1 N°. 7626. A0. 1890 Zaterdag 8 November. i r - e n - v© ertig-ste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVERjTT ODÉ. Buitenlandschc Berichten. Binneiilaiidsche Berichten. LUXEMBURG. De hertog van Nassau heeft den eed afgelegd. In zijne toespraak zeide hij dat hij, geroepen om opnieuw de Luxemburgsche vaan in handen te nemen, hij deze niet zal laten zakken. II ij komt met de Kamer werken voor het welzijn Mes lands. Hij neemt het regentschap nan, hem door de constitutie en bet familieverbond opgelegd. Hij zweert trouw aan den Koning en dat hij de con stitutie en de wetten des lands in acht zal nemen. Hij acht het onnoodig om nog andere verklaringen aan de vorenstaande toe te voegen en beroept zich op die, welke hij vóór '18 maanden heeft afgelegd. Hij heeft zich kunnen overtuigen dat het streven des lands in overeenstemming is met zijn eigen wensehen. De harten der Luxemburgers en dat van den hertog kloppen eenstemmig. Hij smeekt den hemel om 'sKonings lijden te verlichten endenoodige kracht tot volharding te schenken aan de engel van toewijding, welke aan het ziekbed van den kranke waakt. Hij verklaart de gewone zitting der Kamer geopend. Gisternamiddag precies ten 3 ure roerden de tamboers de trom en vijf minuten later kwam de hertog de vergaderzaal der Kamer binnen. Ilij plaatst zich voor den troon en ontvangt uit handen van den minister Eyschcn -de redevoering, waarbij hij met forsche stem drukt op de zinsneden, waarin gezegd wordt dat hij zich gehaast heeft te midden der Luxemburgers te komen, alsmede op die, waarbij hij te kennen geeft niets te hebben te veranderen aan de vroegere verklaringen en dat de harten der afgevaardigden en die van den hertog eenstemmig kloppen. Deze werden met luide bravo's door de Kamer toegejuicht. Na het voorlezen der rede bracht de hertog een driewerf hoera op den Koning uit, hetwelk de Kamer herhaalde. Daarna bracht de Kamer harerzijds een driewerf hoera uit op den regent. De hertog verliet alstoen de vergadering, welke haar bureau gelastte een adres op te stellen. Do zitting werd inmiddels geschorst. Na de heropening der zitting deed de voorzitter voorlezing van het ontwerp-adres, waarin hulde wordt gebracht aan de toewij ding, waarmede de regent ten tweede male de taak aanvaardt, door de grondwet van !s lands wetten voorgeschreven. De Kamer neemt akte van den afgelegden eed, over tuigd daarin den hechten waarborg te zien voor het behoud' der vrije instellingen en der nationale onafhankelijkheid, waarvan de regent de eerste en ijverigste beschermer ■zal zijn. De Luxemburgers wenscnen niets liever dan den vorst lief te hebben, die komt arbeiden aan het geluk van hun klein vader land, hetwelk de regent reeds als het zijne mag beschouwon. Het adres, dat bij acclamatie werd goed gekeurd, werd den hertog aangeboden door het bureau, vergezeld door de geheele Kamer. De zitting is tot 20 November verdaagd. ENGELAND. Volgens gerucht heeft de Portugeesche regeering zich bereid verklaard aan Engeland de vrye scheepvaart op de Zambesi toe te staan, terwijl zij tevens het geheele goederen vervoer der Engelsehen door het Portugeesche gebied zoo gemakkelijk mogelijk zal maken. Daarentegen zou de Engelsehe regeering zich verbinden, de Britsche Zuidafrikaanscho maat schappij te beletten bezit te nemen van het grondgebied, dat bij het eerste Engelsch-Por- tugeesche tractaat aan Portugal was.toege wezen. De Daily News verneemt, dat de leiders der democratische partij in Noord-Amerika verzekeren, dat de buitengewone congres- zitting nu niet zal plaats vinden. In de Daily News wordt een op ruime schaal verspreid manifest van een Armenisch revolutie-comité te Konstantinopcl openbaar gemaakt, waarin verklaard wordt, dat de Armeniërs op de hulp der groote mogend heden niet langer behoeven te rekenen, maar zelf naar de wapenen moeten grijpen. De Standard meldt uit Shanghai wederom een christenmoord in de provincie Szechoeen; gedurende de Boeddhafeesten werden Christen- dorpen aangevallen en geplunderd en velen gedood. Uit Havannah wordt gemeld, dat 30 sigaren fabrieken met 8000 arbeiders ten gevolge der Mac-Kinley-wet hebben moeten sluiten. F R A N K R IJ K. Bij de behandeling der begrooting Van buitenlandsche zaken in de Kamer heeft de minister Ribot op hem gestelde vragen geant woord, dat Frankrijk het bewustzijn heeft zijner kracht, maar niemand bedreigt. Men vrage het aan hen, die Egypte in bezit hebben, of Frankrijks positie aldaar niet beter is sedert de conventie. "Weet iemand een practiscli middel om te verkrijgen dat het Engelsehe contingent aldaar verminderd wordt, hij zegge het. Wij zijn overtuigd onzen plicht gedaan en geen belang geschaad te hebben. Toejuiching Verder deelde Ribot mede, dat over Nieuw- foundland de onderhandelingen in gang zijn. De Italiaansche regeering heeft ten aanzien van Tadjaurah eene nota doen overhandigen. En wat de quaestie van den Niger aangaat, heeft de regeering zich met Engeland in ver binding gesteld, en is zij het antwoord wach tende; de Berlijnsche