X. id, N°. 7644. Tweede Blad J A". 1890. Donderdag 4 December. V i r - n -"V© ertig-st© Jaargang. Verschijnt dagelijks,, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsclie Berichten. Binneiilaiidsclie Berichten. i UITGEVER; J. ODÉ. ENGELAND. De heer Gladstone heefl een brief openbaar- jgemaakt, in antwoord op het manifest van Parnell, waarin hij de juistheid vanParnelIs verhaal omtrent de zoogenaamde voorstellen, welke hij (Gladstone) dezen gedaan zou heb ben', ontkent. Tilden® Parnells bezoeken op Hawarden heeft Gladstone met hem slechts een geheel vertrouwelijk onderhoud gehad over de punten, op welke het homerule-plan \an 1886 voor verbetering vatbaar zou kunnen zijn. Gladstone deed echter geen enkel officieel voorstel en door Parnell werd teger. Glad stone's denkbeelden geen enkele tegenwerping gemaakt. Aan het slot van zyn brief zegt Gladstone, dat hij steeds van meening is geweest dat delersche nationalistische partij onafhankelijk moest blijven van de Engelsehe liberale party. Morley heeft een brief openbaargemaakt, waarin de beweringen in het manifest van Parnell worden gelogenstraft. Zoo is het onwaar dat Morley hem den post van secre taris van Ierland zou hebben aangeboden, of dat Gladstone zou hebben getracht de Iersclie partij in de liberale te doen opgaan. Parnell is naar Dublin vertrokken. De bewering dat Gladstone voornemens zou zijn, zich uit het staatkundig leven terug te trekken, wordt algemeen als onaannemelijk beschouwd. In eene Maandag gehouden vergadering van nationalistische leden van den gemeenteraad 'van Dublin werd met 29 tegen 12 stemmen eene motie aangenomen, verklarende dat Par nell hoofd der nationalistische partij, moet blijven, Het Lagerhuis heeft het ontwerp betref fende de tiendea by tweede lèzing met 227 tegen 139 stemmen goedgekeurd, In het Lagerhuis teelde de minister van landbouw Chaplin eone kennisgeving mede van de Nederiandsche vegeeving, dat het district Vaals (Limburg) sedert I I November vrij is, maar aangezien de veeziekte nog in België nabij de Hollandsche grens heerscht, is er nog geen genoegzame tijd verloopen, sedert de kennisgeving, om de intrekking tan het verbod van invoer van vee uit Hol land te rechtvaardigen. Er bestaat dezerzijds ?een enkele wensch om de thans geldende beperkende bepalingen langer te doen voort duren dan het oogenblik waarop zij veilig bunnen worden afgeschaft, PliANKIlIJK. ïTaar Mgaro meldt, heeft Leo XIII, op voorstel van den bisschop "van Grenoble en eenige andere aanzienlijke personen, bchoo- rende tot de katholieke partij, onder welke de Fransche senator Lucien Bruneene nieuwe ridderorde ingesteld, ter belooning san gewichtige diensten aan de katholieke bert of aan den persoon van Leo XIII be wezen', Deze orde, den naam dragende van •dienaren van St. Petrus", zal drie klassen iiebben: ridders, commandeurs en groot kruisen. Te Nantes is dezer dagen een katholiek tongres gehouden, dat den 30sten November gesloten is. Bisschop Freppel heeft bij die gelegenheid in de kathedraal eene rede ge houden, waarin hij, na gewezen te hebben op de pogingen der revolutie om Frankryk te verontchristelijken, verklaard heeft, dat de «Syllabus"' het behoud is van de heden- daagsche maatschappij. De werklieden viuden in en door den «Syllabus" hunne toekomst. Uyaeinthe Loyson zet zijn kiuistouht tegen het clericalisme en voor het herstel der Gallieaanscbe kerk met hare vrijheden voort. In een kleine kerk te Atrecht'heeft hij eene conférence in dien zin gehouden. Aan den voet van het altaar geknield sptak hij:, uHeere, red de republiek!" (van liet clerica lisme.) Aanstaanden Zondag zal hij te I.yon als spreker optreden en verder tal van departe menten afreizen. In de kerk te Atrecht hoeft hij een adres voorgelezen, dat hij aan de Kamers zal zen den, waarin hij verzoekt het concordaat te herzien,, daar het van de zijde van 'net Vati- caan krachteloos,gemaakt is door het leerstuk van 's pausen onfeilbaarheid en voorts door het verdwijnen van 's pausen wereldlijke macht. Hij beveelt verder