I L* 3 Bosboom, Rf. ten Kate, S. Verveer, mevrouw Ronner-Knip, J. 1>. Koelman, J. B. Tom on anderen. Ook zullen er platen geveild worden, voor liet grootste gedeelte nagelaten door mejuffrouw de weduwo Steijl te Delft. ïPlooi" is dood Deze treurmare zal zeker menig oud-Leidsch-studenlenhart pijn doen! Plooi of bij zijn eigenlijken doopnaam Daniël Montagne genoemd den 31sten Dec. '1815 geboren, verkreeg dien naam door zijne gelijkenis met den student Plooi. Als bediende op de leeskamer der studenten sociëteit werd bij door alle studenten bemind. Als een zijner beste daden wordt genoemd de verpleging van een student, die aan .de pokken leed en door iedereen was verlaten Plooi stond den kranken lijder terzijde, ver zorgde hem en de zieke werd gered. Rij »Sempre Crescendo" was hij een uit nemende bode. Piet Paaltjens vereeuwigde zijn naam in zijne gedichten. Bij den apotheker G. te Maastricht ver voegde zich in de vorige week diens broeder, Leonard G. uit Vaals, welke bijwijlen aan verstandsverbijstering lijdende is. Hij vroeg om geld en toen hem dit geweigerd werd, dreigde hij zijnen broeder met moord. De 27-jarige dochter des huizes, het rumoer hoorende, trad de woonkamer binnen en kwam tusschen beiden. Toen zij het moordtuig, eene revolver, in de hand des waanzinnigen zflg, viel zij in zwijm, en werd dermate door den schrik bevangen, dat zij eene bloedspuwing kreeg en, weldra den geest gaf. L. G. werd gearresteerd en naar een krankzinnigenge sticht overgebracht. De keisteenenmassa's, die de Hondsrug -- oostelijk Drente bevat, zijn vrijwat aan het minde.„n. Jaren aaneen leverde deze bergketen duizenden wagenvrachten keien, welke te Zuidlaren, Spijkerboor. Gasselteen Nieveen een uitgebreiden keienhandel in het leven riepen. Sinds een 20-tal jaren word alleen op laatstgenoemde plaats dikwijls weke lijks een duizendtal'vrachten aangevoerd en verklopt. Er zijn steenen die tot 400 Kg. wegen. Het is te voorzien, dat bij het einde der 19e eeuw de Hondsrug van zijne keien massa ontdaan zal zijn. Gelijk men weet, bestaat er tegenwoordig in Buinen een levendige keienhandel. Twee dienstmeisjes van buiten bezochten dezer dagen het rijksmuseum te Amster dam en blevenboven gekomenals het ware sprakeloos van verbazing in de enorme voorhal rondstaren. Schrijver dezes zag haar en verheugde zich in hare opgetogenheid. Hij dacht, dat het haar aan woorden faalde om hare verrukking uit te drukken en bleef wat in de nabijheid, om te hooren wat zij zeggen zouden. Eindelijk kwam het: »Nu maar, Jans, als je dit portaal nou eens op je knieën doen moest, clan bleef je hier ook niet lang, denk ik". (Zw. Ct.) Utrecht. Door een inwoner van Amster dam werd dezer dagen een brief ontvangen van zekeren zich noemenden W. Bos, op den Vleutensehen weg, alhier, woonachtig, waarin deze met de hartroerendste bewoordingen onder meer te kennen geeft, dat hij door een sleepende ziekte ongeschikt is geworden om te werken en, wel gevoelende, dat het spoedig met hem zal afloopon, een beroep doet op diens algemeen bekende edelmoedigheid, ten einde Jsem in staat te stellen zijne vrouw en zes kinderen aithnns niet geheel onverzorgd achter te laten. Met f 40 zou de man, zooals hij verder schrijft, geholpen zijp, omdat hij alsdan in staat zou wezen, om, dank zij den krach- tigen steun van zijn voormaligen meester, voor zijn vrouw een haar passend zaakje over te nemen. Daar bij dat sclu y ven tevens werd overge legd een zeer vleiend getuigschrift van dien patroon, benevens een geneeskundige verkla ring, bestond er wel grond voor het vermoe den, dat men in dezen werkelijk met een eer lijke zaak te doen had, te meer nog, omdat het geld naar verkiezing aan hom of wel aan voormelden patroon, Van Zanten genaamd, kon worden toegezonden. Toch schijnt er bij den geadresseerde eenige twijfel te 2ijn gerezen, althans deze stelde den brief in handen van een bloedverwant, alhier, die op zijn beurt aan de politie om inlichtingen vroeg. Bij een door dezen ingesteld onderzoek kwam al spoedig aan het