Gemengde Berichten. a ïa!s te doen, zoodat ik hier ten minste cenige afleiding in mijn werk heb. Ik hen hier midden in do goudvelden en dikwijls in de gelegenheid op verschillende plaatsen met menschen te spreken, waarbij ik tot de overtuiging kwam, dnt het ook hier al geen goud is wat er blinkt. Velschil lende mijnen staan stil wegens bedrijfskapi taal. Alleen in die mijnen, die rijk in goud ïijn, wordt nog gewerkt, doch beloven ook zij in de eerste 10 jaren nog geen dividend, zoodat daarmede grooV windhandel schijut gedreven te zijn. Het is opmerkelijk hier in Johannesburg, hoe weinig contant geld er is. Dagelijks ziet men verkoopingen voor het hof, wegens faillissement, en velen zijn van gevoelen, dat de nlgomeene toestand hier niet veel ver beteren zal, zoolang niet de spoorweg ver bonden is met do zee". Voorschoten. Uit de fabriek van de heeren J. M. van Kempen on Zoneu alhier zijn voor Ned. Indiö verscheepteen pvachtig gedreven zilveren eeresabol, mot ivoren met zilver gemonteerd handvatvoorts 2 kolossale bijouxkoflers, elk wegeude 5 kilogram aan zilver. Waarschijnlijk zijn deze stukken voor Indische vorsten bestemd, dewijl alles voor zien was van grnote zilveren kronen. Omler do rum prof. Koch toegedachte eerbewijzen, waai van bericht wordt, is /ijne verlielliug in don adel stand door keizer Wilhelm, een hooge ridderorde van koning llumbeit, enz, Pi inses Victoria win Pruisen heeft een annta! fraaie en kostbare bruidsgeschenken ontvangen. Hart moeder, keizerin Frederik, schonk haar oen diadeem, bioche, oorringen en halssnoer van saffieren, brillonten o* p.nelen de keizer en de keizerin gaven vijf groote stenen van brillonten, welke als diadeem en als halssnoer gedragen kunnen worden. De koningin van Engeland schonk haar petekind nek al een broche van brillanten, met een grooten smaragd in het midden, alsook do noodige Indische shawls, waarvan zij als keiierin van Indië altijd hare kleinkinderen bij hun huwelijk voorziet. Voorts gaf zij nog aan het bruidspaar, te /amen met den piins en do prinses van Wales, een groot zilveren theeservies. De bruidegom, de prins van Schauinburg hippe, schonk zijn bruid een zilveren nécessaire, in een kast van koroinandelhout, en een paar groote zilveren rococo-kn-ulelaars. Voorts ontving de prinses nog vele sieraden en andere kostbaarheden van hare overige vorstelijke bloedverwanten. Eon Bolgisch misdadiger, die in I8G0 ter dood veroordeeld word, maar wiens vonnis werd veran derd in levenslange celstraf, is dezer dagen voor waardelijk in vrijheid gesteld door bemiddeling van den Frunschen senator Berenger de la Dröme. Deze, die een groot voorstander van celgo- vnngenisstraf is, hoorde, toen hij te Antwerpen het gevangoRW-congres bijwoonde, van dozen verujrdoelde, die ruim 30 jaren in do cel zat. Dij ging den man zoeken, en toen het bleek, dat dc gevangene zich al dien tijd goed gedra gen had en werkzaam was geweest, vroeg hij don koning der Belgon, op grond der bestaande wetten, gratie voor den voroordoeldo aan. Deze is nu dezer dagen verleend en de ontslagen ver oordeelde, die als een uit hot graf verrezeno in de maatschappij terugkeerde, wandelt nu rond als oen bewijs voor s' heeren Borenger's stelling, d..t een mensch zonder gevaar een langdurige celop sluiting kan verdragen. Eon premie op tweelingen is door den sultan van Turkijo ingesteld. Zij bestaat in een mnunde- lijkscho toelaag van 30 piasters (f3.30) voor jongens tot hun 21o jaar en voor meisjes tot haar huwelijk. Op die wijze hoopt de nGrooto Heer" het merkbaar verminderen van do bevolking tegen te gaan en de sterfte onder do kinderen der armen te verminderen. Een der leden van de Oostenrijksche legatie to Stuttgart moet een middel gevonden hebben om de kleuren der oude schilders na te bootsen, en wol zóó, dat do aldus geschilderde nieuwe stukken even duurzaam als do oude hunne ldeur behouden. De