riekte De vereenigde vergadering der Staten- Generaal is bijeengeroepen tegen Woensdag 12 November, 's nam. 3 ure, ter ontvangst uit handen der ministers van koloniën en justitie van het wetsontwerp tot benoeming der regentes. Men meldt van het Loo aan de Avondpost De toestand van Z. M. den Koning wordt ongunstiger. De krachten nemen merkbaar af. De Koning verkeert sinds gisterochtend in nogal opgewonden toestand. Hedenmorgen ten 11 ure arriveerde in de haven alhier Zr. Ms. stoomschooner Dolphjn, comil. luit. t/z le klasse Krabbe, teneinde beter weder af te wachten, om alsdan weer naar de Noordzee te vertrekken. Genoemd vaartuig was gisteren ter roede van Maassluis aangekomen om een man van een haringlogger, wiens arm op zee gebroken was, aldaar te landen. Hedennamidilag is de 10-jarige Hendrik Breijer, mot zijn tol op de Seine spelende, te water geraakt. Spoedig kwamen de brug wachter üe "Wit cn nog een paar andere personen hem te hulp; daar de knaap echter te ver van den wal verwijderd was om ge grepen te wordenbegaf Üe Wit zich te water; doch op hetzelfde oogenblik viel de heer C. Wendt, die ook ter hulp was toe- geseholen en daarbij zijn evenwicht verloor, op den brugwachter, die daardoor onder water dook. Alle drie kwamen gelukkig met den schrik on een nat pak op het droge. De minister Lobman heeft gisteren zijne inspectie van eonige krankzinnigengestichten voortgezet. De verhooven der commissie voor de arbeids- enquëte omtrent spoorwegen en verkeersmid delen zijn gisteren geëindigd. De direction van de maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen en van de Holland- sclie IJzeren-Spoorwegmaatschappij hebben in gemeen overleg de heoren Van Kerkwijk, lid van de Tweede Kamer, Van den Wall Bake, spoorwogdireeteur tc Amsterdam, en "Van Bolhuis, advocaat te Utrecht, uitgenoo- digd, om, bij geschil tusschen genoemde maatschappijen over het gemeenschappelijk gebruik van spoorwegen, te willen optreden als scheidslieden. De lieer Van Kerkwijk heeft voor de betrek king van scheidsman bedankt. Het stoffelijk overschot van den minister van slaat, baron Van Zuylen van Nijevolt, lid van de Eerste Kamer, zal morgenvoormiddag t,e 10 u. G m. perstaatsspoor via Zutfen naar CJorscl worden overgebracht, teneinde aldaar in bet familiegraf te worden bijgezet. De heer mr. Baadt van Oldenbnrneveldt, sedert vele jaren raadsheer in T hot to VGravcnhage, zal wegens zeer geschokte ge zondheid zijn ambt nederlcggcn. De heer K. v. 0. had, bij voor- en tegen standers beiden, een zeer goeden naam, wegens uitgebreide rechtskennis, zelfstandig heid en eerlijkheid van overtuiging. Ilij zal voorzeker met eere blijven genoemd worden in don kring, waav bij sedert lang inhooge achting stond. {Zw. Ct.) De renders te Sehoveningen hebben zich met een adres tot de Tweede lvamer der Staten-Geueiaal gewend, waarin zij mede- deeleu, dat, terwijl van hunne bomsehepeu, die in de Noordzee de haringvisscherij uit oefenen, in den nacht van 17 October onder de Engelsche kust de vuren duidelijk zicht baar brandden en de gewone macht aanwe zig was, 'eene visschersvloot van Londen naar Yarmouth regelrecht op hunne schepen en netten kwam aanzeilen. De verschillende schippers waarschuwden gobruikelijkorwijs door flambouwen buiten boord de Engelsche visschers om van koers te veranderen. Deze laatsten bleven nochtans doorzeilen, waardoor zij de Hollandsche netten óf afzeiden óf ver nielden en den Ilollandschen schepen zoodanige schade toebrachten, dat de vissclierij moest worden geslaakt. Adressanten verklaren, dat, naar het getuigenis