licht, dat noch Bos, noch Yan Zanten alhier bekend waren, terwijl ook do geneeskundige, welke de verklaring zou hebben afgegeven, ten eenen- male onbekend was. Terecht begrijpende, dat men hier met een paar sluwe bedriegers te doen had, werd liet onderzoek zoo oedekt mogelijk voortgezet, met het gevolg, dat jl. Zaterdagavond door de beide rechercheurs in een tapperij op den Vleutensehen weg, waar Van Zanten heette te wonen, een persoon werd aangehouden, die daar eenige oogenblikkcn Imd vertoefd en, weinig vermoedende in welk voor hem gevaarlijk gezelschap hij zich bevond, bij het heengaan den kastelein vroeg of er geen brief of postwissel voor Van Zanten was gekomen. Hoewel fluisterend gesproken, hadden de rechercheurs toch blijkbaar alles verstaan, althans na zich aan hem te hebben voorge steld, wat den man wel als een stortbad op het lijf zal gevallen zijn, noodigden zij hem uit hen naar het politic-bureau te volgen, waar hij opgaf P. te heeten en te Amsterdam woonachtig te wezen. Omtrent den uitslag van het verder onder zoek is nog weinig bekend, doelt zoo eel schijnt toch reeds te'zijn gebleken, dat de man dit werk reeds meer bij de hand heeft gehad, en hij in dezen niet alleen staat. De wenschelijkheid om eerst te informeeren, alvorens men aan dergelijke verzoeken om geld gehoor geeft, is uit bovenstaande weder duidelijk gebleken. Gemengde Berichten. PER TEL E G RAAP. OEN 31AACE» 44 November. Dever- eenigde vergadering vau de beide Kamers der Staten-Generaal heeft in hare lieden gehou den zitting eenparig aangenomen de wet tot benoeming van H. M. de Koningin tot tijde lijke Regentes, en is daarna gescheiden. OEN BfAACE, 14 November. Be noemd tot ontvanger der belastingen te Zevenbergen de lieer F. Seipgens, thans te Overschie. Post en Telegraphic. Betreffende de maatregelen die aangaande dr. Koeh's werk tot genezing der tering getroffen zijn, wordt gemeld, dat dr.Koch de leiding opzich /al nomen van 12 militaire ziekenverblijven, die in den tuin van het Charité-hospitaal zullen worden neergezet. Binnen enkele dagen kan een dergelijke tent worden opge richt. Prof. Von Bcrgmnnn neemt de gevallen voor heelkundige behandeling voor zijne rekening, dr. Cor net, de beroemde Iongkundige dei- longlijders, dr. Levy de minvermogende patiënten en dr. Pfuhl de militaire teringlijders. Dr. Nasse, de adsistent van prof. Von Bergmami raad buitenlandsellen lijders aan, zich zoo spoedig mogelijk naar Berlijn te begeven, teneinde dadelijk geholpen te kunnen worden als de openbare inentin gen beginnen. Binnen 2 tot 6 weken zal de daartoe vereischlo entstof gereed zijn ert dan zullen alle heel kundig geneesbare teringgevallen in de volgorde waarin zij geboekt zijn, behandeld worden. Daar een groot aanta! patiënten wordt verwacht, is spoedige aanmelding even noodig als geduldig afwachten tot men geholpen wordt. Dr. Koch bracht dezer dagen een bezoek aan dr. Von Gossier, den minister van onderwijscn ceredicnst, ten einde te betoogen, dat de bereidingswijze der lymphe deze voor minvermogenden te kostbaar maakte. Zij zouden ze dus niet kumiers bekomen; indiënde staat de koslen niet op zich natn. In de laatste dagen is omtrent Koch's geneeswijze van tuberculose iets meer bekend geworden, en ,wel bepaaldelijk wat betreft de behandeling van den zoo- geuaamden lupus, of tubercuieusen wolf in het aan gezicht De legerarts Pfuhl, lCoclr's schoonzoon en assistent, heeft in liet ministerie van oorlog eene voorlezing gehouden over Koch's ontdekking, wier hoogst verrassonde, schier onmiddellijk zichtbare uit werking bij lupus aanschouwelijk geraaakl werd. Te gelyker tijd heeft Koch's tweede assistent, dr. Lib- bertz, tijdens een kort vei blijf in zijn vaderstad Frankfurt, ten overstaan van een aantal artsen een gevel van lupus behandeld, Voor zoover tot op liet oogenblik bekend is, wil Koch op 20 dezer in dc Berlijnsche Medizinischc Gescllsclinft mondeling zijne geneeswijze en ontdek kingen inededeelen. Genezing by nog jonge gevallen vau longtubercu- lose wordt als absoluut