schilder Lenbach moet van dit middel reeds met goed gevolg gebruik go- maakt hebben. Een buitengewone shawl is in bot bf van den hertog van Northumberland. Die shawl een geschenk van koning Karei X, dnt 500,000 francs heeft gekost is geheel geweven uit het haar der snorren van een soort van Perzische kutten, welk haar zoo fijn is, dut liet ternauwer nood met het blooto oog gezien kan worden. De weversen spinners moesten dan ook met vergroot glazen werken. Aan die shawl is niet minder dan zestig jaren lang goweikt. Zij werd indertijd besteld door Lodewijk XV, dio haar bestemde voor tnovrouw De Pompadour. De shawl is zestien el lang en evenzoo breed, en hot weefsel is zoo fijn, dat het, opgevouwen, onder een tafelschel verborgen knn worden. De synode der orthodoxe kei k te St.-Petersburg heeft bepaald, dat mannen en vrouwen dio voor de dorde tnaal een huwelijk sluiten, 3a 5jaren kerkelijke boete moeten doen, tenzij de geestelijk heid hen daarvan ontheft. Haar weduwen boven 00 jaren, die hertrouwen, moeten uilen zonder pardon twee jaren boete doen. In de archieven van het Vaticaan is thans oen studiezaal geopend voor de lielhebbers en mannen van studie, die de rijke schatten dier archieven wunschen te leeron kennen. De zaal, die 24 nieter lang is, is met veel smaak ontwerpen en daarbij geheel tot gemak der bezoekers ingericht. Do gunstige werking der drankwet in België mag worden afgeleid uit de volgende cijfers: In 1889 waren er 185,036 huizen waarin sterke drank werd verkocht, of éen herborg op 33 inwoners, terwijl het aantal voortdurend toenam. Thans be draagt het aantal herbergen 171,420, dus 13,016 minder dan ten vorigen jare. Onze veehandel op Engeland. In de Londonsche bladen circuleert een bericht, volgens hotwplk do Nederlandsche regeering offi cieel aan de Btitsche heeft kennis gegeven, dat het mond- on klauwzeeruit Nederland geweken is. Dit bericht heeft de hoop der belanghebbenden bij don veehandel, datde Britsche markten weder eerlang voor het Nederlandsche vee zullen opengesteld Worden, vorlevendigd. Door hen wordt thans ijverig een adres aan don hoer Chaplin, minister van landbouw, geteekend. Bit adres is als volgt: Wij ondorgeteokenden, reeders, scheepmake- limrs, iuvoordeis en andere belanghebbenden bij den veehandel lusschen Amsterdam, Rotterdam, en Londen, vestigen eerbiedigUjk uwe aandacht op den stilstand van onzen handel, ten gevolge van de vei ordening van 7 October, door u uit gevaardigd, sedert welke de invoer van levend vee uit Nederland geheel heeft opgehouden. Het uitbreken van mond- en klauwzeer in Neder land was, naar wij vernemen, beperkt tot onge veer 11 beesten, die dadelijk geïsoleerd worden, en op den I0n November vorklnarde de Neder landsche inspecleurs het land vrij van mond- en klauwzeor, zoodat 5 weken zijn verloopen sedert de handel afgesloten werd, »llet aantal beesten, gedurende 9 maanden uit Nederland ingevoerd, is 78 runderen, 25.000 kalveren en 101,000 schapen, en bij onze schepen en andoi o hulpmiddelen voor dozen handel lijden wij eon verlies van f 500 's weeks, ongerekend nog de honderden mannen, dio buiten work zijn. s Wij veroorloven ons daarom eerbiodig er op te wijzen, dnt, daar Nederland sedert 10 dezer geheel vrij ib van mond-en klauwzeer, en deze du tegenwoordige wetten het landen van bees- sten te Thomashavon toelaten, wanneer deze vrij van ziekten zijn, om het toezicht an de contrölo geheel afdoendo te maken, een quaran taine zou kunnon vastgesteld worden vunzulken hingen duur b. v. een maand dat impor teurs in hun eigen behing gedwongen zouden zijn, allo beesten te Deptfort voor otimiddcliijko slach ting te lossen, waardoor de markt van levend vee zou vermeden worden. aInmiddels worden in Nederland verdors voor zorgen genomen, en onder deze omstandigheden is ons ernstig verzoek, dat het verbod van 7 October mogen ingetrokken worden. zWij