1 1 J Zaterdag 6 December. A". 1890. N°. 7646. "V i r - n - v© ertigste Jaargang. Verschijnt dagelzks, uitgezonderd Dinsdag. Buiteulandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. UITGEVER: J. X)I)É. RVKISA Vi MAII.KÜ, B, 134. AnoNNRMENTSFRus, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rij It Afsotn'wl'jk'j lemmers 1.85. t 2.50. 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. Gisterochtend had in de Hollandsche kerk in de wijk Austin Friars een lijkdienst plaats voor Koning Willem III. Vertegenwoordigers J -van de koningin en den prins van Wales, het corps diplomatique, graaf Van Bylandt met het gansche personeel der Nederlandsche legatie woonden de plechtigheid bij. Ds. Adama van Scheltema hield eene rede, naar aanleiding der woorden van 2 Kronieken 35: 24. De Iersche aartsbisschoppen en bisschoppen hebben een merkwaardig gestreng manifest tegen Pnrnell uitgevaardigd, waarin zij zijne verdere aanvoering der partij bestrijden, omdat de rechtbank voor de echtscheidingen hem schuldig verklaarde aan de ernstigste vergrijpen tegen godsdienst en maatschappij, ■verzwaard nog door allerlei schandelijke om standigheden. lie prelaten beschouwen Parnell als onteerd en ongeschikt om aan te blijven. 7.ijr. aanblijven ook als partijleider kan de Home rule en Ierland beiden slechts schaden. Bij den gemeenteraad van Edinburg is thans een voorstel ingediend om Parnell alseere- hurger der stad te schrappen. Reuter seint, dat de Iersche leiders in Australië aan een reporter van de Sydney Homing Herald verklaarden Pamell's aftre den noodzakelijk te achten. P It A N K B II K. Bij den lijkdienst gisteren in de kerk van het nOratoirc"', ter nagedachtenis aan Willem ,111 gehouden, was een zeer talrijk publiek •tegenwoordig. De Nederlandsche gezant en "de legatie-secretaris, generaal Brugère en de officieren van het Militaire Huis van den president Carnot, al de vreemde gezanten in groot uniform, de minister Bibot met gevolg, enz. Drie toespraken brachten hulde aan de groote hoedanigheden van Koning Willem. De predikant Stafford zeide dat Willem altijd de eerste burger van zijn land en de eerste dienaar .van zijn staat geweest is, en ver zocht den aanwezigen op de jeugdige Koningin •en hare moeder de genegenheid over te brengen, die zjj den Koning toedroegen. Bij den uitgang werden revolutionnaire .proclamaties in het Hollandsch en Fransch •ten gunste van de Bataafsche republiek door •onbekenden onder de menigte uitgedeeld. Volgens de XIX'e Siècle zal de groothertog van Luxemburg zijn bezoeken aan de hoven met Brussel beginnen en zou hij in het voor- -jaar naar Parijs gaan. D ÜI T S CHI A B K. De centrum-partij in den Rijksdag heeft een voorstel ingediend tot opheffing der Jezu'ietenwet. O O 8 T E N B IJ K. j i Het korps officieren van het regiment, waarvan de Koning van Nederland aanvoerder washeeft gisteren te Klausenburg eene plechtige mis doen houden, welke door het korps officieren en den Feldzeugmeister Gal- gotzy werd bijgewoond. B S I A N D. De lijkdienst voor Koning Willem III in da Hollandsche kerk te St.-Petersburg was hoogst plechtig. Behalve de leden der Holland sche kolonie woonde ook de keizerlijke cere moniemeester, de minister van buitenlandsche zaken en het diplomatieke en consulaire korps dien bq. DB ETIWAA.KT. 4 December 1890, De bevolking der residentie is heden misschien verdubbeld; man aan man verdringt men zich in straten en op pleinen, in buizen en winkels; allerwegen zijn de uiterlijke rouwteekunen zicht baar; in aandoenlijken wedstrijd hebbeq piëteit en kunstgevoel zich vereenigd, om door rouwver- sieringen een hooger gevoel op te wekken'van heinde en verre hebben de Europeesche vorsten huizen afgevaardigden gezonden om hen te ver tegenwoordigen bij den gang naar liet mausoleum der Oranjes; wie twijfelt dan nog, op dezen dag van nationalen en internationalen rouw, aan de nationale trouw, de gehechtheid en de liefde voor de historische traditie? Heden eerst recht beseft men de plaats, die <je ontslapen Oranjevorst in de harten zijner onderdanen innam, om zóóveel cerebetoon, zóó veel liefde, zóóveel genegenheid waardig te zijn geworden. Geen baatzucht drijft tot al dié eero- bewijzen; belooning noch gunst kunnen ze ver schaffen. Het gemoed alleeri spreekt hier, rein en zuiverbij het grafwaarts voeren van den Koning, eveneens als sterker misschien nog dan vroeger bij vreugdebetoon en feestgejubei. Toen juichte men