Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. Koloniën. belang van het verbond tusschen R.-k. en anti:rev. In een naschrift geeft de redactie van jjo Tijd aan den heer S. necrbiedigin over weging" om een stap verder te gaan dan de bloote ontkenning en min of meer uit voerig bekend tc maken wat door hem dan wèl is gezegd. Dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland hebben, naar aanleiding van het schrijven van burg. en wetli. van 's-Gravenhage waarbij aangedrongen wordt op inlating van meer waterin verband met den lagen waterstand in de grachten van Den Haag, een uitvoerig schrijven ingezonden, waarin le de twijfel wordt uitgesproken, dat de stand van het water voor de verversching te laag zou zijn geweest, en voorts, op grond van talrijke staten, die als bijlagen bij dit schrij ven zijn gevoegddoen uitkomen dat de ninlaling van meer", zells van groote hoeveel heden water te »Vijf sluizen", geen vooraf te bepalen invloed uitoefent op den water stand in de Haagsehe grachten. Die staten leeren tevens, dat tusschen de waterinlating te «Vijf sluizen" eu de oppomping te Scheve- niugcn geen doorgaand onmiddellijk verhand bestaat. Als een bewijs, dat de overvloed van civiel- ingenieurs, die eenige jaren geleden bestond, niet meer aanwezig is, diene, dat zich voor het aanstaaud examen van adspir ant-ingeuieur slechts vijf candidalen hebben aangemeld. Er zijn 2 a 3 vacatures te vervullen, zoodat de kansen vrij wat beter staan dan vroeger, toen er voor éon plaats soms 40 sollicitanten waren. Men wijt dit tekort aan civiel- ingenieurs aan de omstandigheid, dat velen bij werken in liet buitenland, o. a. Rusland, China, Perzië, Transvaal en Amerika ge plaatst zijn. ArnhCt.) Door de directie der staatsspoorwegen is het navolgende bepaald: Aan tooneel-, muziekgezelschappen, alsmede aan meer dergelijke, die niet voorzien zijn van bewijzen, welke recht geven op vervoer tegen vrachtvermindering op de lijnen der voormalige Nederlandsche Rijnspoor, kan eene reductie van 50 pCt. op de enkele reis- vracht op die lijnen worden toegestaan, mits het gezelschap uit minstens tien reizende personen per klasse bestaat, üf yoor genoemd aantal per klasse betaald worde, en het gezel schap den stationschef een patent of ander geldig bewijsstuk kan leveren. Aan deze ge zelschappen wordt alsdan een collectief biljet afgegeven, waarop zijn vermeld het aantal, de klasse en het te bezigen parcours. De instructie tegen Gerritsen, zich noemen de Krekel, te Amsterdam, is reeds geopend. Enkele verslaggevers werden reeds als ge tuigen gehoord. Na eene kortstondige ongesteldheid over leed gisterochtend, op 52-jarigen leeftijd, tc 's-Hage, zeer onverwachts, de kunstschilder D. A. C. Artz. De overledene was ridder der orde van de Eikenkroon en werd verleden jaar, wegens de inzending van kunstwerken ter Parijssche tentoonstelling, waar hij als lid der Neder landsche schiiderscommissie fungeerde, be giftigd met liet Legioen van Eer. Omtrent het onbeheerde reservefonds der Nutsspaarbnnk van liet oude departement sWestlandsche dorpen" is thans de laatste beslissing genomen. De helft, ten bedrage van ruim f5200, zou worden geschonken aan de beide departementen Monster 's-Gravenzande" en »VVesUandsche dorpen" te Naaldwijk. Deze schenking is door beide vereenigingen aanvaard. Ook te Apeldoorn hebben eenige dames voor dienstboden, zonder onderscheid van godsdienst, een lokaal beschikbaar gesteld, waarin zij, die aldaar geen familie hebben, hunne vrije Zondagavonden op gepaste wijze kunnen doorbrengen, alzoo