J f Koloniën. I 1 j et i'schot hij mtngs Ver lig stil Hl iiij en om et dek 1 er tot •stalte j z'jn i hem endde. e den rustig ;ebaar gaan iep te >Maar g niet 5 legde iddels i >p het iet-de- a dat i jrnge- heeft n u i ver- Istryd 4 It een in het. •toont Z. Ur met !-00fd :ii;ag. ïunne heelt i lijden liging over- f aan. Aan de sifon. Academie van Beeldende Kunsten" te 's-Hage hebben de jonge dames, leerlinge" der hoogste drie klassen den rouw aangenomen, wegens het overlijden des KoDings. Naar wij vernemen, is uit naam van een aantal kooplieden enz. aan het beurs-comité te Rotterdam het verzoek gericht, de ver- eischte stappen te doen, opdat de groote beurs alhier op den dag der teraardebestelling van den Koning gesloten worde. (.K R. Ct.) Figaro zegt in een artikel, naar aanleiding van het overlijden des Koniugs»Het is waar schijnlijk, dat Nederland een lang regent schap niet zal willen beginnen door moeilijk heden met de groote mogendheden en dat het daarom zal toegeven in de quaestie van den Congo". De audiëntie van den minister van water staat, handel en nijverheid zal Zaterdag niet plaats hebben. l De minister van binnenlamlsche zaken heeft het volgende aan de gemeentebesturen doen te kennen geven Indien eene school in den loop van een jaar wordt geopend, laat art. 45 der school wet niet toe, dat de bijdrage in de jaar wedden van aan die school verbonden onder wijzers bij voorschot geschiede, weshalve in dat geval de bijdrage eerst wordt uitgekeerd na vaststelling der gemeenterekening. Voor de bijdrage, sub 1 van art. 45 ver meld, komen niet in aanmerking de scholen, waarvan de opbrengst der schoolgelden eene inkomst oplevert van gemiddeld tachtig gul den of meer per leerling en per jaar. Bij besluit van den gouverneur van Suri name van "18 September 1889 werd aan de Sociiïé Frangaise des TêUgraphes Sous- Mams, te Parijs, concessie verleend voor de telegraphisehe verbinding van Paramaribo, door een of meer kabels, met eenig punt van het net der maatschappij, in aansluiting aan het internationale telegraafnet. Blijkens een bij liet departement van koloniën ontvangen telegram van den presi dent deu maatschappij, is de telegraafkabel tusschen Paramaribo en Martinique (l'Yansehe Antillen) met goed gevolg gelegd en zal wel dra de opening van den dienst op dezen kabel bekendgemaakt worden. (<S't.-Ot.) De doctoren J- Coert en D. L. Roosenburg, géneesheeren te 's-Gravenhnge, hebben in de Qcnceskundigo Courant een uitvoerig bericht gegeven omtrent hunne bevindingen te Berlijn, werwaarls 2ij zich Jiaddeu begeven ter bestu deering van prof. Koch's geneesmiddel tegen tuberculose. Zij hebben eene voordracht bijge woond, door prof. Van Bergmaan, in opdracht van prof. Koch, in een der chirurgische 'klinieken gehouden. Deze deelde mede, dat hij in zijne kliniek, gedurende ongeveer zes weken, de injecties had toegepast tot vier groepen behoorende lo, Gevallen van lupus; 2o. gevallen Ivan tuberculeuse lymphadenitis; 3o. ge vallen van tuberculeus gewriclils- en been- olijden4o. gevallen van tuberculeuse laryngitis. In die gevallen werden belangrijke resul taten verkregen, in enkele aanvankelijke genezingende diagnostische waarde van het middel bleek vooral in gevallen van de eerste en van de laatste groep. De oberst.ibsarts Köhler gaf een overzicht van de resultaten, die hij, in vereeniging met dr. Weltphal, bij eenige zieken gedurende vijf weken had ver kregen, en die tot bevestiging dienden van de waarnemingen, door Koch openbaargemaakt. Dr. Kolder kon echter nog geen volledige genezingen constateeren. Wel had hij twee gevallen, waarbij een volledig herstel zeer nabij scheen, doch hij moest voorzichtig zijn in 'zijn uitspraak, omdat in een schijnbaar goed "genezen geval een recidief was voor gekomen, dat er echter zeer goedaardig uitzag, doch de voortzetting der behandeling noodig maakte. Bij liet vijftal patiënten, die op de zitting de eerste injectie luidden gekregen, werden de voorspelde reactieverschijnselen nauwkeurig waargenomenin het tuberculeus aangedaan weefsel en den naasten omtrek was een ontstekingsproces opgewekt, en dit ■was wel bet meest merkwaardige, dat die ontsteking zich uitsluitend tot liet ziekelijke