Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. 0 n d e r w ij 3. Reelitza keu. Kerknieuws. dak I wal) 'j DEN HAAG, 7 November. {Offi cieel.) De ziektetoestand des Konings is sedert het laatste bericht nage noeg dezelfde gebleven, doch er valt eer achteruitgang dan verbetering te bespeuren. Post en Teiegraphie. V i s s c h e r ij van tlge- jjke nige zou ude het 'aar uvd dat den dekte van den regiments-commandant, door den dn luitenant J. van Voorthuijsen, oificier ■van kazerneering, werden rondgeleid. Den Maag. Woensdag werd eengroote eendenjacht gehouden op de goederen van den prins van Wied, en gisteren had weer eene jachtpartij plaats onder Wassenaar, aan beide welke tochten de prins deelnam. Hedenochtend keerde Z. D. H. naar Neuwied terug. Leeuwarden. In eene openbare vergade ring der liberale kiesvereeniging alhier heeft dr. J. Zaaijer Az. voor een talrijke schare jl. Maandag het woord gevoerd over: »De Be lastingen". Na eene schets van het belastingwezen tijdens de republiek en van het sedert 12 Juli '1821 hier ingevoerde stelsel dat tot leuze heeftveelsoortigheid en niet te hooge opdrijving van elke belasting behandelde spreker de verwachtingen, door de clericalen bij de stembus omtrent hunne plannen opge wekt, en het thans verkregen resultaat. In het bijzonder schetste hij den invloed der jongste voorstellen tot wijziging van de grond belasting en tot wijziging van de gemeente belastingen. Aan het debat werd door een paar leden der volkspartij deelgenomen, o. a. door dr. Vitus Bruinsma, die niets had vernomen wat bet hart des volks raakt en den inleider verweet met het oog op het verleden der liberale partij te militant te zijn opgetreden. Dr. Zaaijer wees er op, dat de volkspartij te weinig oog heeft voor het goede, dat door anderen is tot stand gebracht, en meende in dc woorden van dr. Bruinsma den toon te bemerken, welke in de laatste jaren in Friesland mode is geworden. Wat het ge brek aan geestdrift aanging, waarop dr. B. doelde, deze wenschte spreker hij het be spreken van technische zaken te vermijden. Ais het moest, zooals do volkspartij wilde, dan zeide spreker: «Arm Nederland!" Mrcda. De suikerfabriek alhier heeft in de maand October niet minder dan een en een half millioen kilo's suiker verwerkt en afgeleverd. Door de vele schepen, welke daar laden en lossen, is de scheepvaart voor Breda er door belemmerd. De ongelukkige stad Saloniki, waar kort geleden zulk een hevige brand heeft gewoed, is Maandag nacht door een van een wolkbreuk vergezeldon storm dermate geteisterd, dat ettelijke bruggen vernield zijn, de ovens in de gasfabriek ondergeloopen en ongelukkig ook onderscheidene kinderen ver dronken zijn. Uit Californië wordt gemeld, dat de stad Truc- kee in brand staat en de storm belet de vlam men te blusschon. Uit Shanghai wordt gemeld, dat te Taipingfu het staats-kruitmagazijn in de lucht is gevlo gen, waarbij 300 personen gedood werden. De werkstaking van liet scheepsvolk in de Australische havens is nu voorgoed geëindigd. Stanley en zijne echtgenooto zijn Woensdag avond te Now-York aangekomen, aan boord van de Teutonic, na een stormachtigen overtocht. Te Rome is een rijk geestelijke, een Belg, met name Steven llalleu.x, die aan het St.