m h". 1890.' Woensdag 5 November. N°. 7623. Tweede Blad i r - n - veertigste Jaargang. Binnenlandsche Bericliten. >or- er )0t Abonnementsprijs', per kwartaal 1.85. ttaneo per postdoor het geheels Rijk 2.50. Afzonderlijke nommers O.tO. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGËTElij: jT ODÉ. BVUËA1J: HARKT, E124. Advertentieprijs: vau |110 gewone rogels met inbegrip van ecne Courant. l.lü. Iedere gewone regel meer - 0.10. Drieham. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ide en. lig 'en en, of ide 'an .pi es- ste y's en. ten oed bij bet ien er- 35, •en m, te en ;de en. SCHIEDAM, 4 November 18110. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben aan de Provinciale Staten ingediend twee ontwerp-besluiten tot wijziging der bij zondere reglementen voor de polders Cool en Blommersdijk. De strekking is het territoir van beide polders in te krimpen, gelijk reeds vroeger noodig is geweest en thans opnieuw noodzakelijk is geworden ten gevolge van de uitbreiding aan de zijde van genoemde pol ders. Aan de Staten wordt thans ter goed keuring voorgelegd van de overeenkomsten, die te dezer zake tusschen Botterdam en de beide polderbesturen gesloten, en door de stemgerechtigde ingelanden bekrachtigd zijn. Naar de JS7. B. Ot. verneemt, is den heer P. Reimann, directeur der Rotterdnmsche manege, de eer te beurt gevallen aan het koninklijk stal-departement een rijpaard te leveren, bestemd voor H. K. H. Prinses Wilhelmina. Ie Dordrecht heeft Zaterdag de minister 'n binnenlandsche zaken met den burge rmester een bezoek gebracht aan het genees- ondig gesticht voor krankzinnigen aldaar, in «"band met eene voorgenomen verbouwing. kan den civiel-ingenieur P. J. Kapteijn, .hns ingenieur bij de verbetering van de i! neden "Weser, is, volgens Be Ingenieur, iuitvoering der werken voor de verbetering ui de haven van ïtio do Sul (Brazilië) opge- l.agen. Een paar zinkbnzen uit Sliedrecht 'üüen met hem medegaan. vlet eene locomotief, volgens eene door een Fnnsch ingenieur gedane nieuwe vinding, onlerzoeken de Fransche Noorderspoorweg- uiatschappij en het bestuur der Belgische tfntsspoorwegen de mogelijkheidom het truect Parijs—Brussel in 3 uur 20 minuten "r o leggen, met eene snelheid van 100 Km. a «iet uur. -Ie afstand tusschen Rotterdam en Brussel dan binnen 7 uur afgelegd kunnen worden. 'e neer L. Lindeboom, docent aan de '-ilogische school te Kampen, zal, daartoe ;enoodigd door de Haagsche afdeeling van 4» sociaal-democratischen bond, den 17den Uiember e.k. in eene openbare vergadering ie ««Walhalla" als spreker optreden. 'e instructie tegen Aafke Kuijpers schijnt l-cu beëindiging nabij te zijn. Hetgeen vast gesteld is moet van dien aard wezen, dat verwijzing naar de openbare terechtzitting «Mgstwaarschijnlijk het gevolg er van zijn zal. De rechter van instructie, mr. Royaard heeft mej. Kuijpers de laatste dagen tegenover hare dienstbode in een zeer scherp verhoor geno men, waarbij de verdachte zich op belangrijke punten heeft tegengesproken. Omtrent eene in deze zaak alles dominee- rende vraag nl. of zinkwit vergift is, meende de justitie in het rapport der deskundigen niet voldoende zekerheid verkregen te hebben, in verband met een eenigszins ontkennende verklaring hieromtrent afgelegd door een onzer meest bekende hoogleeraren. De deskun digen hebben zich toen gewend tot de Euro- peesche specialiteit in de vergiftenleer, prof. Bragendorff, hoogleeraar aan