Zaterdag 15 November. KENNISGEVING. A". 1890. N°. 7631 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. guUculamischo Berichten. UITGEVER: j7 ODÉ. Inrfgtingcn, welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Gelet op Art. 8 der vet van den 2den Junij 1875 Staatsblad no. 95); Geven kennis aan de ingezetenen, dat de navolgende vergunningen zijn verleend lo. aan J. VALKENBURG en zijne regt- verkrijgenden tot oprlgttng eener slagtcri) ■van runderen en varkens aan de Verbrande Erven, wijk F, no. 488 en 180, kadaster sectie A, nos. 333, 334 en '1100, en 2o. aan Mn. A. J, BEUKERS en z\jne regtverkrijgenden tot uitbreiding zijner branderij aan de Nieuwe Haven, wijk G, no, 238.21je, kadaster sectie M, no. 227, o. a. door plaatsing daarin van een stoom machine van 5 pk:met ketel van hoog stens 6.94 M' verw. oppervlak. Schiedam, den 13n November 1890. Burgemeester en Wethouders voomd., P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris, A. VV. MULDER. D U I T S C It L A K D. Het Pruisische Huis van afgevaardigden heeft bij acclamatie zijn bureau gekozen. De rijkskanselier Von Caprivi diende de ontwerpen in tot herziening van het belas tingstelsel, tot voltooiing der kostelooze volks school en tot regeling van het bestuur der plattelandsgemeenten, en deed uitkomen dat bij al deze ontwerpen het oog is gehouden op de sociale quaestie, om tegenover de den staat vijandige elementen dezen te versterken. De Pruisische regeering is zich wel bewust van hare macht om de bestaande orde te be schermen zij gelooft echter dat de bestaande wetten niet toereikend zijn. 'Zij wil door de wetten de liefde tot den staat en tot de gemeente opwekken. Evenals bij de geveerde groote oorlogen, moeten ook thans alle partijen eensgezind zich aaneenscbaren in een strijd die in zijne gevolgen niet minder bedenkelijk kan zijn. Waarom zouden wij hier niet ook zeggen voor het Vaderland willen wij pal staan en daarvoor kleine inwendige geschillen vergeten. Naar het volksschool-wetsontwerp bepaalt het schooltoeziehtbestuur het leerplan en de inwendige inrichting van de volksschoolbij de inrichting van volksscholen zyn confes- sioneele toestanden zooveel mogelijk in acht te nemen. In beginsel moet geen kind zonder godsdienst onderwijs in zijn bijzonder geloof blijven het godsdienstonderwijs wordt geleid door de betrokken godsdienstige vcreenigingen, welker organen medewerking toekomt bij de invoe ring van het nieuwe leerplan en van school boeken voor godsdienstonderwijs. Afgevaardigden van godsdienstige vcreeni gingen zijn gerechtigd hét godsdienstonder wijs bij te wonen, vragen te doeu, den onder wijzer na het einde der les opmerkingen te makenvoor het evangelisch en kutholiek onderwijs gelden de geestelijken als wettig daartoe aangewezenen. De volgende zitting is bepaald op den 20n dezer. Op de legerbegrooting voor het volgende dienstjaar, die thans bij den Bondsraad is ingediend, zijn de uitgaven geraamd op 371 mtllioen mark, waarvan 320 millioen voor blijvende uilgaven, benevcDs31 millioen voor gewone uitgaven, die, evenals 21 millioen voor buitengewone uitgaven, slechts voor dat eene jaar worden aangevraagd. Het cijfer der blijvende uitgaven is 20 en dat der andere 2 millioen hooger dan op de begrooting voor het loopende jaar. Tot de posten, waarop eene verhooging wordt voorgesteld, belmoren o. a. stichting van groote gebouwen en verdere uitbreiding van het cadettenkorps, als gevolg van de uitbreiding der armee en daarmede toenemende behoefte aan officieren. Uit Armenië worden