Biinienlftiidsclie Berichten. china plaats gehad. De troonrede spreekt met ingenomenheid van den gunstigen staat der financiën. Er wordt gewezen op de goede betrekkingen der regeering met alle mogend heden. Servië streeft naar ontwikkeling der betrekkingen met de staten van den Dalkan op de billijke grondslagen der solidariteit en in overeenstemming met de gemeenschappe lijke belangen der volken. De ex-koningin Nathalie van Serviëdie zich thans te Parijs bevindtzal) in een der eerste zittingen van de Skupschtina een ge schrift, inzenden, waarin zij de geldigheid dei- door den Metropolitnan tegen baar uitgespro ken echtscheiding bestrijdt en nau do ver tegenwoordiging verzoekt de rechten te om schrijven, welke, naar de wetten des kinds, de moeder des konings op haren zoon bezit. On der de rechtsstukken waarop zij haren eiscli grondt, is wel liet belangrijkste een geheim verdrag, in 1885, na den oorlog met Bulgarije, tusschen koning Milan en haar gesloten waarin do rechten der beide oehtgenooten op hun zoon en diens opvoeding nauwkeurig worden omschreven en koning Milan uitdruk kelijk erkentdat de moeder in de eerste plaats recht heeft met haren zoon te verkoe len terwijl haar verder een belangrijke invloed in zaken den troonopvolger betref fende, wordt toegekend. Overigens blijkt uit liet geschrift de strijd, welke steeds gevoerd is tusschen Milan en diens eersten minister Guraschaniue, die de koningin als zijn gewillig werktuig gebruikte. A M B It I K A. Met het oog op de vrees dat de Indianen van den.stam der Sioux, in de streek tusschen de rivier Missouri en het gebergte, in op stand zullen kbmen, is aan de troepen bevel gegeven de Indianen op de grens van Dacota in bedwang te houden. BRAZILIË. Uit Rio-de-Janeiro wordt gemeld, dat het eongres een wetsvoorstel aangenomen heeft, waarbij de macht van het voorloopig bewind "geschorst wordt tot 11a de eindstemming over de staatsregeling van de republiek der Vcreenigde Staten van Brazilië. EERSTE KAMER DER STATEN-GENCRAAL, Zitting van "19 November. ïn de zitting van lie 'en herdacht de voor zitter het overlijden van het Kamerlid baron Van Zuijlen van Nycvelt, en diens nuttig leven. Ingekomen is een ontwerp betredende de vaststelling van het inkomen der Regentes. Het is tei-stond in de afdeelingen onderzocht en daarna eenparig aangenomen. De Kamer is daarna gescheiden. Drijvende drankwinkels. In het ai'deelingsverslng over liet wetsont werp houdende bepalingen ter uitvoering van de op 16 November 1887 te 's-Graveuhage gesloten internationale overeenkomst, strek kende tot bet tegengaan der misbruiken voortvloeiende uit den verkoop van stérken drank onder de visscbers op de Noordzee, buiten de territoriale wateren, en tot het tegengaan van soortgelijke misbruiken in de territoriale wateren des rijks, was ge vraagd, of niet inart.4de gezagvoerder van het v isschersvaartuig moest ge noemd worden. De regeering beantwoordt, in eene nota op dat verslag, die vraag ont kennend. Ook op den gezagvoerder van een visschersvaartuig is naar de voorgestelde redactie het 4de lid van art. 4 toepasselijk: «visschersvaartuig" moet worden beschouwd als een species van het genus «vaartuig", en alleen wanneer uitsluitend de speqies wordt bedoeld, wordt de uitdrukking «visschers vaartuig" gebezigd. Het zou tot onjuiste gevolgtrekkingen aan leiding geven, hier naast «schip of vaartuig" te noemen «visschersvaartuig", omdat dan al de bepalingen van het ontwerp, waarin niet ook van visschersvaartuigen gesproken wordt, op deze niet van toepassing zouden zijn, en zulks ter onrechte, daar bijvoorbeeld verkoop van sterken drank ook door een opvarende van een visschersvaartuig volgens art, 4, eerste lid, verboden moet zijn. Voor het overige zijn in artt. 6 en 8 eenige redactie-wijzigingen gebracht overeenkomstig het in de afdeelingen te kennen gegeven verlangen. SCHIEDAM, 20 November 1S»0. Door burgemeester en wethouders zijn lieden tot brugwachter benoemd': aan de brug bij de Gerrit-Verboonstraat A. Kooijman en L. C. Webers, en aan de Oranjebrug II. J. Breve. «Maria Stuart, koningin van Schotland" maakte het onderwerp uit vuu de lezing, welke de heer G. S. Reehorst van Bergen- op-Zoom gisteravond in de tweede leesveiga- dering van ons Nutsdepartement hield. Spreker ving aan den toestand te schetsen, onder welken Maria Stuart lmie intrede in de wereld deed; hoe zij door de tegenspoe den, welke haar huis getroffe i hadden, weldra geroepen werd de kroon van Schotland te aanvaaiden, onder regentschap en voogdij schap barer moeder; hoe zij, reeds op