weefsel bepaalde. Daarin schijnt vooral de groote beteekouis van het Koch'sche middel te schuilenniet de tuberkelbacillen worden vernietigd, doch de genezing gaat uit van de ontsteking van den voedingsbodem der ziekte organismen. Over de behandeling van tuberculose long aandoeningen hebben de heeren Coert en Roosenburg slechts weinig kunnen vernemen de resultaten, in Berlijn daarbij verkregen, waren nog niet sprekend genoeg om thans reeds een definitief oordeel te kunnen vellen, en nog geen geval van volslagen genezing was bekend van de sinds enkele weken verrichte injecties bij zulke ziekten. Omtrent de samenstelling der Koch'sche vloeistof is nog niets bekend; zij schijnt nog slechts in handen te zijn van zeer enkele personen, o. a. van Koch's schoonzoon, dr. E. Pfuhl, die bij de demonstratie alle injection eigenhandig verrichtte. Van twee zijden boorden de genoemde geneeslieeren gewagen van de behandeling van andere injectie-vloeistoffenhet een was de parntoluoidin, het ander een cyanijzer- verbinding, waarmede men de Koch'sche behandeling wilde navolgen. Zij waarschuwen tegen het namaken van entstoffen. De Koeh'sehe vloeistof zal men niet zoo heel spoedig kunnen verkrijgen; daar ei- dagelijks honderden, misschien duizenden aan vragen inkomen, zal liet nog eenige weken duren, voor zij algemeen verkrijgbaar is. In het Tijdschrift voor geneeskunde geeft dr. Delprat, redacteur van dat tijdschrift, uit voerig verslag van zijne bevinding te Berlijn, waar hij de methode Koch tot genezing der tering bestudeert. Zijn verslag bevat de mede- deeling omtrent vele hoogst belangrijke geval len. Vooral bij lupus nam hij de beste resul taten waar. Dr. Delprat betwijfelt, of het voor geneeslieeren op het oogenblik geraden is, naar Berlijn te gaan. Beter is wachten, tot nieuwe entstof gereed is en dan cursussen worden gehouden. Iu het museum van kunstnijverheid te Haarlem zijn eenige Chineesche kostumes ten toon gesteld, die door dr. J. J. M. de Groot, tolk van de Chineesche taal te Amsterdam, in bruikleen zijn afgestaan. Twee luv-tumes zijn bijzonder merkwaardig ten opzichte van het borduurwerk waarmede zij zijn versierdhet eene is van een man darijn, iiet andere van eene Chineesche bruid van de voornaamste en rijkste klasse dei- bevolking beide geven een nauwkeurig beeld der kleederdracht bij de hoogere standen, iu het Hemelsche rijk in gebruik. Uit Grave wordt ons gemeld: In do laatste dagen is de Maas op onrustbarende wijze gewassen, zoodat de peilschaal gistervoor- middag 12 uur toekende d 0.30 M. bovon A-1'. De gierpont is gisteren reads buiten dienst ge steld het water staat nu van dijk tot dijkdo Veerstrant is overstroomd, zoodat de overtocht moet gescliieden niet liaive pont of roeiboot naar de brouwerij aan den Neerasseltschen dijk. Men vreest, dat weldra de Beersche Mans voor de stad zal verschijnen dan zitten wij als op een eiland, bijtia geheel afgesloten van de buiten wereld, Bij zulke gelegenheid kan men zien hoe hoog noodig eene tramverbinding is voor ons met het spoorwegnet. Dat eiland-zijn onzer stad stelt ieder bijna in da onmogelijkheid zich lier- of derwaars te begeven, daar men toch moet varen van den Neerasselt schen dijk of van den grooten Bossclien weg af tot voor de stad. Uit Ruhrort meldt men ons van gistermiddag: Nadat liet water in 36 uren van M. 2.07 tot M. 6.36 (20 voel 4 duim) gestegen was, is er nu een kleine val gekomen. Bij dit droge konde weder zijn gelukkigerwijze de Ruhr, Lippe, Wupper en Emseher wat gevallen terwijl de Bovenrijn zijn water ons hier iiug toevoeren mootwaarschijn lijk echter brengt deze ons geen nieuwen buiten- gewonen was. Vi iezend weder met lichten sneeuw val, afgewisseld door zonneschijn. Noordoosten wind bij 4° R. (A. R. Ct.) Men meldt uit Hengelo: De waterstand is hier verbazend hoog.'xóo hoog, als in jaren het geval niet is geweest. De beek is ver buiten hare oevers getreden. Alle zandwegen om Hengelo staan onder water. Twee fabrieken, de Twentsche en de Hengelosclie bontweverij, hebben moeten stoppen, omdat zij onder water staan. Het water, dat hier van boven af passeert, vloeit door naar Borne en Almelo. Gisteren was liet water nog altijd wassende. Blijkens