Gemengde Berichten. PER TE L EO RTU. Koloniën. Qordeelen, en dan toch, jaar in, jaar uit, het liedje van verlangen te zingen, tot ten slotte de radicalen het land afloopen, en een alge meen stemrecht in revolutionnairen zin door drijven, dat moge voor het nee plus ultra van conservatieve wijsheid gelden, maar het is onvereenigbaar met den eisch van het anti-revol. beginsel. De Stand, schreef boven dit artikel het woord: sOnvoldaan?" met een vraagteeken. Zoo kan het niet blijven gaan. Da Tijd zegt, door de hoofdartikelen van De Stand, tot de conclusie te komen, dat op verbreking van alle samenwerking met de katholieken, nog voor de verkiezingen van 1891, door dr. Kuyper wordt aangestuurd. De Sïloof, door den dienstplicht ontstaan, schijnt aan De Stand, niet voldoende. Het bind wil een frisscheren", d. w. z. een meer zuiver anti-rev, geest in onze binnenl. staat kunde. Met het ontwerp-Lohman op de vaccine schijnt liet nog maar half voldaan. Scheiding van kerk en staat werd enkele dagen geleden weer op den voorgrond gesteld. Thans dringt het blad het ministerie weer naar het >- huismanskiesrecht," het ICuype- riaansche woord voor allemans-stemreeht. De vraag, waar alles op neerkomt, is: wat wil het Kabinet? Bij het drijven van De Stand, wordt het tijd dat bij de algem. beschouwingen over de begrooting daarnaar eens worde gevraagd. Zooals het nu tusschen kath. en anti-rev. gaat, kan liet eenvoudig niet blijven gaan. Welke gezindheid wordt door liet drijven der anti-rev. bij de katholieken aangekweekt? Te Nieuwer-Amstel, voor meer dan éen derde katholiek, moet een nieuwe burgemeester zijn. Wat doet nu de'katholieke Amslelbodel Bevreesd voor een anti-rev. spreekt het den wensch uit, dat benoemd zal worden oen burgemeester, die op staatkundig gebied is een grondwathg-gesindgematigd liberaal, hij zij dan protestant of katholiek. Met dien wensch stemmen wij geenszins in, zegt De Tijdwant tusschen een fana- tieken en onverdraagzamen calvinist en een liberaal ligt nog een groote ruimte. Dit belet echter niet, dat langzamerhand velen onder ons gaan denken gelijk De Amstelbode. De onverdraagzaamheid, papenhaat en aanmati gingen van de anti-revolutionnairen persoon lijk, maar ook de radicale beginselen der geheele partij, welke in De Standaard en andere anti-revolutionnaire bladen meer en meer aan het licht treden, zijn daarvan schuld. Naar het N. v. d. D. verneemt, zal van de betaling van de leges door de directie van de Rijnspoorweg-maatschappij, in liqui datie, aan het rijk, dat eene zéér aanmer kelijke som zou bedragen, niets komen. Hoewel bij exploit tot betaling gesommeerd, zal de directie daaraan niet voldoen, op grond, dat de leges-we^ wél wettelijk, doch het tarief niet wettelijk is afgekondigd. De lands-advocaat moet geadviseerd hebben op dien grond in de zaak te berusten en geen proces tegen de directie van de genoemde maatschappij, in liquidatie, te beginnen. De zaak van de legesheffing staat nu daardoor op zeer lossen grond, en men is benieuwd of anderen ook voortaan de betaling daarvan zullen weigeren en of de onwettig geheven legesgelden aan anderen bij reclame zullei worden terugbetaald. Daar het in den laatsten tjjd te Rotterdam herhaalde malen is voorgekomen, dat de stoomschepen der »Neder!andsche Stoomvaart- Maatschappij", bij het vertrek van de aanleg plaats in de Koningshaven aan den grond zaten, wordt de haven aldaar thans uit gediept. Gedurende het werk liggen deschepen aan de reserve-aanlegplaats beneden het Poortgebouw. De kicsverecniging ^Burgerplicht" te Am sterdam heeft met 59 stemmen den werk man A. Rot candidaat gesteld voor het lid maatschap van den gemeenteraad. De beer J. Hudig Dz. kreeg 52 