A0. 1890 Woensdag 19 November. N°. 7633. Eerste Biacl. V-i r - XL -v© ertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. uiïG^iyiTTT odé. Bnitenlaïidsche Berichten. BtftBAü: HARKT, 15, 12 4. ENHEHO. Het echtscheidingsproces, dat de kapitein v»n het Britsclic leger O'Shca tegen zijne echtgenoot heeft ingesteld -wegens ongeoor loofde betrekking tot Parnell, den leider der lersche nationalisten, heeft alle kans door den eischer te worden gewonnen. Algemeen schijnt men overtuigd van Parnell's schuld in dezen, en wat men elders vergeeft, maakt iemand ia Engeland onmogelijk, 't Zal met Parnell gaan als met Charles Dilke, en reeds nu acht men hem als leider gevallen en noemt men Sexton, Dillon ofHealy als zijn opvolger. Het bankiershuis Baring brothers, te Lon den, heeft zijn betalingen gestaakt. De agitatie, die dit bericht in geheel Engeland heeft ver- weki is groot, daar het een der grootste Engelsche bankiersfirma's is. Aan de firma Pothschild is de liquidatie der zaken opge dragen op deze wijze hoopt men den val van andere kleinere huizen te verhoeden. Toch moesten reeds verscheiden huizen hun betalingen staken. Omtrent het deficit werd eerst gesproken van 40 miliioen, later van 150, ja zelfs van 225 miliioen. Het passief moet echter bijna geheel door het actief kunnen worden gedekt. Hoogstens zal er zes miliioen te kort komen. Het hoofd der firraa, Charles Baring, is G5 jaar oud. Zijn titel is lord Revelstoke en sinds 1885 is hij .lid van hel Lagerhuis. Een bericht uit Pretoria van 21 October -deelt mede, dat in Zoutpansberg eenige be weging heerscht, wegens de houding van Majajai, eene negerkoningin of althans het hoofd van een stam in de buurt. Hare Wjjze Mannen hebben onlangs besloten, dat de stam der Knopneuzen (Knobnoses), die in den omtrek zeer talrijk zijn, verjaagd behoort te worden, en dientengevolge zijn Boeren- •commando's opgeroepen. De Transvaalsche -commissaris voor de Naturellen heeft Majajai wegens vredebreuk eene boete opgelegd van ■800 p. st., maar daar zij zich daaraan niet stoorde, is de boete verhoogd tot 1000 p, st. -en 300 stuks hoornvee. Tweehonderd burgers -zijn nu in commando opgeroepen en de com missaris der Naturellen is bij de hoofdkraal met eene groote macht gewapende Knop neuzen. Eene kleine afdeeling artilleristen met twee kanonnen is op weg van Pretoria. Majajai's macht wordt verschillend opgegeven; maar naar alle waarschijnlijkheid heeft zij niet meer dan 3000 krijgers. De wet, waarbij het onderzoek van ton •uitvoer bestemd vee vóór de inscheping gelast wordt, is den lln dezer in de Vereenigde •"Staten in werking getieden. Volgens een gisteren te Londen in omloop -zjjnd gerucht, heeft het huis Rothschild het inuncieel agentschap der Argentijnsche repu bliek op zich genomen. Bcutor seinde gisteren uit Londen Er lieersehte eeue agitatie ter beurze ontstaan door het wantrouwen jegens de buitenlandsehe fondsen. Met spanning werd uitgezien naar de houding der Parijsche en' Berlijnsche beurzen. Men gelooft dat thans de Engelsch-binnenlandsche fondsen huiten gevaar zijn. Opnieuw had er eene aanzien lijke daling plaats in de fondsen, die afhangen van den zilverprijs, welke dalende is. Eene niet-aanzienlijke disconteerfinna heeft, naar aangekondigd werd, hare betalingen gestaakt. Aan de beurs te New-York zijn (naar aan de Times geseind wordt) in de afgeloopen week 3,115,000 stuks aandeelen enl2,550,000 stuks obligation van spoorwegen en andere maatschappijen verhandeld. Daaronder kwa men voor390,000 aandeelen der Northern Pacific Spmij.357,056 