Het geheim van de „Maria" Donderdag 13 November. N°. 7629. Feuilleton. A". 1890 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. uitgêverTT odé. Buitenlandsche lïerichten. 1.H5. - a.r.o. - o.io. U 11 K Al': NAUHT, K 12 <t. Advertentieprijs: van 110 gewone regel» met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Diuemaai. geplaatst wordt tegen twekmaat. berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per postdoor liet geheele Rijk Afzonderlijke nominers wiM i iw inriiiKmfcggmq'jt<in«ni^.iniumuij— 13 S (i E IA N 1). Aan ilen feestmaaltijd, welken de nieuwe Lomlensche lord-mayor elk jaar bij zijne nmbts-aanvaarding pleegt te geven, heeft Maandag de Britsclie premier, de markies ian Salisbury, de gebruikelijke redevoering i gehouden. Alle keuteekenen, dus sprak hij, bleven «lustig voor liet behoud van den Europee- sclien vrede, en een daarvan was: liet aan staand bezoek van den Uussisehen kroon prins aan de Britschindische bezittingen. Alleen Nederland dreigt het welslagen der Brusselsche conferentie te verijdelen. De onderhandelingen met Portugal leveren geen reden tot bezorgdheid op. Er is eene schikking getroffen, die voorloopig voldoendeis. Ten slotte verklaarde Salisbury het aan nemen der nieuwe Amerikaansche tariefwet te betreuren, maar Engeland was aiet voor nemens, zich daardoor te laten verleiden tot maatregelen van weerwraak. De lbitsche regeering heeft de uitzending 5 der grensregeliiigs-commissie naar West- Afrika uitgesteld, naar aanleiding, zooals beweerd wordt, van nieuwe onderhandelingen met Frankrijk over New-Foundland, waarin Sierra Leona voornamelijk betrokken zou zijn. De Maandag gehouden optocht van den nieuwen lord-mayor van Londen was buiten- gewoon prachtig. Verschillende allegorische 1 wagens stelden den vruchten-, bloemen-, \isch* en vleeschhandel alsmede de koloniën voor. Ook de vcleranen uit den Krim-oorlog badden een afzonderlijken wagen. In 1891 zal in Voor-Indië eene volkstelling gehouden worden, die door liet inlandsche element reeds nu met weerzin wordt begroet. Geen wonder trouwens, als men bedenkt, dat er geruchten in omloop gebracht zijn, als zou zulk eene telling in verband staan met oc-n plan om den belastingdruk weder te ver zwaren en als zou de regeering nog bovendien bet voornemen hebben om lijsten aan te leggen van personen, die zij zou willen bestem- Eene gondgraversgcschlcdenls uit California. •10. »'l Zal mij zeer aangenaam zijn, mr. Ahldorf," anhvoordde Orelly, hem stevig de hand drukkende, •Veel geluk in Norcross!" riep hij hem toe. Jill vermoedt niets, hij is een onschuldige goede jongen," zeide Orelly tot zijn vriend, nadat George was vertrokken. Bega nu geen domheden, Fimey; de arme drommel heeft genoeg om ons moeten uitstaan." >En zijt gij er zoo zeker van, dat hij niets ver moedt?" vraagdo Fimay op twijfelenden toon. >Zoo veinzen kan de doortraptste spitsboef niet, en dan zou hij het kunnen, deze eenvoudige, onbe holpen jonkman? Gekheid 1 Ik heb hem nauwkeu rig bespied en mijne oogen zijn tamelijk scherp I" «Maar éen oogenblik heb je hein niet bespied; men als zoenoffers voor de goden, wanneer f er een groot openhaal werk, zooahs eene brug, eene kazerne, een spoorweg of een kanaal moet worden gemaakt. Eene andore grief der inlanders is, dat de regeering nu ook te weten zal komen hoeveel kinderen van nog zeer jeugdigen leeftijd gehuwd of weduwe zijn, want de inlander beschouwt elk onderzoek betredende de vrou welijke leden van zijn gezin als eene ernstige beleediging. Daar bet bekend is geworden, dat de regeering tegen het uithuwelijken van jonge kinderen strenge verbodsbepalingen wil uitvaardigen, is de afkeer van de volkstelling nog des te sterker geworden. lie Queen's bench te Londen heeft bij hare uitspraak verklaard, dat er geen aan leiding bestaat om de uitlevering van den Zwitserschen beeldhouwer Castioni toe te staan, omdat de dood van Rossi plaats had gedurende een staatkundige omwenteling. Castioni zou nog gisteren op vrije voeten gesteld