Gemengde Berichten. "per t je leg raaf. Land- en Tuinbouw. Jrleclitzaken. en en 0, rg a) er in a. ■Veertig paarden van de Amsterdamsclio oronibusmnatscbappij zijn tijdelijk wegens influenza buiten dienst gêsteld. Maandagavond omstreeks 61/5 uur werd op den Bergweg nabij Hillegersberg een man door vier personen aangevallen, die hem zijn horloge en zijn gekl afnamen en hem daarna in het water wierpen. Met moeite gelukte het den man op liet droge te komen. ft Een boer uit den Oranjepolder onder Naaldwijk kocht kort geloden te Velzen drie jonge koebeesten voor 120 liet stuk, welke hij aan een koedrijver toevertrouwde om ze thuis te bezorgen. Deze heeft ze evenwel te Leiden ten eigen bate verkocht voor f108 per stukin de vorige week zag de wettige eigenaar zijne beesten op de markt te Rot terdam verkoopen. Vreemd genoeg heeft hij die zaak niet in de handen der justitie gegeven. NXI. Ct.) Zondagavond is te Echtc-n de landbouwer A. S. Klijnsma, van een bezoek aan een zijner huren terugkeerendoop den gladden weg uitgegleden en in de vrij diepe vaart gevallen. Eer men hulp kon bieden, was hij in de diepte verdwenen. Men kon slechts zijn lijk opvis- schen. Te Qssendrccht hebben Maandagnacht die ven in de R.-k. kerk ingebroken. Zij werden echter verrast door den nachtwaker en den gemeente-veldwachter, aan wie het intusschen niet mocht gelukken een der negen dieven in handen te krijgen. Breekijzers en de gestolen voorwerpen lieten zij achter. Indien er voldoende politiemacht geweest was, zou waarschijnlijk geen der dieven uit de kerk ontsnapt zijn. Door den heer A. A. "Vorsterman van Oijen, te 's-Hage, zal worden uitgegeven liet Metalen Kruis, een bundel gedichten betreffende 1830—1832, bijeengebracht ter gelegenheid van don 60n gedenkdag van den tiendaag- schen veldtocht. De opbrengst zal strekken tot gedeeltelijke dekking van de onkosten der reünie van oud-strijders 1 ~3 Aug. 1891 te 's-IIage te houden. De lieer Vorsterman van Oijen heeft ook het plan gevormd een boek uit te geven met al de namen der oud-strijders, die thans nog in leven zijn. Hun wordt daarom verzocht aan genoemden heer te willen opgeven hun narnen, datum van geboorte, van indienst treding en der expiratie van dienst en in welken rang of graad dezelve verlaten is. 'E-GruTcnhnge. De Turksche gezant bij ons hof, prins Karadja, is gisteravond uit Londen overgekomen ter bijwoning van de plechtigheid der eeds-aflegging van H, M. de Koningin-Regentes. De Zweedsche gezant bij ons hof, de heer DeBurenstam, is gistermiddag in de residentie teruggekeerd. De consul van Nederland te Mühlheim a/d Rijn, de heer M. Stinnes, heeft zijn intrek genomen in lietHotel Paulez" te dezer stede. Utrecht. Het TT. T>. verneemt, dat de heer A. L. W. Seyffardt het besluit ge nomen heeft, zich bij de aanstaande ver- kiezing van leden der Tweede Kamer niet weder beschikbaar te stellen voor de taak, die hij zoo waardig heeft vervuld. Bij de meedeling van dat besluit aan de besturen der vrijzinnige kiesvereeuigingen 'hier ter stede heeft hij tevens de redenen 1 ontvouwd, die hem daartoe noopten. Werd hij tot lid van de Kamer herkozen, dan zoude zich een nieuw vierjarig tijdvak .openen en zich voegen bij het half Septem ber 1891 afloopend tijdvak zijner 3'/s-jarige werkzaamheid als volksvertegenwoordiger; hij zou daardoor z. i, voor een groot deel ^afstand doen van de mogelijkheid, om latei- met vrucht weder in het leger werkzaam 'te zijn. Doordat hij vóór het aanvaarden van zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Genei;aal in 1888 geruimen tijd ge plaatst was bij den generalen staf, acht hij het voor zich te meer noodzakelijk niet te lang nonactief-oflicier te blijven. Bij de mededeeling van zijn besluit voegt de heer Seyfiardt een woord van hartelijkcn dank aan de besturen en aan de kiezers, die hun stem op hem uitbrachten. VEIS MAAG, 20 November. H. M. de Koningin, te 12 uren aangekomen