Biimenlaiidsclie Berichten. Salisbury betreurde de in Afrika gepleegde schandalen, doch verklaarde dat het gouver nement zich niet verplichten kon tot het beschermen van leven en eigendom in Afrika. Er zal een onderzoek worden ingesteld. Reuter seint uit Londen De liquidatie is gunstig afgeloopen. Er is gebrek aan leverbare stukken. De contramine in Zuidainerikaansche waarden vermindert. OOSTENRIJK. Ingevolge bevelen des keizers, is voorden Koning der Nederlanden hofrouw van den 27u dezer totcleu 6n December voorgeschreven. De aartshertog Frederik zal het hof bij de begrafenis des Konings vertegenwoordigen. Men verzekert, dat eene deputatie van het regiment, waarvan de Koning chef was, er ook aan zal deelnemen. RUSLAND. Het Journal do Saint Petersbourg betuigt zijn leedwezen over den dood des Konings en zegt, dat Rusland hartelijk deelneemt in de droefheid van het Nederlnndsche volk, wegens de bloedverwantschap der vorsten huizen en de voortdurende vreedzame en vriendschappelijke verhoudingder heidelanden, VNegens bet overlijden van den Koning der Nedei landen zal het hof den rouw aannemen gedurende 24 dagen. ITALIË. De kroonprins is te Napels met groote geestdrift door de bevolking ontvangen. I' 0 R T U 6 A L. Uit Lissabon wordt gemeld, dal de minister van financiën zijn ontslag heeft genomen en vervangen is door den progressist Da Cunha. De burggraaf Perdella zal Portugal bij de begrafenis van den Koning der Nederlanden vertegenwoordigen. Het hof heeft voor 10 dagen den rouw aangenomen. R U 31 E N I E. Het bof zal voor drie weken den rouw aannemen wegens liet overlijden van den Koning der Nederlanden. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 25 November. Alle ministers zijn tegenwoordig. De voorzitter en de leden van liet bureau zijn in rouwgewaad. Door den griffier wordt, terwijl alle leden zich van hunne zetels verheffen, voorgelezen de ingekomen koninklijke boodschap betref fende het overlijden des Konings. De voorzitter, de heer Beelaerts van Blok land, hield de volgende rede: i Mijne lleeren! ïMet diepe smart ontvangt de Kamer de treurmare in deze Koninklijke Boodschap vervat. «Nog geheel onder dei: indruk van liet aan doenlijk oogenbhk waarop de Koningin-Regentes deze zaal betrad tot vervulling der taak, haar bij 's Konings ziekte door liet algemeen vertrouwen opgedragen, overvalt ons thans reeds de tijding dat het Gode behaagd heeft onzen Koning, Z. M. Willem III, tot zich te nemen. Wij betreuren in Hem een Vorst, die in zijne langduiige en gedenkwaardige regeering treffende blijken beeft gegeven hoe warm de bloei en de welvaart van het land Hem ter hai to gingen en die onder alle omstandigheden de grondwettige rechten en vrijheden zijner onderdanen met de grootste nauwgezetheid hoeft gehandhaafd en voorgestaan. »£eien wij 's Konings nagedachtenis door het voorbeeld te geven van onverbrekelijke gehecht heid en trouw aan de beide Vorstinnen, die den Koning zoo onuitspiekelijk diet baar waren en die Hij als de kostelijkste nalatenschap aan het Nederlandsche Volk heeft toebeirouwd. »Moge de eenheid der Natie in hare hoogste belangen zich toonen door onderlinge aaneen sluiting en door eendrachtige samenwerking van regeering en volksvertegenwoordigers. »Moge 's Hoe! en zegen rusten op onze beminde Koningin Wilholmina »Moge door Gods genade in da ruimste mate wijsheid en krachten geschonken worden aan de