scheiding van kerk en staat aan, hoewel' Vlij die niet" plotseling wil. Als hij de scheiding verlangt, dan is het niet om de kerk te verkleinenintegendeel, hij wil haat- verhellen. DUlTSCltHSD. Baron Schorlemer-AIst heeft wegens voort durende ongesteldheid eene hartkwaal zijn "daat als lid van den Rijksdag neder- geleg- De Nardil Allg. Ztg. verneemt, dat bin nenkort in Luxemburg een vaste diplomatieke vertegenwoordiging der aangrenzende staten zal worden gevestigd. Volgens de National Zeitwuj heeft dr. Koch bedaukt voor eene dotatie als uiterlijk teeken van nationale erkentelijkheid. BELUI E. De graaf van Vlaanderen, die bij de begra fenis van Koning "Willem III de Belgische koninklijke familie vertegenwoordigt, wordt vergezeld door graaf d'Oultrcmont de Duias, grootmeester vau 's graven huis, en generaal Burnell, adjudant van Z. K. H. ITALIË. Eene lijst van nieuwbenoemde senatoren is door de regeering openbaargemaakt. liet zijn er twaalf, die een zetel gekregen hebben in den Senaat. Het ziju meestal oud-afge vaardigden. Men gelooft dat er weldra eene nieuwe lijst verschijnen zal. De koning heeft een besluit geteekend, waarbij gratie verleend wordt aan de ver oordeelden' wegens drukpersvergrijpen en staatkundige demonstration en aan zeker aantal personen, die ter zake van andere vergrijpen veroordeeld zijn. De katholieke partij heeft van liet Vaticaan vevlot gekregen om deel te nemen aan de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen.' Haar t candidaat te Rome zal prins Torlonia zijn, oud-syndicus en persoonlijk een tegenstander van den minister Crispi. Leo Xni heeft, naar gemeld wordt aan bet Journal des Débats, aan de katholieke unie eene som van 50,000 lire gezonden, om de katholieke caudidaten te gemoet te komen in de verkiczingskosten. Een Carlistisch blad te Barcelona wil een inschrijving openen, om den paus een eskader aan te bieden tot bescherming van het katho licisme. Z WITS E n L A N 1). De kantonnale raad van Genève heeft Piehat en liaison, liberalen, benoemd tot af gevaardigden bij den bondsraad, ter vervan ging van Gavard en Mcriot, radicalen. Deze benoeming ontneemt aan de radicalen de meerderheid in den bondsraad. AMEltlKA. In de boodschap van president Harrison, gistereu bij de opening van het congres uit gesproken, wordt gezegd dat de betrekkingen met de vreemde mogendheden van vriend- schappolijken aard zijnen dat de banden van welwillendheid en gemeenschappelijk be lang welke de Vereenigde Staten met de andere staten van Amerika verbinden, aan merkelijk versterkt zijn door het pan-Ameri- kaansch congres. Verder wordt instemming betuigd mot de anti-slavernijeonferentie en gezegd dat de aangenomen besluiten aan de goedkeuring van den Senaat zullen worden onderworpen, zoo- dia do toestemming der Nederiandsche regee- riiig'zal ontvangen zijn. Ten aanzien der M'c-Kinley-wet wordt gezegd, dat het niet redelijk zou zijn, wijzi ging daarvan voor te stellenvoordat eene algemeene en volledige ondervinding barer werking zal zijn ongedaan. Tot dusver is hoegenaamd niet aangetoond, dat het nieuwe tarief van nadeeligen invloed "is op de belan gen van handel en nijverheid der Vereenigde Statenveeleer is het tegendeel gebleken. In de preaideutieele boodschap wordt be vestigd, dat de aanzienlijke goudvoorraad der Vereenigde Staten de aanstaande sl uiting eener internationale conferentie tot onbeperkt ge- biuik van zilver zal vei haasten, In November is de schuld met 6.130.819 dollars vermeerderd. In de schatkist is G75.6G8.G87 dollars. SCHIEDAM, 3 December 1890. De gewone audiëntie van den minister van financiën en die van dep iniuirter van oorlog zal op Donderdag 4 d''?» en die'van den minister van koloniën o; V rydag 5 dezer niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend,, dat liet saldo van 's rijks schatkist op 29 Nov. jl. bedroeg bij de Nederiandsche Bank f 7,S18,321.29 en bij de betaalmeesters- 791,236.03 Te zameu f 8,009,557.32 Het Stadsblad no. 174 bevat een besluit, waarbij wordt bepaald lo. de maten en gewichten