A°. 1890. onderdag 4 December. N°. 7644. Eerste Blad i er- sn-veertigete J aar gang. 1.85. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. uitgëvërTjT odé. Ter Uitvaart. Dimiciilaiidsch e Berichten. I Abonnementsprijs, per kwartaal 1; Franco per post, door bet gehcele Rijk- 2.50. Afzonderlijke Hommers0.10. BCIIEAV: UiittK'r, IS, 131. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10 DiUEmaai. geplaatst woult tegen twkkmaai, beiekend. Be dug van morgen is voor het Netler- landsche volk een bij uitstek weemoedige dag. De koninklijke grafkelder te Delft is geopend; onbarmhartig beeft de hand des doods in de laatste jaren gemaaid onder de vorsten uit liet Huis van Oranjethans wacht het grafgewelf in de Nieuwe Kerk liet stoffelijk overschot van hem, die er zoo menig maal de laatste eer bewees aan die hem lief en dierbaar waren. De ouden van dagen herinneren zich hem nog bij de begrafenis van zijn grootmoeder, de echtgenootc van koning Willem I, al werd hij toen schier niet opgemerkt in debreede rij van aanverwanten, die haar de laatste eer bewezen. Den 2n Januari 1844 werd koning "Willem I ten grave gebracht. Twee zonen en drie kleinzonen vergezelden hem naar zijn laatste rustplaats, Op een schoouen voorjaarsdagden 4n April 1849, was Delft getuige van de plech tige teraardebestelling van koning'Willem II. Twee zijner zonenonze thans overleden koning en prins Hendrik, volgden met prins ïrederik, 's konings broeder, als eerste rouw- gangers den lijkwagende beide zonen van koning Willem III, Willem en Maurits,' namen om hun jeugdigen leeftijd geen deel aan de plechtigheid; maar het stamhuis van Oranje telde toch vertegenwoordigers genoeg, om het een langdurig bestaan te voorspellen. Met vorstelijke praal zal morgen het stof felijk overschot van Koning Willem III naar zijn laatste lustplaats worden overgebracht. Een breede rij van vorsten uit alle streken van ons werelddeel is in het vorstelijk 's-Gra- venlmge bijeen om de laatste eer te bewijzen aan den ontslapen, vorstmaar geen zoon of kleinzoon, geen broeder volgt als eerste rouw drager. Het Huis van Oranje heeft geen man- neüjken telg meer, geroepen om hier als hoofdpersoon op te treden. Allen, allen zijn heengegaan 1 Morgen zal zich die breede rij van vorsten om het geopende grof scharen. Enkelen, de groothertog van Saksen-Weimar an prins Albert .van Pruisen zijn er geen vreemde lingen, zy kwamen er meermalenmaar de Russische, de Deensche, de Italiaansche vor- ten, de graaf van Vlaanderen, om van zooveel anderen te zwijgen, betreden voor de eerste maal Delfts eerbiedwaardig kerkgebouw. Vóór hen verrijst daar een gestalte, boven welke de faam de loftrompet steekt. Geen hunner is hij een onbekendehij is de groote prins, die tusschen het verdrukte vaderland en het Huis van Oranje een band heelt ge legd, welke, ja, wel eens wat minder sloot maar in tijden van nood altijd hechter werd bevestigd. $Als de nood dringt, zijn wij altijd lij elkanderzoo sprak eenmaal de vorst, dien we morgen op zijn laatsten tocht ver gezellen. Heb medelijden met mij on mijn arm volk/" waren de laatste woorden van den grooten Zwijger, die alles, alles voor de Neder landen had opgeofferd. Wie der vorstelijke geslachten, welks ver tegenwoordigers morgen aan den ingang van het mausoleum der Oranjes zullen staan, kau op een verbond roemen als dit, gesloten tusschen vorst en volkdoor drie eeuwen slechts nauwer bevestigd? De vorst uit het Huis »Romanow" kan hier de woorden van den grooten Zwijger vernemenhJDe vorst is om het volk, het volk niet om den vorst/" en men kan hem verbalendat Koning Willem III als weerklank op deze woorden eenmaal sprakVoor het Nederlandscho volk kan het Huis van Oranje nooit, neen nooit genoeg doen," Wat we wenschen, het is, dat op dezen somberen Decemberdag het oud verbond tus schen Nederland en Oranje plechtig worde bevestigd. Ons voldoet niet liet meest wel sprekend betoog, dat de constitutioneele mo narchie de beste is, die we voor het tegen woordige kunnen wenschen. 