I A0. 1890. Vrijdag 28 November. N°. 7640. "V i ©r- en-ve ©r tig-s t Jaargan*?. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. ttuiteiilamlsclic Berichten. UITGEVER: T ODÉ. B E L G I E. Dinsdag is, gelijk de telegraaf reeds ge meld beeft, bij den aanvang der Kamer zitting hulde gebracht aan de nagedachtenis tan koning Willem III. Het Journal de Bruxclles deelt daaromtrent in zijn Kamer verslag het volgende mede De voorzitter, de minister van staat De Lantsheere, staat op en zegt het volgende, dat door de Kamer staande wordt aangehoord »Mijne heeren De geschiedenis van België en die van Nederland tellen zoovele gemeen schappelijke bladzijden, de banden welke beide landen verbinden zijn zóo vele, zóo innig en •zoo nauw, dat ik zeker de tolk beti van alle leden, dezer vergadering, als ik zeg, dat België zich, met volle svmpatliie, aansluit aan den rouw dien de (lood van Z. M. Willem III over het koninkrijk der Nederlanden ge bracht heeft. Onze wenschen stemmen in de toekomst samen met die der naburige natie voor de doorluchtige prinses, op wie hare hoop gevestigd is". Zeer goed.' van ulle kanten.) De rr.inister van buitenlandsche zaken (prins De Caraman-Chimay)Mijne heeren, de regeering vercenigt zich geheel met de woorden, welke de geachte voorzitter zoo even gesproken heeft. Dezelfde gevoelens, ik twijfel er niet aan, zullen door de Kamer en door het geheele land worden gedeeld. Ik behoef u niet de geestdriftvolle ontvangst te herin neren, welke den Koning der Nederlanden bereid werd, toen Z. M. in 1884 te Brussel nan onze doorluchtige souvereinen het bezoek kwam beantwoorden, hetwelk H.H. M.M, hem tijdens de tentoonstelling te Amsterdam ge- bracht hadden. Deze ontvangst was de duide- lijke uitdrukking der vriendschappelijke ver houding tusschen beide naties, en de diepe deelneming van België's regeering en volk- l'in den rouw van de Nederlandsche koninklyke familie en natie zal er een nieuw getuigenis van zijn. Onzen gevolmachtigden minister in Den Haag is reeds opgedragen de tolk dezer j,gevoelens te zijn bij de Nederlandsche regeering". (Levendige toejuiching.) De heer Carlier: ïMijne heeren, mijne ambtgenooten der linkerzijde bewijzen mij de I'groote eer door mij op te dragen, in hun naam uitdrukking te geven aan de gevoelens van deze zijde der Kamer ten gevolge van den rouw, welke Nederland getroffen heeft.- I Wij vergeten niet, mijne heeren, wij zullen nooit vergeten de groote en onsterfelijke herinneringen, welke ons aan onze noordelijke broeders verbindennoch de schitterende diensten door het Huis van Oranje aan de zaak der vrijheid bewezen. Na voorbijge dreven wolken, is alle geschil tusschen de twee volkeren verdwenen, en wij zijn heden weder, gelijk voorheen, broeders geworden. In deze gevoelens sluiten wij ons aan bij den rouw onzer Nederlandsche buren, en zenden wij hun de broederlijke verzekering onzer onwrikbare vriendschap". Zeer goed.) De heer Nothomb: ïBehalve de gevoelens mijner vrienden van deze zijde der Kamer, j.heb ik misschien nog eene bijzondere reden om mij te verontschuldigen, dat ik nog iels voeg bij de woorden, welke gij zoo even ver nomen hebt. Door mijn oorspronkelijk vader land, dat mij dierbaar is gebleven, behoor ik tot een land waarvan de doorluchtige doode langen tijd souverein geweest is. Ik verklaar en bevestig, na bet iedcren dag te hebben kunnen waai nemen, dat Z.M. koning Willem III in bet groothertogdom Luxem burg den populairsten naam en eene vereerde nagedachtenis achterlaat. Hij was een groot karakter. Trouw aan zijne spreuk, heeft bij, zonder ooit te wijken, verbeven en beslist de schitterende banier van bet vrije Neder land gehandhaafd. Hij is voor al zijne onder danen een rechtvaardig, een welwillend en verdraagzaam vorst geweest. Als laatste mannelijke telg van zijn geslacht, neemt hij den grooten historischen naam der Nassau's in het graf mede. Allen stemmen wij in