van hunne schip pers, dergelijke handelingen uitsluitend aan moedwil z\jn toe te schrijven. Geen enkel politie-oorlogsschip, van welke nationaliteit ook, werd in den bewusten nacht en op de daarna volgende dagen gezien. Van assistentie kon dus geen sprake zijn. Intusschen lijden de reeders aanzienlijke schade en laat zich onder deze omstandigheden de toekomst ongunstig aanzien, terwijl, aangezien geen der nummers van de Engelsche vloot bekend is, geen verhaal voor den rechter kan plaats hebben. Nu in deze loopende maand de haringvisscherij nog wordt uitgeoofeud en, gelijk ten vorigen jare, gewelddadigheden van vreemde visschers op hun eigendom kunnen worden voorzien, verzoeken adressanten de Tweede Kamer bij den minister van marine te willen aandringen op tijdelijke verster king van bet politie-ioezicht op zee gedurende deze maand en om van hunne klachten, door tusschenkomst van den minister van buiten- landsche zaken, ook aan do Britsche regoe- ring mededceling te willen doen. Het November-uummer van het Maandblad dar Iloll. JUaatsch. van Landbouwin rouw rand verschenen, bevat een door de bceren Bultman en Waldeck, namens het hoofdbe stuur, ouderteekend artikel, waarin in warme woorden hulde wordt gebracht aan de nage dachtenis van mr. D. Visser van Ilazerswoude, den geaehten voorzitter dier maatschappij. Herinnerd wordt allereerst, dat het Maand blad op zijn initiatief werd opgericht en tot zijn dood zijn medewerking ondervond, hoe het onder zijn redactie een der beste onder de perio dieke landbouwgescliriften werd. Niet minder nadruk wordt gelegd op zijn nooit verminderde toewijding en ijver aan en voor de maat schappij, welker bloei zijn levensdoel was. Ijfct is van algemeene bekendheiddat de jaar- lijkschc tentoonstellingen der maatschappij waar bij immers altijd als inzender van de in werking zijnde model-'zuivelinrichting op trad hem telken jare duizenden kostten. Deze tak van nijverheid, de zuivelbereiding ging hem zeer ter harte. Aan hem dankt dan ook de Zuidhollandsehe leerhoeve haar aanzien. Van al wat Visser van Ilazerswoude voor de maatschappij deed, geeft liet artikel een trouwe en wnardeerende opsomming. Een gedicht van den lieer P. Beetsiu 'tzelfde nummer opgenomen, is mede aan den overledene gewijd. De Arnh. Ct. verneemt uit goede bron, dat slechts plotselinge ongesteldheid aanleiding beeft gegeven tot het gerucht dat de burge meester van Asperen zich zou verwijderd hebben. Naar men aan hel lIHad. meedeelt, moet door den heer Van der Drift, stationschef te Wormerveer, uitgef iclit zijn een toestel, waardoor de machinisten van spoortreinen, door middel van do bij do spoorwegen voor handen knalseinen, gewaarschuwd worden, indien zij door een onveilig signaal rijden. Op eenvoudige wijze wordt door de ver ticale beweging van den draad, waarmede de seinann bewogen wordtcene horizontaio beweging overgebracht op eene zich in eene geleiding bewegende ijzeren lat met dwars- stuk (de vorm van een teekenhaak). Op liet dwarsstuk zijn knalseinen geplaatst. Geeft nu de seinpaal nouveilig" aan, dan ligt het dwarsstuk op de spoorstaaf, waardoor de daarop geplaatste knalseinen zullen ont ploffen, indien een trein er over rijdt. Wordt het sein echter op veilig gesteld, dan wordt het dwarsstuk teruggetrokken naast de spoorstaaf. Ook moet door den heer Van der Drift het bezwaar zijn opgeheven, dat dit toestel niet zou kunnen dienen voor banen met enkel spoor, waarbij sommige seinpalen op onveilig blijven staan. Door eene wijziging werkt het toestel alleen dan, wanneer het noodig is. Het moet geschikt