kin derlijken leeftijd zelve met de regeering be last, weldra in moeilijkheden werd gewikkeld hoe over haar werd beschikt wat betreft de keuze van een levensgezel; hoe zij, buiten gewoon schoon en beminnelijk, vele harten onstuimig deed kloppen en haar eigen maagde lijk gemoed ontvankelijk maakte voor al wat liefde was of heette en hoe zij dientengevolge vaak uiting gaf aan de poëtische en roman tische neigingen en gevoelens, welke in het jonkvrouwelijk gemoed opwelden. Voorts werd eeu beschrijving gegeven van het huwelijksleven der ongelukkige vorstin hoe zij, beurtelings geworpen in de armen van Frankrijk en Engeland, afhankelijk was van do. willekeur dezer beide mogendheden en genoodzaakt werd haar huiselijk geluk en vrede te verwoesten; hoe hare verhouding tegenover Engeland sedert den dood van Bloody Mary van dag tot dag hachelijker en wanhopiger werdhoe zij werd gedwarsboomd door de heerschzuchtige en onverzoenlijke Elisabeth, die ten slotte, naar aanleiding van den moord op Darling, een van Maria's echt- geuooten, waarvan deze beschuldigd wérd, haar doodvonnis wist te bewerkstelligen, en hoe zij ten laatste, als offer van wrok en baat, haar ellendig en ondraaglijk geworden bestaan, na een negentienjarige gevangen schap eindigde. Met eene beschouwing over het al of niet deelhebben in den moord op Darling besloot spreker zijne lezing, welke wegens have be vattelijke en aangrijpende behandeling door den voorzitter werd toegejuicht, waarop de vergadering uiteenging. De aanbel der wetten en besluiten, die van lieden af door de Koningin-Regentes ge- teekend zullen worden, zal luiden »In naam van Willem III, Koning der Nederlanden enz. Wij Emma, Koningin der Nederlanden, Regentes van het'Koninkrijk." Voorts heeft de ministerraad bepaald, dat in ofïicieele stukken de formule voor het adres luiden zal: «Aan de Koningin-Regentes". Staatsblad no. 472 behelst de wet van den 49n November 4890, tot bepaling van de som, bestemd tot goedmaking der kosten van het regentschap. Naar wij vernemen, heeft Hare Majesteit de Koningin-Regentes bepaald, dat de adju danten van Zijne Majesteit den Koning, schout bij-nacht jhr, Roel), kolonel jhr. Van Spengler en kapitein jhr. De Ranitz, gedurende den tijd van het tegenwoordige regentschap en zonder gevolgtrekking voor later, zullen dienst doen als adjudanten van de Koningin-Regentes. De overige adjudanten des Konings blijven hunnen dienst bij Zijne Majesteit verrichten. Ook zullen twee ordonnans-officiereu van Zijne Majesteit, daartoe bij beurten aan te wijzen, den dienst bij Hare Majesteit waar nemen. Jhr, mr. P. H. Gevers Deynoot, referen daris bij liet kabinet des Konings, is naar liet Loo vertrokken, om daar bij de Regentes den dienst waar te nemen. Het rapport der staatscommissie tot her ziening van liet wetboek van koophandel is thans in druk verschenen. Dinsdag is te Brussel de commissie voor de tarieven in het Congo-gebied weder ver gadert! geweest, evenwel zonder tot eenig besluit te komen. Tegenover liet voorstel om tweeërlei tarief vast te stellen, nl. een voor de westkust en éen voor de oostkust, hebben de gedelegeerden van Frankrijk hunne bezwaren gehandhaafd en het standpunt ver dedigd, dat elke staat binnen zijn eigen ge bied meester behoort te zijn ten opzichte van détails van rijn tarief, natuurlijk bin nen de internationaal vast te stellen grenzen. Op verzoek van verscheidene leden der conferentie hebben de Fransche gedelegeer den er in toegestemd, aan hunne regeering de bedenkingen mede te deelen, welke tegen het Fransche standpunt zijn ingebracht, waarna de zitting is opgeheven zónder bepa ling van den datum der volgende bijeenkomst. De Nederlandsche bank heeft haar disconto op 4y« pCt. gebracht. In verband met liet door den prov. water staat van N.- Brabant ontworpen groote sclieep- vnartkanaal van de Zuid-Willemsvaart naai de Amer en de Mark, zal in December te 's-llertogenbosch, onder voorzitterschap van den commissaris des Konings, eeoe confe- rentiegeliouden worden van de burgemeesters der belanghebbende gemeenten en van de commissie uit de Staten, welke ouder voor zitterschap van den heer A. Verhijen van Estveld, het plau heeft onderzocht. De Berlijnsche correspondent der 2V. if. Ct. schrijft van '19 dezer: Telegrammen uit Parijs melden, dat drie personen gevangengenomen zijnals ver dacht van den moord van den Russischen generaal Seliwerstofi", Deze drie personen hebben reeds meermalen aan nihilistische komplotten deelgenomen. Een hunner, Bardi- lewski, moet gistermorgen zich naar den generaal begeven hebben