weder tal van gruwel daden gemeld. De zoon van Moussa-bey moet, het voorbeeld van zijn vader en grootvader volgend, met zijne Kurdcn in de omstreken van Moosh schandelijk huishouden, en de Turksche autoriteiten laten hem rustig begaan. Te Mogsa waren vier Armenische bruiden geschaakt, en toen de bruidegoms zich daar over bij de rechtbank beklaagden, verklaarden de lochtei's eenvoudig dat Armeniërs niet langer geloofd konden worden, omdat de re geering h.en als opstandelingen beschouwt. In de gevangenis van Moosh moet een Arme niër zijn gestorven ten gevolge van de onder gane martelingen. De man werd met gloeiende ijzers gebi-and en zijne tong werd doorstoken. De Armenische club te Trebizonde is ge sloten, als verdacht dat daar het hoofdkwar tier van eene geheime vereeniging tegVn de Turksche regeering was gevestigd. De gezamenlijke Berlijnsche dagbladen deelen liet telegram van "Wolffs correspon dentie-bureau, waarin melding wordt gemaakt van het schrijven van den zendeling-bisschop Prosper Augouard over de invoerrechten in den Congo-staat, eenvoudig mede, zonder er iets bij te voegen. Alleen de Norddeuiscle AUgemeine Zeitung maakt de opmerking, dat dit schrijven eene poging is om aandeHol- landsche koopmansbelangen een humanitair manteltje om te hangen". F B A N K B II K, De Kamer heeft, bij de behandeling der begrooting van binnenlnndsche zaken, den post geheime fondsen, 4,800,000 francs, 'dit- n al bewilligd met 310 stemmen tegen 420. De regeoring verklaarde bij monde van den lieer Constans en in antwoord op cenige hatelijke aanmerkingen van Bouiangistische zijde, dat dit geld alleen besteed werd voor den veiligheidsdienst en de verzekering dei- orde, en dat daarvan geen kiezers worden betaald, gelijk de Boulangisten, die daarvoor 40 millioen geofferd hebben. Verleden week zijn voor het eerst, krach tens de nieuwe Jegerwet, die geen vrijstelling van geestelijken meer kent, een aantal katho lieke seminaristen als rccruten naar de ka zernes gegaan. Met belangstelling ziet men te gemoet welke gevolgen deze hervorming hebben zal. Zooals men weet, wordt thans met kracht de hand geslagen aan bet reeds lang in wor ding zijnde plan om te Dyon een standbeeld op te richten voor Garibaldi. Uet comité, dat de zaak met kracht zal aanvatten,'is voorgoed samengesteld, met den senator Schoelcher als voorzitter. De kosten van het standbeeld wor den op 80,000 francs geraamd. De lieer Ernest Reuan ijvert ook voorliet plan. Hij heeft aan den heer Picbon, afgevaar digde en lid van het propagandu-comité een brief geschreven, waarin hij het denkbeeld ten zeerste goedkeurt, swant, zegt hij, zijn geval is zeldzaam. Te midden van de algemeens ondankbaarheid had hij een hart!" In den Parijsclien gemeenteraad is door de heereii Vaillant en Champoudry het voorstel gedaan, om voor de aanstaande verkiezingen van senatoren in het departement der Seine geen gemachtigden in het kiescollege van den Senaat te benoemen, teneinde daardoor het verlangen van den raad tot afschaffing van den Senaat te kennen te geven. Het voorstel is aan eene commissie ver zonden. E N E I A N 1). De Standard spreekt het opzienbarende bericht van de St. James Gazette tegen, dat Engeland met Frankrijk onderhandelt over het afstaan van Gambia, tegen concession van Frankrijks zijde ten aanzien van New- Foundland. I T A I I E. Het .Journal des Debate heeft omtrent de samenkomst van Crispi en Von Caprivi de volgende mededeelingen uit Milaan ontvangen, zoo het zegt, uit goede bron: Voornamelijk moet er gehandeld zijn over