheim van de „Maria ier-en - v© ©rtig-st© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlaiidsche Berichten. UITGEVER;: j. odé. V-' GDUHAri. Abonnementsprijs, per kwartaal 1.85. Franco per post, door liet gehcele Rijk- 2.50. Afzondeilijke nommers0.I0. BUREAU: MARKT, E, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone legefs met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel ineer 0.10. Dbiemaai. geplaatst wordt tegen twekmaai. beiekenJ. F R A N K B IJ K. Ilyacinthc Loyson heeft te Parijs eene reeks conférences geopend, die hij in vele steden vnn Frankrijk zal voortzetten voor het stichten eener nationale kerk in Frankrijk. Omstreeks ■1000 personen waren tegenwoordig. By ver klaarde dat liet land thans een gewichtigen tijd doorleeft. Be republiek is voorgoed ge vestigd maar nadat zij sterk had overgeheld naar het atheïsme, dreigt zij thans te ver vallen tot het clericalisme. Wij zijn nog niet gekomen tot de clericale republiek, sprak hij, maar wij gaan er met snelien tred naar heen. Het bewijs er van vond hij in de uitbreiding van den clericalen geest bij het lager, middel baar en hooger onderwijs. De kweekelingen der jezuïeten vullen al meer en meer de officiersrangen bp het leger. Naar sprekers wijze van zien is er geen onderscheid meer tusschen het clericalisme en de katholicisme, zooals het door het con cilie in 1870 gevormd is, en het clericalisme is de willekeurige en aanmatigende over- heersching van den paus. Wat is de kerk van liet Vaticaan? Het priesterlijk absolutisme, van den paus af, onafhankelijk van eenig concilie, onfeilbaar en heer en meester van do gewetens, tot aan den pastoor, die in den biechtstoel onfeilbaar is en invloed uitoefent op de uit te brengen stem van hen, die de zwakheid hebben om te doen wat hij zegt. De Roomsch-katholieke kerk wil de abdicatie van het intellect en van het geweten ten bate vau den paus en den biechtvader. Dat is hot clericalisme. Eene nationale kerk zal die richting tegen gaan, en eene nationale kerk is het Gallica- nisme op zijne breede grondslagen. Het Gallicanisrae wil geen geestelijken cesar. De paus is niet onfeilbaar meor. Hij is onder geschikt aan de kerk, en de kerk en de staat zijn de een van de ander onaf hankelijk. Het Gallicanisme heeft een afkeer van liet bijgeloof. Aan het slot zijner conférence drong de spreker aan op scheiding van kerk en staat. DUITS CHLAND. Graaf Moltke heeft liet verlangen te kennen gegeven, de som van 50.000 mark, die hem namens de stad Berlijn op zijn negentigsten verjaardag is aangeboden, te doen vereenigen met het bedrag voor eene stichting naar zijne keuze, hetwelk in zijne geboorteplaats Par- chim onder medewerking uit alle landstreken van Duitschland is bijeengebracht. Het geza menlijk bedrag van 200.000 mark wil hij dan bestemmen tot een fonds voor een weldadig doel. Daar de gevers van hetgeen te Parchim is ingezameld den wensch hebben uitgespro ken, de stichting naar hem te noemen, is hij bereid aan liet vereenigde fonds zijn naam te geven. In eene blijkbaar hoog-ofïicieuse mede- deeling in de N orddcutsche Ally. Ztg. wordt verklaard, dat Duitschland zich niet in het geschil tusschen Engeland en Portugal be middelend heeft gemengd, omdat dit geschil door vreemde inmenging slechts verzwaard had kunnen worden. Eene bevredigende op lossing van den strijd zou de Duitsche regee ring intusschen met voldoening begroeten. De Duitsche Oostafrikaansehe maatschappij is geslaagd in hare onderhandelingen met een consortium van bankiers over eene lee ning, naar aanleiding van hare overeenkomst met de Duitsche rijksregeering. De leening is gesloten voor een bedrag van ongeveer tien millioen mark, waarvan een gedeelte bestemd is ter uitbetaling der gecontracteerde vergoeding aan den sultan van Zanzibar, wegens zijn afstand van zekere rechten, ter wijl het overige voor andere uitgaven zal dienen. ENGELAND. Uit Lissabon verneemt de Daily Hews dat de Portugeesclic regeering voorloopig heeft afgezien van het plan tot een staatsmonopolie voor den invoer van tarwe, maar in plaats daarvan den invoer van granen wil toelaten tegen een recht van ongeveer 6 cent per kilo. Osman Digna rukt op naar Soeakim. Hij is, naar het heet, goed voorzien van wapenen •fj krijgsvoorraad. Uit Brussel wordt aan de Dimes geseind, dat Nederlands voorstel tot vervanging der voorgestelde inkomende rechten in don Congo- staat door eene internationale subsidie als onaannemelijk b schouwd wordt, omdat door zulk een subsidie de onafhankelijkheid van den Congostaat in beginsel vernietigd zoude worden. Aan de Dimes wordt uit Madrid gemeld, dat uit Cuba verontrustende berichten ont vangen zijn betreffende de werking der Amerikaansche tariefwet, door welke de han del en nijverheid op Cuba verlamd worden. Dertig tabaksfabrieken zouden gesloten moeten worden. De minister Canovas heeft "chter in den ministerraad de hoop uilge sproken, dat de regeering der Vereenigde Staten tot eene wijziging der wet geneigd bevonden zal worden. Gisteren hadden in alle steden de ver kiezingen plaats voor de gemeenteraden. De uitslag is voor de liberale partij bepaald gunstig. De Times heeft