Bhmeitlaiiflschc Berichten. AMERIKA. In eene depêche uit San Salvador wordt gezegd, dat géneraal Bagran aan Ezeta heult geseind, dat hij verplicht was de hoofdstad te ontruimen en het gouvernement gevestigd had te Jamara. Bagran voegde er hij dat hij na een bloedig gevecht de liniën van San chez te Tegucigalpa doorgebroken heeft. Ezeta houdt zich onzijdig. VEREENIGDE VERGADERING VAN DE BEIDE KAMERS DER STATEN-GENERAAL. Zitting van '13 November. In de vereenigde vergadering van de Staten-Generaal werden benoemd tot rappor teurs over liet wetsontwerp betreffende het regentschap, de hoerenKappeyne van de Coppello, Fransen van de Putte, Beelaerts van Blokland, Van Boycn, Mees, E. Cremers en Veegens. Morgen te 11 uur heeft de openbare behan deling plaats. De Tweede Kamer heeft besloten na afloop der vereenigde vergaderinghet wetsontwerp, betreflende het goedmaken dei- kosten van liet regentschap, in de sectiën te onderzoeken. Kosten van het Regentschap. De benoe ming van een Regent, gevorderd door de treurige omstandigheid dat de Koning zich buiten staat bevindt de regeering waar te nemen, maakt het noodig bij die benoeming, ter voldoening aan art. 46 der grondwet, bij de wet vast te stellen het bedrag dat op beo jaailijkseh inkomen van de kroon zal worden geuomen voor de kosten van het regentschap. De regeering meent, dat aan het geheet gelijkluidend voorschrift van art. 48 der grondwet van 1848 bereids voor liet geval van minderjarigheid van den troonopvolger op het tijdstip van zijne komst tot den troon, op alleszins juiste wijze is uitvoering gegeven bij de wet van 23 Juli 1885, Zij heeft der halve eene wetsvoordracht, met inachtneming van den toestand waarin thans moet worden voorzien, op de leest van genoemde wet geschoeid. Het wetsontwerp luidt als volgt: Art. 1. De som, die op het jaailijkseh inkomen der kroon, gedurende den tijd dat de Koniug zich buiten staat bevindt de regecring waar te nemeu, wordt genomen voor de kosten van liet regentschap, wordt bepaald op f 175,000. Art. 2. Deze som wordt rechtstreeks uit "s rijks schatkist aan de Regentes uitbetaald, in mindering van het jaarlijksch inkomen der kroon. Deze wet treedt in werking op den dag, waarop door de Regentes het regentschap wordt aanvaard. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp betreffende de kosten van het regentschap de heeren Scliimmelpenninck van der Oye, Mi- chiels, Gleichman, Van Asch van Wyck en Borgesius. Door de afdeelingen der Tweede Kamer zijn gekozen tot rapporteurs over de wets ontwerpen tot vaststelling van het bedrag der grondbelasting op de gebouwde en onge bouwde eigendommen en tot herziening van de algemeene regels ten aanzien der plaatse lijke belastingen, de heeren De "Vries, Kolk man, Roüil, Farncombe Sanders en Van Belden. SCHIEDAM, 14 November 1890. Slecht weder, andere bijeenkomsten op denzelfden avond, en wie weet welke redenen meer waren oorzaak dat de vergadering der leden van volksonderwijs gisteravond slecht bezocht was. En dat is recht jammer; want, indien men van den spreker, dr. Van der Meulen, van Haastrecht, heeft verwacht, het oude voor en het oude tegen in zake onder wijs voor de zooveolste maal te zullen hooren, en daarom is weggebleven, dan hoeft men zich bedrogen en een genotvollen avond ge mist. Een paedagogische rede, vol nuttige wenken, aan ouders en onderwijzers, ziedaar wat de spreker ons te hooren gaf. Werken en ijveren, niet zien naar hetgeen achter ons ligt, maar den blik richten op de toekomst; den strijd over liet onderwijs in de school zelf uitvechten, dit alles werd op welsprekende wijze ontvouwd. We zijn overtuigd, dat bij een vernieuwd optreden van den heer Van der Heulen de leden, door hetgeen ze van de aanwezigen zullen vernemen, zich als éen man op hun post zullen bevinden. Naar wij vernemen, zal de Eerste Kamer der Staten-Generaal AVoensdag a.s. bijeen komen tot behandeling van het wetsontwerp ter bepaling van de som, bestemd tot goed making der kosten van het regentschap. Waarschijnlijk zal de behandeling van dit wetsontwerp in do Eerste Kamer dien dag ofloopen, zoodat het Woensdag of Donderdag in liet Staatsblad kau komen, waarna de Koningin als Regentes den eed zal komen afleggen in eene vereenigde zitting der Staten-Generaal. 