Koningin-Regentes, die verzekerd kan wozen dat het ons een voorrecht zal zijn Hare paden te mogen effenen, Hare zorgen te mogen verlichten." De voorzitter stelt voor, de koninklijke boodschap met een adres van rouwbeklag te beantwoorden. Daartoe wordt besloten. De voorzitter stelt voor, met verdaging der gewone werkzaamheden tot een nader te be palen dagthans ia de afdeelingen over te gaan tot benoeming van eene commissie voor het adres, dat hedenavond gedrukt, morgen 11 uur in de afdeelingen zal wordeu onder zocht, terwijl hei morgen 3 uur in openbare behandeling zal worden gebracht. Daartoe wordt besloten. De heer DomelaNieuwenhuis bad het woord gevraagd, nadat de voorzitter had voorge steld een adres van rouwbeklag te zenden maar zag vau het woord af. SCHIEDAM, 26 November 1800. Naar wij vernemen, zal de dd. schutterij alhier, op hoog bevel, morgen te 1 uur op de Groole Markt aantreden, en zal bij die gelegen heid gelezen worden de proclamatie, waarbij het overlijden wordt bekendgemaakt van Z. M. Koning Willem III en de troonsbestij ging van Koningin Wilheltnina. De dagorder die hedenvoormidd^ te 11 uren ia alle garnizoenen des lands door de hoogste militaire autoriteiten aan de in groot tenue opgestelde troepen is voorgelezen, luidt aldus (Dagorder voor de landmacht. Officieren, onderofficieren en soldaten De zware slag, die het Koninklijke huis en het Nederlandsche volk getroffen heeft, door het afsterven van onzen geliefden vorst, Koning Willem III. zal ook het leger met smartelijke deelneming vervullen. Maar de hoop der natie, en dus ook die van het leger is, in deze ernstige ure, ge vestigd op 's Konings dochter, thans Neerlands Koningin. Gij hebt liet zoo even gehoord, voorloopig zal namens H. M. Koningin Wilhelmina. Hare Doorluchtigo Moeder, de Koningin-weduwe Emma, als Regentes van het Koninkrijk op treden. Mag uwe Koningin ijverige en stipte plichts betrachting uwerzijds vorderen, uwe gehecht heid en trouw aan ons Vorstenhuis, uwe liefde voor onzen vrijen geboortegrond zullen Haar ten waarborg zijn van uwe onverdeelde toewijding. Het vaderland heeft er behoefte aan, daarop steeds met vertrouwen te kunnen rekenen. Officieren, onderofficieren on soldaten! Gedachtig aan den eenmaal door u afge- legden eed en aan de door u aangegane ver bintenis, zij het bewustzijn uwer pliehten bij u steeds levendig En daarbij klinke in nooden en gevaren, gelijk in tijden van vreugde en voorspoed, steeds luide uw roep Leve Koningin Wil h elm i na! De Minister van Oorlog, J. W. Bergansius. 's-Oravenha/ge, 25 Nov. '90. Aan de autoriteiten der landmacht is ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koniugin-Weduwe-Regentes door den minis ter van oorlog ter kennis gebracht van de landmacht, dat voor den rouw wegens het overlijden van Zijne Majesteit, Koning Wil lem Iü, de volgende bepalingen worden vastgesteld De rouw zal rekenen in te gaan met den dag van het overlijden. De duur van den rouw zal zijn drie maan den, -waarvan zeven weken zware en zes weken lichte rouw. De zware rouw bestaat voor de officieren van de landmacht in het omfloersd dragen van de dragon en in het dragen van den rouwband niet roscttede lichte rouw in het dragen van den rouwband alleen. Gedurende do drie maanden van den rouw zul voorts geen groote parade worden ge houden, en zal bij het optrekken der wacht geen trom wordc'n geroerd of hoorn worden