hebben de eer te zijn, enz." Ditadres,ofschoon niot zeer fraai opgesteld, bezit alles wat te berde kan gebracht worden. De bewoor dingen van de Britsche wet van 1884 geven den minister van landbouw geen andere keus dan den invoer van voo te verbieden uit eon land, waar besmettelijke veeziekten vooikomen, liet is zelfs niet genoeg, dat een land vrij is van zulke vee ziekten, om het vee daaruit weder toe te laten, liet moet ook 1°. zulke wetten ter voorkoming van verspreiding van veeziekten hebben en 2". zulke maatregelen togen de overbrenging vnn be smetting van andere landen invoeren, dat het ministerie van landbouw alhier overtuigd is, dat allo mogelijke waarborgen bestaan tegen het over brengen van veeziekten uit dat land naar Groot- Brittannië. Toen do invoer van en uit Nederland vrijelijk werd toegelaten, voldeed Nederland aan deze voorwaarden. Er bemschte namelijk in de eerste plaats geen longziekte en mond- en klauw zeer, er bestonden 2°. krachtige wetten ter voor koming en beteugeling van veeziekten, on er wer den 3°. flinke maatregelen genomen tegen het overbrenger» van besmetting uit andere landon. Het uitbreken van klauwzeer in Vaals bewoes, dat aan de le en 3e voorwaarden niet meer voldaan werd, en het verbod volgde. De wet van 1884 was er zóo op ingericht, dat de Britsche minister geen andere keus.had, zelfs al had hij het gewild. Eer hij het Nederlundsche vee nu weder kan toe laten, moet hij overtuigd worden dat aan de drie voorwaarden weder voldaan is, m. a. w.dat Neder land weder vrij is (waarvan hij thans de officieele kennisgeving heeft gekregen), dat dnar krachtige maatregelen ter voorkoming en beteugeling van veeziekten worden genomen (men zoude dozen waarborg nog kunnen vergrooten door verplichte slachting in te voeren van beesten, die aan mond en klauwzeer lijden) en dat de grenzen voldoende bewaakt worden. Is deze overtuiging hij den minister eenmaal gevestigd, dan moet er eene tijdsruimte zijn ver loopen, gedurende welke het gevaar voor be smetting, zelfs al zijn do aangetaste dieren ge nezen, nog bestaat. Dit is in hot geval van mond en klnuwzeer 20 30 dagen. Men kan er dus op rekenen, dat de vrije invoer van Nederlandsch vee gedurende dit janr wel niet meer mogelijk zal zijn. Van den anderen knnt heeft de Britsche mini ster geene keus omtrent de toelating van hot Nederlandsche vee. Hij moet hot geheel verbieden of vrijelijk toelaten. Ilij kan het niet zoo toe laten, dat de verplichting wordt opgeiegd om het bij de landing op rie markt te Deptford te slachten. Er bestaat echter oon uitweg voor hem. Hij kan namelijk het vee vrijelijk toelaten, maar tevens mot het oog op in Duitschland heerschen- do veeziekten eenn qunrnntaino invoeren en die quarantaine zoo lang maken, dat do importeurs uit eigen beweging er do voorkeur aart geven do beesten naar Deptford te brengen en aan de losplaats zelve te laten slachten. Dit is, wat de opstellers van het bovenstaande adres op het oog hebben. Wordt hun verzoek gunstig ont vangen, en er bestaat hoop, dat dit het ge val zal zijn, dan kunnen beesten uit Nederland in het volgende jaar misschien weder vrij op de Engelsclte markten komenVoor de schapenhouders in Noord-Holland, die hunne beesten nog terug houden om ze althans nog voor Kerstmis lovend te kunnen invoeren, is dit weinig troost, maar het opent ten minste een gunstig vooruitzicht voor lator. (IV. v. tl. D.) en wie weet, liel» jo mij nog eens noodig, wend je in dit govnl gerust tnt mij." Geroerd drukte Bill den Californier de I-and. nik zal aan je denkon, Marteltos, als ik een vriend behoef." Beiden hadden wat haastig geloopen om to voorkomen datFitnny hen inhaalde, en zij hadden sMinershoine" bereikt voor het invallon van do schemering, die in Californïo spoedig door den nacht wordt gevolgd. De speelzaal was heldel- verlicht en bood hetzelfde bonte to.onee! aan als den vorigen dag. Bill greep Martellus, die onwille keurig door do speeltafel werd aangetrokken, hij den arru on verzocht hem dezen avond hem ter wille niet te spelen. Reeds hij den eersten blik had hij gezien, dal Alice niet in de zaal was. 