bevond zich de directeur-generaal der maatsch. tot expl. van Staatsspoorwegen. Even vóór twaalf uur ksvam het koninklijk rijtuig, waarin de Koningin-Regentes was gezeten, aan het paleis. Ook daar ter plaatse verdrong zich eene groote menigte, die de vorstin door een stil len groet een bewijs van de gehechtheid gaf. Minzaam werd die groet door de Koningin beantwoord. Aan de treden bij den ingang van het paleis werd Hare Majesteit verwelkomd door baron De Constant Rebecque, hofmaarschalk van Zijne Majesteit, wien door de Koningin de hand werd gedrukt. Reeds geruimen tijd voor het aangekondigde de uur 12 uur waarop de stoet, die H.M. de Koningin-Regentes zou begeleiden, zich in beweging stelde, hadden zich duizenden men- schen geschaard langs de straten welke volgens het programma zouden worden gevolgd. Op liet plein voor liet paleis stonden een paai' compagnieën grenadiers opgesteld, terwijl ter rechter- en linkerzijde van den ingang van het paleis de stafmuziek van het regiment en de tamboers waren geplaatst. Precies ten 1 ure verliet de Koningin-Regen tes, onder het gebulder van bet kanon, het paleis en steeg onder de tonen van het p Wil helmus van Nassuu.en" in het gesloten ko ninklijk rijtuig met zes paarden bespannen. Vervolgens steldo de stoet zich in beweging. Langs den geheelen weg van het paleis tot het Binnenhof werd door de menigte eer biedig gegroet. Hare Majesteit boog min zaam terug. De drukte in de straten was ontzaglijk, zelfs stelden velen zich tevreden met een plaatsje op de daken. Toch heersehte er eene kalme stemming ouder de menigte, die zich van alle toejui chingen bnthield. 's-Gfrarcnlmge. H. M. de Koningin- Regentes ontving gisternamiddag halftwee ten paleize den vice-president en leden van den Raad van State, den secretaris, de referen darissen en commission van staat bij dat college. H. M. betuigde haren dank aan het hooge staatslichaam voor de waarnemiug van het koninklijk gezag tot aan Haar optreden als Regentes. Daarna heeft de Koningin-Regentes audiëntie verleend aan de gezanten der vreemde staton bij ons hof geaccrediteerd en de leden hunner legation. Verschillende gezanten en legatie secretarissen, die nog niet aan H. M. waren voorgesteld, werden aan de Regentes gepre senteerd. H. M. de Koningin-Regentes keerde gister namiddag 3 u. 40 min, per staatsspoortrein, gedirigeerd door den directeur-generaal der exploitatie-maatschappij, naar het Loo terug. Op den weg van het paleis naar het station stond, evenals tijdens de aankomst, eene talrijke menigte geschaard, en ook het stations plein was geheel met toeschouwers gevuld, die zicli van alle luidruchtige kreten ont hielden. H. M. werd aan den trein uitgeleide ge daan door de groot-officieren des Konings, de ministers, doot het college van den Raad van State, den commissaris des Konings, den burgemeester, den waarnemenden gouverneur der residentie en den plaatselijken comman dant en de autoriteiten, die H. M. bij de aankomst reeds hadden opgewacht, allen in officieel kostuum. Ook de hofprediker, ds. Van Koetsveld, bevond zich in het wachlsalon. Na liet vertrek van II. M. de Koningin- Regentes is er gistermiddag een buitengewone ministerraad gehouden. Oud-Beierland. De heer A. Jongejan, alhier, candidaat der auti-revolutionnairen in de Hoeksehe "Waard, voor de Provinciale Staten, heeft het volgende openbaargemaakt »In liet weekblad Do Zaaier zag ik een stukje geplaatst, dat mijne verontwaardiging opwekte. Dat stukje draagt tot opschrift sOnti'ouw of misleiding". Het is vol overdrijving, belee- digend, onwaar, kortom, beneden alle critiek. De heer Verhoeven (mede genoemd als can didaat) zal het zeker wel beneden zich achten op dat stuk in te gaan. Met zulke stukken op te nemen bevordert men de goede zaak niet, bouwt men niet op, maar