geblazen. Te Apeldoorn is Maandag het overlijden des Konings in de registers van den burger lijken stand ingeschreven als volgt: «lieden, den vierentwintigste!! November Acht- tienhondcid negentig, verschenen voor ons, ambte naar van den Burgerlijken Stand der Gemeente Apeldoorn, Provincie Gelderland, Zijne Excellentie Meester zKneas Baron Mackay, Commandeur der Orde van den Nederiandschen Leeuw, oud een en vijftig jaar, Minister van Kolo niën, en Zijne Excellentie Jonkheer Meester Gustave Lodewyk Alm ie Hubert Iluys van Beeienbroek, Ridder der Oide van den Nederiandschen I.eeuvv, oud acht en veertig jaar, Minister van Justitie, beulen wonende te 's-Gmvetihage, tot het doen dei- volgende aangifte, gemachtigd door Hare Majesteit de Koningin-Weduwe, Regentes van het Koninkrijk, verklarende: dat Zondag den drieëntwintigste!) November dezes jaars, des vootmlddags te kwart voor zes uur, Zijne Majesteit WILLEM ALEXANDER PAUL FREDERIK LODE vVIJIC, Koning der Nederlanden, onder den naam van Willem do Derde, Prins van Ornnjp- Nassau, Groothertog van Luxemburg, geboren te Brussel en wonende te 's-Gravenhage, eerst weduw naar van Hare Majesteit Sophia Fiederika Matliilde, Prinses van Wurtcinberg, thans gehuwd met Haie Majesteit Adelhetd Emma AViliioliniim Theiesia Prinses van Waldeck en PyrmOnt, zoon van wijlen Hunne Majesteiten Willem Frederijk GeorgeLodewijk, Koning dei Nederlanden, onder den naam van Willem de Ttveede, Pi ins van Oraujc-Nassau Groot- Hertog van Luxemburg, en Anna Paulown», Groot vorstin van Rusland, Ju den ouderdom van diie en zeventig jaren en negen maanden, op het Paleis »'t Loo" binnen deze gemeente is ovei leden. Waarvan wij acte hebben opgemaakt, die na voorlezing door ens is onderteekeml inet de aan gevers. (gel.) /E. Mackay. Ruïs VAN' Bkerenuboek. J. A. VAN ÏUSSSLT, De commissie uit de Tweede Kamer voor het rouwadres bestaat uit de heeren Schim- melpenninck van der Oije, Brantsen van de Zijp, E, Cremers, Keuchenius en Scbaepman. De hof-commissie vergaderde gisteren om maatregelen vast te stellen tot overbrenging en begrafenis van wijlen Z. M. Koning Willem III. Gisteren heefl als eerewncht het paleis het Loo betrokken: eon compagnie van het 8e regiment infanterie uit Deventer, onder kapi tein Neeteson, met het uit Arnhem omfloersd regiments-vaandel. De dienst van de wachten ter eere van wijlen Z. M. den Koning vóór het paleis het Loo is aldus geregeld, dat de eskadrons huzaren of compagnieën infanterie des middags te 12 uren optrekken en te 3 uren daarna inrukken. en morgen door .den minister van justitie verzegeld. Van het Loo wordt medegedeeld, dat a.s. Maandag het lijk van Z. M. den Koning door de koninklijke jachtopzieners in uniform uit het paleis naar den gereedstaanden extra trein zal worden gedragen. De groote eetzaal in de achterzijde tegen over de vestibule van het paleis in bet Noord einde wordt ingericht voor de ontvangst van bet lijk van Z. M. den Koning. Het plafond, de wanden ert de vloer wor den geheel met zwart laken bekleed. De lijkbaar zal geplaatst worden op eene verhevenheid onder een baldakijn van zwart fluweel, aan den binnenkant met wit satijn gevoerd. Op een vak aan de achterzijde van dezen troonhemel zal het koninklijk wapen prijken. Gedurende twee dagen zal het aan het publiek vergund worden een bezoek te bren gen aan de lijkbaar. De bezoekers zullen het paleis binnentreden in het