uit Zanzibar bericht ont vangen, dat Tippo-Tib uit Oejeji met vele Arabieren en 700 dragers naar Zanzibar is op weg gegaan. Voorts wordt gemeld, dat op Mauritius de cholera is uitgebroken. LUXEMBURG. De Raad van State hield Zaterdag eene tweede vergadering. Ofschoon geheim wordt gehouden wat daarin besloteu is, loopt het gerucht dat de raad zich heeft verklaard voor de opening der wetgevende zitting door den regent. De hertog van Nassau zal 5 November hier aankomen. De hertog van Nassau is Zondag van Hohenburg naar Frankfort vertrekken. De aankomst des hertogs te dezer stede is officieel aangekondigd tegen Woensdag a.s. hij zal vergezeld zijn van den prins-troon opvolger. De hertog heeft eene luidruchtige ontvangst van de hand gewezen en zal Vrijdag of Zaterdag de stad weder verlaten. ZWITSERLAND. Bij de herstemmingen voor den nationalen raad zijn te Bern, Bazel en Lausanne drie radicalen gekozen. ITALIË. Uit Home wordt verzekerd, dat de keizerin Eene goudgraversgeschiedenis uit Callfornië. 7. «Mijn vader! Ik heb u reeds gezegd dat hij als eenvoudig arbeider is opgegroeid. Hij lieeft mij lief, maar toch gevoelt bij het zoo sterk niet, on bovendien, hij kan er ook niets aan veranderen ik zeg u, dat het niet steeds gelukkig is, als do kinderen onder ruimer levensomstandigheden groot worden dan de ouders, voor beide partijen niet. Doch wat kan dit ten slotte u ook scholen Mijn vader is in elk geval beter dan menig ander n dit vertrok. Nu, gij zult spoedig met hem konnis maken." Zij zeide dit alles op zulk een haperende, afge broken wijze, alsof zij olk woord op een goud schaaltje woog en bevreesd ware éen woord te veel to zeggen tot den jongen man, die met zijne trouwe, blauwe oogeu haar zoo gevoelvol aan staarde. Men kon hot liaar aanzien, hoe gaarne zij haar vol gemoed zou hebben gelucht; maar zij gevoelde reeds te veel te hebben gezegd, en nog wel tegen een haar onbekend man. Zonderling was het voorzeker, maar juist zijn open oog, zijn van alle anderen zoo geheel verschillend voorkomen had voor haar iets be kends, iets bevriends. Waar had zij hem vroeger ontmoet? Zij kon het zich niet herinneren". Dit is oen gevolg van eene wei king der zie), welke niet zelden voorkomt. Eene geheel nieuwe persoonlijkheid, die men in hot leven plotseling ontmoet, heeft in hot oog loopend bekende wezenstrekken; tevergeefs zoekt bet geheugen ze aan liet verleden vast te knoopen, zich eene gebeurtenis te herinneren, waar men haar vroe ger kan hobbcn ontmoet. Echter is zij niets dan oen kind onzer verbeelding, waai mede wij reeds tallooze malen in stille eenzaamheid hebben ge- speold. Op zekeren tijd doet het zich belichaamd voor ons op. Zijn wezen schijnt iets bekends, iels gemeenzaams te hebben, docli de vorm, waarin het zich openbaart, is ons vreemdspoedig echler wordt ook deze ons dierbaar. In dezen toestand bevond Alice zich thans. Zij v raagde hem naar zij no plannen en gaf hem, daar hij een vreomdeling was, menigen goeden raad. Daarentegen vertelde hij haar van zijn vaderland over zijn verblijf in Amerika liep hij, naar liet scheen met opzet, vluchtig heen. Bittere herinneringen schenen daaraan verbonden te zijn. Bovendien openbaarde zich in hunne onderlinge gesprekken een diep leed, dat haar sterk scheen aan te trekken. Aldra waren zij geheel in elkaar verloren en schenen hunne omgeving vei goten te zijn. Ondertnsschen was Fimey er in geslaagd door de menigte heen te dringen en was onder de speeltafel door naar Orelly's zijde geslopen, die, in het spel verdiept, hem niet bemeikte. sZoudt ge hot werk niet voor eon oogenblik aan een ander kunnen overlaten? Ik heb u eene belangrijke mededeeling te doen," fluisterde hij hem toe, terwijl hij voorwendde diuk bezig te zijn met het tellen van een rolletje goudstukken. Zonder hem een antwoord te geven, schouf Orelly hem een handvol stofgoud toe, dat Fimey, zonder een spier te vertrekken, bij zich stak. Niemand bemerkte deze handeling; aller oogen en aandacht waren op de kaarten gevestigd, die Orelly niet onverstoorbare kalmte omkeene. nllier was het ditmaal niet om te doen," fluisterde Fimey opnieuw. »De Maria 1" Dit woord oefende op Orelly een sterken invloed uit. Met sneller tempo sloeg hij da kaarten uit en verwarde winst en verlies met elkaar, waarover reeds eenige kwalijkgezinden begonnen te prut telen. Wat heeft die pokdalige met u te verhandelen Gooi den hond de deur uitals hij spelen wil, laat hij dan liier voor de tafol komen, gelijk wij." »üat is valsch bedrog!" klonk het dreigend door elkaar en de hoofden met de breedgerande boedon bewogen zich heen en weer als een korenveld onder den storm. Bij liet woord bedrog kwam Orelly weer tot zich zelf; hij herkende de voorteekens van eene ophanden zijnde opschudding. Sloeg zij tot ge weld over, dan zagen allen in bom slechts den gehaten Orelly, die hun het geld afwon, en nie mand bekommerde zich dan meer over recht of onrecht. Hij overzag de verzameling niet blikse mend oogmot vluggen greep haalde liii eene revolver onder de tafel vandaan en hield den loop den dichtstbijzijnde voor het hoofd. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1