conventie waarborgt Frankrijk de vrije vaart op den Niger. Het eerste hoofdstuk der begrooting is aangenomen. B E L G I E. De commissie voor het douane-tarief aan den Congo heeft de verklaringen aangehoord van den Nederlandschen gevolmachtigde om trent het officieus karakter zijner deelneming aan de werkzaamheden. De vraag of een gemeenschappelijk tarief voor liet geheele Congo-gebied behoort te worden vastgesteld, is aangehouden. OOSTENRIJK. De czarewitch is gisteren te 2 uur te Weenen aangekomen, hartelijk verwelkomd door den keizer en aartshertogen. De ex-koning Milan van Servië is te "Weenen aangekomen. Een der eerste be zoeken, die hij daar aflegde, gold graaf Hartenau, den gewezen vorst Alexander van Bulgarije, die den Serviërs in den Servisch- Bulgaarschen oorlog zulk eene gevoelige nederlaag toebracht. Sedert den oorlog had Milan zijn voormaligen tegenstander niet ont- -liioel. Nu beide vorsten hun seliepters hebben neergelegd, was geen spoor meer van vijand schap te bespeuren. Be bijeenkomst, die drie uren duurde, was zelfs bijzonder hartelijk. ITALIË. Uit Milaan meldt men, dat aan den voor avond der verkiezingen in de radicale partij een verschil is ontstaan van een vrij ernstig karakter. De minderheid wilde eene betooging op touw zetten tegen het drievoudig verbond, by gelegenheid van het bezoek van den Duit- schen rijkskanselier Von Caprivi. De gematig den. hebben rondweg verklaard, dat eene dergelijke betooging slechts de belangen van Italië en liet aanzien der radicale partij kon benadeelen. De intransigenten der partij heb ben daarop in eene afzonderlijke bijeenkomst, Dinsdagavond gehouden, verklaard dat zij hunne geheele vrijheid van handelen hernamen. Te Mentnna is Zondag onder veel gepraat door een aantal radicalen de verjaardag van den veldslag aldaar gevierd. Van dezelfde zijde wil men de regeering uitnoodigen een gedenk- teeken op te richten ter herinnering aan de bezetting van Rome door de bres bij de Porta Pia. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat dezer dagen de villa van Ricciotti Garibaldi, buiten Rome, wegens niet-betaling door den eigenaar van de gehate belasting op de gebou wen, in het openhaar is verkocht. De minister-president Crispi vertrok Woens dagavond naar Milaan, waar hij den Duitschen rijkskanselier Von Caprivi zal afwachten. AMERIKA. De democraten zullen eene aanzienlijke meerderheid hebben, meer dan '100 leden. De New- York Times schat die meerder heid zelfs op 151, de Sim op 160 leden. Mac Kinley is in Ohio geslagen met 300 stemmen meerderheid. In een onderhoud verklaarde de gewezen president Cleveland, dat hij verheugd was over den uitslag der verkiezingen. Ilij raadde de democraten aan om de herziening der douane-tarieven te ondersteunen en de rechten op de voedingsartikelen te verlagen. Door de democraten zijn zetels voor het Huis van afgevaardigden gewonnen in de staten Washington, Michigan, Pennsylvania, Kansas, Nebraska en Minnesota. In Wisconsin en Pennsylvania is hun candidaat gouverneur geworden en, naar zij zeiven beweren, ook in Michigan, Nebraska cn Minnesota. In California is de candidaat der republikeinen gouverneur, in Pennsylvania is Irij ouder gouverneur gewordenin Noord- en Zuid- Carolina is een, in Tennessee zijn twee repu- blikeinsche congresleden gekozen. SCHIEDAM, 7 November 1890. In de Staatscourant is opgenomen het volgend kon. besluit van 6 Nov. no. 6: In naam van Zijne Majesteit Willem III, bij de gratie Gods koning der Nederlanden, prins van Oranje-Nassau, groothertog van Luxemburg, enz. enz. _mz. De Raad van State, krachtens artikel 45, 2o. van de grondwet,, waarnemende het koninklijk gezag; Gezien de voordracht van den raad vaa ministers, van den 5den November '1890; Gelet op de artikelen 37, 38 en art. 45, Gde en 7de lid van de grondwet Heeft goedgevonden en verstaan do. te bepalen dat door de ministers van koloniën en van justitie, in eene openbare vereenigde vergadering der Staren-Generaal zal worden aangeboden een ontwerp van wet tot benoeming van eene regentes van het koninkrijk, zoolang het in het eerste lid van art 38 der gi ondwet omschreven geval niet heeft opgehouden te bestaan 2o. de leden der beide Kamers uit te noodigen zich op Woensdag 12 November 1890, des namiddags te 3 uur, ter behan deling van genoemd wetsontwerp in de ver gaderzaal van de Tweede Kamer der Staten- Generaal te vereenigen. Afsehrift van dit besluit zal worden gezonden aan don raad van ministers, aan de ministers van koloniën en van justitie en aan de beide Kamers der Staten-Generaal. 's-Gravenhage, den 6n November 1890. De Minister van Staat, Vice-P'resident van den Raad van State, Van Reeken. De Minister van Koloniën, Mackay. De Minister van Justitie Ruys van Beeuenbuoek, tovh Hit! -IT,! GOURANÏ Abounkhentspbus, per kwartaal HYanco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nominers 1.85. - 2.50. - 0.10. BUIIEA lil MARKT, E, 12 4. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip vad eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1