om hem een toe gangskaart voor een concert aan te bieden. Er zjjn vele huiszoekingen gedaan. Het heet, dat hedennacht opnieuw eenige per sonen in verzekerde bewaring zullen worden genomen. De minister van binnenlandsche zaken neemt maatregelen om met den naam van alle te Parijs gevestigde Russische vluch telingen te worden bekendgemaakt. Men spreekt van de uitzetting van een groot aantal Russen uit Parijs. De Zuidafrikaansche spoorwegmaatschappij zal uiterlijk 31 December 4894 voor het ver keer in exploitatie worden gebracht, met uitzondering van de lijn, die Pretoria met .Tohannesberg verbindt. Deze lijn zal geëxploi teerd worden binnen den tijd van 6 maanden, nadat het transport op de lijn Oranje-Vrij staat over de rivier de Vaal begonnen zal zijn. daarbij ook liet groote vraagstuk van den dag: de quaestie der invoerrechten. Afgezien dat. deze zoowel als de reeds ge lieven uitvoerrechten in strijd zijn met het geen bij de slotaete van liet congres te Berlijn werd bepaald, en Nederland doorzijn houding op de Brusselsche conferentie dus reeds in dit opzicht het recht aan zijne z\jde had, toonde hij tevens aan hoe de invoer rechten in alle opzichten niets dan schade lijke gevolgen zullen na zicii sleepen. Il\j hoopte en vertrouwde dan ook, dat de Nederlandsche regeering haar eenmaal inge nomen standpunt zal blijven handhaven en zich tegen de invoerrechten zal blijven ver zetten. Te Groningen is eene vergadering ge houden, waar 25 democratische vereenigingen uit die provincie vertegenwoordigd waren. Besloten werd tot do oprichting van een centraal-comité, dat bij verkiezingen en demon straties voor algem. kies- en stemrecht alle krachten van de volkspartij zal kunnen ont wikkelen. Voor de leden van «Mercurius", te Rotter dam, trad Dinsdagavond als spreker op: dr. H. Blink, uit Amsterdam, met een rede over den Congostaat. Breedvoerig behandelde hij De te Leeuwarden gevestigde Friesche hanclelsvereeniging, die, zooals men weet, propoganda tracht te maken tegen eene overdreven toepassing van Zondagsrust op het gebied van post en telegraphie, heeft onderscheidene handelslichamen en anderen A uitgenoodigd tot eene in de volgende maand te Zwolle te houden vergadering, om deze zaak te bespreken. Het plan is voorts eene vereeniging in het leven te roepen, die in elke provincie van Nederland hare afdee- liugen en verdere vertakkingen heeft. Op de tentoonstelling van werken van Anton Mauve in «Pulehri Studio" zijn na onze vorige opgaaf nog verkochtno. 41, Larensch binuenhuis; no. 89, Langs de vaart; no.69, In het Duinno. 99, Ilerfst, en no. 110, Bjj het hek. Te Deventer is Maandag in 78-jarigcn ouderdom overleden de heer C. A. Brandts Buys, die onlangs zijn 50-jarige loopbaan als organist dei' Groote Kerk aldaar herdacht De algemeen geachte toonkunstenaar wordt zoowel in de stad zijner inwoning als elders oprecht betreurd. Tot onder-directeur aan het asyl voor mannelijke drankzuchtigen, dat op den huize «Ilooghuilen" te Eeldc met 1 Januari wordt geopend, is door den «Volksbond" benoemd de lieer J. Marringa te Groningen. Het bestuur der «Vereeniging van Neder landsche Steenfabrikanten" heeft eene sta tistiek opgemaakt van de in 1890 in Nederland aangemaakte steen (voor zoover haaronder zoek zich heeft kunnen uitstrekken). In 1890 werden gemaakt: Waalsteen 504,000,000, Holl. IJsel- 86,500,000, Rijn- en Vecht- 66,500,000, Friesland 46,500,000, Groningen 45,000,000, Brabant-Limburg 46,800,000, Zeeland 4,600,000. Totaal 736,900,000. In 4890 werden 42,000,000 steenenmeer vervaardigd dan in 4889. In dit najaar werden reeds groote partijen verzonden en volgens de meeniog van het bestuur is de algemeeno toestand van de steen fabricage bevredigend. om infi den doo hor in het I Nof jon} hij thu te 1 per eigf terd die geg' Z A. I burt uitgi Eer vei'd sche Te ven echte geme niet in ha voor* lm was, de k' Do te's- Krui 4830 van schen "tot g dei' r te 's- De het p al de in le aan g name: tredin welke 's-6 ons 1 Londe plecht Konin De DeBu terugf De Rijn, genorr Uit Vaals wordt ons gemeld, dat de mili tairen, die aldaar waren ingekwartierd, we gens liet mond- en klauwzeer bij het rundvee der landbouwers Cornetz en Leclerq, te Vaals- broek, thans wegens liet ophouden dqr ziekte naar hunne garnizoenen zijn teruggekeerd- De oudste ingezetene van Breda, Anna Cornelia de Colonia, vierde Maandag haren 403n verjaardag. Van vele zijden ontving zij blijken van belangstelling. In de laatste dagen is het oudje tamelijk ernstig aan 't sukkelen.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2