en ontvangen door de ministers, begaf zich in een gesloten rijtuig naar liet paleis. Overal was een groote menigte, ook bij den optocht, die eerbiedig groette cn minzaam werd terug gegroet. De aanblik der zaal was schitterend, alle autoriteiten waren in groot gala-uniform, alle tribunes door diplomaten mot dames en tallooze belangstellenden gevuld. Kwart over een verscheen dc Koningin, gevolgd door een hofstoetzij werd ontvangen door eene com missie van 18 leden. De Koningin droeg een donkergrijs lluweeleu kleed en zwart kauten hoed. II. M. nam plaats op een prachtigen fauteuil naast den troon en werd toegesproken door den voorzitter, den heer Van Naamen van Eemnes, die het volk in deze droevige en ernstige tijden gelukkig rekende voor den Koning, na een heilrijke veertigjarige regeering zulk een koninklijke plaatsvervangster te begroeten. De Koningin, opstaande, las onder plechtige stilte met nadruk en bewogen stem liet volle eedsfor- mulier, waarna de voorzitter den goddelijken zegen afsmeekte voor liet Vorstenhuis en het Vaderland. Nadat do commissie de Vorstin uitgeleid had werd de vereenigde zitting gesloten. Koloniën. 0 ri cl e r w ij s. Armenzorg. is 16 Da berichten omtrent professor Koeh vormen tegenwoordig een afzonderlijke rubriek in de meeste Duitsche bladen. Van alle kanten wordt gemeld van deputation of geleerden, die op eigen gelegenheid naar de Duitsche hoofdstad gaan om het middel tegen tuberculose te bestudeeren, eerbewijzen, hulde blijken, den beroemden geleerde gegeven of toege- dueht hij werd a, eerelid van den Vertin filr Innere Afedicin en zal eereburger van Herlijn worden telegrammen, met geestdriftvolle betuigingen van bewondering, enz. enz. Niet ten onrechte vermaande de hofraad prof. Albert, te Weenen, zijne studenten tegen den roes, waarin de rnenschheid nu tijdelijk verkeert en welke zoozeer afsteekt bij de koele, streng wetenschappelijke uitingeu van Koeh, Als de reactie k. -nt, als de uitkomsten niet overal beantwoorden aan de hoog gespannen verwachtingen, zal gezegd woiden, dat het nieuwe ïnidde! bediiegerij is. Dit is geheel in den geest van Kocli zeiven, die steeds vei klaart, dat er voor volkomen zekerheid omtrent de werking van zijn middel ter genezing van longtering een langer tijd noodig is dan de weinige maanden, gedurende welke hij die op men- schen toepast. Hij wijst ook alle opgezonden dankbetuigin gen af. •De wereld moet mij niet bedanken," zeide hij, «maar de makeis van de nieuwste microscopen. Tien jaren geleden was met de toenmalige instrumenten de bacil der tuberculose niet te zien." Dr. Cornet, te Berlijn, Koch's assistent, is van den vroegen morgen tot laat in den avond onafge broken bezig met het behandelen van een voort durend sangroeienden stoet van patiënten, die iu de kamers, waar hij werkt, urenlang dicht opeen gepakt staan te wachten tot hij hen helpen kan. Door de üerlijnsche genecsheeren Cornet en Fmenzet worden steeds tuberculose-lijders behandeld. Bij lupus-gevallen blijft de uitslag gunstig, maar bij long-tuberculose is dit nog slechts gedeeltelijk het geval. Zoo o. a. hield professor Fraenxel in de bijeenkomst der geneeskundige vereeniging eene voordracht, waarin hij verslag gaf van 12 longlijders, die hij volgens Koch's methode had behandeld. Bij vier lijders, bij wie de ziekte reeds groote vorde ringen had gemaakt, bleef het middel zonder werking, maar bij de acht overige patiënten, bij wie de tuber culose zich pas had vertoond, werd na eene behan deling van vier tot acht weken eene gunstige uitslag verkregen. Bij deze patiënten verdwenen de tuber kelbacillen geheel uit het sputum, terwijl de nlge- mcene toestand verbeterde en het gewicht der lijders toenam. Zooals reeds de vorige week gemeld werd, is de voorraad van Koch's geneesmiddel tot nu toe nog zeer klein, terwijl Koeh voor het oogenblik nog niet in staat is, gcootere hoeveelheden te leveren. Wat hij