aandeelen der North American Go. en 243,150 aandeelon der Chicago, Milwaukee St, Paul Spmij. Met uitzondering van de New-Yurk-Central-aan- deelen, die nog 1 percent in koers gestegen zijn, en van delllinois-Central-aandeelen, die 2 pCt, omhoog zijn gegaan, vertoonen van alle de aandeel-papieren de prijzen eene daling, wisselende van 1 tot 19 pCt. DUITSCKLAKl). De keizer ontving Zondag het bureau van het Pruisisch Huis van afgevaardigden bij zich op audiëntie, Z. M. verklaarde zich er over te verheugen, dat hij weer dezelfde personen mocht be groeten, die de elflaatste jaren door het Huis tot bestuurders waren gekozen, en wees ver volgens op den grooten arbeidslast, voor deze zitting aan het Huis opgelegd. De keizer hoopte, dat men het over de ingekomen voordrachten zou eens worden. Hij vertrouwde in dezen volkomen op de toewijding en krachts inspanning van het Huis. Hierna weidde de keizer wat breeder uit over den tegenwoordigen algemeenen toe stand, daarbij verzekerend, dat hij met de meeste beslistheid geloofde aan het behoud des vredes. Ook de keizerin, bij wie het bestuur ver volgens zijue opwachting maakte, was aller minzaamst. De thans bij den Bondsraad ingekomen rijks- begrooting voor 1891/92 sluit in ontvangst en uitgaaf met 1,134,491,942 mark. Voor leger, marine, spoor-, post- en telegraafwezen zal eene leening van 64,831,903 mark worden voorgesteld. De keizer heeft het ontslag van den heer Von Lucius, Pruisisch minister van landbouw, aangenomen, onder toekenning van het groot kruis der Huisorde van Hohenzollern, De Reichs-Anzmger van gisteren bevat het ontslag van den minister Yoa Lucius, en de benoeming van Yon Heydenprovinciaal regeerings-president te Frankfort aan den Oder tot minister van landbouw. Volgens een door ecu Engelsch blad in de wereld gezonden gerucht, is een nieuw ge schil gerezen tussehen keizer Wilhelm ea vorst Bismarck. De gewezen rijkskanselier zou nl. verklaard hebben, dat hij zich niet door den jongen keizer wil laten voorschrijven wat hij in zijn werk over liet leven van keizer "Wilhelm I zal mededeelen en de proeven van dat werk niet door den keizer wil laten nazien. Dc keizer daarentegen ver langt dit recht uit te oefenen en heeft doen weten, dat hij het boek tot onderzoek zal opeischen voor het verschijnt, op grond, dat het zaken van staatsbelang behelst. Vorst Bismarck heeft nu verklaard, dat hij het werk zoo noodig in Engeland zal uitgeven om dus 's keizers macht te ontgaan. De Nederlandsche gezant alhier, jhr. Van der Hoeven, had Donderdag een langdurig onderhoud met den rijkskanselier Von Caprivi én daarna met den heer VonMarschai, minister van buitenlandsehe zaken. Men brengt deze bijeenkomsten in verband met hetgeen verteld wordt over Duitschlands plannen ten opzichte van Nederland, indien de regeering blijft weigeren den Congo-staat toe te staan invoer rechten te heffen. P E A S K It IJ K. Uit den staat der handelsbeweging gedurende de maand October blijkt dat de invoeren be dragen hebben eene waarde van fr. 353,752,000, tegen fr. 332,483,000 in dezelfde maand van het vorige jaar, en de uitvoeren eene som van fr. 3-24,871,000, tegen fr. 318,448,000 in hetzelfde tijdvak van 1889. De Zondag jl. gehouden verkiezing te Clig- nancourt leverde het bewijs, dat het bou- langisme geheel uitgediend heeft. Van de 18,716 kiezers werden uitgebracht 10,133 stemmen. Daarvan verkregen Lavy, werk liedenpartij, 2,343; Lissagaray, democraat, 2,045; Lonquet, radicaal-socialist, 1,143; Dejeante, possibilist, 1,069; Roqucs, revoluti- onnair, 