-Pieters- plein woonde, vermoord. Zijn lijk werd mot ver pletterden schedel gevonden. Men verdenkt een geestelijke van do misdaad. Te Potsdam is een tandarts, Max Kissuth, veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf en vijf jaren verlies van eer, wegens vergrijpen tegen de zedelijkheid, door-hem gepleegd op datnes, die hij gechloroformiseord had voor operaties. wacht werd zal kunnen bekendmaken. Hij ontvinS reeds honderden brieven en telegrammen uit alle landen over zijne ontdekking, en bijna ieder uur komen er nieuwe. Intusschen maakt inen de berichten omtrent loeh's baciüenvcrdelging al mooier en mooier. De Beriijnsche berichtgever van de Times weet te verhalen, dat door dit middel niet alleen de' tering!)iicillen, maar ook alle parasieten en bacillen in het menschelijk lichaam gedood kunnen worden. Na da teringbacil, zoo bericht hij verder, zal het eerst die van de diphtheritis aan de beurt^ijn, ofschoon het nog niet zeker is of die ziekte door bacillen veroorzaakt wordt. Heel veel gewicht kan men echter aan zulke berichten niet hechten, daar prof. Kocli en zijne assistenten zich er nog niet over uitluien. Volgens de Times wordt te Berlijn in het geheim een vereeniging gevormd tot het bever- deren van dr. ICoch's proefnemingen. Het doel zou zijn het monopolie te verkrijgen voor do vervaardiging der tcring-entstof onder leiding van den hoogleeraar. Tevens bestaat het plan, geld bijeen te brengen om de kostbare iymplie aan minvermogenden te kunnen verstrekken. De minister, dr, Gossler, die dagelijks verslag van den toestand van Koch's verpleegden ontvangt, stelt volkomen geloof in de uitvinding. Naar het gerucht loopt, zou hij aan het hoofd der ontworpen maat schappij staan. Eenige Belgische geneesheeren zuilen zich naar Berlijn begeven om de door dr. Koch uit gevonden geneeswijze van tering te leeren kennen. De onderzoekingen van prof. Brouardel te Parijs omtrent de typhus, en zijn rapport om trent de verspreiding dezer ziekte over Frankrijk, hebben do Fransche regeering doen besluiten, de maatregelen, daar te lande voor cholera geldig, ten deele ook op typhus toe te passen. Totdat doel is thans een wetsontwerp gereed, waarbij tevens de aangiften van elk geval van besmet telijke ziekte door den geneesheer, die de ziekte behandelt, verplichtend gesteld wordt en ook de invoering van de verplichte vaccinatie wordt voorgesteld. Het wordt nu als zeker beschouwd dat kapitein Johann Orth vroeger aartshertog Johann van Oostenrijk van wien sinds maanden niets ver nomen werd, met zijn schip St. Nargaretha en allen dio daar aan boord waren is verongelukt, liet schip moet ler hoogte van Kaap Horn ge- woest zijn toen daar een hevige orkaan woedde, welke tien dagen duurde en waarin vele schepen verongelukten. De aartshertog deed, zooals men weet, onte vreden met zijn prinsetilevcn en vooral ook wegens een verschil met hot opperbestuur van het leger, waarin hij een Imogen rang bekleedde, afstand van naam, rang en geboorterechten, om een eenvoudig scheepskapitein te worden. Te Hamburg moet bericht van het veronge lukken van het schip zijn ontvangen. In het laatst dezer maand zal men in Hongarije een gedachtenisfeest vieren ter eerc van den nationalen dichter Emerich van Madach, wiens «Tragedie van den Mensch", vertaald door mej. A. S. C. Wallis, het-Nederlandsch publiek wolbekend is. Ludwig Dóczi wijdt in de A'euc Fveie Prcsse een feuilleton aan den dichter en zijn werk. Prof. Koch's tcringpatiënten in de Beriijnsche Chariié gaan zoo goed vooruit, dat de hoogleeraar waarschijnlijk zijn methode vroeger dan eerst ver- Luitenant R, Troup, die indertijd deel uit maakte van de achterhoede, die door Stanley te Yambuya aan de Aruwhimiwerd achtergelaten, is te New-York «geïnterviewd" met het oog op het twistgeschrijf van de familie Barttelot en Stanley. Zijne madedeelingen maken de kloof nog wijder. Volgens hem liet Stanley het schuim der expedite onder majoor Barttelot en