breekt men af. Als men goede vruchten wenscht te oogsten, moet men beter zaad strooien, anders zal het wezenwiud zaaien en storm oogsten. Ook in het Perkiezingsllad vond ik enkele stukken, waarvan de inhoud mij walgde. En mocht deze of gene roeping gevoelen, mijne candidatuur opnieuw aan te bevelen, dan hoop ik van zulke laffe overdrijving ver schoond te blijven", Bergen-op-Zoom. Zekere vrouw v. T. alhier verwijderde zich eenige oogenblikken uit hare woning, haar 2'/s-jarig dochtertje achterlatende. Het kind geraakte al spelende in brand, en toen de moeder thuis kwam, vond zij haar kind met brandwonden overdekt. Goes, Er bestaat alhier eene commissie, die zich ten doel stelt het St.-Nicolaasfeest ook een feestdag te doen zijn voor de arme kleinen in de gemeente. De vereenigingeu »Excelsior", »Euphonia" en «Sparta" alhier zuilen op 2 Dec. a.s. eene soiree geven, ge wijd aan zang en muziek, gymnastiek en tableaux-vivants, waarvan de opbrengst zal dienen ter gedeeltelijke bestrijding der kosten van die commissie. Gemengde Berichten. PER TELE Git A AF. DEN HAAG, 21 Nov. Officieel Sinds 15 November is de toestand des Konings nagenoeg onveranderd gebleven. De voedselopneming blijft voldoende, maar de Koning geniet op zeer ongeregelde tijden rust. OEK IIAA.C1, 21 November.Tweede Kamer. Met 44 tegen 29 stemmen is het voorstel-Kerkwijk. aangenomen om Dinsdag te beginnen niet met de kiestabel maar met de Indische begrooting. A1MSHE5I» 21 November. De Provinciale Staten van Gelderland hebben in iiunne heden gehouden vergadering gekozen tot lid van de Eerste Kamer F. <5. baron van JLijnden van Hemmen (anti-rev.) met 34 stemmen. Mr. W. baron van Goltstein ver kreeg 25 stemmen. Post en Telegraphie. Rechtzaken. V i s s c h e r ij Kerknieuws, A'ed. Iferv. Kerk. Cltr. Gercf. Kerk. Koomsch-kntholieke kerk. Israültetisclio Kerk. Stedelijk Nieuws. BURGERLIJKE STAND, fteliorcn20 November. Petronel la Maria, dochter van T. Bokhorst en J. II. de Kaper, Lange Achterweg, Maria, dochter van P. Vemeule en G. H.Schefl'ers, Oudo Kerkhof. Margareiha, dochter van G. Voonvald en M. Kollen, LToordmolenstraal. 21. Anna Elisabeth, dochter van J. T. Eikenbroek en AL M. Combrink, Singel. In de gisteren te Berlijn gehouden vergade ring van den gemeenteraad werd professor Koch eenstemmig benoemd tot cerebuiger. Overigens deelde de magistraat mede, dat liet stadszieken huis to Moabit, met 150 bedden, gesteld was tor vrije beschikking voor verder: onderzoekingen van Koch, ter genezing van dyphthetitis, mazelen kanker, enz. De Mtuiicinitche Wocheruehrift bevat nu artikelen van de hoogleraren Bergmann en Frnentzel, dr. Koehler eii dr. William Levy over da door hen op vele zieken genomen proeven met het nieuwe ge neesmiddel van prof. Koch, door welke proeven Koch's mededeelingen bevestigd werden. Het bericht, dat eerstdaags de samenstelling van het geneesmiddel openhaar zal worden, is geheel ongegrond. Volgens een bericht uit Berlijn was Woensdag de voorraad van hot geneesmiddel vontloopig uitgeput. Br zijn valsche profeten opgestaandie tegen hoogen prijs inspuitingen doen met ander vocht dan Koch's geneesmiddel. Van het echte moeten slechts aan een paar dokters in het buitenland kleine hoeveel heden gezonden zijn. Als er voldoende voorraad is, zal het achtereenvolgens verstrekt worden aande nni- versiteits-clinicken en groote ziekenhuizen to Berlijn, aan de Duitsehe universiteiten, de groote Duitsche gasthuizen, de groote clinieken te Weenen, Parijs, I.onden, alle voorname geneeskundigen in Duitsch- land cn eindelijk aan particuliere dokters. Ondor de patiënten, die naar Berlijn zullen komen om zich naar Koch's methode te laten behandelen, is ook de kroonprinses van Denemarken, en onder de tafrijke "telegraphische gelukwenschingen, door Koch