zijn in het jaar 1891 onderworpen aan den herijk, bedoeld in art. 15, litt a, der bovengenoemde wet; 2o. de herijk heeft plaats binnen het tijd vak, dat aanvangt op 1 Januari en eindigt op 1 October van dat jaar 3o. aan Gedeputeerde Staten der provinciën wordt opgedragen het tijdstip te bepalen, waaiop die herijk voor elke gemeente ge durende het onder 2o. genoemde tijdvak zal plaats bobben. Prinses van Oranje-Nassau door geboorte is, behalve Koningin Wilhclmiua en haar nicht, vorstin Marie Von Wied, ook nog 's Konings eenige zuster Sophie (geboren in 1824), gemalin van deu groothertog van Saksen-Wei mar-Eisenachen volgens de grondwet thans de naaste erfgename van de kroon der Nederlanden. II. K. H. heeft éen zoon, den erf-groothertog Karei August, die zijn nicht Paulina tot vrouw heeft, de dochter van den hertog Bernard van Saksen- Weimar, wel bekend ais generaal iu Neder- lanclschen dieust. Uit dat huwelijk zyn twee zonen geborenWillem Ernst in 187G, Bern- hard in 1878. Prinses Sophie, zuster van Koning Willem III, is nu de troonopvolgster. Zij heeft in hooge mate de familietrekken van het Huis vau Oranje. Meer Nedorlnndsch gezind dar» zij is, kaa een vrouw niet zijn. Steeds is zij mot hart en ziel blijven medeleven met het volk, waarover haar grootvader, haar vader en haar broeder regeerden. II. K. II. brengt in veie opzichten haar broeder, den zoo ge liefden Prins Hendrik in gedachten, wiens herinnering zij in eere houdt, terwijl ze in alles belang stelt, waarin liij zich interes seerde. Voor Ilare Majesteit de Koningin-Regentes is het in deze droeve dagen een steundat deze prinses van Oranje op het Loo is aan gekomen, om in dezen moeilijken tyd haar ter zijde te staan. (lïbl.) De Hollandsche kerk te Louden was Zon dag geheel in rouwgewaad en de dienst was grootendeels gewijd aan de nagedachtenis van wijlen onzen Koning. Er was meer publiek opgekomen dan gewoonlijk en onder de aan wezigen telde men o. a. de Nederiandsche gezant, graaf Van Bylandt, de Raad van Legatie, baron Gevers en consul Maas. Bij den aanvang zijner rede kondigde ds. Adama van Scheltema aan dat, waar a.s. Donderdag, den dag der teraardebestelling, een gods dienstoefening ter nagedachtenis van wijlen Z. M. Koning Willem III zal gehouden wor den, die door de tegenwoordigheid van leden en vertegenwoordigers van het Britsche vorstenhuis, van de hoogste magistraatsper sonen iu Londen on van vreemde diplomaten een meer officieel karakter zal dragen, deze dienst een uieer bijzonder en intiem karakter droeg. Wij, Nederlanders van geboorte of afkomst, weten wat wij aan Oranje verplicht ziju, wat wij in Koning Willem verliezen, nop welk vijsje al onze hoop is «gebouwd", zeide ds. Scheltema, en hij sloot met de vurige bedesO Godverlaat ons Nêerland niet." De tekst was ontleend aan het Vie hoofd stuk van Mattheus, vers 2431. Bezig zijnde met eeu geregelde behandeling der Bergrede was ook ditmaal niet daarvan afgeweken, maar werden de woorden van het evangelie, n vorMnd met de bijzondere tijdsomstandig heden, toegelicht. Alle aanwezigen waren diep geroerd en stemdeu in met het opwek kend woord vau den evangelist: »Zijt niet bezorgd". Zelden heeft ds. Scheltema zyu gehoor meer getroffen en de aanwezige schare meer voor zich ingenomen, dan door zyu vaderlandlievende woorden van Zondag. Als dragers vau het koninklijk lijk zijn twaalf onderofficieren van de landmacht aan gewezen, en wel2 van het regiment grena diers en, jagers (den van de grenadiers eu den van de jagers), 2 van andere regimenten infanterie, 2 van de regimenten huzaren, 1 van de regimenten veld-artillerie, 1 van het korps rijdende artillerie, 1 van de regimen- 3GHIE COURANT Abonnkmentsvrijs, per kwartaal Franco per post, door tiet geheole Itijk Afzonderlijke noinmers i.8o. - "J.ÖO. - 0.10. ft U II15 A U HARKT, 15, 1 2 4L. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eens Courant1.10. Iedere gewone regel meer-0.10, Diuksum. geplaatst wordt tegen Twëehaai, betekend. Ir.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5