tot dusver heeft kunnen uitdeden, heeft hij gegeven aan enkele bevoorrechte geleerden, om er proef nemingen mede te doen en het voor wetenschappe lijk onderzoek te gebruiken. Voorloopig moet het bepaald afgeraden worden, zieken naar Berlijn te zenden, zoolang er niet grootere hoeveelheden van het geneesmiddel beschikbaar zijn. Met het bereiden daarvan is men druk bezig, maar- het gaat zeer langzaam. Dr. Mathieu, da Fransche teringgeneesheer, zal eerlang zjjn woonplaats Estissac verlaten en zich te Parijs vestigen. Hij wil zijn geheim nog niet bekendmaken, maar om de goede werking te bewijzen, stelt hij voor, dat men een zeker aantal teringlijders in de eerste en tweede periode onder zijne behandeling plaatse en een geljjk aantal door de beroemdste professoren late ver plegen. »Na verloop van twee maanden", zeide hij, »zal men dan eens zien of ik een kwakzalver ben of niet". ln het hotel de Bade, gelegen aan den Boulevard des Italiens, te Parijs, heeft Dinsdag een moordaan slag plaats gehad op den Russischen generaal Seli- vverstoff, gewezen aide de camp van den czaar, vroeger bevelhebbsr van de gendarmerie en van de 3e keizer lijke sectio, <3. i, van de geheime politie in Rusland. De generaal bevond zich sedert een dag of 14 te Parijs, met liet doel geneeskceren te raadplegen over zijne verzwakte gezondheid. Hij had kamers betrokken in het' genoemde hotel, en was vergezeld van een kamerdienaar, die meer dan een jaar in zijnen dienst was. Te omstreeks 11 uren in den morgen, verzocht Dinsdag oen, tot dusver onbekend gebleven, persoon, bij den generaal te worden toegelaten, om hem een kaartje, dat hij vertoonde, te overhandigen. Aan den kamerdienaar zijnen naam genoemd hebbende, werd hij binnengelaten bij den generaal, die zich alleen in het vertrek bevond. Weinige oogcnblikken daarna vertrok de persoon, zonder tot eenigerlei vermoeden aanleiding te geven. De kamerdienaar, cenigen tijd daarna zich naar der. generaal begevende om diens bevelen te ontvangen, vond hem in een stool incengezonken liggen, met bloed bedekt, en ternauwernood ademhalende. Op liet hulpgeschrei van den kamerdiennar, kwamen de bedienden van het hotel j men haalde een doctor, en waarschuwde den commissaris van politie van de wijk. De generaal stierf spoedig daarna. De procureur der republiek Banaston heeft onmid dellijk met een gerechtelijk onderzoek een aanvang gemaakt. Het parket bewaart intusschen volmaakte stilzwijgendheid en geheimhouding. In het vertrek is geen wapen gevonden, en de kamerdienaar beweert geen schot te hebben gehoord. Intusschen heet het dat er uit den wond, aan het hoofd, een revolverkogel gehaald is. De aanslag wordt toegeschreven aan nihilisten, waarmede men in verband brengt dat de generaal, des morgens voor den aanslag, in stede van zijne gewone wandeling te maken, ecnige lieden, behoo- rende tot de Russische kolonie te Parijs, bij zicli ont vangen had. Te Weenen heeft het gerucht geloopen, dat Johnnn Orth (gewezen aartshertog Jolian) met zijn schip St. Margaretha behouden was en in den Stillen Oceaan was gepraaid. Dit bleek echter niets meer dan een praatje te zijn, waartoe een mis, welke Orth's moeder, de groother togin van Toscane, te Gmuiiden liet lezen voor haar vermisten zoon en welker bedoeling verkeerd werd uitgelegd, aanleiding gaf. Het bericht, dat de Argentijnsche regeeringeipc- ditiën zou uitzenden 01a Orth op te sporen, wordt ten stelligste tegengesproken. Het thans geopende testament van .lohan Orth (vroeger aartshertog Jolian van Oostenrijk) vermaakt alles, wat de erflater bezit aan zijne vrouw mej Willy Stubs). Maar die dame is vermoedelijk met den gewe zen aartshertog verdronken, en het is nu de vraag, of de erfenis toekomt aan de familie van den aartshertog of aan do zusters van mej. Stubel, die te Berlijn wonen. Een certificaat van het te Londen gesloten huwelijk van Orth en mej. Stubel is bij bet testament