met het leedwezen en met de woorden waarin de vorige sprekers daaraan uitdruk king hebben gegeven". (Zeer goed, zeer goed.) Het hof heeft voor een maand den rouw aangenomen wegens het overlijden van den Koning der Nederlanden. Het hof zal bij de begrafenis van wijlen Z. M. Koning Willem den Derde vertegen woordigd worden door den graaf van Vlaan deren. ENG ELAND. De Londensche correspondent der Jv. R. Ct. schrijft van Dinsdag In de gisteravond gehouden ledenvergade ring der Nederlandsche vereeniging kwam allereerst het smartelijke verlies, door het vaderland geleden, van de bestuurstafel <er sprake. De beer Adama van Scheltema wijdde daaraan, als voorzittende president der debat commissie, een kort en hartelijk woord, waarna de heer F. C. Stoop, president der Nederlandsche vereeniging, opstond en onge veer het volgende zeide: 7>De treurmare, welke gisteren uit ons vaderland tot ons kwam, is eene van die tijdingen, welke wederom het gevoel in ons wakker roepen, dat wij op dezen Engelschen bodem slechts gasten zijn, en dat aan gene zijde van de Noordzee ons moederland ligt, waarvan wij het lief en het leed steeds bly ven deelen. »Bij den dood van Koning Willem III be seffen wij allen opnieuw, dat wij Hollanders zyn, en is het ons eene behoefte, uitdrukking te geven aan een gevoel van diep leedwezen, dat de laatste mannelijke afstammeling van het huis van Oranje-Nassau ontslapen is, een koningshuis, waaromheen onze voorzaten zich meer dan 300 jaren geschaard hebben zoo in goede als in slechte tijden. jWjj spreken ook uit het hart, wanneer wij den wensch uitspreken, dat onze innige deelname ter kennis moge komen van de diepbedroefde dochter van onzen overleden Koning, reeds oud genoeg om het geleden verlies te beseffen en om de groote verant woording te gevoelen van de zware taak die op haar zat rusten. Moge ook de geëerbiedigde weduwe vernemen, dat de Hollanders in Londen deelen in de smarte van haar, die door hare opoffering en toewijding het hart van eiken reehtgeaarden Nederlander gewon nen heeft, »Welende dat deze uitdrukking van ons gevoel geen beteren tolk kan vinden dan in onzen beminden er. booggeaebten gezant en eere-president, den graaf Yan Bylandt, zoo is het mijn voorstel, dat de leden der Neder landsche vereeniging twee barer bestuursleden machtigen, om uit hunnen naam onzen ge zant, Zijne Exc. graaf Van Bylandt te ver zoeken, de tolk te wezen van dc gevoelens, welke ik zoo gaarne op meer welsprekende wijze zoude hebben willen weergeven." Dienovereenkomstig werd eenstemmig be sloten. De president en de secretaris der Nederlandsche vereeniging zullen de bedoelde deputatie vormen, een voorbeeld dat ook door bet Koning-Willemfonds en den kerkeraad der hervormde gemeente te Londen zal wor den gevolgd. Ook zullen er namens deze lichamen bloemkransen naar Nederland ge zonden worden, als stomme tolken der droefe nis in de kringen der Hollandsche kolonie te Londen. -kis rouwteeken vlaggen de koninklijke leveranciers en anderen te Londen halfstok. Velen schreven hunne namen in bij het Nederlandsche gezantschap. Ook de kroon prins en andere leden der koninklyke familie en voorname personages. Ne Nederlandsche vereeniging zal een adres van rouwbeklag aan den gezant door eene deputatie laten overhandigen. Generaal Carington, stalmeesterder koningin, zal koningin Victoria vertegenwoordigen bij de begrafenis van wijlen Z. M. Koning Willem den Derde. Gladstone schreef een brief aan Parnell, waarin bij dezen aanmaande om zijn ontslag te nemen als hoofd der Home ride-partij. Desondanks liet Parnell zich Dinsdag weder als hoofd dier partij herkiezen. Daarop heeft Gladstone zijn brief openbaargemaakt. Volgens een bericht in de Parnellistische Star, moet Parnell toch voornemens zijn, zich uit liet staatkundig leven terug te trekken. Het Hooger- en het Lagerhuis hebben, na het wisselen van opmerkingen, het adres in ant woord op de