eenigszins een VPehuis" voor dienstboden. De bekende en merkwaardige visschers- dorpen Marken en Volendam hebben inden afgeloopen zomer heel veel bezoek gehad, ook van vreemdelingen. De sNoordhollandsche Tramweg-Maatschappij" vervoerde ongeveer 2500 passagiers voor Marken over hare lijn. Naar men meldt, zou onder do paarden der staatsspoorweg-maatschappij te 's-Hage influenza zijn uitgebroken. De vier nan- getaste dieren ziju afzonderlijk geplaatst. Een treurig ongeluk had Zondagavond omstreeks 7 uur op den Haagweg nabij Delft plaats. Zekere .1., knecht bij den koopman V., was met paard en wagen op dien weg, en daar zijn zweep op den weg gevallen was, zocht hij er naar. De stilstaande wagen, die geen lichten ophad, stond op de rails van de stoomtram en werd door deze aangereden, zoodat bij tegen den boom liep waarvoor de koetsier stond, die alzoo bekneld raakte; liet hoofd werd hem nagenoeg verpletterd, zoodat hij terstand een lijk was. J. laat een weduwe en een kindje van drie dagen na. Deze om standigheid was oorzaak, dat men het lijk niet naar de woning, maar direct naar .htfl'a overbracht. De machinist had herhaaldelijk en tijdig gewaarschuwd. De wagen werd zeer bescha digd, het paard bekwam geen letsel. Schipper J. P. v. d. Zwam, voerende de Scheveningsche bomschuit Vruvw Johanna Maria, rapporteert, dat 11. Woensdag, toen hij des nachts visschende was, een Belgische visehsloep van Osteude op zijn vaartuig is komen aanzeilen en 20 zijner netten gekapt heeft. Daar de roover zijn vuren gedoofd had, was het onmogelijk nommer of naam van de sloep waar te nemen. Op de Bioldaan tusschen Loosdreeht en Loenen is Dinsdagavond zekere Dalhuizen uit eerstgenoemde plaats, die per as naar zijne woning terugkeerde, door twee onbe kende personen aangehouden. Zij grepen het paard bij de teugels en eischten bet geld van D. Dat bij geen plan iiad dit zoo maar dadelijk aan de hoeren te overhandigen, bleek uit zijn antwoord, hetwelk bestond in liet uit den koker halen van de zweep. Nadat de aanvallers do leidsels bij het hoofdstel hadden doorgesneden, verweerde D. zich met. zijn zweep zoo krachtdadig, dat zij eindelijk zonder geld het hazenpad kozen. De politie stelt een onderzoek naar de daders in. Een 18-jarig meisje, dat voor eenige weken in hulpbehoevenden toestand verkeerde en welwillend door eenvoudige lieden te Leeu warden ais een eigen kind werd verzorgd, heeft, door haren weldoeners valschelijk mede te deelen en te doen gelooven dat zij eene belangrijke erfenis had gekregen, verschil lende kleedingstukken van hen weten te ver krijgen, welke grootendeels alle nieuw ge maakt werden en eene betrekkelijk aanzien lijke waarde vertegenwoordigen. Zij heeft zich Maandag onder valsche voorgevens met die goederen, en nog reisgeld bovendien, uit do voeten weten te maken. Haar bedrog kwam echter aan liet licht, eu zij is te Sneck aan gehouden en naar Leeuwarden overgebracht. Delft. In de vorige week is alhier in den ouderdom van 82 jaar overleden de heer J. P. Yelthoven, gep. onderofficier der artilllerie. In 1830 diende hij als soldaat in het Ned. leger en werd bij de inneming der citadel van Antwerpen krijgsgevangenBe halve liet Metalen Kruis droeg bij ook de Citadel-medaille. Tot 1864 was liij onderoffi cier en tot voor weinige jaren diende hij de gemeente Delft als concierge fier II. B. school. Leosduincn. De heer W. F. Tak vau Schiedam, zal, op uitnoodiging van de afd. Loosduinen der centrale vrijzinnige kiesver- eeniging, op 20 November a.s. alhier in de sVergulde Roskam" een politieke rede