zeker aangegeven. Ook in diognotisch opzicht heeft de methode liooge waarde, aangezien de entstof slechts den tuberkel- baciiius doodt en op niet-tuberculeuse 'ziekte-aandoe ningen niet reageert. Nog eerder dan verwacht werd waarschijnlijk Zaterdag a,s. zal dr. Koch te Berlijn zijnteiing- geneeswijzc bekendmaken. Hij had liefst nog wat lan ger gestudeerd en ondeizocbt, omdat hij eerst sinds acht of negen weken proeven op mensclien neemt, en hij vreest verwachtingen op te wekken, welke misschien niet vervuld worden. Maar hij kan niet lan ger weerstand bieden aan dc dringende aanzoekingen van zowelen, ook van zijne beroemdste vnkgeuooten. llij werkte ongeveer 3 jaien aan deze uitvinding. Zijne proeven op 'lieren, welke hij al sinds geruiinen tijd nam, hebben, zooals men weet, de beste uit komsten opgeleverd. De te Verwachten inededoelmg is een opstel, waarin dr. Koch zijn methode zoo duidelijk en nauwkeurig uiteenzot, dat het ieder geneeskundige, die zich ernstig op de bacteorologie beeft toegelegd, mogelijk zal zijn, zelf de inentingsvjoeistof te bereiden. Een voorstel van een consortium van kapitalisten, om zijn geheim te verkoopen tegen een aanzienlijk jaar geld en het directeurschap van een sanatorium, dat liet monopolie van zijne uitvinding zou hebbenis geweigerd door dr. Koch, die zijn geneesmiddel allen lijders wil doen ten goede komen. Volgens liet in het morgen verschijnende extra noramer van du Deutschen MeitizinUchen WocTienschrift opgenomen opstel van prof. Robeit Koch, getiteld: «Verdere mededeelingen over een geneesmiddel tegen tuberkulose", is de gewichtigste eigenschap van liet middel zijne specifieke werking op tuberkuloze pro cessen tan eiken aard. Het middel is buiten de ge neeskrachtige wei king ook gewiehtigvoordiagnotische doeleinden. Volledige genezing wordt bereikt bij lupus, tuberkulose der klieren, beenderen-tuberkuloze, go- wrichts-tuberkulose. Cok beginnende longtering is door het middel te genezen Over de samenstelling en de wijze van bereiden van het middel doet liet opstel nog geen mededceling. De Eugeische kruiser Serpent vertrok 8 November vau Devenport, bestemd naar de westkust van Afrika, en met eene bemanning van 176 koppen. Het schip is Maandag 10 November des nachts op de Spannsche kust bij Camarinns, 20 Eng. mijlen benoorden Kaap Finisterre en ongeveer 50 a 00 mijlen van Torunna op klippen verongelukt, waardoor al de opvarenden, met uitzondering van drie matrozen die gered zijn, het leven verloren. De drie geredden zijn le Camarinas aan land gekomen, en rapporteeren, dat de beman ning door de hooge golven die over het op de klippon zittende oorlogsvaartuig heensloegen en de schepelin gen in massa overboord medenamen, liet leven ver- lpor. Door de duisternis werden zij van den wal niet bemerkt, zoodat van daar geene hulp kon worden verleend. De Serpemt stond onder bevel vau luitenant Guy A. J. GreviUe. In het groote geographische genootschap te Berlijn hield dc beioemde Noorweegsche Groenlandvaarder Fritjuf Kansen uit Christiania Zaterdagavond voor een schitterend gezelschap van alle wetenschappelijke beroemdheden van Berlijn eene beschrijvende voor dracht over ziju grootsclien tocht dwars door Groen land. Nansen werd met groote ovaties ontvangen en met bij val overladen, lhj deelde mede, dat hij voornemens is op gelijke wijze als bij zijne vaart naar Groenland volbracht, eerlang eenen ontdekkingstocht naar de Noordpool te ondernemen. Dit Pesth wordt gemeld dat, toen jl. Maandag een 70-tal boeren met paard en wagen op een veerpont van Orlowat naar de jaarmarkt te Bistritz werden gebracht, het overladen vaartuig is gezonken, waar door allen te' water geraakten en 55 personen ver dronken. De geschiedenis van de drie onschuldig ter dood gebrachte vrijwilligers te Warschau is een duistere zaak. De man, die zich was komen aangeven als de dader van den moord, waarvoor de di ie jongelieden gestraft werden,} heeft, naar men bericht, zijn beken tenis teruggenomen en verklaard, dat hij daartoe was omgekocht