't Is zoo koud, 't heeft zooveel van een contract. En zeker, contracten hebben waarde. En waar het er op aankwam contracten te houden, daar kan Koning WillemIII in fiere houding zicli voor zijn volk vertoonen. Moeten we ze noemende dagendat Zijn Majesteit Koning Willem IIIhad hij gewildzich een populariteit had kunnen verzekeren die hem in ons Nederland gaarne de alleen heerschappij had toegeworpen Moeten we? Neen, we willen ze niet noemen, maar als morgen zijn vorstelijk lijk ons voorbij trekt, dan herdenken we dankbaar, dat hij geen zijner onderdanen ooit in eenig recht heeft gekrenkt. De eed, dien hij den 12den Mei '1849 heeft gezworen, is nimmer door hem geschonden. Voor een staatsgreep stond deze Oranje te hoog! Ons rest zijn kind. »'tls en blijft Oranje Hoven 1" Als de nood dringt, zijn wij altijd bij elkander/ Geen ander woord hoorethans de Koninklijke Vrouw, op wier schouders de taak rust, voor mannen schier te zwaar. Als de nood dringt, gijn wij altijd bij elkander! Laten wjj, als goede vaderlanders, deze woorden als het testament van Koning Willem III aanvaarden. Geen contract, met de pen geschreven, met handteekeningen bezegeld; maar een verbond des harten, zoo als alleen in Oud-Nederland kan bestaan tusschen een trouw volk en een dynastie, die er in lief eu leed eeuwen mede verbon den was! God zegene Wilhelmina van Oranje! SCHIEDAM, 3 December 1890. De Staatscourant van heden bevat een gewijzigd programma voor de plechtige be grafenis van wijlen Zijne Majesteit Willem III. De wijziging bepaalt zich tot eene aanvul ling betreffende den trein. Achter de adju danten van wijlen Z. M. in gewonen dienst, zullen namelyk de volgende hooge personen in den stoet plaats nemen: CC. Zijne Doorluchtige Hoogheid de Verst van Waldeck en Pyrmont. Zijne Koninklijke Hoogheid de Groot-llerlog van Saxen. Zijne Keninklijke Hoogheid de Groothertog van Luxemburg; in oen rijtuig, bespannen met zes paarden, gaand» drie lakeien naast elk portier, ÜD. Zijne Keizerlijke Hoogheid Grootvorst Alexis van Rusland, Zijne Keizerlijke en Koninklijke Hoogheid Aarts-Hertog Frederil van Oostenrijk. Zijne Koninklijke ..oogheid Prins Albert van Piuisen, Regent vun Drunswijk. Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Eduard van Saksen Weiranr, in een rijtuig, bespannen met zes paarden, gaande drie lakeien naast elk por tier. EE. Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Victor van Savoije, Graaf van Turijn. Zijne Koninklijke Hoogheid de Graaf van Vlaanderen. Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Wilhelm van Wurtembcrg. Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Waldemar van Denemarken, in een rijtuig, bespannen met zes paarden, gaande drie lakeien naast elk portier. FF. Zijne Koninklijke Hoogheid de Erf-Groot- Hertog van Saxen, Zijne koninklijke Hoogheid de Erf-Groot-Hertog van Luxemburg. Zijne Iioogiioid de Hertog van Mecklenburg Schweiin, in een rijtuig, bespannon met zes paarden, gaande drie lakeien naast eik portier. GG. Zijne Doorluchtige Hoogheid de Prins Von Schnmnburg-Lippe. 