't Was ook nog geen tijd voor haar. Bij het buffet tierde en verdiong zich een bont gezelschap. Den kastelein viel het moeilijk iedeieen tovieden te stellen, de whiskey vlooido rijkelijk. Marte'L.' gaf toe, zette zich met Bill aan eene tafel en bestelde wijn. Doch het gesprek tusschen hen wilde niet recht vlotton. Bill dacht aan Alice; onafgewend staarde hij naar de deur, door welke zij gisteren was binnongekomen, en die, zooals hij ducht, nu elk oogenblik geopend kon worden. Of zou zij in 't geheel niet komen? Bij deze gedachte voelde hij zich zeer verlaten on scheen het heim wee zijne ziel binnen te sluipen. Mnrtellos dnnren tegen wendde geen oog af van den drom, die zich om de speeltafel verdrong. Hij kon van het spel zelf niets zien, maar do verleidelijke klank van het goud en de uitroep nu en dan van den bankhouder hielden hom in voortdurende opwinding. Toen Bill na een poos weer naar zijn kame raad omkeek, was deze verdwenen on van de speeltafel klonk zijne schelle stem, als hij zijne inzetten uitriep. Toen knarste de deur bij bet buffet en door oon kier gluurde Alice naar binnen. Blijkbaar zocht zij iemand, misschien haar vader wel. Hare blikken schenen elkon hoek tc doorzoeken daar troffen zij hem. en de glans van blijdschap, die haar gelaat overtoog, verried duidelijk, wion zij gezocht had. Ja, meer nog zag hij wel goed zij wenkte hem. Nog eens weer zij wenkte, en de deur ging Weer dicht. Of was het zijne overspannen verbeelding. Uoo, Alice zou bem tot zich roepen, in 't geheim, om buiten eene afspraak te hebben Hoe hot bloed hem ook imnr da wangen steeg hij deze gedachte, haast ware het hem liever geweest, dat hij zich vergist had. Was zij dan zoo gemakkelijk te veroveren Om het even, haar volgen moest hij. Niemand lette op hem, Orelly was bovendien niot te zien. Hij stond op en verdween uit de zaal door dezelfde deur. Zij leidde door een lange donkere gang, langs de keuken, naar buiten. Het maanlicht hulde den bloeienden tuin achter het huis in een tooverachtigen glans, verzilverde do toere blaadjes der laurierboomen, tooverde op hot grastapijt een kunstvol vlechtwerk van licht en donker en temporde de vurige bloesems van don cactus, die uit alle spleten van den steen- grond opwies, Groote luchtkevers dwarrelden in 't rond. Eene geheimzinnige, verrukkelijke stilte heerschte in de natuur, een bedwelmende geur steeg omhoog, die alle zielskracht oplost in een onverklaarbaar reikhalzen nnar geluk. Behoedzaam sloop Bill voort, alsof hij op roof uitging. Eensklaps fluisterde eene stern achter een laurierboom iMr. Ahldorf," en iets wits zag hij schemeren door het donkere loof. Eeno rilling voer hem door de ledeneeno aandoening, dion hit tot nu too niet had gevoeld, overmeesterde hem. Dus toch Tot op dit oogenblik had hij het niet kunnen, niet willen gelooven. Ondanks zijne verrukking had hij zich liever vergist. «Beoordeel mij niet naar deze vrijpostigheid, mr. Ahldorf," zeide zij, blijkbnar aangedaan, terwijl zij op hem toetrad. »De omstandigheden dwingen or mij toe. Ik moet u heden nog spreken en daarbinnen voor aller oog kan ik het niet, omdat dit de zaak nog verergeren zou. Het be treft een gevaar, dat uw leven bedreigt. Gedu rende ons kort gesprek van gisteren hebt gij woorden mot mij gesproken, die ik in langen tijd niet gehoord heb, en reeds dit is voldoende om mij in mijne verlatonheid belang in u te doen stellen. Doch wat praat ik? Ook zonder deze belangstelling ware de gedachto voor mij vreosa- lijk, dat om mijnentwil een monsehenlevon in gevaar verkeerde. En een leven dreigt gevaar liet uwe." (Worth vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 6