doojden vader van een derter dood gebruch- ten, den rijken koopman Perlow, die den naam van zijn dooden zoon in eer hersteld wilde zien. En nu loopt er een gerucht, dat van de drie veroordeelden slechts twee werkelijk gefusilleerd zijn en dat de jonge Perlow, die alleen voor de leus werd «doodge schoten", thans gezond en wel onder een valschen naam buitenslands vertoeft. Zulke zonderlinge histories beliooren, naar raen verzekert, in Rusland volstrekt niet tot de onmoge lijkheden. fn Rusland heerscht sinds eenige weken felle koude, waardoor al vele mcuschen om tiet leven geko men zijn. Zoo moeten in den omtrek van Elisabet- gmd in een sneeuwstorm vijfentwintig mensclien doodgevroren gevonden zijn. Onlangs werd te Warschau oen gouden bruiloft gevierd, waarop de bruidegom het voorrecht genoot, zijn moeder naast zicli to hebben. De oude vrouw telt 407 jaren, maar zij is nog gezond en kras. Naar men uit Madrid bei iclit, is de groote tabaks fabriek aldaar door biand vernield. De schade be- diaagt ruim een half miilioen gulden. Er zijn geen peisoordyke ongelukken te betreuren, maar duizenden die in de fabriek wcikteu,'zijn door de ramp broode loos. Men doet pogingen om het werk zoo spoedig mogelijk te doen hervatten. De brand, welke 's mor gens uitbrak, werd eerst in den nacht gebluscht. De koningin-regentes, die 's middags op het terrein kwam, beloofde hulp voor de noodlijdende arbeideis- gezinnon. Op de beurs te New-Yoik heeischte Dinsdag een paniek, ten gevolge van liet faillissement van twee aanzienlijke bankiershuizen. Alle waaiden liepen dientengevolge gclaugrijk terug, maar lieistelden zich later. Stanley heeft Maandagavond te New-Ym k in liet opeia-gebonw ziju ueiste vooidracht gehouden voor een talrijk publiek, dut hem zeer toejuichte. Men schrijft onder dato 10 Oct. anndeA'no-YorfaeSe Staatscourant, uit Pittsburg: Dooide koelbloedigheid en de plichtsbetrachting van een machinist werd heden op een der lijiie,uier Rake Shoie ami Michigan Southern Railway, dicht bij Zilver Creek, een gi not ongeluk vooi komen, 's Mui gons te 9 uur kwamen daar diie goeuoieut.einen ..ehter elkaar, in oostelijke richting aanrijden. Aan het station Irving geraakten eenige der achterste wagens van den middolsten los, en, daar de locomotief van den derden trein, den tweeden terstond volgde, ontstond een butsing, waaidoor verschillende wagens op het naaste spoor werden geworpen. Op hetzelfde oogenblik stoomde de St.-Louis-sneltreiii in westelijke richting, met een snelheid van 50 mijlen per uur. Zoodra de trein van een hoogte naar beneden snorde, zag de machi nist, dat er aan stoppen geen denkon was. Snel zette hij alle stoom by, opende den zandhouder, om de wie len beter te laten grijpen, nam toen de rem vnst inde hand en liet den trein met do grootste kracht tegen de wagens, die den weg versperden, nniiloopen. Eenig gekraak, reciits en links vlogen de wagens in stukken uit elkaar, maar de tiein bleef in de rails en de 150 passagiers Waren gered. Nu zette de machinist John Burns uit Buffalo, den rem aan, en bracht zoo den trein tot stilstand, liet bleek, dat duor de botsing de beide goederenwagens en' verscheidene personenwagens aan beide zijden inge drukt waren, doch geen der passagiers weid doodelijk gewond. Slechts enkele reizigers bekwamen ernstige verwondingen. Ook de dappere machinist kwam niet zonder eenige lichte kwetsui en vrij; doch hij bemerkte ze niet, daar hij zich slechts verheugde, dat het ongeluk voorkomen en zijn stoker gered was, die vóór de botsipg van de machines was gesprongen. Burns werd van alle zijden omringd, en een bankier uit Boston haalde in weinige minuten bij zijn mede passagiers 400 dollars op, als geschenk voor den machinist. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar de Argentijnsche republiek en Uru guay bestaat door middel van het stoomschip Schiedam. De laatste buslichting aan het post kantoor ie Rotterdam is bepaald op den Ion November a.s., des middags ten 42 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3