Gleichman, Vos de Wael, Vening Meïnesz,Vcr- heijen, Rutgers van Rozenburg, Roëll, Schim- melpeuninck van der OyeClercx en Vnn Bylandt. I)e zaal der Tweede Kamer was reeds te •12 uur gevuld met Kamerleden. Later kwa men de ministers, de kanselier der orden, de leden van don Raad van State, schier allen in galakostuum. De loges en de tribunes waren gevuld met alle gezanten, attachd's met huu dames en tal van andere hooggeplaatsten. De aanblik was schitterend. Te 1 uur 20 minuten kondigde de kamer heer-ceremoniemeester II. M. de Koningin aan, waarop de hofstoet binnentrad, gevolgd door Ilare Majesteit de Koningin, begeleid door de commissie, wier president de heer Van Eysinga de Koningin leidde naar den koninklijken zetel, een prachtig gebeeldhouwde fauteuil met heraldieke figuren geborduurd, staande op de verbreede estrade naast den troon. De grootmeesteres en de dame du palais, baronnesse Van Hardenbroek, plaatsten zich achter de Koningin, terwijl de hofstoet een halven cirkel vormde. Alleen Hare Majesteit zette zich neder. Zij droeg een donkergrijs fluweelen kleed met een langen sleep en een zwarten kanten hoed. De vooratter licht zich daarna tot Hare Majesteit de Koningin-Regentes met de vol gende woorden Mevrouw sik heet Uwe Majesteit welkom in dit plechtig maar smartelijk oogenblik. Nederland gedurende tneer dan 40 jaren tevreden en gelukkig door de grondwettige regeering van Zijn geëerbiedigden Koning is sedert eenigen tyd met diepe droefheid vervuld, door de langdurige ziekte van zijn geliefden Vorst, waarvan de genezing hoe zeer ook afgebeden steeds onzeker blijft. In deze donkere dagen is liet een heldere lichtstraal, dat iedereen Uwe Majesteit heeft leeren hoogachten en liefhebben als Gemalin, als Moeder en als Koningin. Daarom ziet het Nederlandsche volk met veel vertrouwen lot Uwe Majesteit op, omdat het vast overtuigd is, dat Uwe Majesteit met geheele toewijding van hart en geest, het goede voorbeeld van Uwen koninklijken Gemaal zal volgen, nu Uwe Majesteit geroepen is in Zijne plaats te regeeren. Daarom ook verheugt de volksvertegen woordiging zich zeer, dat Uwe Majesteit, aan haar eenparige roepstem gehoor gevende, bereid is het regentschap te aanvaarden. Als haar voorzitter neem ik thans de vrijheid Lhve Majesteit eerbiedig te verzoeken den door de grondwet van den regent gevor derden eed in mijne handen te willen afleggen. U. M. de Koningin stond hierna op en las met kluchtige, waardige, doch licht bewogen stem het geheele eedsformulier, telkens nadruk leggende op de woorden »Ik zweer", dooi de rechterhand op te heffen. sik zweer trouw aan den Koning; Ik zweer, dat Ik in de waarneming van het Koninklijk gezag, zoolang de Koning buiten staat blijft de regeering waar te nemen, de Grondwet steeds zal onderhouden en haud- haven. sik zweer, dat Ik de onafhankelijkheid en het grondgebied (les Ryks met al mijn ver mogen zal verdedigen en bewarendat ik de algemeene cn bijzondere vrijheid, en de rech ten van alle des Konings onderdanen en van elk hunner zal beschermen en tot instand houding en bevordering van de algemeene en bijzondere welvaart alle middelen aanwenden, welke de wetten te Mijner beschikking stel len, gelijk een goed eu getrouw Regentes schuldig is te doen. sZoo waarlijk helpe mij God Almachtig Daarna zeide de voorzitter sMoge do Almachtige God steeds Uwe Ma jesteit Zijnen besten zegen schenken op de gewichtige man'- moeilijke taak, door Uwe Majesteit aanvaard. sMoge Hij ons dierbaar Vaderland en ons geliefd Vorstenhuis altijd nabij zijn en be hoeden." Daarna werd de Koningin uitgeleide gedaan. Langs den weg, dien de stoet volgde, was een onafzienbare menigtetot zelfs op de daken, doch algemeen was de stemming kalm eu eerbiedig. Het Wilhelmus" werd gespeeld bij het paleis en op het Binnenhof, toen de Koningin het rijtuig in- eu uitstapte. SCHIEDAM, 31 November 1890. De Staatscourant behelst de volgende pro clamatie van den 20sten November 1890, betreffende de aanvaarding van het regent schap door Hare Majesteit Koningin Emma: In naam van Zijne Majesteit Willem III, bij de gratie Gods, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-Nassau, Groot-Hertog vau Luxemburg, enz. enz. enz. Wij Emma, Koningin der Nederlanden, Regentes van het Koninkrijk, In de ernstige dagen, waarin 's Konings toestand ons allen met droefheid vervult, ♦reed ik op als Regentes van het Koninkrijk. Ik gevoel al het gewicht der taak, die mij is opgelegd, maar