A". 1890. Vrijdag 7 November. N°. 7625 Feuilleton. Het geheim van de „Maria". ier- en-veertigst© Jaargang. Verschijnt dagelijks» uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsclie Berichten. UIT G-EVE KJ: J. ODÉ. □mum Aponnkmentspbijs, per kwartaal Franco per post, door liet gehcele Rijk Afzomleilijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BUHEAIli IKABHT, E13 4. Advertentieprijs: van 110 gewone regal3 mat inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal leickend. i LUXEMBURG. Gisteren, bij aankomst aan de grens, werd de hertog door de regeering verwelkomd, waarop hij het detachement gendarmerie inspecteerde. De hertog droeg, evenais liet vorige jaar, de Nassausche generaalsuniform, de erfprins die der Ooslenrijksehe huzaren. Aan het station te Luxemburg juichte eene ontzaglijke menigte don hertog toe, die hartelijk teruggroette. Bij de aankomst aan liet station namen de hertog en de erfprins eene compagnie vrijwilligers in oogenschouw. Het opeengehoopte volk voor het station en langs den weg naar het paleis groette eerbiedig en deed voortdurend juichkreten hooren. Toen de hertog op het balkon trad, defi leerden de troepen en na hen de muziek korpsen der verschillende vereenigingen. Het opgewonden gejuich der menigte vervulde de omliggende pleinen en straten. In de vereenigdo afdeelingen van de Kamer heeft minister Eysclien een brief voorgelezen, aan de Koningin gericht, en het antwoord daarop van II. M., waarbij de Koningin hare instemming betuigt met de instelling van een regentschap in Luxemburg. De Koningin zal het regentschap in Holland vermoedelijk den 18n November aanvaarden. Bij de receptie heeft hertog Adolf aan den voorzitter der Kamer verklaardIk heb niets anders te zeggen, dan dat ik het gevoel heb, als ware ik gekomen te midden van mijn gezin. Tot den voorzitter van den Raad van State sprak de hertogde bevolking heeft mij eene warme ontvangst bereid, waardoor ik zeer getroil'en ben. D U I T S C II L A X D. De particuliere correspondent van de S. Jt. Ct. te Berlijn schrijft van gisteren: Het bezoek van den koning van België alhier draagt nog verdere vruchten. De reeds gemelde hoog-officieuse aanvallen der Ber- lijnsche pers op de Nederlandsche regeering en de «Nieuwe Afrikaansche Handelsven nootschap" te Rotterdam worden heden voortgezet in de NorddeidscJie. Allgcmeina Zeiiung, welke weder even officieus is als voorheen. Ook deze aanvallen zijn van het reeks bekende gehalte, bepalen zich tot algemeenheden en steunen op volkomen eenzijdige voorstelling der zaak. Het ge noemde blad schrijft b.v. »Alle mogendheden hadden zich bij het voorstel van baron Lambermont, tot het heffen van matige invoerrechten, aangesloten, en evenmin de zendelingen-missies aan den Congo als de belanghebbende handelshuizen prote steerden, éen enkele stapelplaats uitgezonderd, toebehoorende aan eene Nederlandsche firma welke factorijen aan den Congo bezit en haren zetel heeft te Rotterdam. Voor deze geheel alleenstaande oppositie wierp de ie- gecring in Den Haag zich als verdedigster op. Niet omdat Nederland, gelijk degansche wereld weet, de noodige middelen niet zou willen toestaan, opdat de Congo-staat den slavenhandel zou kunnen bestrijdeno neen, in beginsel is Nederland het op dit punt met geheel Europa en met Amerika eens. Maar in invoerrechten schijnt het Rotter- damsche huis nu eenmaal geen lust te hebben men zou andere rechten gelieven willen zien, b.v. uitvoerrechten. Op deze wijze, wegens geheel