stemmen. Mej. L. Wijnaends, een der oprichtsters van sTesselschade"is na een langdurig ziekbed Zondag te Baarn overleden. Van de op richting der Alg. Ned. Vrouwen vereeniging" in 187*1 af was 2ij als secretares en daarna in 1885 als presidente aan de vereeniging ver bonden en is aan haar voortdurende en onvermoeide werkzaamheid voor een goed deel de bloei der vereeniging te danken. Haar afsterven is voor »Tesselschade" een zwaar verlies. De stoomtramverbinding tusschen Etten en Oudenbosch, eene voortzetting van de lijn BredaEtten, zal op 20 dezer gereed zijn. Naar wij vernemen, heeft de politie te Am sterdam de hand gelegd op een 5-tal jongelie den van 15 tot 18 jaren, verdacht van diefstal met inbraak in den nacht van Vrijdag op Za terdag jl. in den antiquiteiten-winkel van den lieer Etienne Delanoy, Katverstraat aldaar. Een paar vermitste zilveren voorwerper, zijn reeds opgespoord, zoodat de politie thans ver moedelijk een geheele bende dieven en mede- plichtingen voor geruimen tijd onschadelijk kan maken. Het Nuts-departement te Hoorn heeft eene uitnoodiging gericht tot de werklieden, om in den aanstaanden winter in hun vrijen tijd voorwerpen te vervaardigen voor huiselijk gebruik, van kunst en smaak, en kinder speelgoed. De ingezonden voorwei pon -zullen in Maart 1891 ten toon gesteld worden. De uitgeloofde prijzen bedragen tezamen f180. Uit Maren a/d Maas (Noord-Brabant) wordt aan de Ah B. CU. gemeld Zondagavond keerden de gebroeders S. omstreeks kwart voor elven van een kaart- partijtje huiswaarts. Door een toevallige om standigheid bleef de eene broeder een twintig meter achter den anderin de onmiddellijke nabijheid zijner woning gekomen, werd de achtergeblevene op eens door, een met een geweer gewapenden persoon aangevallen, die zich achter eene hooimijt verborgen had ge houden. Op het geroep van den aangevallene snelde diens broeder toe, waarop de aanvaller terugweek. De toegesnelde S. begaf zicli in de richting waar de aanvaller verdwenen was nauwelijks eenige passen gevorderd, schrikte hij op door het geknal van een schot, dat hoogstwaarschijnlijk door eene vlugge be weging door hem werd ontweken. Ofschoon het zeer donker was, is S., naar men zegt door middel van het geweervuur, in staat geweest den aanrander te herkennen en volgde hij hem op eenigen afstand, waarna hij den bewuslen persoon diens woning zag binnentreden. Een en ander heeft plaatsge had, zonder dat er ooit de minste onaan genaamheid tusschen den aanrander en den aangevallene heeft bestaan. Te lerscke is een knaapje door liet eten van eenige vruchten van don gouden regen welke, zooals men weet, vergiftigd zijn zoo ernstig ongesteld geworden, dat genees kundige hulp moest ingeroepen worden. Daar dit vrij spoedig geschiedde, kon nog een ge deelte van het vergif door braking verwijderd worden en is de knaap gelukkig spoedig hersteld. Op de laatste reis van het stoomschip Schiedam, van Rotterdam naar Zuid-Amerika, moesten de matrozen eenige doode koeien, die op de reis gestorven waren, overboord werpen. Terwijl zij hiermee bezig waren, kreeg een der manschappen, zekere Nieuwstmten, een stoot van een daarnaaststaaude koeien, met het gevolg, dat hy overboord viel. Een wierp hem. dadelijk een reddingboei aan een. lijn verhonden toe. Hij greep de boei, maar toen hij naast liet schip was gekomen en men hem naar hoven wilde trekken, kwam plot seling een haai, die den ongelukkige meesleurde. Maasland. Het verschijnsel uit vroegere eeuwen, het bekende torentje op Mlenllof" van de ridders der Duitsche orde, Balije van Utrecht, zal worden gerestaureerd en voorzien van den spits, waarvan door den rentmeester der orde te Utrecht de teekening is ontdekt. Oud-Beierland. De uitslag der verkie zing van een lid der Prov. Staten is, dat uitgebracht werden op de heeren Jongejan (anti-revol.) 