legde hij dezen verplichtingen op, die onmogelijk waren na té komen. «Stanley werd," zoo zegt luitenant Troup, «niet door zuiver philanthropische beweegredenen gedreven, toen hij ons hulpeloos achterliet. Hij zocht naar roem en rijkdommen." Op deze wijze resumeert de heer Troup de Stanley-expeditie- gcschiedenis. Ilij geeft ook niet onduidelijk te ken nen,, dat Stanley ai den room, die door do expe ditie kon verkregen worden, voor ziclizeivon wilde behouden en dat het verongelukken der achterhoede zijne plannen in de hand werkte. Het schijnt, dat de ware geschiedenis der Stonley- expeditia nog moet geschreven worden. Maar ook do heer Troup zegt, dat Barttelot niet de ge schikte persoon was om aan het hoofd der achter hoede te worden achtergelaten. De Fransche reiziger kapitein Trivier zal den 12n dezer vertrekken, om zijn nieuwe reis door Afrika te ondernemen. Hij wordt o. a. vergezeld door den heer Métivier, van Bordeau (bekend door reizen in Centraal-Amerika), die op eigen kosten met hem meereist. Trivier moet, met het oog op do Emin-go- schiedenis, vriendelijk verzocht hebben, dot men hom, als hij lang mocht wegblijven, niet door Stanley zal laten vinden" of «redden". In het middelpunt van het. tweede platform op den Eiireitorea is een reusachtige slinger opgehan gen, om daarmede de klassieke proef van Foucatt te herhalen voor het groote publiek. Men zal zich herinneren, dat door deze proef de draaiing van de aarde om haar as zonneklaar wordt bewezen. De slinger bestaat uit een stalen bol van 100 Kg. gewicht, opgehnngen aan een bronzen draad van 11G meter lengte. Uit IJolsingfors wordt gemold, dat de overheid openbare zoowel als besloten vergaderingen van liet «Leger des Heils", en ook don verkoop zijner uitgaven verboden heeft. "Volgens gerucht zouden vijf Chinoosche oorlogs vaartuigen zijn verongelukt, GO mijlen van Jenson. Een Ameriknanscli hoogleeraar heeft het aatitai insecten berekend, welke in den loop van een avond verbranden of op andere wijze om het leven komen door electrische booglampen. Hij bevond, dat dit aantal 100,000 bedroeg, en bij onderzoek van do overblijfselen der diertjes bleek, dut deze grootondeels voor de planten schadelijke insecten waren. Een gedeelte van Wagner's «Lohengrin" is thans met veel succes uitguvoerd in de opera te Parijs waar, zooals men zich zal herinneren, indertijd zooveel beweging gemaakt is, toen La- moureux voornemens was do opora te doen opvoeren. Op het programma der voorstelling, ten voor- deele van den heor Dumaine, stond, bij vele andere aria's en duo's ook: «duo uit Lohengrin", te zingen door mevr. Caron en tien heer Verdier. Iedereen dacht, dat het als een gewoon duet niet in kostuum gezongen zou worden. Maar na liet voorspel van het 3o bedrijf van «Lohen grin" ging het scherm op, men zag de bruids- kumer, en na de uitvoering van het koor achter de schermen werd daar het duo gezongen. En het publiek juichte met geestdrift toe. Om lezers te trekken heeft de redactie van een nieuw Engelsch weekblad, Pearson's Weekly een nieuw middel gevonden. Zij biedt namelijk een bruidschat aan van 100 pd. st.'s juars (per kwartaal te betalen) aan eene jonge dame, die op de volgende wijze gekozen wordt: Jonge dames tussclien 18 en 30, die gaarne willen trouwen, kunnen zich per brief tot do redactie wenden, met opgave van ouderdom, levensomstandigheden, positie ltarer familie enz., en wordt verzocht zoo mogelijk ook een portret er bij te voegon. Voorts moeten 4 of 5 personen opgegeven worden, die referentiën willen geven. Desverlangd behoeft men in het eerst de voile namen niet