troonrede aangenomen. ÏRiSÏIHJK, De Parijsclie bladen zyn zeer ontstemd over den ontzagwekkenden triomf, door den Italinanschen minister-president Crispi by de verkiezingen behaald. Wel is waar heeft men geloofd, dat de verkiezingen hem opnieuw eenè meerderheid zouden verschaffen ge loofd en gevreesd maar dat 's ministers staatkunde in die mate de goedkeuring der kiezers zou wegdragen, had meu niet kunnen denken, De republikeinsche Liberte', ofschoon een gematigd republikeinsch blad, schrijft: Crispi ontvangt nu de gelukwenschen van Caprivi en Kalnoky, gelijk hij de gelukwen schen van Radetzky zou ontvangen hebben, indien deze oude geweldenaar niet reeds sedert 33 jaren dood was. Het staat vast dat de democratie in Italië een veldslag verloren heeft. Crispi staat thans aan het hoofd eener meerderheid, over welke hij naar believen schynt te kunnen beschikkenmaar toch, die meerderheid vormt geen vaste massa, en na korter of langer tijd zal de openbare meening, die liet drievoudig verbond als de oorzaak beschouwt van ltalië's achteruitgang en er eene voortdurende bedreiging voor den vrede in ziet, zegevieren". De president der republiek zal bij de begra fenis van den Koning der Nederlauden wor den vertegenwoordigd door een officier van zijn militair huis. De heer Louis Legrandgevolmachtigd minister te 's-IIagezal de regeering der republiek vertegenwoordigen met den titel van ambassadeur en buitengewoon gezant. LUXEMBURG. De Fransche regeering heeft aan de onze kennis gegeven van het voornemen van den president der republiek om den groothertog bij zijne aankomst te Luxemburg te doen gelukwenschen. Bij diezelfde gelegenheid heeft de Fransche regeering de gevoelens van vriendschap en goede nabuurschap van het Fransche volk jegens het Luxemburgsche betuigd. D U I T S C II L A N D. De Berlijnsche correspondent der ilr. R. Ct. schrijft van gisteren: Hedenavond heeft de Nederlandsche ver eeniging ^Nederland en Oranje" alhier eene plechtige bijeenkomst gehouden. De voorzitter, dr. Jansmn van der Ploeg, opende haar met eene treffende, korte toe spraak, waarin hij, na op waardige wijze den overleden Koning te hebben herdacht, deed uitkomen hoe de smart getemperd wordt door het besef dat aan den Oranjestam een nieuwe tak ontsproten is, in de persoon der jeugdige Koningin, die, onder de liefde rijke leiding der edele Koningin-moeder, thans de belofte vormt eener blijde toekomst. De vergadering besloot twee telegrammen te verzenden, een aan Koningin Wilhelminn en een aan de Koningin-Regentes Emma, ter betuiging van oprechte verknochtheid en van diepgevoelde deelneming over liet smartelijk verlies, hetwelk het Koninklijk Huis en het dierbare vaderland heeft getrolïen. Tevens werd een telegram van rouwbeklag verzonden aan de groothertogin van Saksen- Weimar. In de zaal, waar de bijeenkomst plaats had, stond tusschen opgaande planten het met zwart floers omhulde beeld des Konings, onder met rouwfloers bedekte Nederlandsche vlaggen. Het Nederlandsche gezantschap was vertegenwoordigd door den attaché Van Citters. De vereeniging heeft naar het Loo eenen prachligen, grooten krans gezonden, samen gesteld uit camelia's en palmen, omslingerd door een oranje-lint. Wegens het overlijden van den Koning dei- Nederlanden heeft het Wurtembergsche hof den rouw aangenomen voor vier weken. ITALIË. Het gerucht omtrent de bezetting van Kassala door de Italiaansche troepen is valsch. De encycliek van den paus over de sociale quaestie zal tegen Kerstmis verschijnen. Z. II. heeft, naar verder gemeld wordt, I Aronnkhkntsi'Rijs, per kwartaal1.85. Franco per post, door liet geheele Rijk- 2.50, Afzonderlijke nominers- 0.10. B U It K! A II t KA It KT, K 13 4. ADVERTENTIEPRIJS: van 110 gewone regels niet inbegrip van eene Courant4.10. Iedere gowono regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal betekend.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1