ontvangen, is ook een van den Franschen geleerde Pasteur. Generaal Booth heeft op een drukbezochte bij eenkomst in de nEieter-IIall", te Londen, zijn sociaal hervormingsplan besproken. Hij wensclite vooral de verzekering te geven, dat de inkomende geiden voor niets anders dan het beoogde doel gebruikt zouden worden en volkomen afgescheiden woi den gehouden van het geld van het «Heilsleger", en dat alles, evenals de gelden van het leger, openbaar verantwoord zou worden. Men had gesproken van een commissie van beheer en toezicht, maar daarin zag hij gton bed. Als de Israëlieten door een comité bestuurd waren, in plaats van door éon man, Mozes, dan was or niets van den uit tocht gekomen cn zij waren naar de vlceschpotten van Egypte teruggekeerd. Hij verzekerde, dat er geoncriei dwang geoefend zou worden om de geholpcnen tot het «Heilsleger" over te halen en dat door den te verrichten arbeid in de werkplaatsen de nijverheidsmannen niet onder kropen zullen worden. Ten slotte werd mededeeling gedaan van de ontvangen gelden, te zamen 38,505 pd, st. (f 402,060), Do generaal is met dit voorloopige resultaat slechts matig tevreden en het verschil tusschon de ontvangen 38,500 pd. st. en het verwachte millioen is dan ook groot genoog. Maar 38,000 pd. st is reeds een groot deel van de 100,000, pd. st. die het eerst noodig zijn om het plan aanvankelijk op touw te zetten, en er zal wel spoedig meer komen. Bovendien zijn de tijden zeer slecht voor het inzamelen van giften voor een liefdadig doel. Een treurig drama wordt uit Thann, in den Elzas, bericht. Een arme vrouw, wier man eenige dagen geleden van huis was gegaan om tien dagen rijn dienstplicht in het leger te vervullen, heeftin haar wanhoop over de ellende waarin zij en de liareu sinds geruimen tijd verkeerden, met den hongerdood voor oogrn, Hare vijf kinderen van 2 tot 10 jaren en darrna zichzeive den hals afgesneden. Eenige oogenblikken te voren was een deurwaarder haar komen zeggen, dat zij uit haar woning gezet zou worden. Uit Buda-Pest wordt bericht dat een journalist, die in het Agrammer dagblad de geschiedenis van het verongelukken van Orth vertelde, is gevangen genomen, en wordt beschuldigd van belecdiging des keizers cn hoogverraad. Volgens bericht uit Madrid, is te Cnstellon de la Plana een belangwekkende rechtzaak in behande ling gekomen wegens beieedïging der vrijmetselaars door het aldaar uitkomend Carüstische en ultia-cle- ricale blad La Verdad. Genoemd blud tracht id. de menigte U3n te stoken, door te beweren, dat laatst genoemden do aanleggers waren van den voor eenige jaren des nachts op de o^cnkaie stiaat te Madrid gepleegden moord op GarrW-bao, den redacteur cener vrijdenkers-courant. Tot dusver is de mooi denaar niet ondokt en onder het volk beweerde men dat de vermoorde, daar hij vrijmetselaar was en tegen de pausen schreef, door de hand van dezen of genen fanntieken peisoon of van cenen gehuurden moor denaar was gevallen. La Verdad draaide nu de zaak om. Namens de aanklageis verscheen de professor aan de universiteit en oud-grootmeester der orde, dr, Morayta, voor de rechtbank, die in een schitterende rede de geschiedenis der vrijmetselaars van hunnen vroegsten oorsprong tot den huidigen dag naging. De Carlist Nocedal vertegenwoordigt de aangeklaagde geestelijken. De toeloop van het publiek is zoo groot, dat" troepen gcreedgehouden worden om eventueele rustverstoringen te bedwingen. Een spoorwegbrug over deTurksche rivier Vardar, bij Salonica, is, door overstrooming ondermijnd, inge stort op het oogenblik, dat een trein met soldaten er over reed. Twintig mannen zijn bij dat ongeluk verdronken en een aantal anderen werd gewond. Da gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Noord-Amcriko, van Amsterdam, be staat door middel van het stoomschip Obdam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 22 November a.s., des morgens ten 7.