Donderdag 27 November. N°. 7639. Feuilleton. let geheim van de „Maria* A°. 1890. V ier-en- veertigste Jaars-ang. 85- Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. II uitentandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. Aiionnkmbntspiujs, per kwartaal Franco per postdoor liet gelieele Hijk Af/.niilo!lijke nominees I- 2.50. 0.10. B II E A U HAKK T, 9'.l 2 Advbrtbntibpiiiis: van 1 10 gewone regels niet inbegrip van cene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10 Drikmaai. geplaatst vvoirlt tegen twkkmaai. beiekend. LUXEMBURG. De groothertog wordt heden te Luxemburg j' I verwacht om den eed af te leggen. Hij zal de autoriteiten aan liet Luxemburger station ontvangen, maar zal op bet kasteel van Walferdange zijn intrek nemen. De gemeenteraad der hoofdstad hield Maandag eenc zitting en verleende zijne goed keuring aan de proclamatie, vau het bestuur. De zitfing werd daarna, als teeken van rouw over den dood van den Koning-Groothertog, opgeheven. De Raad van State kwam Maandag in eene buitengewone zitting bijeen. Het regeeringsblad maakt het antwoord openbaar van den groothertog aan deregee- ving, waarin hij verklaart de Luxemburgsche kroon aan te nemen, God smekende om zijne regeering en zijn nieuw vaderland te zegenen. Hoewel ik, zoo zegt hij verder, heb willen ncderknielen bij de lijkkist var den vorst, dien gij zoo even hebt verloren en aan de Koningin mijne diepgevoelde rouwbetuigingen had willen uiten, heb ik gemeend, dat het vóór alies mijn plicht was om mij te ge dragen naar den eisch der constitutie en mij naar mijne hoofdstad te begeven, teneinde in den boezem der Kamer den eed af te leggen. De officieele formule van dien eed is aldus vastgesteld: Wij Adolphe, bij de Gratie Gods, Groothertog vau Luxemburg, Hertog van Nassau, enz." Volgens een bericht uit goede bron, zal de groothertog eerst de volgende week komen. De Duitsche keizer beeft hem een eigenhan- digen brief van gelukwensching met zijne troonsbestijging gezonden. BELGIË. Volgens de ffloile Beige zal de koning zich door eene deputatie bij de begrafenis van den Koning der Nederlanu^n doen ver tegenwoordigen. In de Kamer heeft de voorzitter De Landts- heere gisteren op warme wijze hulde gebracht aan de nagedachtenis van den Koning der Nederlanden de minister van buitenlandsche zaken uit naam der regeeringde lieer Nothomb uit naam der rechter- en de heer Carlier uit naam der linkerzijde, sloten zich bij de woorden van den voorzitter aan. I) U 1 T S C II L A N I>. De keizer heeft een hofrouw van drie weken, aanvangende gisteren, voor den Koning der Nederlanden gelast. Volgens de IforddeuUche Zeitnng heeft de keizer Maandag, na liet parlementaire diner bjj liet ongedwongen onderhoud her haalde malen Windthorst toegesproken en bijzonder naar zijne gezondheid gevraagd. De keizer gaf tegenover andere afgevaardigden zijne tevredenheid te kennen over de zaakrijke discussiën over de belasting-voorstelleni i liet Huis van afgevaardigden kwam hem alleen critiek over zaken gewenscht voor. De keizer gispte de onvruchtbaarheid der sociaal-democratische congressen voor arbei ders; hij verklaarde zich een vijand van alle dogmatisch getwist; hij laakte ook de poli- tikers die zich tot afbrekende critiek bepa len. Eindelijk roerde hij de ontwikkeling van bet verkeerwezen aan en toonde zich een voorstander van don aanleg van water wegen en kanalen on wees ook op hun strategische beteekenis, als bijzonder geschikt voor het vervoer van zieken en gewonden. Het Saksische hof zal wegens het over lijden van den Koning der Nederlandeu drie weken den rouw aanncmeu. F BANK B IJ K. De Paiijsche ochtend- en avondbladen wjjden bijna alle afzonderlijke artikelen aan het overlijden van den Koning der Neder landen. Zij bespreken liet overhjden des Konings op zeer kalmen toon. Politieke moei lijkheden worden uiet gevreesd, maar wel wordt de opmerking gemaakt, dat de Koningin- Regentes van Duitsche afkomst is, terwijl tevens over Duitschlands invloed in Luxem burg wordt gesproken. Algemeen wordt hulde gebracht aan de strikt ccnstitutioneele wijze, waarop Koning Willem III steeds deregee- ring heeft gevoerd. Belangrijk is liet artikel, dat de Temps aan den Koning wijdt en waarin wordt be toogd, dat geheel Europa eerbied heelt voor het Nederlandsche volk, dat niet gewoon is veel beweging te maken, maar zich steeds heeft gekenmerkt door oprechtheid en trouw. President Carnot zond een telegram aan de Koningin-Regentes, waarin hij haar zijne deelneming over liet overlijden des Konings betuigde. ENGE L A N 1>- Een indrukwekkende lijkdienst ter ecre van wijlen Z. M. Koning Willem III zal te Londen gehouden worden. Tot bijwoning daarvan zijn o. a. de vreemde gezanten, de lord-mayor en de sheriffs van Londen uit- genoodigd. De schilder Hubert Vos zal van het tafereel een schets maken. In de troonrede wordt gezegd dat ir„ de betrekking tot andere mogendheden sedert de vorige Pnrlements/.itling