gevoegd. Maar dat huwelijk kan in Oostenrijk niet als geldig erkend worden. Langs den spoorweg nabij Madrid is het stuk gesneden lijk eener vrouw gevonden. De verminking van het lijk is zoodanig, dat zij overeenkomt met de verminkingen, die »Jack the Ripper" zijne vrouwe lijke slachtoffers deed ondergaan. Verscheidene per sonen, op wie men vermoeden had, zijn in verzekerde bewaring genomen, maar de moordenaar is tot nu toe onbekend gebleven. In Engeland zyn reeds meermalen dc bewijzen geleverd dat de melk dc draagster was van verschil lende besmettelijke ziektenzoo wordt zij als zoodanig beschouwd bij de epidemieën te Londen 1878, York- town 1880, Enfield 1888 en Barking 1888, en werd vermeed dat de ziekte van de koe op den mensch werd overgebracht. In verband daarmede deelt de Emmt Sci'nUJique thans mede dut de heer Klein, die reeds bekend is door verschillende onderzoekingen op dit gebied, koeien met diphtheritis heeft besmet, die daarop spoedig .koortsig werden, gingen hoesten en na eenige weken ook een eruptie aan te tepels vertoonden, terwijl in de melk dipheritisbacillen werden gevonden. Een nieuw boek van den Russischen schrijver Leo Tolstoi, een verhaal, getiteld: «Werk zoolang het dog is", is dezer dagen te Londen verschenen bij den uitge ver William Hehiemann. Het wordt eerst in liet EngelscU en later in het Russisch uitgegeven. Op drie plaatsen bij Christiania is veepest uit gebroken. Onmiddellijk zijn alle voorzorgen tot des infectie genomen. Batavia, IS Octbobor. Volgens een telegram, 18 October uit Batavia aan de Vüi-Ct. gezonden, zijn zendelingen naar het binnenland van Noord-Flores gegaan. Zij brachten de tijding, dat inlandscho hoofden in het bivak zouden korneu en verklaarden dat op de door den lieer Kleian genoemde plaatsen tin aanwezig was. Uit Macassar werd 14 October aan liet Bat. Uil. geseind: >liet gerucht loopt hier, dat d« bevolking van Plores zich verzetten zal legen een onderzoek, naar den tiniïjkdoin barer gronden, omdat zij vreest dat die haar zullen ontnomen wol den. «Overigens tot gisteren niets gebleken van hare vijandige gezindheid." De Zuidhollandschi! gymnastiek-ondenvijzeis-vei- eeniging zal hare algerneone vergadering houden op Zondag 7 December 1800, des voormiddags ten 11 ure, in het gymnastieklokaal van den hoer Jac. Koop- nians, te Botterdam. O. a. zullen de volgende onder werpen worden behandeld: Verkiezen van eene plaats v0or de volgende ver gadering. Voorgesteld worden: Scheveidngnn en Gouda. De gymnastiek bij het leger; hou zij woidt be oefend cn hoe zij zou kunnen beoefend worden om hetere resultaten te verkrijgenin te leiden door den heer J. A, L. de Ladhouder. De gymnastiek op de normaalscholen, in te leiden door den heer H. J. Steenbergen. Over de inrichting der akte-examens gymnastiek en den tijd waarop zij worden afgenomen; in te leiden door den heer A. B. Meilink. De ijzeren staaf is niet alleen onmisbaar bij het gymnastiekonderwijs, maar behoort ook in handen van allen, die geen gyinn.-onderwijs meer nemen, tot behoud hunner gezondheidlozing door den heer C. D. Doeleman. De aanvrage om kinderen geplaatst te krijgen in in het centraal lsraëliotisch kinder- en doorgangs huis, gevestigd te Leiden, is reeds zoo groot, dat daaraan wegens de beperkte ruimte niet kan voldaan worden. Een grooter gebouw zal dus weldra nood zakelijk zijn. Door bemiddeling van circulaires hoopt men tot dat doel te geraken. In de gesloten bussen, waarmede deze zullen worden teruggehaald, kan men, behalve de ingevulde circulaire, ook giften werpen. Aan het R.-k. parochiaal armbestuur en R.-k. pa rochiaal kerkbestuur te Ilarreveld, gemeente Lichten voorde, is door wijlen den heer A, Hulshof eene erfstelling vermaakt, waarvan de waarde is geraamd op f2000. De rechtbank te Arnhem heeft gisteren G, R., ontslagen postbode te Wijehen, wegens verduistering veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3