de universiteit te Dorpat, en deze heeft hun een schriftelijke verklaring toegezonden, waarin hij zonder eenig voorbehoud zinkwit een vergift noemt. Op dit punt van de instructie zal nu dezer dagen een nieuw vsrhoor plaats hebben, waarin de verklaring van prof. Dragendorff door de deskundigen zal worden overgelegd. Mr. Th, Heemskerk zal als verdediger van Aafke Kuijpers optreden. Een inwoner van Ned. Indië zond onlangs aan het hoofdbestuur van het «Algemeen Ned. "Werkliedenverbond" de noodige gelden om 40 exemplaren van de Nederlandsche ver taling van Gilon's «Strijd om Welvaart" onder de verschillende afdeelingon te ver spreiden. Thans heeft dezelfde onbekende gever een som overgemaakt, waarvoor hij wenscht, dat een commissie uit bet verbond een bezoek zal brengen naa den heer Gilon en de nuttige instellingen, op zijn voorgaan te Vervicrs in het leven geroepen. Die gilt is natuurlijk met graagte aangenomen en reeds zijn de vier leden der commissie, waaronder de heerHeldt, aangewezen, die dit bezoek zullen brengen. (mi.) De kiesvereeniging »Sint-Servatiusbond" te Maastricht zal eerstdaags eene vergadering houden, om te beraadslagen en te besluiten over het al of niet wenschelijke cener be tuiging van instemming met de motie van den prov. bond voor R,-k. kiesvereenigingen in Noord-Brabant. Toevallig, zoo schrijft men aan de Arnh. Ct. viel mijn oog op hetgeen de Scientific American, in haar nummer van 27 Sep tember 1890, mededeelt over: De goede uitkomsten der vaccinatie in Duitsch- land, wat ik wel der moeite waardig acht om, ten behoeve van de bestrijders dezer algemeen zoo heilzame zaak, te vertalon. pNaar aanleiding van de Duitsche wat, waarbij vaccinatie en horvaccinatie op bepaal den leeftijd i? bevolen, vermeldt de inspecteur van den geneeskundigen dienst aldaar, dat de pokken zoogoed als geheel uit het Duitsche rijk zijn verdwenen. Uit liet laatste officieels rapport blijkt, dat in het jaar 1888 slechts 110 sterfgovallen tenge volge der pokken in het geheele rijk voorkwamen, en dat dit aantal 58 sterfgovallen minder aan toont, dan die voorgevallen in 1887 en 87 minder dan die in 1888. Van deze 110 sterfgevallen kwamen er 88 of omstreeks vier vijfdön van het geheele aantal voor in die deelen van liet rijk, die onmiddellijk gren- zeu aan landen, waar do vaccinatie niet is ver plichtend gesteld en waar voortdurend aanraking bestaat tusschen gevaccineerde on ongevaccineerde grensbewoners. Meer dan een derde van die sterfgevallen had don plaats in de Pruisische provincie Posen. Het aantal sterfgevallen aan pokken in de gloote steden van Duitschland, vergeleken met dat in groote steden van andere landen, dan wordt dit 130 maai grooter in Oostenrijk, 30 maal grooter in Hongarije, 16 maal grooter in Engeland, 24 maal grooter in België en 2 maal grooter in Zwitserland, dan "in de DuitscliB stedon van on geveer gelijk aantal inwoners." Deze cijfers, die officieel in een rapport aan den keizer voorkomen, behoeven wol geen com mentaar. Op het museum van kunstnijverheid te Haarlem zou heden eene tentoonstelling van een bijzonder eigenaardig karakter geopend worden, en wel van speelkaarten uit verschil lende tijdperken^ Uit vroegere tijden is er een zeer eigen aardig spel, waarvan de in het papier uitge knipte figuren ingelegd zijn met zijde van diverse kleurendeze kaarten munten uit door artistieke behandeling. Een humoristisch spel uit het begin dezer eeuw en een