houden. Zondag bad te Londen do teraardebestelling plaats van juffrouw Ilogg en haar kindje, de slachtoffers van het bekende drama van Ilarop- stoad. De plechtigheid weid verstoord door rumoerige tooneelen. De zeer talrijke menigte floot en jouwde den man van juffrouw llogg voortdurend uit, daar Ilogg, zooals men weet, Ook do minnaar was van do vrouw, die men van den moord op zijne vrouw beschuldigt. De politie had, ondanks eene groote machtsont wikkeling, de grootste moeite het rijtuig, waarin Ilogg zat, tegen de woede vun het volk te be- behermen. Dij oen hevig gevecht tusschen twee broeders te Itenesse (Vlaandcrun) is een tweejarig kind, dat schreiend tusschen beiden snelde, bij ongeluk ge troffen met een groot keukenmes, dut een der vechtenden had opgenomen. De kleine kreeg een steek in hot hoofd en was onmiddellijk dood. De moordenaar is in hechtenis genomen. Uit Berlijn woidt gemeld, dat prof. Kocli reeds van het houden van college is ontheven en dat dit in zijne plaats is opgedragen aan dr» v, Esrnurch, directeur van het hygiënisch museum aidaar. Van bevoegde zijde wordt aan buitenlandsche artsen te verstaan gegeven, dat elke poging, om onder professor Koeli's leiding met zijne geneeswijze der longtering bekend te worden, thans nog voor hal ig zou moeten heeten. Zoodra ltoch de uitkomsten van zijn onderzoek zal hebben openbaargemaakt, wil "hij eenen opleidingscursus voor artsen in zijne anti-tubcrculeuse ineutings-methodo openen. Tot het bereiden der entstof onder zijn eigen toezicht wordt een bijzonder laboratorium gebouwd. Totdusvor arbeidt Koch met twee assistenten, Bulil en Likbcrtz. De enting geschiedt door onderhuidsche inspuitingen aan rug en borst. Uit Wocuen wordt gen, M, dat de bekende pro fessor Scliroetter, onafnankciijk van Kerb's arbeid, doeli daardoor aangespoord, zich inet de behandeling van tuberculose door middel van blauwzuur-pracpa- raten bezighoudt. Do vereeniging van Berlijnsche kooplieden en industrieelen heeft zich verklaard voor sluiting van de winkels op Zondagnamiddag en voor do vaststelling der arbeidsuren door organen van den handelsstand. Dit besluit zal aan don Rijksdag worden medegedeeld. Bij de aanvaring van het Spaansche stoom schip Viscuya en hut kolonscliip Cornelius Hargraves bij New-Jersey zijn in het. ge heel 01 personen om het leven gekomen. De zestien passagiers van het Spaansche schip zijn allen verdronken en do gelieele bemanning van de Hargraves off koppen werd gerod. Ongeveer 30 menschen van do Vizcaya klampten de (óok zinkende) Hargraves aan boord, maar zij werden weggejaagd door den kapitein, die de hooien voor zijn eigen manschappen moest houden. De geredden doen treurigo vei halen van ge vechten in zee om drijvende planken en andere deelen van liet schip en de wanhoop der ver drinkenden, Met een plank dreven dertien mannen rondmaar zij werden de een na de ander door de golven daarvan afgeslagen tot er nog slechts éen overbleef, die gered werd. Een groote brand heeft te San Francisco ge woed. Daar werden het Burlington-Hotel en het Grand-hoto! met een blok belendende huizen in de ascli gelegd. De schade wordt op 1.500.000 dol lars geschat. In de maand Januaii zal de teieplionische ver- biuding tusschen Parijs en Londen tot stand ge bracht zijn. Gisteren was het 50 jaar geledon, dat de hoofd directeur der posterijen en telegraphie in ons land, de heer J. P. Hofstede, zijne op zoo eervolle wijze afgelegde loopbaan in den staatsdienst begon, be paaldelijk bij het vak der posterijen, later vereenigd met het telegraafwezen. Onder