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De rechtbank te 's-Gravenhage veroordeelde giste ren C. A. S., vrouw van J. v. B,, te Delft die haren man trachtte te vergiftigen door bem boterhammen, besineeid mot phosphorbrei, op zijn werk te doen brengen tot vier jaren gevangenisstraf, verminderd met 4 maanden, wegens ondergane voorloopige hech tenis. Het vonnis overwoog, dat de ten laste gelegde voor bedachten rade niet bewezen is on verooi deelde beklaagde wegens het misdrijf tan poging tot dood slag, welke poging zich door een begin van uitvoering heeft geopenbaard en waarvan de geheele uitvoering alleen is verhinderd door omstandigheden onafhauke- lijk van den wil van beklaagde. Bjj het vernemen van haar vonnis viel de veroor deelde in onmacht en werd uit de gerechtszaal ge dragen. De rechtbank te Roermond iieeft do gevangenishou ding bevolen van den boekhouder Houtermans, te Tcgolen, verdacht van poging tot moord op den molenaar Andriessens, aldaar. VLAARDINGEN. Gisteren zijn alhier binnen gekomen 5 schepen, gezamenlijk aanbrengende 98 last haring. Statistiek der haringvisscherij toten met 18 Nov, Aangebracht in 1887 320,210, in 1888 281,435, in 1889 339,065, in 180U 322,658 ton haring. MAASSLDIS. Gisteren kwamen alhier binnen 7 schepen, gezamenlijk aanbrengende 1393 ton haring. KRAL1NGSCHE VEER. Gisterochtend werden aan du maikt alhier aangevoerd 8 winteizalmun, die voor f 1.40 tot f 2.10 por Va kilo werden verkocht. Beroepen: te Waddinxveen ds. J. G. Dekking, te Jaarsveld; te Kerkwerve de heer J. E. B. Meloen, cand.te Midlum ds. P. H. Ycrsteegh ,te St.-Pankraste Oostkapelle ds. J. \V, Linger, te Katwijk aan den Rijn; te Roiivaeu (toez.)ds. J. F. de Klerck. Aangenomen: naar Rotterdam door ds. F. J. F. Maquette, te Sneek. Bedankt: voor Hoorr.sterzwnag c.Itoczdoor ds. B. van Eyssolsteyn, te Willemsoord bij Steen- wijk. De derde zitting der algemaene synodale commissie besloot, op vooistel van den president, om Donderdag jl. aan H. M. de Koningin een adres tc zenden, ■waarin aan Moogstdezelvc de deelneming tier com missie wordt betuigd in de droevige omstandigheden, die aanleiding bobben gegeven tot Haar optreden en Haar kracht cn wijsheid toegebeden tot vervul ling der zware en gewichtige taak, welke op Haar rust- Tevens zullen in de Kerkelijke Courant van heden Vrijdag de predikanten bij de Neder!, lterv. kerk uitgenoodigd worden in dc openbare godsdienst oefeningen op Zondag eerstk. Hare Majesteit in het bijzonder te gedenken. Te Haarlem circuleert bij do leden der Ned. herv. gemeente een inteekeningsbiljet om vrijwillige bij dragen tot verhooging der salarissen van do ptedi- kanten. Het noordelijk evangelisch zending-feest zal den volgenden zomer te Assen gehouden woiden in het Stadsbosch. De dag is vooiloopig bepaald op 23 Juli 1891. Beroepen: te Suawoude c. a. ds. T. Rispens, te Finkum. Bedankt: voor Loens door ds. IC. M. If. Veldman, te Arum. De vroegere predikant der dir. geref. gemeente te Winschoten, de heer E. II., die door de classis uit zijn ambt is ontzet, is in hooger beroep gegaan bij de provinciale synode. Uit het bisdom Haarlem zullen tie heeren If. A. Fisscher en J. J. H. Roebroek, uit dat van 's-Bosch de heer W. L. Jennissen en uit liet aartsbisdom Utrecht de heer C. M. F van Rijckevoi sel, als geestelijken bezittende liet radicaal van den tweeden rang, naar Oost-Indië vertrekken, om daar hunne werkzaamheden voort te zetten. Door iiet rabbinaal college te Rotterdam zijn met gunstig gevolg als Israèlietische godsgoleerdon ge- eiamineerd de heeren L. Spier en S. Rudelsheim, beiden studenten van het seminarium to Amsterdam!

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3