bet vormen van eene soort van commercieel verbond van Europa tegenover Amerika's nieuw toltarief. Tegen het protectionnisme van daar, het protectionnisme van hier overgesteld. Keizer Wilhelm was bereid het initiatief daartoe te nemen bij de mogendheden. Enge land en Oostenrijk zouden het denkbeeld goed gekeurd hebben, en Crispi was er verre van af bezwaren er tegen in te brengen; maar hy achtte, wilde men slagen, de medewerking van Frankrijk en Rusland noodig, en deze zou van de beide mogendheden kwalijk te verkrijgen zijn, vooral nu het voorstel was uitgegaan van Duilschland. Caprivi was het hiermede eens. Althans het onderhoud, dat hij met Von Giers heeft gehad, gaf hem de overtuiging dat aan de toetreding van Rusland niet te denken viel. Vandaar dat hij er aan dacht, een meer beperkt commercieel verbond tegen Amerika over te stellen, doch dat tevens gericht zou zijn tegen eiken staat, die weigeren zou er deel aan te nemen, zelfs tegen Rusland en Frankrijk, Dit denkbeeld was reeds goed gekeurd door graaf Kalnoky. De beide staatslieden, meldt het Journal des Délats verder, hebben de quaestie van liet verlengen van liet drievoudig verbond laten rusten, welks termijn eerst in bet begin van 1892 verstrijktmaar zij hebben gesproken over het tijdstip, waarop hierover gehandeld dient te worden, en zij zijn overeengekomen er eenige wijzigingen in te brongen in het gemeenschappelijk belang der drie partijen. Caprivi heeft cenige vrees te kennen gege ven, dat de Itnlinansche regeering moeite zou hebben het irredentisme ten onder te brengen. Crispi heeft hem echter omtrent dit punt gerustgesteld. De beweging van het irreden tisme, verzekerde hij, beroerde enkel de oppervlakte. Het Italiaansclie volk wil den vrede, en uit dien hoofde is het gehecht aan het drievoudig verbond, dat een waarborg is voor den Europeeschen vrede. Buitendien heeft de Italiaansclie natie opnieuw het bewijs gegeven, dat zij voorgoed een einde wil maken aan liet irredentisme. De Italiaansclie minister beeft verder den Duitschen rijkskanselier gewezen op de nood zakelijkheid voor de Italiaansclie regeerir g, om bezuinigingen in te voeren op de begroe tingen van oorlc-g en marine; maar hij heeft Von Caprivi tevens gerustgesteld omtrent de gevolgen daarvan. Eene verzwakking van It&lië's weerbaarheid zouden de bezuinigingen volstrekt niet in haren nasleep hebben, en zij zouden mitsdien geen afbreuk doen aan de verbintenissen, die Italië bij bet drievoudig verbond op zich genomen heeft. De minister-president Crispi heeft Woens dag aan een feestmaal te Palermo de aange kondigde redevoering gehouden. Hij zeide daarin, dat zijne tegenstanders zyn karakter in een valsch daglicht trachten te stellen en zyne daden in verdenking te brengen. Ik kan, ze'de Crispi, mij met deze aantij gingen niet inlaten, maar houd slechts het doel in liet oog, hetwelk ik mij voorstel te bereiken door er recht op af te gaan, over alle hinderpalen heen. Wanneer eens voor Italië moeilijke tijden mochten aaubreken dus besloot Crispi kunt gij er zeker van zijn dat ik mijn leven zal weten te stellen voor mijn vaderland en voor mijnen koning. ARONNKVKNTSPfUJsper kwartaal franco per post, door liet geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BVKBAV: MARKT, K, 121. AnVKHTBNTiEPRUs: van 110 gewone regels met inbegrip van eane Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Dn KM AM, geplaatst wordt tegen twukmaai. beiekend. BüRGEMEESTETt EN WETHOUDERS VA.N Schiedam,

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1