op te geven, Ouders en voogden kunnen ook ten behoeve van eene jonge dame optreden. Uit de aanvragende dames kiest de redactie or eene, die dan zóo zal rijn, dat zo iederen man tot eer zal strekken. Zij zal uitge- noodigd worden in het huwelijk te treden met een beer, door haar uit 10 door de redactie aangewezenen te kiezen. Heeren wordt daarom eveneens verzocht zich met portret, referentiën, enz. tot de redactie te wenden. Kan de gekozen jonge dame uit de 10 geen keuze doen, dan doet zij afstand van liaro rechten en wordt zij gekozen, dia na tiaar de meeste rechten kon doen gelden. De huwelijksdag wordt bepaald en Pearson's Weekly draagt allo kosten van het liuwolijk enz. en het uitzet! ÖENT MAAG7 November. Op zijn verzoek is eervol ontslagen, niet aanspraak op pensioen, de heer J, van Zandbergen Buwalda, ontvanger der directe belastingen te Schiedam. De gelegenheid tot verzending dor correspon dentie nuar Noord-Ainerika, van Amsterdam, be staat door middel van bet stoomschip Vcüiïduin De laatste buslichting aan hot postkantoor te Rotterdam is büpaald op 8 November u.s., des morgens ten 8.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Te Leiden is bevorderd tot arts de hoor N. F. Elzevier Dom. Naar wij vernemen, zul het nieuwe school gebouw der «Vereeniging voor Gereformeerd onderwijs te Schiedam Woensdag 12 dezer in gebruik worden genomen. Ds. Impeta vanAlfen a/d Rijn za! den avond te voren eene toepasse lijke rode houden in het kerkgebouw der dir. geref. gemeente. Aan vrije gitten is er voor den nieuwen bouw ongeveer f2500 samengebracht, behalve de be sta;. ,ide jauilijkscho bijdragen. Een gehouden bazaar heelt circa f 500 baten afgeworpen. Het verzoek van don gemeenteraad van Schoterland om eeue buitengewone subsidie van i 5000, voor de kosten van lager onder wijs in die gemeente, is door de regeering afgewezen, De rechtbank te Leeuwarden heeft uitspjaak ge daan in de zaak tegen den 21-jaiigen ondei wijzer II. ik, te St,..Jaeobi-Parochic, die beschuldigd werd den 27n Augustus jl. tijdens de weikstnkiiigen en inkwartieringen op Het Bilt een meisje uit Balk, i beitje de Vries, gedreigd te hebban baar te zuilen verdrinken. Het meisje Verklaar t, dat zij hem vroeger niet gekend heeft, eu dat de bedreiging vermoedelijk alleen hieruit te verklaren is, dat zij met hare familie aldaar was gekomen om te werken. Na eenig debat over de geloofwaardigheid van een der getuigen, die verklaarde de bedreiging te hebben gehoord, achtte de officier van justitie, mr. F. J. Noyon, de beschuldiging bewezen, ilij zag in dezen onderwijzer een van degenen, die zicli liever onder de werkstakers dan in de school bewegen, en die daarbij cemgszms als voorvechter poseeidu. In verband met liet streven van werkstakers om anderen door geweld of bedreiging het werken te beletten, achtte de spreker liet gebeurde een ernstig feit eneischte itij daarvoor eene maand gevangenisstraf. De rechtbank heeft den beklaagde tol drie weken gevangenisstraf veroordeeld. PERNtS. Gisteren kwam ailiier binnen 1 sloep met 20Ü schclvisschen, waarvoor f UÜü werd besomd. KRALlNGSCHE VEER. Gisterochtend werden aan de markt alhier aangevoerd 12 wiuterzalinen, die voor f l.75 tot 2.20 per </3 kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 5 zomerzalmcn, die f0.7ü per l/s kilo opbrachten. Ncd. Hcry. Kerk. Be roo pon te Maarsen ds. II. van den Brink, ta Oosterbiorum c. a.to Goëaga, Gauw en Oflingawier ds. J. Schrijver, te Anjum. Aangenomen: naar Venhuizen door den heer W, J. Buelmari, cup.d. te Scheomda,

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3