|Overlijfleu m lB. flm Konini- A0. 1890. Woensdag 26 November. N°. 7638 Eerste Blad Proclamat e. KENNISGEVING. KENNISGEVING. ier-en-yeertisrste Jaargang. i uitenlamlsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. OI)E. BIPKEAÜ! MAK KT, K, 134. In naam van Hare Majesteit Wilhelrnina, bij de giatie Gods, Koningin der Neder landen, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., enz. ■Wij Emma, Koningin-weduwe,Regentes van het Koninkrijk: Het beeft Gode behaagd mijnen geliefden en geëerbiedigden Gemaal, Koning Willem den Berde, tot Zich te nemen. Ruim een en veertig jaren schaarde zich het Nederlandsche volk om zijnen troon, en gedurende dit tijdvak werden, onder 's Heeren zegen, rust, vrede en welvaart aan het vader land geschonken. De Kroon is door zijn afsterven, dat ons allen met diepen rouw vervult, overgegaan op mijne beminde dochter, Wilhelminn Helena Pauline Maria. Haar troon vinde zijnen hech ten steun in de trouwen verknochtheid van het Nederlandsche volk aan het Huis van Oranje. Moge de Almachtige God de gebeden ver- hooren, die tot Hem opgezonden worden voor onze Koningin Wilhelmina; Hij neme haar onder zijne heilige hoede en bescherming. Krachtens de wet ben ik gedurende hare minderjarigheid geroepen als Regentes van het koninkrijk het koninklijk gezag voor haar waar te nemen. Vertrouwende op Hem, in wiens hand het lot is der vorsten en volkeren, neem Ik de Mij toevertrouwde regeeringstaak op Mij, met do bede, dat hare vervulling in allen deele moge strekken tot bevestiging van het koninkrijk. Lasten en bevelen, dat deze proclamatie in al de gemeenten des rijks zal worden aangeplakt en afgekondigd ter plaatse waar zulks gebruikelijk is, en dat zij in het Staats- ilad zal worden geplaatst. Paleis JIel Zoo, den 24sten November 1890. Emma. De proclamatie draagt de mede-ondertee- kening van al de ministers. Dr: Burgemeester van Schiedam vervult bij dezen deu droeven pligtj den ingezetenen kennis te geven, dat onze geëerbiedigde Koning, Zijne Majesteit WILLEM III, op den '23sten November jongstleden, des morgens ten 5 uur 45 minuten op »het Loo" zacht en kalm is overleden. Overtuigd dat bet doodsberigt van den geliefden Yorst, die gedurende meer dan 40 jaren in vrede en voorspoed over ons dierbaar Vaderland heeft geregeerd, en door wiens verscheiden de laatste mannelijke telg uit het huis van Oranje is heengegaan, door alle ingezetenen met diep gevoel van smart zal ontvan gen zijn, is voorzeker elke aansporing overbodig, om in deze dagen van diepen rouw alles te vermijden, wat met die treurige stemming strijdig zoude zijn. De Burgemeester van Schiedam, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat, naar aanleiding van een bij hem ingekomen kabinets-schrijven van den heer Commissaris des Konings in deze Provincie, van den 24en dezer, No. 448, wegens het overlijden van Z. M. den Koning, tot en met Maandag den ln December a. s, en verder op den dag der begrafenis en op den daaraan on middellijk voorafgaanden dag, de klok ken van den Stadstoren, driemaal daags zullen worden geluid, als 's voorm. van 89, en 's nam. van 42—1 en van 4—5 urenen dat alle tooneelvoorstel- lingen en andere openbare vermakelijk heden tot en met aanstaanden Zondag, 30 November, zoomede op den dag van de begrafenis, verboden zijn. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 25n Novem ber 4890. Be Burgmeester van Schiedam, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. DÜIÏSCHIAS D. Het blijkt, dat professor Kocli, aan vvien door alle bladen in woord en beeld om strijd hulde wordt gebracht wegens zijne zegenrijke ontdekking, dezer dagen bij keizer Wilhelm eene langdurige audiëntie heeft gehad en daarin breedvoeriger mededoelingen betref- lende zijne ontdekking beeft gedaan, waarna de keizer hem het grootkruis der orde van den Rooden Adelaar heeft tor hand gesteld. Dit is eene hoogst buitengewone onderschei ding, te meer omdat prof. Koch nog in geen klasse van die orde was benoemd en dun in eens de hoogste heeft verkregen. Na de audiëntie is prof. Koch ook bij de keizerin ontvangen. Hetzelfde nummer van deu Bcichsanzciger dat de benoeming van Koch bevat, maakt ook den tekst openbaar der correspondentie tusschen Duitschland en Engeland gewisseld betreffende Zanzibar. Volgens de Norddeutsche is