mee uit volle borst op die tal rijke zonnige Oranjedagen, die we thans met weemoed herdenken, als de Vorst en de zijnen door hunne persoonlijke verschijning de geestdrift deden ontvlammen. Thans wordt hij uitgedragen uit het welbekende Witte Paleis in den killen Decemberochtend. Slechts de droevige echo's van de galmen der doodsklok weerkaatst thans de verlaten ruimte van het paleis in het Noordeinde, waar vaak blijdschap en vreugde zich uitten in de ondubbelzinnigste klanken. Maar ook op dezen dag van rouw is Nederland Oranje nabij. Tien dubbele rijen vormen zich van trouwe Neder landers om den Oranjevorst vaarwel te zeggen, en in dichte drommen gaan ze op van de droeve plek van 's Konings paleis naar de grafstede in de oude Prinsenstad, door ladingen eerekransen gevolgd. In het hooger einde van het Noordeinde, ver zamelen zich de koetsen; het militair escorte verschijnt en de troepen, die inliet Willemspark en de aangrenzende straten zijn aangetreden, marcheeren op naar het paleis, waarheen zich de vorsten, voorzoover ze niet reeds aldaar ver toefden. en de andere hooge personen, die officieel zijn uitgenoodigd, zich spoeden. Een compagnie van de artillerie-schutterij, onder bevel van kapi tein Gregory, en een compagnie grenadiers, onder commando van kapitein Evenwel, ridder M. W. O., bezetten de eerewacht aan het paleis, waarover het opperbevel is opgedragen beurte lings aan den luitenant-kolonel der grenadiers Le Bron de Vexela en aan den majoor der artillerie-schutterij Van Weideren baron Rengers, beiden te paard. In de rouwkamer staat de opper- ceramoniemeester en zijn staf van hovelingen, gereed om den Meester voor 't laatst uitgeleide te doen. Het eerste kanonschot valt. De lijkbaar wordt met passende zorg van do rouwestrade afgenomen en door dragers, begeleid door 24 onderofficieren, stilzwijgend godragen tusschen de rijen der hooge bofdignitarissen naar den lijkwagen. Aangrijpend is de indruk van het oogenblik, waarop de woning zich voor 't laatst ontsluit om den gestorven Mo narch doortocht te verleenen. Nauw is do kist geplaatst, en hebben de heeren slippendragers, die de hoogste rangen nan 't hof bekleeden, en de katnerheeren-rtragers hunne plaatsen ingenomen, of de rouwstoet zet zich in beweging en voert zoo langzaam mogelijk den Doode langs Hoogstraat, Veeneatraat en Wagen straten buiten het giondgebted van Den Haag. De weg, dien, bij zijn leven, de Koning bij voor keur in enkele minuten placht af te leggen, eischt thans wel bei twintigvoud van dien tijd. Lang is de optocht, langer dan ooit. Nimmer waren bij eentge begrafenis van ledon van het Koninklijk Huis en er zijn er in de laatste tientallen vuu jaren, helaas! vele geweest zooveel prinsen bijeen als lieden, nu het geldt een regeerend vorst ten grave te brengen. Zet die- stoet van prinsen van koninklijken bloede groots luister by aan deze plechtigheid, tevens toont die krachtiger dan woorden vermogen de solidariteit aan tusschen de regeerende vorsten. Te elf uren verliet de plechtige stoet het paleis. Een sterke troepenmacht opent den trein. Van de Huagsche schutterij is de stuf van het regiment aanwezig met den luit.-kolonel-commandant, jhr. mr. Baud en den kapitein-adjudant Meijwert, zoomede het 2e bataljon, onder bevel van majoor Van Frank. De inlanterie is vertegenwoordigd door twee bataljons vuu liet regiment grenadiers en jagers, het geheel onder commando van luit.-kol. Scheitus van IJseldijke. en verder onder jhr. Van der Wijck en majoor De Bock, et) een bataljon van de infanterie uit •Leiden, de staf met kolonel Alings en het 2e bataljon onder luit.-kol. Bloem. De marineiroupen zeldzaam als ze in de resi dentie worden gezien trekken voorat do aan dacht. Ben afdeeling der kon. Ned. zeemacht, sterk 200 geweerdragende manschappen, schepe lingen en mariniers, onder generaal bevel van kap.