bei iclit uit Veendam van 25 dezer is door den steeds klitnmenden waterstand de scheepvaart langs Stndkanaal, Wilden-ank en Veendam gestremd, liet water staat 75 cM. boven peil. Uit Roermond bericht men van Dinsdag, dat de Maas buiten lmre oevers is getreden bouw- en weilanden, alsmede de gehuchten den Donck, het Hatehoer en de Weerd zijn overstroomd. De rivier was 1.20 M. gewassen en stond -18.80 M. boven AP. Tal van buurtwegen te Maastricht zijn on begaanbaar en ook over deu Seharnerweg loopt een breede stroomdie liet verkeer belemmert. Een gedeelte van het stadspark te Maastricht staat blank. De scheepvaart op liet kanaal ondervindt mede vertraging, daal de stoombooten Luik niet kunnen bereiken, maar te Herstal moeten lossen. Bij de Vinkebrug op den Muiderstrantweg is Dinsdagmorgen de dijk van de Diem door gebroken,waardoor overstrooming plaats heeft. Ook le Diemcrbrug is de vaart reeds zoo hoog gestegendat de straatweg en de lijn van de stoomtram gedeeltelijk zijn onder- geloopen. Uit- Eibergen wordt aan de A7. JE. Ct, gemeld Ten gevolge van lievige regens die op West- phaalsch gebied moeten zijn gevallen, zijn de kleine rivieren de Berkel, de Schipbeek en de Slinge zoo geweldig gewassen datGroculo, Eibergen en Uaaxbergen er grooten overlast van ondervinden. Te Eibergen is in geen honderd jaar een vloed geweest zoo hoog als de tegenwoordige. De communicatie met Ilaaxbérgen, Neeile, Borkelo en Bekken is afgebroken en staat het water aan de oostzijde van liet dorp een halve meter diep op de straten. De bewoners van vele huizen hebben dezen nacht hunne woningen moeten ver laten met hunne levende have. De fabriek van de heeren G. I. ten Cnte Sc Zonen staat geheel onder water en is niet meer te bereiken. Eene partij vaten olie is daar weggedreven terwijl ook op twee looie rijen de huiden zijn weggespoeld. Op den weg naar Bekken is een brug weg geslagen en onder Borkelo een dijk doorge broken. Vele landbouwers hebben het water een meter diep in huis. De spoorwegbruggen over het IJerkoldal blijken veel te klein te zijn om de stroomen water door te laten, dat met donderend ge weld er doorvliegt. In de gcleidingsdammen zijn reeds groote gaten geslagen en men vreest dat de bruggehoofden los zullen woelen. Yiaurdingen. In eene Dinsdagavond gehouden vergadering, waar bijna alle reeders 'tegenwoordig waren, is besloten, de school door dén heer J. Verwey alhier liet vorig jaar opgericht tot het geven van zeevaartkun dig onderwijs sum de visschers, geldelijk te steunen. Aanvankelijk zal f 1 per schip worden ge geven, en men verwacht dat de gemeente kosteloos een lokaal met vuur en licht zal verstrekken. Eene commissie uit de reeders is benoemd om de belangen der visseherijschool te behar tigen. De noodzakelijkheid van eene behoorlijke opleiding der visschers werd algemeen zoo- Zeer erkend, dat de reeders de jongelieden zouden aanmoedigen om de school te bezoe ken en zij zouden trachten het daartoe te leiden, dat in het vervolg van tijd het bijna een vereischte zou zijn, dat om stuurman of stuurmansmaat te worden een diploma ver kregen war; van de schooi mot goed gevolg te hebben bezocht. De school is in twee afdeelingen verdeeld de eerste voor jongens, die een paar jaren ter zee hebben gevaren, de tweede voor jonge lieden, die zich wenschen te bekwamen voor stuurman of stuurmansmaat. De volgende week wordt de nieuwe cursus geopend, en reeds hebben zicli enkelen aan gemeld, die bet vorig jaar het onderwijs hebben genoten. Delft. Bij het luiden van de stadhuis- klok viel gisterochtend de klepel plotseling met donderend geraas naar beneden. Onge lukken hadden daarbij niet plaats. 