755, Overwater (liberaal) 688, Kluifhoofd (liberaal) 275 en Verhoeven (anti- revol.) *13 zoodat een herstemmiug moet plaats hebben tusschen de heide eerstge- noemden. Amsterdam. Burger Fortuyn heeft de anarchisten van Chicago, in 1887 ter dood gebracht, weder eens vei heerlijkt, De sociaal democraten waren daartoe in »Constantia" bijeengekomen. Fortuyn verzekerde dat het doodvonnis slechts was uitgesproken omdat de bourgeoisie een voorbeeld gesteld wenschte te hebben. De spreker verklaarde zich \oor het tegenwoordige tegen geweld, niet echter uit beginsel, maar omdat de groote meerder heid vau het volk snog le lamlendig is". Na deze rede traden er twee socialistische vrouwen op met een herinneringsversde eene declameerde haar gedicht, de andere zong. In de vereenigde vergadering der beide Kamers zal de wet tot benoemiug van eene Regentes morgen te dl uren aan de orde worden gesteld. Na afloop daarvan zal het sectie-onderzoek in de Tweede Kamer plaats hebben betref fende het wetsontwerp tot het goedmaken der kosten van het regentschap. Batavia, 11 October. Het teringgencesniiddel van dr. Kocli zal, naar de Frankfurter Zeitung var. »de meestbevoegde zijde" verneemt, leeds binnen weinige dagen bekend gemaakt en voor geneeskundigen veikrijgbaar gesteld worden. De prijs van een fieschje voor 20 a 30 inspui tingen zat 25 mark (f 15) zijn. Koch n\ waarschijn lijk den 26a dezer de eeiste mededeelingen doen iu het «Geneeskundig Genootschap" te Berlijn". Hot nantal welgeslaagde toepassingen vnn liet middel woidt intusschen steeds grooter en de in entingen leverden vaak verrassende uitkomsten op. Voom! ook voor diagnose is Kocli's middel van be lang. Wanneer er twijfel bestaat of een patiënt al dan niet aan teiing lijdt, zal die reeds na do eerste inspuiting binnen 5 of uren worden opgeheven. Een medewerker van Koch, dr. Libbertz, heeft te Frankfort a/M. zijn collega's in de gelegenheid ge steld, de nieuwe methode te Heeren kennen. Hij behandelde daar een dame, die aan een wolf inliet aangezicht leed, welke uitwendige tuberculeuse ziekto in korter tijd dan de inwendige genezen kan worden. De inentingstof, welke hij gebruikte, was een volkomen doorschijnend, geelachtig, ietsvat naar carbolzuur riekend vocht. De verschijnselen, welke bij de genoemde patiënt na een paar uren op de inspuiting volgden, waren: aanmerkelijk verhoogde temperatuur, een met rillin gen opkomende koorts, dikwijls ook brakingen en opzwellingen van de plaats der inenting, welke don kerrood werd. De genezing moet reeds na een paar dagen volgen. Naar de Börsenkurier meldt, zijn de onderzoekingen van dr, Koch zoover gevorderd, dat nu een proefne- mingsstation voor honderd lijders in de AlbrechLtrasse te Berlijn zal ingericht worden. Aanvragen om inlichtingen, enz. moeten niet tot dr, Koch, maar aan zijn assistenten, dr. Arnet of dr. Plcuffer, van het Heichsgesundheitsamt, gericht worden. Volgens een loopend gerucht, wil keizer Wilhelm 2 millioen maik ter beschikking van dr. Koch stellen: een millioen als seere-gesclienk" en een millioen voor het bouwen van eene staatsinrichting ter bereiding van liet geneesmiddel. Van andere zijde wordt bericht, dat te Berlijn, onder toezicht van Koch, een groot mihair hospitaal gebouwd zal worden vcor teringlijders van het garnizoen en dat by den Rijksdag een krediet van 500.000 mark aangevraagd zal worden tot bevorde ring van proeven ter genezing van nndete, vooral besmettelijke ziekten. Een Fransch geneesheer, dr. Mathieu, tc Estissa (dep. Aube), moet nu ook een middel tegen long- teiing uitgevonden hebben, waarmee hij reeds een