zijn voor alle treinen, terwijl het daarbij zeer eenvoudig en weinig kostbaar is. De in d Kunstmin" te Dordrecht gehouden bazaar, ten voordeele van hef kinderziekenhuis aldaar, heeft, na aftrek van de onkosten f 1925 opgebracht. De lieer M. P. Barondsen, thans werkzaam op het bureau van de kon. Ned. loeaal- spoor te Apeldoorn, is benoemd tot controleur bij het spoorwezen in Transvaal. De notaris Snoeck, te Kuik, is voortvluch tig. Er moet een vrij aanzienlijk tekort zijn. Door de arrondissements-reclitbank te 's-IIer- togenbosch is een bevel van aanhouding tegen hem uitgevaardigd. Een ons toegezonden exemplaar van The daily Republicanuitgekomen te Fresno in California den 19den October jl., bevat liet verslag van een welkomstfeest, bereid aan de eerste Ilollandsche volksplanters, bestemd voor Perrin Colony No. 2. Na een bezoek met rijtuig van de voor hen bestemde gron den, -4 Va mijl ongeveer buiten de stad Fresno gelegen, werden de 2-4 kolonisten, die in 21 dagen de reis van Amsterdam naar Fresno gedaan hadden, aan een banket in Hughes- hotel genoodigd, waar de eetzaal met de Nederlandsche en Amerikaanscbe vlaggen versierd was. Daar hield de beer Pedlar, mayor van Fresno, dc volgende toespraak: ïHier in do stad noemt men mij mayor en in het land van onzo gasten zou ik burgemeester lesten, maar den eenen titel zou ik even gaarne dragen ais den anderen. Uit naara der ingezetenen van Fresno, cn niet alleen als vertegenwoordigers der stad, maar van het geheelo graafschap, en ook weder niet alleen van do stad en het graaf schap Fresno, maar van California en Amerika, wil ik zeggen dat wij er trotsch op zijn u welkom te heeten in ons land, in onzen staat, in ons grarfsclmp en in onze stad. Uwe aangezichten zijn nog vreemd, en vreemd klinken uwe namen, zooals wij die gehoord hebben, ons in de ooren, maar wij vertrouwen, dat hot niet lang duren zal of wij zullen met beide, de aangezichten en do namen, gemeenzaam zijn. Wel zijt gijlieden vreemdelingen voor ons, maar uw volk en uw vaderland is ons nieton- bekond. Uw volk, dicht opeengehoopt in een van de dichtst bevolkte landen der aarde, heeft wonderen gowrocht. Het heett den grond ver overd en zelfs de zee doen terugdeinzen. Wij begroeten in u een deel van dat volk, welks land sedert eeuwen bekend is, en welks steden haren leeftijd tollen bij eouwen. Wij in de zuige ling-stad Fresno, die eerst 45 jaren bestaat, wij heeteri u wolkom, en het is ons alsof wij hot oude schakelen aan het allerjongste. Het nieuwe Amerika, het nieuwere Caüfornië, de nog nieu- weie San-Jooquin-vallei en het allernieuwste Fresno, wij wenschen u toe, dat uwe komst heil zal brengen aan u en aan degenen die u volgen zullen, on wij heeten u van hurte welkom." (lV- R' Ct') Met '1°. Januari a.s, zullen de rijtuigen der Zuidnederlandsche stoomtramweg-maat schappij van Breda geheel doorloopen tot Antwerpen, zoodat alsdan de geheele aanslui- ting is tot stand gekomen. Door het bestuur der Ginnekensche tram weg-maatschappij is aan den gemeenteraad van Breda vergunning aangevraagd de poncy- train naar liet Mastbosch voortaan door pe- troleummotor voort te bewogen. Naar do Rotchafstrooniev bericht, is den 3n October de nieuwe brug over de Mooi- rivier feestelijk geopend, welke brug, gebouwd door deu Nederlandschen ingenieur Seret, van de firma Geveke Co., te Amsterdam, alge meen voldoet. Bij het doen van herstellingen aan het dak der Oude Wale Kerk (O. Z. Achterburgwal) te Amsterdam werden tusschen het eigenlijke dak en de houten binnenbeschoeiing eenige voorwerpen ontdekt, welke men daar