ook met Frank rijk eene overeenkomst getroffen, waarbij het protectoraat van genoemde mogendheid over Madagaskar door Duitschland wordt erkend en Frankrijk zijne goedkeuring verleent aan de jongste Duitsche inbezitnemingen in Oost- Afrika. Alle avondbladen, van de radicale af tot die van de reactionnaire richting toe, spreken onvoorwaardelijk hunne vvaardeering uit voor de strikt constitutioneele gedragslijn die wijlen Koning Willem III altijd gevolgd heeft, en roemen de groole persoonlijke ge negenheid welke hij bij zijn volk genoten heeft, 's Konings vroegere, weinig Pruisisch- gezinde gevoelens worden slechts terloops aangeroerd, met de opmerking dat in de laatste jaren zyne betrekkingen tot het hof van Berlijn meer vriendschappelijk zijn ge worden. De Vossische Ztg. -prijst de goed hartigheid en de mildheid van den over ledene en zyn meer dan alledaagsck talent voor muziek. De National Ztg. zegt dat de dood van Willem III geen einde gemaakt heeft aan een door groote daden in oorlog of vrede met roem gestempeld leven; maar ook de donkere schaduwen, welke menige schitterende vorstelijke loopbaan verduisteren, worden in de zijne gemist. Hetzelfde blad merkt nog op, als een buitengewone samen loop van omstandigheden, dat er tegenwoordig in drie koninkrijken van Europa, in Spanje, iu Servië en in Nederland, kinderen van 4 tot 44 jaren de kroon dragen. De Nordd. Allgcmeino Zeitang zegt aan het slot van haar artikel: vin de verstandige vaderlands liefde v:-n het Nederlandsche volk ligt een wb" borg, <U een staat, die in de geschied- Doeken der Europeesche beschaving zulke roemvolle bladzijden vultzal voortgaan een steunpilaar van orde en vrede in Europa te wezen." Diezelfde gedachte, dat de ver wisseling der troonsopvolging in Nederland rustig plaats hebben en ook in de toeiiomst geene staatkundige storingen teweegbrengen zal, vindt men onder velschillende vormen in alle beschouwingen terug. De hertog van Nassau is voornemens naar 's-Gravenhage te vertrekken. De vorst van Waldeck, die de feestelijkheden te Büekeburg bijwoonde, waar de jonggehuwde prinses Victoria haren intocht hield, ontving daar het noodlottige bericht en vertrok terstond. Te Berlijn werd het officieele bericht uit 's-IIage Zondagochtend te elf uur ontvangen, nadat uit Luxemburg reeds particuliere tijdingen gekomen waren. De hier bestaande Nederlandsche vereeniging «Nederland en Oranje" heeft eene buitengewone vergadering belegd om over een passend rouwbetoon te beraadslagen. Naar de Kreuz-Zuitung verneemt, heeft de keizer, toen Vrijdag de nieuwe garde-recruten den eed van trouw hadden afgelegd, eene toe spraak tot de manschappen gehouden, waarin hij deed uitkomen, dat de toestand naar buiten wel is waar vredelievend is, maar dat daar binnen een vijand te bestrijden is, die niet anders is ten onder te brengen dan op het gebied van het Christendom. Niemand zeide de keizer kan een goed soldaat wezen, zonder tegelijkertijd een goed Christen te zijn. Daarom moeten de manschappen, die nu aan hem, den keizer, hun aardschen mees ter, hebben trouw gezworen, voor alles de trouw bewaren tegenover hunnen Hemelschen Zaligmaker. De keizer heeft gisteren het parlementaire diner bij den rijkskanselier bijgewoond en zich levendig met Windthorst en andere afge vaardigden onderhouden. Ook de in China gevestigde bisschop Anzer, die uit Regensburg afkomstig is, was bij het gastmaal tegenwoordig. LUXEMBURG. De minister van staat is gistermorgen naar Frankfort vertrokken om den nieuwen groot hertog te spreken. De Kamerzitting, welke heden geopend zou worden, is voor önbepaalden tijd uitgesteld. In het hooggerechtshof hield de procureur- generaal een lofrede op den overleden Koning- Groot-Hertog, waarin hij 's Vorsten groote ver dienste roemde. Hij sprak tevens een woord van welkom voor den nieuwen vorst, dien het land reeds heeft leeren kennen en dien *4 Abonnementsprijs, per kwartaal Franco por post, door liet geheele lïijk Afzonderlijke nommers Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegiip van cene Courant1.10. Iedere gewone regel ineer- 0.10. DrikmaAI. geplnatst wordt tegen tweemaai. betekend. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 2lsten November 1890. De Burgemeester van Schiedam, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1