885, en Lemel, boulangist, slechts 203, Andere candidaten kregen minder stemmen, De katholieke seminaristen, die krachtens de nieuwe legenvet (waarhij, gelijk men weet, alle vrijstellingen zijn afgeschaft) als recruten dienst doen, moeten in de kazernes nogal goed ontvangen zijn. Een dezer recruten te Lyon er zijn daar 29 die met een redacteur van le Saïut Public sprak, toonde zich zeer tevreden. Hij verhaalde, dat de jongelieden van het seminarie »St. Irdnée", om niet al te s>groen" aan te komen, een maand te voren door een geestelijke, die vroeger sergeant 'was, nl wat op de hoogte van marcheeren, exerceeren en andere militaire verrichtingen werden gebracht. ZWITSERLAND. Dit Bern wordt gemeld, dat de zoogenaamde Mverzocuings-commissie" uit het kanton Tes- sino bet eens is geworden over de grondslagen voor de 'volkstelling, liet stemrecht en do kiezerslijsten. Op andere punten echter staan de gevoelens nog steeds lijnrecht tegenover elkander. RUSLAND. Door de rechtbank zijn Marie Gunzburg en drie vr haar nihilistische medeplichtigen tot den strop veroordeeld. De vijfde beschul digde, een oud-officier, werd vrijgesproken. De veroordeelden zijn door de rechtbank in de clementie van den keizer aanbevolen. ITALIË. Crispi is gisteren naar Turijn vertrokken om, vergezeld van verscheidene ministers, deel te nemen aan het feestmaal en zijn rede uit te spreken. Villaoud-minister van binnenlandsche zaken onder Cairoli, heeft in eeu rede gunstig geoordeeld over de politiek van Crispi. Ilij verklaarde, dat Crispi niet naar het dictator schap streefde, dat liet den minister van financiën mogelijk zal wezen het evenwiciit in de begrooting te herstellen en dat de triplo-alliantie noodzakelijk is, opdat Italië den rechtmatigea invloed behoudt zoowel op liet Balkan-schiereiland als op de Middel- landsehe zee. Terti, oud-minister voor landbouw onder Depretris, sprak te Carmagnoia. Hij keurde de triple-alliantse goed, die den vrede ver zekerde van 1881 tot'1890 en Italië bewaarde voor een isolement, dat noodlottig zon kunnen geweest zijn en dat zware militaire uitgaven zou hebben gevorderd; de organisatie der bezittingen in Afrika werd daardoor verge makkelijkt. Corvetto, onder-secretaris van staat bij het ministerie van oorlog, sprak te Pesare en verwierp de beschuldiging, dat de militaire uitgaven en die voor Afrikaansche bezittingen boven de draagkracht der natie gingen. De te Parijs gevestigde bankier Cernuschi heeft aan Cavalotti, den bekenden tegenstander van Crispi, eene cheque rati -100,000 fr. gezonden, om met dit geld het radicale kies- comité te Rome te steunen, en in het bij zonder de candidatuur van Crispi te Palermo te bestrijden. De Moniteur dc Home, het officieuse blad van het Vaticaan, spreekt in warme bewoor dingen van de taal, die de kardinaal Lavigerie te Algiers ten gunste der republiek in Frankrijk heeft doen booren op het feestmaal, dat hij aan den staf van het Frausche eskader in de Middellandsche Zee, den prefect en vele andere autoriteiten heeft aangeboden. Zijne woorden, zegt het blad, zyn meer dan een programma: zij ziju eene groote gebeur tenis. Frankrijk verlangt oprecht naar vrede en eendracht. Maar niemand had den mood ABONNKHBNTsrniJS, per 1:wartaal franco por post, door liet gelieele Rijk Afzonderlijke Hommers 1.8F>. - 2.50. - 0.10. AdvkbtkNTIEPRIJS: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant, f -1.10. Iedere gewone regel incer - 0.10. Driksum. geplaatst wordt tegen twebhaxe. berekend.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1