worden. Be heer Booth, aanvoerder van hetLeger des Heils", heeft, door het aankoopen van een gebouw te Londen, eenen eersten stap gedaan tot practische verwezenlijking van het plan, door hem in zijn bock »In darkest England" uiteengezet. Terwijl hij geldelijken steuy inroept, spreekt hij tevens reeds zijne erkentelijkheid uit voor de aanzienlijke stof felijke bijdragen, welke hij reeds ontving. Het heet, dat een der leden van liet vorste lijk huis (de kroonprins, naar men beweert) voor het plan vau Booth eeue bijzondere be langstelling heeft opgevat en daarvan ook reeds in een eigenhandig schrijven aan den sgeneraal" op ondubbelzinnige wijze heeft doen blijken. P K A N K It IJ K. Maandag was het budget vau eeredienst in de Kamer van afgevaardigden aan de beurt van behandeling. Ditmaal waven het de radicalen, die vooral in liet gelid traden, om zich te verzetten tegen deze begrooting, en het eerste amendement dat aan de beurt kwam en ingediend was door den heer 't was dat, waarop je je pijp aanstaakt en de vlam van den lucifer plotseling je gezicht ver- iichtto. Hij staarde je aan, zoouls mon een spook zou aanstaren een oogenbük, maar in dit oogenblik is zekerlijk eene herinnering in hem ontwaakt, welke, hoe flauw en onduidelijk nog, door toevallige omstandigheden allengskens be- paalder vormen zal kunnen aannemen. Hij peinst er thans over ik ken zulks. Neem u voor hem in acht." «Bah, je voortdurende angst en jejaloerscbheid maken je nog tot een dwaas!" «Dit zeidet ge straks ook, en had ik toch geen gelijk Is hij dan Bill Steven niet «Hij is het zonder twijfel, maarmeteen is hij ook de goedhartigste, argelooste vent ter wereld en wij hebben werkelijk geen reden om hem iets kwaads te brouwen, zoolang het niet volstrekt noodig is, Integendeel, wij mogen nog erkentelijk zijn, want door zijne overijlde vlucht heeft hij ons elke vrees voor ontdekking benomen, «Go zijt wel bijzonder met dien man ingenomen. Niet kwaad 1 Uit louter dankbaarheid zult gij hem ook nog wel uwe dochter geven, als Alice het Maurice Faurc, strekte Lot niets meer of minder dan om liet geheele budget van eere dienst te verwerpen. Hij betoogde, dat de geestelijkheid verzet voert tegen de republiek en niet meer past iu de lijst der heden- dangsche democratische eisehen. Lamartine en And ré Chunicr hebben de scheiding van kerk en staat gevraagd en liet is onder bet patronaat dier beide groote denkers dat de heer Faure zijn amendement .stelt. liet word niettemin verworpen met 33ö tegen '134 stemmen, nadat de betrokken minister en de rapporteur het beiden hadden bestreden. Daarop werd natuurlijk voortgegaan met de afzonderlijke artikelen. Hij dat, rakende de toelagen aan de bisschoppen en aarts bisschoppen, vroeg de heer Calvinhac eene vermindering van 300,000 frs., met het oog om het aantal grootwaardigheidsbekleeders der kerk te brengen binnen de perken bij de grondwet voorzien, Doch dc minister ant woordde, dat het tegenwoordig cijfer reglc- mentmatig is en dat de stedeu zeiven klachten zouden doen hooren, indien men hare bis schoppen of aartsbisschoppen wegcijferde. Het amendement wprd verworpen, maar door den heer Jumel werd nu een audcr raiddel beproefd om tot het doel te geraken. Deze verzocht liet hoofdstuk met 10,000 frs. te verminderen, om daardoor den wensch te kennen te geven, dat men het volgende jaar met eene hervorming wilde beginnen. Ook deze spreker drukte er op, dat de geestelijk heid beslist vijandig tegen de republiek ge zind is. llij wist dit bij ondervinding, daar hij zelf kerkmeester was zijner parochie. De kamer schaterde vau lachen. Do spreker voegde er nog bij, '.at hij zich alleen tot die betrekking had doen benoemen om den bedienenden geestelijke te noodzaken hem rekening te doen. Ook dit amendement onder vond liet lot der vorige, daar het werd ver worpen met 303 tegen 202 stemmen. Thans verhief zich eene stem van de rech terzijde, niet natuurlijk om de geestelijkheid te besnoeienmaar integendeel met een amendement om hun jaargeld uit