Noordeinde en het verlaten doordeKoningspoort in de Molenstraat. De rouwspoorwaggon, waarvan liet drapee- ren aan de firma Pander is opgedragenis te Haarlem in de werkplaatsen der Holl. spoorwegmaatschappij in bewerking. De wapens van Nederland en eenige vreemde staten worden op de buitenzijden aangebracht. Van het spoorstation te 's-IIage wordt het stoffelijk overschot in den koninklijken vouw wagen,waarop pluimen van struisveeren, naar het paleis geleid. De kunstschilder De 'Josselin de Jong is Maandag van 2l/s tot omstreeks 4 uren in de sterfkamer bezig geweest met het maken van een crayon-teekening van liet gelaat van Z. M. den Koning, wiens lichaam in den toestand was gelnten van het oogeublik toen Z. M. den lnatsten adem uitblies, nl. met het hoofd rustende in het kussen. De jonge kunstenaar hoopt binnen enkele dagen met zijne hem door de Koningin weduwe opgedragen taak gereed te zijn. Uit het Loo meldt men: Maandag is door de firma Janssens een gipsafgietsel van 's Konings gelaat genomen. Ook ten paleize alhier ligt een condoleantie- register ter teekening. Zeer velen begeven zich naar het paleis om hunne handteekening daarop te plaatsen. De koninklijke lijkwagen, welke tot dusver dienst heeft gedaan, wordt voor liet over brengen van het stoffelijk overschot van Z, M. vervangen door een geheel nieuwen. Maandag is onder leiding van den heer Scholder, in de Javastraat, een aanvang gemaakt met de inrichting daarvan. Zondagavond te 8 uur zaluitsluitend in tegenwoordigheid van de Koningin-weduwe, de hofdignitarissen en al de beambten vau het paleisbenevens enkele autoriteiten van Apeldoorndoor prof. Beets een lijkdienst gehouden worden. De gepens. luit.-generaal jhr. G. M. Ver- spijck, adjudant-generaal van wijlen Z. M. den Koning, en jhr. J. II. van Capellen, vicc- admiraal, adj .-generaal der marine en chef van hot Militaire Huis van wijlen Z. M,, zullen, naar men bericht, naar Berlijn en St.-Petersburg vertrekken om de keizers van Duitscldand en Rusland inet den Nederland getroffen slag in kennis te stellen. Van het Loo wordt van gisteren gemeld: De kisting vnn het stoffelijk overschot van Z. M. den Koning zai hedenavond geschieden builen tegenwoordigheid van H. M. de Koningin en II. M. de Koningin-Regentes, maar ia het bijzijn van enkele hofdignitarissen en den arts Vlaanderen. De kist wordt daarna overgebracht naar de groote zaal van het paleis, als eenvoudige rouwkamer ingericht, Bij de begrafenis zal ook namvezigzijnde vader van H, M. Koningin Emma, de regee- rende vorst van Waldeck. Vrijdag aanstaande wordt de zuster van den overleden Koning, de groothertogin van Saksen-Weimar, verwacht, terwijl eerstdaags ook de groothertog .Tolian Albreclit van Mecklenburg op liet Loo zal komen. Ook hertog Adolf van Nassau, groothertog van Luxemburg, is voornemens aan iiet stof felijk overschot van zijnen hoogen aanverwant de laatste eer te komen bewijzen. Eene deputatie uit de officieren vau het '11de huzaren-regiment te Dusseldorf, welks ecre-kolonel de Koning der Nederlanden was, zal de begrafenis komen bijwonen. "Wijlen Z. M. Willem III was kolonel eigenaar van het Oostenrijkscho regiment infanterie No. 63, welk korps een deputatie van officieren naar de begrafenis zal afvaar digen, waarvoor nu reeds vertrekken in het Hó tel des Indes" te 's-Gravenhage bespro ken zijn.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2