's Rijks middelen hebben blijkens het heden in de Staatscourant verschenen overzicht hunne stijgende beweging voortgezet, zoodat op ultimo October, dus over 10 maanden, niet alleen overschreden i? de opbrengst over het gelijke tijdvak van 1889, rnnar ook de raming voor 10 twaalfden. De totale ontvangst over de jongst verioopen '10 maanden dezes janrs bedroeg nh f 95,433,924.85 tegen tegen f 94,088,383.29i/s over de eerste 40 maanden van 1889, terwijl de raming voor 10 twaalfden bedraagt f 93,000,915.90. De doorslag tot dezen zoozeer verbeterden stand van 's rijks middelen is gegeven- dooi den suikeraccijns, die dus nu gaat indalen, wat hij dezen zomer achterbleef. In October bracht dit accijnsmiddel f970,000 meer op dan in de gelijknamige maand van het vorig jaar. Ook het gedistilleerd was wederom f31,000 meer, evenzoo het zout f4000, de zeep f8000, en bieren en azijnen f7000. Daarentegen was de accijns op het geslacht f 10,000 en op den wijn f1000 lager. De rechten op den invoer leverden f 23,000 meer op dan in October 1889, evenzoo de waarborg en belasting der gouden en zilveren werken bijna f2000. De directe belastingen vloeiden wat de grondbelasting en het per soneel betreft ruimer, doch voor de patenten minder, zoodat per saldo slechts f 10,000 meer uit deze rubriek in de schatkist vloeide. De indirecte belastingen, zijnde zegel-, registratie- en hypotheekrechtenalsmede recht van successie moesten het gedurende de maand October alle ontgelden. Met haar vieren gaven zij een tekort tegenover diezelfde maand 1889 van f 104.000. De domeinen waren f14.000 minder, maar hierbij dient weder aangeteekend de opheffing der kanaal- rechten sedert 1 Juli dezes jaars. Dd poste rijen klommen f 18.000, de rijkstelegrafen f 4000 en de loodsgelden f5500. Het Vaderland kan het bericht van het jV. v. iL D., als zou de lands-advocaat ge adviseerd hebben in de weigering van het Ned.Rijnspoorwcg-mnatschappij,in liquidatie, om de leges re betalen, te berusten, beslist tegenspreken. De lands-advocaat heeft integen deel geadviseerd niet te berusten. Het Journal o/ficiel behelst een "besluit, waarbij de in- en doorvoer van rundvee, schapen, varkens en geiten uit België en Nederland in Frankrijk verboden wordt. Ook blijkens bericht van Zr. Ms. gezant te Parijs is door de Fransche regeering een besluit uitgevaardigd, houdende verbod van in- en doorvoer in Frankrijk van rundvee, schapen, bokken, geiten en varkens uit België en Nederland. Door 70 handelaren in vee te Meppol en omstreken is een adres aan den minister van buitenlandsche zaken gericht, met het verzoek alle pogingen aan te «enden om den handel in vee met Engeland weer vrij te krijgen. In een telegram van den 12n uit Berlijn aan de Voss. Zlg. leest men het volgende «Met groote scherpte heeft iord Salisbury gisteren bij den lord-Mayor's maaltijd zich gekeerd tegen de gedragslijn der Neder- landsehe regeering ten opzichte van de be sluiten der Brusselsche anti-slaveruij-conle- rentie, welker tenuitvoerlegging, naar zijn beweren, alleen door Nederland's houding twijfelachtig is geworden. Of lord Salisbury's beweren juist is, dat Nederland alleen ver antwoordelijk jis voor den tegenstandis twijfelachtig. In de dezer dagen te Londen gehouden vergadering van handelaars op den Congo zijn niet enkel Nederlandsche, maar ook Fransche, Portugeesche, en zelfs Engel- sche, kooplieden in verzet gekomen tegen de voorgestelde invoerrechten en zeer be paald is de openbare meening in Frankrijk ten aanzien van dit onderwerp omgeslagen. Het Journal des Kn'iats bestrijdt met alle kracht de heffing van invoerrechten door den Congo-staat, zoodat de Fransche regee ring waarschijnlijk in de tweede conferentie niet meer met zooveel ijver voor de Congo- regeering in de bres zal springe i. Het is nog niet te voorzien, hoe het netelige vraag stuk zal worden opgelost Maar door drei gementen, zooals de Belgische pers, geholpen door Duitsche bladen, die hooren laat, wordt de oplossing zeker niet verkregen. Dat strookt niet met het temperament der Nederlanders, gelijk wel blijken zal, als eerstdaags in de Tweede Kamer de begrooting van buiten landsche znken aan de orde komt." Een zendeling uit het Congo-gebied, de «Evcque titulaire de Sinila, Vicaireapostolique de l'Oubanchi" Prosper Augouard, thans te Parys, heeft aan de directie der Nieuwe Afrikaansche Handelsvennootschap" een brief geschreven, waarin hij ten volle blijkt in te stemmen met het verzet van deze vereeniging tegen de voorgestelde invoerrechten in den Congo-staat, Hy betoogt niet alleen, dat de slavernij- quaestie maar een voorwendsel is om den Congo-staat aan geld te heipon, maar ook dat met de invoerrechten het voorgewende doel niet zal bereikt worden. Men heeft zegt hjj een tractaat willen samenstellen en maatregelen willen heramen, met