's-Gravenliagc. Met stille trom, zonder trompetgeschal of muziek, trokken gister ochtend de troepen, uitmakende liet garni zoen der residentie, met inbegrip van de hospitaal-soldaten en ziekenoppassers in de infirmerie, allen te voet, in groot tenue naar de Maliebaan. Kloksiag l'l uur verscheen de luitenant- generaal Pfeiffer, vergezeld van luitenant- kolonel Van Tuereahout en kapitein Egter op de schouwplaats, waar de verschillende wapens iu carreformatic hadden plaats ge nomen, in welk vierkant de vierde zijde was ingenomen door de niel-ingedeeide opper-, hoofd- en andere officieren van het garnizoen, die mede in groot tenue daarbij tegenwoordig waren. Nadat de ïiban" geslagen en geblazen was, en de officieren, benevens vaandel en stan daard (niet omfloei-sd) tegenover den luite nant-generaal Pfeiffer waren opgesteld, wer den de wapenen gepresenteerd, en las deze, hoogste en oudste in rang zijnde van de aanwezige officieren, met luider slem de koninklijke proclamatie voor, waarna de voor lezing volgde van de dagorder voor de land macht, welke begroet werd door een driewerf hoera der troepen, waarna de verschillende muziekkorpsen successievelijk met liet "Wil helmus van Nassauen" invielen. Nadat de ban gesloten was, keerden de troepen nam de verschillende kazernes terug. De plechtigheid mocht geenszins liet karak ter eener parade dragener mocht dan ook gecne inspectie gehouden, noch gedefileerd worden. De troepen stonden onder het algemeen bevel van den generaal-fnajoor baron 'J'aots van Amerongen, commandant der "le divisie. Eene vrij talrijke menigte woonde liet indrukwekkende militaire schouwspel bij. Een detachement bereden cavalerie zette liet terrein af. Oud-Beierland. Bij do herstemming ter verkiezing van een lid der Provinciale Staten is gekozen de heer Overwaler (liberaal) met 948 stemmen. De heer Jongejan (anti-rev.) verkreeg 845 stemmen. Lelden. Voor de verkiezing van oen lid van den gemeenteraad,vacatureVan Buttingha Wiclicrs, hebben van de 2351 kiezers ge stemd 857. Gekozen de candidaat der vrijzinnige kies- vereeniging dr. Th. W. van Lith de Jende, met 045 stemmen. Op den heer Eerstens die voor ile hem aangeboden eamlidatuur bedankt had, werden uitgebracht 107 euop dr. Van Geer 18 stemmen. Amsterdam. De uitslag der verkiezing van een lid van den gemeenteraad is, dat er uitgebracht werden 6594 stemmen; van onwaarde 93 (meerendeels blanco)volstrekte meerderheid 3251. Gekozen is de hoer rur. Waterschoot van der Gracht met 3G78 stemmen. Vorder waren uitgebracht op Rot 17G4 en op Poesial 900 stemmenvoorts op verschillende personen 151. Baarn. De dood van Z. M. den Koning werd ook iu onze gemeente met droefheid vernomen, en geen wonder: wij verliezen niet slechts den geëerbiedigden vorst, maar ook den ambachtheer onzer gemeente, die voor eenige jaren een paar zomers op liet lustslot Soestdijk doorbracht en destijds en later onze gemeente ten zegen was. Ook de familietraditiën zijner vorstelijke voorzaten alhier hield de Koning door verscheidene liefdadige instellingen in eere. Ilij was de eerste, waar het de werken der weldadigheid betrof. Van alle openbare gehouwen en van den top van het paleis te Soestdijk waait de rouwvlag. Ook bij sommige bijzondere per sonen waait de zwarte wimpel met liet Nederlandsche dundoek ten teeken van rouw. (U. TX) Batavia, 20 October. Uit Kota-Radja wordt van 15 dezer gemeld, dat bij het aaaUalen van smokkelwaren to Kern pin-Doea een smokkelaar werd gedood. Ook nu I.nmljamoe werd eene prauw buitgemaakt, waarbij de Atjuliers eenige mannen verloren. Bij Lampermey sneuvelde don 1 in dezer een Europ. fuselier en werd eréen gewond, bij liet kappen van hout. Iu de laatste dagen spreekt men veel over den gcvoeligen knak, dien de macht van Tenkoe di Tiroe zou hebben gekregen, vooral ten gevolge van de blokkade. Volgens het Soer. 2Kb zijn door deu mijningenieur Van Schelle uit de streek, waar de Noord-i'iores- expeditie het eerst is geland, twee monsters tinerts naar Batavia gezonden tot nader onderzoek. Aan liet verslag der voornaamste gebeurtenissen in het gouvernement Atjeh en onderhoorigheden, loopende van 23 September jl. tot en met dezer, wordt iiet volgende ontleend: Groot-Atjeh. AVerd in het vorig verslag melding gemaakt van eenige beweging onder do bendeboof- dun, thans waren allen naar hunne gewone vei blijven teiuggekecrd en werden onze posten dnn ook minder beschoten. Onderhoorigheden. Volgons betrouwbare berichten wordt de sluiting der noordkust meer eu meer door hoofden en bevolking gevoeld. Oostkust. Ter oostkust werd de rust niet verstoord do ontvangen berichten als zoude het bendehoofd Nja Makain naar Sipang Olim zijn vertrokken, werden

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3