minia- tuurspel werden door den heer Muntendam ingezonden. Uit den tegemvoordigen tijd is er een spel, waarvan het origineel voor nu wijlen keizer Frederik van Duitschland vervaardigd werd. (B. B.) De oppasser der olifanten in de diergaarde, die, zooals men zich herinnert, onlangs ge kwetst werd doordien hij door een dezer dieren tegen een hek gedrukt werd, is gisternacht in het ziekenhuis overleden. Toen hem het ongeluk overkwam, was hij reeds lijdende aar. eene kwaal; dit zal er wel toe bijgedragen hebben, dat de zaak 2ulk een ernstigen loop heeft genomen. Bram zoc heette de cornac is het slachtoffer geworden van zijne liefdevoorde kolossussen, met welke hij zoo gemeenzaam omging en die zoozeer aan hem gehecht waren. H\j had er steeds vermaak in, als de dieren dartel -waren en stoeuWi, en het was uit speelschheiildat een hunner den ander een duw gaf, waardoor het ongeluk werd veroorzaakt. te voren had Bram zijn 25-jarig j b«' - gevierd als beambte der diergaarde, in welke betrekking hij steeds zijn plicht heeft gedaan. Hij was het ook, die den olifan ten de kunstjes geleerd had, welke zij tot vermaak der kinderen vertoonen. Aan zijn zoon is thans de verzorging der olifanten opgedragen. (JT. JR. Ot) Op aanwijzing van den eigenaar, een stal houder te Rotterdam, is Zondag door de politie te 's-Hage aangehouden do persoon, die eenigen tijd geleden van hem een hit en rijtuig huurde, en sedert niets meer van zich had laten hooren. De man is naar Rotterdam overgebracht. De "Van-Meekerenstraat te Rotterdam werd Zondagavond in rep en roer gebracht door een bewoner, die, na eerst zijne vrouw te hebben mishandeld, den geheelen huisboedel stuk sloeg en eenen agent, die hem tot bedaren trachtte- te -brengen,- eene brandende lamp naar het hoofd wierp, waardoor een begin van brand ontstond, die echter spoedig gebluscht werd. Na veel moeite gelukte het aan een 5-tal agenten, den man naar het politiebureau te transporteerenJ Zondagavond is op den weg tusschen Laren en Naarden eene ongehuwde vrouw door de stoomtram overreden. Niemand van het per soneel of reizigers hadtien haar opgemerkt. Het ongeluk had plaats op ongeveer 100 meter van de woning van haar aanstaanden echtgenoot, bij wien zij een bezoek had afgelegd. Als een staaltje, hoe wordt omgesprongen met de begrafenisfondsen, kan dienen, dat dezer dagen op den Uilenburg te 's-Bosch eene vrouw is gestorven, op wier dood door familieleden en buren in niet minder dan vier fondsen was gespeculeerd, zoodat hun nu een gezamenlijk bedrag van f750 zal worden uitbetaald. Een der speculanten drijft die zaakjes in liet groot; men vertelt, dat hij de geheele buurt verzekerd heeft. Een inwoner van eene plattelandsgemeente had eens het stoute plan opgevat om de ver gadering van den gemeenteraad te gaan bij wonen. Hij deelde zijn voornemen aan zijnen buurman mee. Deze was echter van meening, dat hij zich de moeite zou kunnen sparen. »Als je er goed en wel bent, dan sluiten ze de vergadering," merkte hij op. »Dat zou ik wel eens willen zien," ant woordde de andere. »Ga dan je gooi maar! Als je wil, ga ik mee.'' Volgens afspraak begaven beide vrienden zich naar de eerstvolgende vergadering. De secretaris was juist bezig de notulen voor te lezen, en eindigde met den stereotiepen term «Niemand meer het woord verlangende, sluit de voorzitter de vergadering". .8.} IUt- COURANT, ICO sf%-<

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5