geen verandering gekomer is. De waarborgen voor het behoud van dei vrede in Europa acht de koningin verzekerd. Met Italië zijn onderhandelingen geopend, waardoor het onder Engelschen invloed staande gebied in Noordoostelijk Afrika gescheiden zal worden van bet tot Abyssinië behoorcmle gebied. Voorts wordt de met Por tugal overeengekomen modus vivendi aan gekondigd, en de hoop uitgesproken dat met opzicht tot de visscherij op New-Foundland eene regeling getiod'en zal worden die alle partijen zal bevredigen. De mislukking van den aardappeloogst dreigt in de westelijke graafschappen van Ierland eene schaarschte van voedingsmiddelen te veroorzaken welke door van regeeringswege te nemen maat regelen zooveel mogelijk gelenigd zal worden. Een wetsontwerp wordt aangekondigd tot verbetering van het gewestelijk bestuur in sommige Iersche graafschappen. In het Hoogerhuis uitte Granville zijne voldoening o\er de overeenstemming lusschen de regeeringen ten opzichte van het behoud des vredes. Hij betreurde het aannemen der Mc.-Kinley-wet in de Vereenigde Staten. Eene goudgraversgeschledenis uit California. 16. «Het mijne, om uwentwil?" vraagde Bill ver baasd. «Mijn vader heeft er mij opmerkzaam op ge maakt, die verrassend genoeg mijne belangstelling in u schijnt te deelenhet is de eerste maal, dat wij het over iets eens zijn." ««Waarschuw mr. Ahldorf zoo spoedig mogelijk voor Fimey," zeide hij gisteravond nog tot mij. «Fimey is jaloersr.il, valech en tot alles in staatmr. Ahldorf moot op zijne hoede wezen."" Daarom smeek ik u, vermijd ons huis, hoezeer het mij en mijn vader ook spijt u niet meer bij ons te zien. O, 't ware zoo vreeselijk, als ik schuld aan uw ongeluk hadDit alleen heb ik u te zeggen, en als mijno zielsrust u niet onverschillig is, verhoor dan mijne smeekbede. Vermijd dit ongelukkige huis!" Tranen smoorden hare stem. »Dedagvan gisteren verschafte mij een klein genot en reeds beden moet dit worden veigald." Zij barstte in hevig snikken uit. Bill, geheel onder den indruk van het nachte lijk uur en de woorden van het door zielsangst gekwelde meisje, kon zich slechts met moeite inhouden. Vurige liefde voor haar, gloeiende haat tegen Fimey, mannelijke trots, ontvlamde moed om alle onzichtbare vijandelijke machten te weer staan, vervulden zijn gemoed tot berstens toe. Immer en overal trof hij dit vuile ongedierte Fimey aan. Zijn levan had hij vergiftigd dat van zijne geliefde, want van dit oogen- blik af was Alice dit voor hem, wilde hij ook vergiftigen. Ilij was hun gemeenschappelijke vij and en in dit eigenaardige spel des toevalt, voor zag hij reeds, waartoe het leiden zou, •En meent gij, Alice, meent gij werkelijk, dat ik uit vrees mij onttrekken zal aan uwe tegen woordigheid? Al zoudt gij mij inderdaad geen woord meer gunnen, toch kan ik zulk een lief tallig, zachtaardig wezen als gij niet in de macht van zulk een onraensch laten, dien gij oven sterk moet vei achten als ik!" De hartstocht van den jongeling, die met gloei end gelaat en stralende oogen voor haar stond, bracht Alice in verwarring. Blijkbaar streed zij zelve met eene aandoening, die zij poogde te overmeesteren. «O, laat mij niet lijden." smeekte zij. «Gij ziet toch zelf, hoe zwaar het mij valt dit ver zoek te doen. Ja, als Fimey niet meer in dit on gelukkige huis vertoefde; maar weet ge dan niet, o God, wat zeg ik, gij moogt tocli ook niet- - ik ben geheel in de war George 1" en smeëkend vouwde zij de handen, »heb mede lijden met mijn gefolterd hart, en doe liet, mij ter wille, het moet zijn." Hoewel liet hoofd hem gloeide, doorvoer eeno ijskoude rilling zijne leden bij de laatste woorden van het meisje. Wist zij, wiu Fimey was Alice, het reine, onschuldige kind? Zij zinspeelde or toch opl Wist zij ook, wat haar vader was Dan moest zij wei vreeselijk hebben geleden, evenzoo erg als hij zelf. Bedrukt zag hij haar in 't gezicht, waarover liet maanlicht zweefde. Onmogelijk 1 Geen spoor daarvan in deze kinderlijke trekken. Wel ver moedde zij iets verschrikkelijks, doch hoorde slechts den doffen vleugelslag des boozen demons van haar huis. «Neen, Alice, het moet niet, hot mag niet 1" zei hij, terwijl hij haar aan de borst drukte, «thans, nu gij mij voor immer van u wilt a, vgzenden, zelfs met een gewond hart, thans wil ik het u zeggen«Ik lieb u lief, Alice, van het eerste oogenblik af. dat ik u gezien heb. Ik ver laat u niet, mag u niet verlaten. Gij zelve snakt naar bevrijding uit deze verfoeilijke omgeving, want ook gij bemint mij, Alice! Zeg van neen, en ik verlaat u voor altijd. Dan toch heb ik geen recht u te bevrijden, te beschermen." Zijne armen, die haar vast omsloten hielden, lieten haar los en gaven haar de vrijheid weer, doch het «neen" werd niet uitgesproken, de vrij heid bleef ongebruikt. Snikkend wierp zij zich aan zijne borst. Daarop wandelden zij zwijgend voort, terwijl zij elkaar omarmd hielden. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1