secundaire redenen, is het geheele resultaat der conferentie op losse schroeven gezet, en de Nederlandsche regeering belet de uitvoering van een menschlievend werk der beschaafde Staten". Kenschetsend, hoe de geheele Duitsche pers door eene handige agitatie van Belgi sche zijde op een dwaalspoor is geraakt, is het merkwaardige feit, dat heden geen enkel Berljjnsch blad van eenige beteekenis notitie neemt van de meeting, welke gisteren te Londen gehouden is door belanghebbenden bij den Congo, in weerwil dat het telegraaf bureau Der Ilerold alhier daarover een ob jectief gesteld telegram uit Londen aan de redactie-bureaux alhier gezonden heeft. Het burcau-Wolfï zoowel als Reuter bewaarden daarover het diepste stilzwijgen. De rijkskanselier Von Caprivi is gister voormiddag te München aangekomen. Hij is door den heer v. Crailsheim, minister van buitenlandsehe zaken en van het huis des konings ontvangen en aan het Pruisische ^ezantschapshotel afgestapt. Naar het Berl. Tagcblatt. meldt, heeft de hofprediker Stöcker verzocht ontslagen te worden, omdat hij zich gekwetst acht door de aanstelling van den gematigden predikant Dryander tot slotprediker bij de keizerlijke familie. F R A K K R IJ K. In de Kamer is door Ravier en Gaillard een wetsvoorstel ingediend, strekkende om, door het kapitaal te belasten in zoodanige verhouding, dat daardoor eene opbrengst van lVs milliard verkregen wordt, de andere belastingen af te schaffen. Aan liet Journal des Bélats wordt uit Rome het plotseling vertrek geseind van graaf Antonelii mar Massowah en diens onverwacht afzien van zijne candidatuur te Rome. Dit vertrek veroorzaakt eene groote verrassing en eene zekere ongerustheid. Men vraagt zich af of er in Afrika geen ernstige dingen voorvallen, welke men voor het publiek verbergt. Volgens diezelfde depêche loopt liet gerucht, dat koning Mene- lek bezwaren maakt om liet tractaat uit te voeren, twee jareu geleden door zijn gezant met den heer Crispi geteekend en waarop grootendeels de betrekkingen van Italië met dien vorst berusten. De president der republiek heeft een wets ontwerp geteekend, krachtens hetwelk in iedere vesting zooveel levensmiddelen moeten worden opgelegd, dat ook in het levensonder houd der burgerlijke bevolking gedurende den tijd van twee maanden zal kunnen won den voorzien. De douane-commissie heeft de regeering gemachtigd om bijzondere overeenkomsten te sluiten, waarin geen melding zal worden gemaakt van het minimum-tarief. Deze over eenkomsten zuilen 'geen tijd mui duur kari- wijzen, zoodat de regeering meester zal zijn om ze op te zeggen en de toepassing van het algemeene tarief te hervatten als zij dit noodig oordeelt. De douane-commissie heeft met 34 tegen 5 stemmen het beginsel van een dubbel tarief, door de regeering voorgesteld, aan genomen. B E L G I E. De hoofden der socialistische partij in de Borinage, te Frameries bijeengekomen, hebben tegenover de weigering van den burgemeester van Jemmapes, om verlof te geven tot het houden eener betooging op 9 November a.s., besloten zich te wenden tot den burgemeester van Mons, met verzoek om daar bewuste Eene goudgraversgesclticdenis nil California. 