bet doel om de slavernij tegen te gaan, en tot dat einde wil men '10 pCt. rechten gaan heften. Intusscheu bewerkt men door dat middel juist het tegenovergestelde van hetgeen men beweert te verkrijgen. Men zal wel moeten toestemmen, dat de expedition, die achtereenvolgens nan den Congo zijn op touw gozet, hoegenaamd geen metischiievend doel tot grondslag hadden. Met dat verheven doel hielden zich uitslui tend de zendelinggenootschappen onledig. Doch nu worden de zendelingen geheel op denzelfden voet behandeld als de handelaars, door hen mede te onderwerpen aan de alge meene belastingdat wil dus zeggen dat men een recht van 10 pCt. zal heften van de christelijke liefdadigheid 1 Die zendelingen, welke slechts van aalmoezen leven, zullen dus, om aan de fiscale wetten te kunnen voldoen, hunne menschiievende werkzaamheden moe ten inkrimpen en dientengevolge een groot aantal slaven aan hun ongelukkig lot moeten overlaten. Het spreekt wel vanzelf, dat in die omstandigheden het inkomend recht van 40 pCt, rechtstreeks de slavernij in de hand zal werken en een aanhoudend beletsel dreigt te wol-den voor de vrije ontwikkeling der enkele werken, die in het Congo-gebied tegen de slavernij worden aangewend. Men werpt wel tegen, dat de Congo-staat geld noodig heeft om te voldoen aan de ver plichtingen, die hem zijn opgelegd door do anti-slavernij-akte. Maar wie zal kunnen na gaan, of do middelen, die daartoe worden aangewezen, éenig en alléén in hot belang der bestrijding van de slavernij zullen wor den gebezigd Zooals ik liet in eene brochure gezegd heb, waarin de practische zijde der slavernij- bostrijding wordt besproken, - zijn de Euro- peesehe mogendheden, hoo sterk ook, niet bij machte op dit oogenblik de slavernij in Afrika te onderdrukken. De jonge Congo-staat zal daartoe niet meer bekwaam zijn dan de groote mogenhedeu, eu liet zal hem nog langen tijd onmogelijk zijn, om met succes op te treden tegen de slavernij, die in zijn ontzaglijk groot grondgebied heerscht. Ds. Adama van Seheltema, te Londen, hield Maandag in de Nederlandsche veree niging aldaar een voordracht over«Philan thropic wat moet zij beoogen, wat tot iede- ren prijs vermijden waarin hij voornamelijk sprak over het jongste boek van generaal Booth en over de koloniën van de maat schappij van weldadigheid in Nederland en, op grond van de ondervinding, welke deze laatste hebben geleverd, het mislukken van de plannen van generaal Booth voorspelde. De voordracht werd met belangstelling ge volgd door de leden, die vrij talrijk waren opgekomen. Na afloop van de voordracht had eene discussie plaats, waarbij verschillende der aanwezigen hunne denkbeelden over het onderwerp mededeelden. Ofschoon de Ned.-Amerikaansche stoom vaart-maatschappij de vaart naar Buenos- Ayres steeds inkrimpt zoo zelfs, dat thans alleen de P. Caland onderweg is blijft het vervoer van landverhuizers op krediet nog groot. Althans te Bremen wachten thans 8000 landverhuizers op scheepsgelegenheid naar Brazilië. Het Nederlandsche stoomschip Obdam Heeft op reis van de Platarivier naar Boulogne zulk slecht weder gehad dat het ernstige schade leed. In een der orkanen werden van de 200 ossen, die op dek waren geladen, 87 beesten met de stallen weggespoeld. Een der booten werd mede vernield. Do Ro an vo< me 3 voe Lec ver om dre 27- hoo kwi een Te Delft is in den ouderdom van 81 jaren overleden de heer J. liartogh, oud-strijder van 483031 en drager van het Metalen Kruis. Aan de ouders van den milicien "Van Veenendaal te Utrecht, die, tijdens de laatste oefeningen in den vestingoorlog, docr een noodlottig toeval het leven verloor, is bij ko ninklijk besluit eene gratificatie toegekend van f200, nis tegemoetkoming in de kosten der huishouding van dat gezin, hetwelk door het ongeluk zijnen kostwinner verloor. "Woensdag hebben de beide Fransche afge vaardigden Paul Deroulède en Laguerre ge tracht op de Nederlandsche grens bij Eisden te duelieerea, doch zijn daarin door de mare chaussees verhinderd. Dit gebeurde hun ook op de Belgische gréns nabij "Visé, waar de gendarmen het hun beletten. Onverricbterzake ziju zij weder ver trokken. Bij den boek- en kunsthandelaar II. .1- Berkhout te Delft zullen den 4 9u verkocht worden aquarellen en teekeningen, afkomstig van het thans ontbonden genootschap «Tan dem fit surculus rubor", dat meer dan 40 jaren de beschermer van kunsten en letteren te dier stede was. Onder de aquarellen en sopiateekeningen zijn vele van de beste meesters, als: h

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2