uit liefde tot het Neder landsche volk aarzel ik niet haar te aanvaar den, nu de Staten-Generaal met eenparigen, vertrouwen wekkenden, aandrang mij daartoe riepen. Mijne kracht en wijsheid zoek ik bij den almaclitigen en alwijzen God, Ik reken op den trouwen steun van het geheele Neder landsche volk, dat imj door zoovele blijken van liefde en verknochtheid voor altijd aan zich verbond. De Koning, mijn geliefde en geëerbiedigde Gemaal, gaf mij altoos een hoog voorbeeld van de vorstelijke plichtsbetrachting en de werkzaamheid in het belang van land en volk, die het Huis van Oranje steeds onder scheidden. Ik acht het myn plicht dat voor beeld na te streven. Moge God het lijden van onzen Koning verzachten en Nederland nemen onder Zijne heilige hoede. Lasten en bevelen, dat deze proclamatie in het Staatsblad zal worden geplaatst. Gedaan to 's-Gravenhage, op heden, den 20sten November '1890. Emma. De proclamatie draagt de mede-onder- teekening van al de ministers. De St.-Ct. No. 273 bevat de wet van 19 November 1890, tot bepaling van de som, be stemd tot goedmaking der kosten van het regentschap. De som, die op het joarlijksch inkomen der Kroon, gedurende den (ijd dat de Koning zich buiten staat bevindt de regeering waar te nemen, wordt geuomen voor de kosten van hot regentschap, wordt bepaald op f 175,000. Deze som wordt rechtstreeks uit 's rijks schatkist aan de Regentes uitbetaald, iu min dering van het jaarlijksch inkomen der Kroon. Deze wet treedt in werking op den dag, waarop door de Regentes het regentschap W'ordt aanvaard. Aan de leden van den gemeenteraad is kennis gegeven, dat ten madhuize ter inzage zijn nedergelegd, teneinde in de eerstvolgende zitting van den raad tot eene benoeming te kunnen overgaan, de hieronder vermelde voorcliachten ter benoeming van onderwijzend personeel bij het openbaar lager onderwijs. a. Voor een onderwijzer der 3e klasse aan de school voor gewoon en uitgebreid lager onderwijs voor jongens (hoofd de heer Tijl) 4 o. J. II. Klein," te Schiedam 2o. N. Don, te Vlaardingen 3o. P. van Bergen, te Schip luiden! l. Voor een onderwijzer der 3a klasse aan de 2e armenschool (hoofd de heer Vaandrager): lo. H. Zwalje, te Schiedam; 2o. J. H. Klein, to Schiedam; 3o. P. van Bergen, te Schipluiden. c. Voor hulppersoneel aan de herhalings school voor meisjes (hoofd de heer P. van Vlaardingen) Voor le onderwijzer, tevens plv, hoofd: lo. B. de Maar; 2o. J. van Rhjjn: 3o. L. Krullaars. Voor 2e onderwijzerlo. J. van Rhijn2o. L. Krullaars3o. C. Kerdel. Voor twee onderwijzeressen in nuttige hand werken. Eerste voordracht: lo. E. de Goede ren 2o. J. J. van Vliet3o. W. Wijma. Tweede voordracht: lo. J. J. van Vliet; 2o. W. Wijma; 3o. B. van der Roer. Tevens is voor de leden ter inzage gelegd, teneinde mede in de eerstvolgende raadsver gadering te worden behandeld, het van den wethouder Elzevier Dom ingekomen, doorhem in de raadszitting van 29 October jl. toegezegde voorstel met betrekking tot het in die ver gadering ingediende voorstel door burge meester en wethouders, tot opheffing der openbare burgerschool en het, in verband daarmede, wijzigen van dc schoolgelden aan de openbare scholen voor gewoon en uitge breid lager onderwijs voor jongens en meisjes (hoofd de lieer Tijl en mej. Vau Driel). Nader seint de correspondent der N. li. Ct. te Londen Het vindt bevestiging dat de samenkomst welke alhier gehouden zal worden ter be handeling van de Argenty nsche finan- cieele aangelegenheden, van internationalen aard zal zyn. Behalve Duitsche en Fransche bankiersgroepenworden vermoedelijk ook een Nederlandsch en een Belgisch huis uit- genoodigd, aan de bijeenkomst deel te nemen. De berichten van alle markten, met name van de Amerikaansehe, luiden heden gunstiger. Uit verschillende plaatsen in ons land, o. a. Rotterdam, Amsterdam, Arnhem, 's-IIertogen- bosch, vertrokken geneesheeren naar Berlijn, teneinde aldaar tijdelyk onder dr.Koch werk zaam te zijn en zich met diens geneeswijze voor teringlijders vertrouwd te maken. Sedert een paar weken pogen de socia listen des Zaterdagsavonds wederom te Rot terdam hun orgaan Itcchl voor Allen langs de openbare straat uit te venten. In de laatste twee jaren heeft het volk altyd het colporteeren van socialistische ge schriften belet. De politie moest immer dc colporteurs in bescherming nemen. Dit was Zaterdagavond wederom het geval met een socialistisch colporteur. Drie agen ten van politie waren noodig om den man tegen