aantal zieken genas. Dr. Koch is'druk bezig met het bereiden der door hem ontdekte entstof. De brieven die hem in de laatste dagen werden toegezonden, worden door zijn adsis- tenten geopend. Er zijn vele hartroerende smeekbeden bij van lijders die hun laarsto hoop op de toepassing van Koch's geneeswijze gevestigd hebben. Moeders smeken Koch, bare kinderen te redden en deze ver zoeken komen uit alle oorden der wereld en van allo standen. Geen van dergelijke brieven wordt don geleerde getoond, daar het volstrekt noodzakelijk is, liern niet van zijn werk af te leiden. Een groot gebouw in de Spencerstras.se te Berlijn zal als laboratoiium, voor de bereiding van dr. Kocli's entstof, worden ingericht. In dr. Kocli's boeken zijn reeds 100 gunstig af- geloopen gevallen van ingeente teringlijders op- geteekend. Alle sooiton van tering kunnen door demethoda van Koch genezen -worden. Zelfs lupus, eene tuberculeuze huidziekte. De verpleegden kunnen na iedere inenting htm dagelijksch werk hervatten. Donderdag werden *15 patiënten, die aan ge- vvrichtstuberculose leden, door prof. Von Berg- mann, volgens Kocli's aanwijzingen, ingeënt. Den volgenden dag stelde de geloerde de ver pleegden voor aan een gezelschap van genees kundigen, teneinde de verbeteringen te toonen die binnen 24 uren in de verschijnselen der ziekto luidden plaats gegrepen. Ook in het heel kundig instituut van dr. W, Levy zijn 8 per sonen ingeent. Levy, Bergrnann, de legerarts Pfuhl uit Berlijn, dr. Libbentz uit Frankfort en dr. George Bornat uit Reichenhull zijn door dr, Koch uitgekozen om hem bij het inenten te helpen. De samenstelling der lijmphe is echter ook bun nog onbekend. Volgons een conespondent der 'times is toxalbumen het belangrijkste bestanddeel der ent stof. Het wordt den patiënten, die aan longtering lijden, in den rug gespoten. Hun, die eene andere soort van teiing hebben, wordt de stof ingespoten op eene plaats, zoo dicht mogelijk bij het aangetaste lichaamsdeel. Meestal krijgen de patiënten 2 dagen na de inenting hevige koorts, maar alle verpleegden doorstonden die tot dusver zeer goed en de inënting was in allo gevallen zeer gunstig. Volgens de National-Zeitung zijn dr. Kocb's onderzoekingen nog niet afgeloopen, maar zal da openbaarmaking toch niet lang meerduren. Naar de Loc. uit goede bron kau medcdeelen, is door de regeering aan de heeren F. II. Eijdmnn en G. II. Birnie voorrang gegeven voor den tijd van éen jaar voor eene concessie tot voorziening van Soerabaja van drinkwater uitdeOemboelnn-bronin Pusoeroean, waartoe door hen binnen 1 maanden een waarborg van f10,000 te deponeeren, die aan de liefdadigheids gestichten van Soerabaja vervalt, indien zij hunne verplichtingen niet mochten nakomen, bestaande in overlegging van uitgewerkte plannen, coneept-voor- waarden en bewijzen dat het kapitaal voor den aanleg beschikbaar is. De basis der concessie is gratis ver strekking aan de hydranten langs de wegen, en ver strekking tegen betaling op de erven en in de woon huizen. Op den laatsten Augustus werd de gouveniements- koffie-oogst ter Sumatra's westkust geraamd op 07,672 pikols, dus op 548 pikols minder dan eene maand te voren. De Atjeh-correspondent vftn het Soer. Rbld. schrijft: Het schijnt ook die buurt (de kampongs voor Ketapan Doewa) te zijn, waar onze deseiteurs eene veilige schuilplaats vinden, want meermalen hoort men m die richting de hoornsignalen uit de bentings hei halen. Het feit, dat zich onderdo gedeserteerde!) hoornblazeis bevinden, is ernstiger dan men wel meent. Zoo moet bij de affaire van Kota Toeankoe voor liet L4e bataljon vrctireeren" geblazen zijn, terwijl de omstandigheden

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3