te betalen wenscht, en dit zal zij wenscben endan krijgt Fimey de bons, nietwaar? Dan zouden twee vliegen in éen klap gevangen zijn. Den schooozocm voor allo gebeurlijkheden den mond gesnoerd en het onrustige geweten gesust, dat, God weet waardoor, thans bij u begint te ont waken. Zoo was bet, niet? O, ge hadt haar het liefst maar terstond in zijne armen geworpen, in de armen van hem, dien je zes jaar geleden met je lange vingers den hals poogde om te draaien. Maar Fimey is ook zoo onn„izel niet; hij baalt je een leelijke streep door de rekening. In Cali fornia kan men ook wegens een te New-York beganen moord worden gehangen, in 't bijzonder als men Mac. Orelly, de speelbankhouder isBe denk dit, oude, en Iaat ;e niet in met die koppel partij. Ziet ge, daar slaat bij reeds weer bij het buffet en Alice is er ook nog. Kijk, kijk 1" Onderwijl Fimey dit alles uitflapte, sloeg Orelly hem gade met een stnadel ijken blik, die steeds somberder werd. «Hoor eens, Fimey," begon hij, »'t zal je toch dodelijk wel eens duidelijk zijn, datje geen man bent voor een meisje als Alice en dat ik door aan die geestelijken, welke men het heefl. ontnomen tijdens de verkiezingen. De heer Thévenet nain de verantwoordelijkheid van dien maatregel op zich en verzette zich tegen eene daad vau goedertierenheid, welke minstens genomen voorbarig was. De geeste lijkheid, zeide hij, behoort blijken van ge hechtheid aan de republiek ta geven alvorens men er in bewilligt de fouten van het verledene te vergeten. Da heer Thévenet werd luide toegejuicht en het amendement niet groote meerderheid verworpen. De begrooting van eeredienst werd daarna in haai' geheel goedgekeurd. D U 1 T S C II J, A N B. Ten behoeve van een gedenktceken 'e Berlijn ter oere van prins Bismarck is tot nog toe 838,525 mark bijeengebracht. Het blijkt minder juist te zijn dat dekeizer den geestelijke der Drieöenlioids-kerk, ds. Dryander, tot opvolger van den hofprediker dr. Stöcker benoemd heeft. Wel werd hem dat ambt aangeboden, maar Dryander bedankte. Toen hem echter door den keizer verzocht werd, 'tijdens de ziekte vnn den eersten hot- pvedikor Kogel, die thans te Lausanne vertoeft, diens ambt waar te nemen, kon hij niet weige ren. Hij zal dus ook het huwelijk van 's keizers zuster met den prins van Lippe-Schaumburg inzegenen, welke taak ook 's keizers moeder niet wilde opdragen aan den leider der anti-se- milische partij, wier arbeid door wijlen keizer Frederik eene schande onzer eeuw genoemd werd. De Kamer van koophandel te Lubcck heeft voorgesteld eene conferentie te houden van gedelegeerden uit alle zeesteden, om te prote steeren tegen de invoering van differentieele vechten ten opzichte van Rusland. li E I li 1 E. De Brusselsche berichtgever der Bclats verzekert, dat er eerlang een commissie zal bijeenkomen om te beraadslagen over maat regelen ten bate van Antwerpen, welks han del onder de mededinging der Fransche, Duitsche en Nederlandsche havens achteruit- geene bedreiging mij laat overhalen om Alice te dwingen. Zet dit toch eens uit je hoofd!" »£n al deed ik dit," hernam Fimey met eon gezicht als vuur, «dan zal toch geen ander haar krijgen, tenminste hij daar niet!" «En hij daar," antwoordde Orelly, «zou haar misschien liet meest hebben verdiend. Het heeft mij altijd wn dien Bill Steven gespeten; de kapi tein zelf was een schurk;" hij haalde diep adem, «maar de arme duivel liet mij geen rust en ik ben wat blij, dat het zoo is nfgeloopen." Fimey lachte luidkeels. »Go zijt weer uit je humeur. Dan gil ik liever weg. Maar dit zeg ik je," en onverzoenlijke haat, arglist, al wat boos is straalde uit zijn oog, «koppel die beiden niet, het zou uw en hun verderf zijn Hiermede verliet hij Orelly, die thans weer in gedachten verzonken naar het buffot keek. Daar moest George voorbij, om weg to kunnen komen. Hat hoofd duizelde hem; doch Alice, die anders niet gewoon was zich hier zoo lang 'op te houden, riep hem aan. Wordt wrvalgd.)

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1