mishandelingen te beschermen. AmstCt.) De Hollandsche spoorwegmaatschappij deed gisteren 20 extra treinen naar en van Den Haag loopen. Te Oude-Schild (Texel) is overleden de heer C. Blom, oud-strijder van 4830. Ilij was tegenwoordig bij de verdediging der citadel van Antwerpen cn werd daar gewond. Hij stierf op 82-jarigen leeftijd. Bij de Vrijdag en Maandag op hel aan den baron Van Heeckeren van Wassenaar toebe- hoorend landgoed Twickel, te Delden, ge houden klopwacht werden, behalve nog eenig ander wild, den eersten dag 418 hazen en den tweeden dag 258 fazante» geschoten. Gist, morgen is aan het station te Zutfon de ladingmeesler B. onder den trein geraakt, welke te 9 uur naar Arnhem vertrekt. De onge lukkige bezweek na eenige oogenbükken; hij laat eene vrouw met twee jonge kinderen na. dwars van Kamperduindoor den Urker botter V". K. 261 overzeild en dientengevolge verongelukt. Van de vijf visschers, die zich aan boord van het vaartuig bevonden, kwamen er vier bij het ongeluk om. Alleen de knecht, J. van der Moolen, die zich aan de omgeslagen schuit vastgeklemd hield, werd door de beman ning van den Urker botter K. 254 gered en ongedeerd te Nieuwediep aangebracht. De namen der omgekomenen zijn R. Blok (vader), R. Blok (zoon), R. Schenk en J. Steen. Het lijk van schipper Blok is reeds gevon den en naar Enkhuizen vervoerd. De Enkhuizer vischschuit E. U. 61, bevaren door schipper B. Blok, is in den nacht van Woensdag op Donderdag op de Noordzee, Omtrent den diefstal in de R.-k. kerk', ia liet gehucht Schijf, onder Rulcfen, tusschea Breda en Rozendaal, verneemt men nog de volgende bijzonderheden Langs een raam binnengekomenhebben de dieven het tabernakel opengebroken en daaruit alle heilige vaten en sieraden ont- vreemd. Tot het kleinste voorwerp van waarde werd meegenomenzoodat de pastoor des morgens de II. Mis niet kon opdragen. Men is den dieven nog niet op het spoor. Den volgenden nacht werd ook ingebroken in de sacristij der R.-k. kerk te Ossendreeht (N.-Br.), doch de dieven eene bende van 7 of 8 personen werden in hun voor nemen verhinderd door den nachtwacht enden veldwachter, die, licht in de kerk ziende, zich voor de deur posteerden en, om de dieven te verschrikken, hunne revolvers in de lucht afschoten. De bende was hun echter te machtig en ontkwam zonder nochtans de reeds in eea zak verzamelde voorwerpen te kunnen mede- nemen, Uit Os is gevankelijk naar 's-IIertogen- hoscli overgebracht dc gemeente-veldwachter G., op vermoeden van onzedelijke handelin gen met een gevangene, die aan zijn zorg was toevertrouwd. YJaardingen. De collecte in deze ge meente, gehouden voor liet ondersteunings fonds ten bate van behoeftige oud-strijders van 48301831, heeft opgebracht f 143.82. 's-Gravcnliago. Te 44 u. 45 minuten stoomde gisterochtend do trein, die Hare Majesteit de Koningin van hot Loo naar de residentie overbracht, liet station van dc j staatsspoor binnen. Ter ontvangst van Hare Majesteit bevonden zich op het perron de ministers van koloniën, buitenlandsche zaken en justitie, de commis saris des Konings in de provincie Zuid-Holiand mr. C. Fock, de burgemeester der residentie mr. A. J. Roest, de gouverneur der residentie generaal-majoor baron Taets van Ameronge», kolonel Henkes, plaatselijk commandant, voorts de grootofficieren van het koninklijk Huis, mr. R. J. graaf Schim melpenninck van Nijenliuis, opperkamerheermr. M. W. baron du Tour van Bellinchavc, opperceremonie- meesterII. J. G. baron van Hardenbroek van Bergambacht, opperschenker, en mr. J. E. II baron van Nagell van Ampsen, opper stalmeester, allen in ambtsgewaad. De waarnemende grootmeesteresse van Hare Majesteit, baronesse douairière Schim- melpenuinck van der Oije, en do dame du palais van II. M., baronesse van Harden broek van Bergambachtzoomede baron Klerck, intendant der koninklijke paleizen, bevonden zich in de wachtkamer. Hare Majesteit werd op reis vergezeld door freule "Van Ittersum, hofdame: den scliout- bij-nacht jlir. Röell, adjudant van 11. M. en baron Taets van Amerongen, kamerheer. Bij aankomst drukte Hare Majesteit den ministers, den burgemeester on den commis- j saris des Konings de hand en onderhield zich eenigen tijd met den premier, baron zE. Mackay. Daarna besteeg H, M. hot met twee paarden bespannen gesloten rijtuig, en reed, door eene groote menigte eerbiedig doch zwijgend begroet, naar het paleis. In den trein i

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2