niet zou gezocht hebben. Vooreerst eenige zeer oude kruiken, welke bij onderzoek bleken uit het begin der 45e eeuw afkomstig te zijn. Daar deze kerk iu het jaar 4405 is gebouwd (destijds als kloosterkapel), blijkt hieruit, dat deze kruiken vermoedelijk reeds tijdens den bouw daarin zijn achtergebleven. In dezelfde engte werden voorts verscheiden schedels ontdekt. Iloe die in zulk een zonder linge bergplaats gekomen zijn, kan misschien gegist worden, docli zekerheid schijnt daar omtrent nog niet te bestaan. Het feit staat trouwens niet op zichzelf, want onder de daken der Oude en der Nieuwe Kerk heeft men ook wel schedels gevonden. Merkwaardig is het, dat in een der thans ontdekte schedels het opgedroogde lichaam van een rat werd gevon den, welke blijkbaar, nadat zij den schedel was ingekropen, geen kans meer heeft gezien om er weer uit te komen, liet lichaam van het dier is geheel gaaf, behalve dat van de voorpooten en van den staart alleen het ge raamte aanwezig is. Dit laatste kan wellicht dienen tot beves tiging van hetgeen meermalen van ratten wordt beweerd, namelijk: dat zij bij volkomen gebrek aan ander voedsel haar eigen staart opeten. Deze rat is nog een stap vorder gegaan en heeft haar voorpooten in hetzelfde lot doen deelen. (Ar. v. d. T).) Te Vlaardingen kwam een jongen in een brood- en koekbakkerij en vroeg 2 eenten pepernoten. Ilij legde een rijksdaalder op de toonbank, de winkeljuffrouw geeft hom het gevraagde, neemt een gulden uit de lade, en grijpt naar nog meer klein geld om het den jongen terug te geven, doch in een oogenblik is de brutale jongen verdwenen met den rijksdaalder en den gulden in de eene en de popernoten in de andere hand. Tot lieden is de jeugdige oplichter nog onbekend. Te Boxtel had de vrouw tan D. v. K. het ongeluk door het springen eener petroleum lamp in brand te geraken, ten gevolge waar van zij aan handen en gelaat ernstige brand wonden kreeg. Ook ontstond er brand aan de winkelgoederon, waarvan een gedeelte verloven ging. Rotterdam. Dinsdagmorgen heeft een los werkman den meesterknecht in de spiritus fabriek aan de Achtorbaven in bet voormalig Delftshaven, onder bedreiging, met een pistool in de hand, de belofte afgeperst, dat hij hem gisteren te werk zou nemen. Er is proces-ver baal tegen den man opgemaakt. Delft. Het gerucht als zou de voormalige buiten-sociëteit »Reineveld" bestemd zijn tot uitbreiding van bet lcmnzinnigengesticlit alhier, is gebleken niets anders te zijn ge weest dan een gerucht. Dc 3 perceelen waren gecombineerd gekocht door den lieer J. C. Bruigom voor zijn lastgcefster de firma Vreeder Van Rinsum Co. alhier. Genoemde firma is van plan hare geheele fabriek van de Asch- vest naar Reine veld" over te brengen, zoowel ijzer- en kopergieterij als de machinefabriek mot ketelmakerij, De tegenwoordige is reeds gertiimen t;jd te klein geworden voor den omvang van het bedrijf, vooral wat aangaat de gieterij en ketelmakerij. den 4i van k Den eendei den p eene j beide lied terug. leei ring 4 dr. J. Maand lasting Na tijdens Juli 11 leuze opdriji spreke bij de wekt, het b jongste belasti bebsti Aan der v< Vitus bet hf verwet liberal Br. te wei andere in dc te her Fricsla brek doelde, sprekei Als hl dan zo Brei in de en eei en afg daar k Breda Den Haag. De minister van koloniën, mr. iE. baron Mackay,'bezocht gisteren, met een vijftal leden der auti-revolutionnaire partij uit de Tweede Kamer der Staten-Genoraal, de kazerne van bet regiment grenadiers en jagers alhier, alwaar zij, ten gevolge der

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2