2ijne Doorluchtige Hoogheid de Prins Von Wied. Zijne Doorluchtige Hoogheid do Prins Von Bentheim und Steinfurt, in een rijtuig, be spannen met zes paarden, gaande drie lakeien naast elk portier. HH. De Graaf Von Rosen, Eerste Kamerjonker van Zijne Majesteit den Koning van Zweden en Noorwegen. De Graaf Von dor Schülenburg, Hofmaarschalk van Zijne Hoogheid den Hertog van Saksen- Altenburg. De Burggraaf De Pindella, vertegenwoordi gende Zijne Majesteit dan Koning van Portugal. De lieer Von Bulow, Ópper-Hofmaarschalk van Zijne Koninklijke Hoogheid den Groothertog van Mecklenburg Strelitz, in een rijtuig, bespan nen met vier paarden, gaande een lakei naast elk portier. II. De Prins Karadja Paehn, vertegenwoor digende Zijne Majesteit den Sultan van Turkije. De hoer Legrand, Buitengewoon Gezant en Gevolmachtigd Minister van de Franscho Repu bliek. - De lieer De Villa Urrntia, buitengewoon Go- zant on Gevolmachtigd Minister van Zijne Majes teit den Koning van Spanje, in een rijtuig bespannen met vier paarden, gaande een lakei naast elk portier. JJ. De heer Gennadius, vertegenwoordigende Zijne Majestoit den Koning van Griekonl.mil De heor Vacoresco, vertegenwoordigende Zijne Majesteit den Koning van Rümeniü. Sir Collins, vertegenwoordigende Hare Konink lijke Hoogheid de Hertogin van Albany, ineen rijtuig, bespannen met vier paarden, gaande oen lakei naast elk portier. KK. Da Generaal Derrécagnix en de Admiraal Des Essarts, van het Fransche Leger en van de Fransche Marine De Kolonel Cliamoin, vertegenwoordiger van den President der Fransche Republiek De Luitenant-Kolonel Le Bon van het Frailsche Leger, in oen rijtuig, bespannen met vier paarden, gaande een lakei naast elk portier. Achter de rijtuigen van de Vorstelijke Personen volgen, in rijtuigon met twee paarden bespannen, gaande een lakei naast elk portier, iloogstderzei- ver gevolg «de Adjudanten, zoowel persoonlijke als toege voegde, te paard. Verder blijft de stoet zoouls oorspronkelijk opgegeven. II. M. de Koningia-weduwe znl Maandag in eene vereenigde vergadering der Staten- Generaal den eed afleggen als regentes en voogdes. Yan bet Loo naar de vorstelijke residentie 1 December 1890. Omtrent de eerbewijzing aan liet stoffelijk over schot des Konings tijdens het vervoer van hot lijk mot den rouwtrein kunucn wij nog het volgende melden Te Bariieveld-VoortliUizen werd even stilgehouden om een trein te laten voorbijgaan. Burgemeester en wethouders der gemeente bevonden zich op het perron. Te Amersfoort, waar, evenals overal, de brandende lantaarns met. rouwfloers waren bedekt, had groot militair vertoon plaats. Schutterij en garnizoen ston den deels tp het perron, deels op het exeercitieveld daarnaast, in bntadlo geschaard. Ook daar werden trenrmarsehen uitgevoerd. De burgemeester, de lieer Van Asch van Wijck, legde daar een krans in den lijkwagen. Hem werd door den adjudant, den heer lie Ranitz, daarvoor dank betuigd. Op de kist lagen alleen palmen van do beide Koninginnen. llalftwee voorbij liet fort Blauwkapel stoomende, werd de trein met salvo's gesalueeid. Bij het passeeren van den koninklijken sneltrein te Utrecht, werd door den waarnemendeu burge meester, den heer Coblijn, namens de gem. Utrecht een krans op de kist gelegd. Deze krans bestaat uit immortellen, waarop zijn aangebracht cycnsbladeu, welke, rijk met zilvereikenloof versiordj een schoon geheel vormen. De krans wordt vastgehouden bool ean zwaren witzijden strik, waarop, op een inatzilveren .plaat, de inscriptie: »de Gemeente Utrecht". Het geheel is vervaardigd in de kon. Nederlandsehe fabriek van de hh. J. M. van Kempen Zonen en bij de hh. II. vun Lunteren Zoon. Te Gouda werd langzaam doorgestoomd. Daar, evenals te Woerden, bewezen schutterij en garnizoen de honneurs,

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1