-luit. ter zee A. P. Tadema, het gedeelte schepelingen, onder bevel van den luit. ter zee le kl. I. Cardinoal en hot gedeelte mariniers, onder den luit -kolonel der mariniers J. L. Cadet, mocht niet ontbreken in den rouwstoet voor den opperbevelhebber van land- en zeemacht, wien de admiraal.su inform in de lijkkist volgde. De troepenmacht, die vooraigegaan en gevolgd wordt door huzaren, maakt plaats voor het eigenlijke hofpersoneel. De hofbeambten en offi cianten vormen er het middelpunt van. Da jongsten voorop, volgen zij in rouwgewaad den Meester, dien zij met trouw en toewijding heb ben gediend. Vlak achter het met twee paarden bespannen rijtuig van den heer De Constant Re- becqueden hofmaarschalkdie geëscorteerd wordt door 's Konings stalmeester, den heer Van der Oudermeulen, aan wien de leiding van den stoet is opgedragen en die daartoe door vier bereden olficieien wordt bijgestaan, de luit. D'Harfiecourt, Rutgers van Rozenburg, Michelhoff en Kamerling Helmolt. Karakteristiek is de heraut van wapenen, wiens verschijning aan de tijden der ridderschap doet terugdenken en die alleen bij de begrafenis van regeerende vorsten of vorstinnen optreedt. Dit maal is de heer baron Van Hardenbroek belast met die eerebetrekking en treedt hij voor Luxem burg op. Zijne kleeding bestaat uit fluweelen barret met zwarten vederbos. Over de zwarte onderkleoding draagt hij een wapenrok mat hot Luxemburgsclie wapen. Het paardendek draagt de kleur van het wapen. Een breed lint met zilveren penning draagt hij om den hals. Hem begeleidt een wapendrager in 't zwart en met grooten rouwmantel, den hoed met krip. Nu volgen in rijtuigen de geneesheeren dr. Rocssinghwiens hulp den laatsten nacht van 's Konings leven werd ingeroepen, dr. Coert, toe gevoegd aan du hofhouding te 's-Gravenhage, de heer Vlaanderen, die in de laatste jaren onafge broken zijn trouwen bijstand aan den Iloogen Lijder bood, de Leidsche hoogleeraar dr. Rosen- steindie uls consultatief geneesheer zoo vaak optrad, en eindelijk dr. C. W. Vinkhuyzon, de man, die niet enkel geneesheer, maar ook in den waren zin des woords vriend en vertrouwde van den Koning was en het voonecht heeft gehad den grijzen Verst gedurende diens langdurig lijden zoo vaak te mogen opbeuren en bemoedigen. De hooge ambtenaren des Konings in rijtuigen komen nu aan, de rentmeesters ou intendanten van 's Konings paleizen in Nederland en Luxem burg de directeur det zaken van weldadigheid, de administrateur van het kroondomein, 's Ko nings jügermeester in Gelderland en 's Konings stalmeester, terwijl een aantal jngermeesters te voet zich daartusschen bewogen. Een afzonderlijk rijtuig is bestemd voor den gaaaf De Villers, die zooveel jaren hier ter stede de zaken van Luxemburg als secretaris leidde ten behoeve van den Koning-Groothertog, en voor jhr. mr. Van Alewijn, dan directeur van 's Konings kabinet. Treffend was de verschijning van 's Konings adjudanten, die de teekonen met zich voeren van Zijne militaire en ridderlijke grootheid. De veld- maarschaikstaf, de buitenhindsche ordeteekenen en de ridderorden van Nederland, Luxemburg en Nassau, welke alle op roodfluweelen kussens worden gedragen door dragers, die de daarvoor aangewezen gepensionnearde opper-officieren luit.- gen. Mac Leod, gen.-raajoors Van Bel en jhr. Storm do Giave, vice admiraal Binkes, de luit.- generaals Bouwmeester en Van der Heijden en den vice admiraal Geerling vergezellen. Een tweede heraut, Nederland voorstellende, in den persoon tan rar. W, B. R. van Weideren baron Rangers, is nagenoeg eveneens gekleed als die van Luxemburg, behalve dat hij en zijn wapen drager de Nederlandsche kleuren vertoonen. Hij scheidt die oud-gedienden met hoogen militairen rang van eene andere groep, die de kenteekenen der koninklijke waardigheid mot zich voertden standaard des rijks, het ontbloote rijkszwaard, den rijks-appel, den koninklijken schepter en de koninklijke kroon. Aan de heoren ridder Alewijn, baron Klerk, baron Van Nagell van Ampsen, graaf Van Lijnden en baron Van Pallandt van Beijerland is de zorg voor die rijkversierde sym bolen van het koninklijk gezag opgedragen. Het met vier paarden bespannen rijtuig met den opper-ceremoniemeester, den heer baron Du Tour van Beilinchave, is de afkondiging, dat de lijkwa gen in aantocht is, waarnaar aller blikken zich richten. Eene beschrijving van den wagen zelf te geven is overbodig, daar het voertuig hetzelfde is, dat Maandag den tocht maakte van 't station naar 't paleis en evenzoo is gedrapeerd. Ook nu ts de indruk bij daglicht een hoogst plechtige, en het zwarte fluweel en de zilverversiering, waar mede de wagen is gestoffeerd, en dat het achtspan, dat den wagen voortbeweegt, bedekt, vormt een sterke tegenstelling met de bonte uniformen en het verguldsel der hofkoetsen. Ook weid de aandacht getrokken door eene rouwdecoratia in den vorm van een mantel om een wapen, welke is samengevat in een ronden kop, gedekt door een zilveren kroon. Aan de voorzijda

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1