zijn bestuur kwamen belangrijke maat regelen tot stand; de verbeteringen in de plattelands post de postliervorming bij de wet van 1870da rijkspostspaarbank; de pakketpost; de medewerking aan de oprichting eener»A!gemcono Postvcreeniging". Op allerlei wijze werd den jubilaris hulde gebracht met zijn gouden nmbtsfeest. Prachtige bloemstukken namen daarbij eene ruime plaats in. De post- eu telegraafambtenaren boden hunnen opperchef een eigenaardig feestgeschenk aan eene zinnebeeldige voorstelling van ziju ambtelijk ver leden ia bloomcn. De minister van waterstaat, handel en nijver heid brengt, ingevolge het bepaalde bij art, 21 der wet van 25 Mei 1880 (Staatsblad no. 88), ter algemeene kennis, dat gedurende tic maand Sept. 1890 zijn ingelegd en terugbetaald de volgende bedragen, als Bedrag der inlagen f 900,142.901/3 terugbetalingen 800.035,8(^ Alzoo meer ingelegd dan terugbetaaldr 195,507.10'/j Aan het einde der numnd Aug. was ten name tier verschillende inleggers inge schreven f 20,Il-l,123.9Qj/g zoodat het gezamenlijk te goed op uit. Sopt. bedroeg f20,300,031.01 In den loop der maand Sept. zijn 4262 nieuwe boekjes uitgegeven1425 zijn er in die maand geheel afbetaald, zoodat eraan het einde dor maand 273,084 in omloop waren. De vereeniging oWestland" is dit jaar in leden tal aanzienlijk vooruitgegaan. Zij tolt thans 545 leden, verdeeld over de volgende afdeelirigen Wateringen met 102, Ilonselersdijkniet 08, 's-Gra- venzande met 00, De Lier met 45, Naaldwijk met 104, Monster met 58 en Poeldijk met 78 leden. Batavia, 2 October. Aan een in de Drli-Ct. opgenomen brief uit Atjch, gedagteekend Kota Radja 21 Sept., ontleenen wij liet volgende Nadere berichten omtrent een onrustigen toestand te Edi luiden, dat eene bende ter stcikte van pi. m. 30 moslims, ouder aanvoering van een volgeling van den verdwenen sabandar van Edi, genaamd Pataea Lambok, een inval in Edi beeft gedaan met hot doel om te roeven en te plunderen. Bekend met het terrein, begaf hij zich in den nacht met zijne roovorbende naar eene vestiging van Ediiirs aan de Kwaln Edi, beschoot die kampong, waarbij gesneuveld zijn een Atjeher en een kind en gewond werden drie kampongbewnners. De kampongbewoners hebben door dat geschiet de kampong verlaten, waardoor de aanvallers ge makkelijk. hunne roofzuchtige plannen ten uitvoer konden biengon. Na de kampong te bobben geplun- derj, werd zij aan de vlammen prijsgegeven. De spoedig teruggekeerde bevolking heeft den bi and ras gebluscht. De roovers bobben zich na dien nacht wederom vertoond in de nabijheid van de benting eu door het schreeuwen van. zKafir" getracht, dat een patrouille zoude warden uil gezonden, om de belee- digors op te sporen. De wakil van Toekoe Tjihik was zoo benauwd, dat hij den volgenden morgen den militairen comman dant om hulp vroeg, om de hein toevertrouwde bezittingen door eene militaire macht te beschermen. Buiten onze posteniinie in Groot-Atjeh is de vijand nog altijd bezig ons te beschieten en afbreuk te doen. Zoowel in de Z. O. als in de W. linie vielen er dagelijks schoten en werd er lievig geweer- en lilla-vuur geopend door den vijand op Dinsdag eu Vrijdag. Nachtelijke sectorpatrouilles, die van Kota Radja uitgingen, hebben nooit iets bijzonders gezien of gehoord gedurende hunne tochten. Beter dienst doen de hinderlagen, want die doen den vijand afbreuk, zooals de hinderlaag tc Segli onder den lsten luit. Fuhrhop, die een zevental Atjehers neerschoot. Onder dat zevental waren twee panglima's.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3