8. «Stilte 1" brulde hij toen door de zaal, «of ik zal u tonnen, wie in dit huis de baas is. De serie heb ik verloren, ik betaal elke kaart uit; is dit bedrog?" Geen geluid deed zich meer hooren; allen wisten dat Orelly niet schertste, en wie in dus danige gevallen aanvallende te werk gaat, blijft steeds"overwinnaar. Bovendien moesten allen de billijkheid der handeling erkennen. Orelly bevrijdde zijn slachtoffer uit den pijnlijken toestand, doordien liij de revolver weer onder de tafel legde. Hierna telde hij volkomen bedaard liet geld uit en vei klaarde de bank voorheden gesloten, waartoe hij hot volste recht had. Nu begonnen de verliezers het tegen de onruststokers op te nemen, en onderwijl zich eene geduchte vechtpartij scheen te ontwikkelen, trok Fimey, die zich achter Orelly's rug tegen allo gebeurlijkheden poogde te dekken, dezen ter zijde. «Bill Steven is liierl" fluisterde hij hemin'toor. «Dwaast" antwoordde deze. sin uwen angst ziet gij overal spoken? Of wilt gij mij misschien vrees aanjagen? Voor hem hebt gij gezorgd!" «Helaas niet goed genoeg," hernam Fimey. »0p eene onverklaarbare wijze is hij zelts gered ge worden. Maar in zijne oogen kunt gij vertrouwen stellen. Zulk een gezicht vergeet men niet." Orelly's hand, die langs het klamme voorhoofd streek, trilde; zijn gelaat, dat voor enkele oogen- blikken, toen alles op het spel stond, geen spoor van aandoening verried, was thans vaalbleek. «En waar en wanneer meent gij hem dan te hebben aangetroffen?" vraagde hij, geprikkeld. «Hedenmiddag. Ik slenterde langs de kaai, toen de Eldorado binnenvielzij kwam van San Fran cisco, vol met landveiliuizers. Zij schreeuwden, alsof zij reeds al het goud van Californië in den zak hadden. Ik dacht: misschien is hier een goede vangst te doen, zoo 'n nieuweling, en posteerde mij voor de brug. Doch daar viel niets te doen het volk was als dol en sloeg op mij geen acht. Reeds wilde ik gaan, toen een allecnloopend per soon de brug afkwam. Naar zijn gang te oordeelen, was het een zeeman, die een zwaren zak en ge reedschap oj> den rug droeg. Door de zwaarte der vracht liep hij zoo voorover, dat ik behalve den blonden baard niets van zijn gelaat zag. «Hallo vrindje 1" riep ik hem toe, «je zwoegt als een ezel; wil ik je helpen Toen keek hij op liet was onze man. Ondanks zijn baard herkende ik hem op 't eerste oogenblik. Voor den duivel, dat ge zicht kan ik nooit vergeten. Je kunt denken lioe ik schrikte. Onwillekeurig sloeg ik de oogen neer. «Ik dank je," zeide hij«dat merk ik niet, maar misschien kan je mij een goed onderkomen aanwijzen." «Hij heeft je dus stellig niet herkend?" viel Orelly iiem in de rede. «Ihj heeft er geen flauw vermoeden van, maar dat kan immers ook niet. Je weet toch dat ik achter hem stond. 't Is de vraag maar, of hij jou herkent; je zaagt elkaar toen voorzeker goed in de oogen. Doch ook hiervan heb ik mij redelijk goed vergewist. Zelf namelijk bracht ik liet gesprek op deze noodlottige gebeurtenis, en de stommerik liet zich als een kind uitliooren. Hij herinnert zich ons niet meer, lieeft zich nog steeds van de verdenking niet gezuiverd en moet zich zelf daarom in acht nemen. Ik bemeikte dit aan zijne antwoorden, aan zijne angstige ver legenheid, toen ik do geschiedenis vertelde. George Ahldorf noemt hij zich thans." «De vent kan ons gevaarlijk worden, 't Is maar goed dat wij er op voorbereid zijn. Niettemin is het toch eene verwenschte toevalligheid of ten slotte spot? Dan is hij verloren!" «Hij vermoedt volstrekt niet, wie wij zijn sprak Fimey kalmeerende. «Gij zijt inderdaad zeer veranderd, sinds uit den sjouwerman de rijke Orelly zich heeft ontwikkeld. Wacht maar een oogenblik, ik zal hem bij je brengen. Hij is thans in een onderhoud met uwe dochter verdiept; een echte Dutchman." (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1