Toen werd een enkele bloemtuil op de kist nedergelepd een bloemtuil van pensées en kleine witte bloemet), ongekunsteld met takjes groen samengebonden een afscheidsgroet van 'sKonings dochtertje, de Koningin. Terwijl het orgel schier fluisterend aan hot aloude Wilhelmus herinnerde, daalde de kist in den grafkelder neder. Een oogiMibük toevens nog, totdat in het graf gewelf de lijkkist met het grnote rijkszegel was verzegold, in tegenwoordigheid van den minister van justitieden secretaris-generaal bij diens departement en twee hofdignitarissenen toen vsrkondigile luide en plechtig de Nederlandsche heraut, dat de teraardebestelling van het stoffe lijk overschot van Zijne Majesteit Willem III Koning dar NederlandenPrins van Oranjo- Nassan, Groothoitog van Luxemburg enz. vol bracht was. De laatste eer aan den laatsten mnnneüjken telg van hef aloude, beroemde en beminde Huis van Oranje was bewezen. Onder do tonen van bet Wilhelmus verliet omstreeks 4 uur de menigto de kerk, SCHIEDAM, 5 December 1S90. Dat de begrafenis van het stoffelijk over schot van 2, M, Koning Willem III ook door zeer velen onzer stadgenooten werd bijge woond kan ook blijken uit het vervoer per spoortrein. Woensdag en gisteren werden san hot station afgegeven '137 re tomjjs aartjes ■Ie kl., 371 2e ld., "1002 3e ld., terwijl er naar Rotterdam, met liet doel om op die wqze beter Delft en Den Ilaag te bei eiken, daar het perron als bezaaid was met reizigers naar beide plaatsen, en iedere van Rotterdam ■aankomende trein stampvol was, 290 kaartjes werden afgegeven. Neemt men nu in aanmerking dat alle huurkoetsiersrijtuigen reeds eenige dagen te voren besproken waren, van scheepsgelegen heid door velen gebruik werd gemaakt, ter wijl het getal dergenen die te voet naai- Delft zijn gegaan niet gering is, dan kan men het getal van hen die de begrafenisplechtigheid hebben bijgewoond zeker bijzonder groot noemen. In beide richtingen zijn gisteren aan het station alhier 119 treinen voorbijgestoomd. Door de permanente commissie uit de centrale commissie tot de algemeeue zaken van het Ned. Israël, kerkgenootschap is aan Hare Majesteit de Koningin-Regentes aan geboden het volgende adres: Met diepen weemoed vervulde ons de treurmare van het onherstelbaar verlies door Uwe Majesteit en geheel het vaderland ge leden door het overlijden van onzen beminden Koning. Het Nederl, Israël, kerkgenootschap deelt in Uwer Majesteits rouw, "Was het steeds innig gehecht aan het dierbare stamhuis van Oranje, wiens vorsten in de duistere tijden van geloofsvervolging aan de vervolgden gast vrijheid en bescherming verleenden, groot was die liefde en vereering voor den ont slapen Vorst, voor den Koning, aan wien Nederland zooveel is verschuldigd, en die ge durende eene meer dan veertigjarige regeering de belangen, rechten en eer van ons dierbaar 'vaderland op de meest krachtige wijze heefl gehandhaafd. Vergun ons, Mevrouwals vertegenwoor digersvan dat kerkgenootschap, Uwe Majesteit de betuiging van onze innige deelneming in .het door Uwe Majesteit geleden smartelijk yerlies over te brengen en uiting te geven aan de diepe smart en rouw, die onze even als aller harten vervult. In de sombere schaduw, door deze treurige gebeurtenis teweeggebracht, schittert geluk- kigljjk een lichtstraal in de jeugdige Koningin, in wier naam door Uwe Majesteit de regeering des lands wordt aanvaard en die tot troost en bemoediging in de toekomst strekt. Het voorbeeld eener liefhebbende en wijze moeder zal haar voorzeker aansporen de voetstappen van haar doorluchtig geslacht te drukken, om het geluk harer onderdanenzonder onderscheid van gezindte te bevorderen. Moge de Allerhoogste mv dierbaar leven en dat onzer jeugdige Koningin spaven en u in Zijne alvermogende bescherming nemen. In de hoop deze bede in vervulling moge komen, hebben wij de eer te zijn, Be permanente Commissie: JiTTA, Voorzitter. M. L. vam Ameringen, Secretaris. Ook de »A!gemeene Synodale Commissie" der Ned. herv. kerk was, op last van H. M. de Koningin-Regentes, door den lieer opper- ceremoniemeester uitgeuoodigd zich door een deputatie bij de plechtige begrafenis van wijlen Z. BI. den Koning, in de Nieuwe Kerk te Delft te laten vertegenwoordigen. De desbetreffende stukken echter, den 2den December uit 's-Gravenhage verzonden en geadresseerd aan de synodale commissie der Ned. liery. kerk te Amsterdam, kwamen in handen van den te Amsterdam woonach tigen president dier commissie, juist op liet uur dat de genoodigden zich in de kerk te Delft moesten bevinden. Hoewel de post schier dagelijks en soms meermalen op ëen dag stukken en bescheiden in zijn qunliteit als president der synodale commissie doet toekomen, had de brieven besteller de uitnoodiging met begeleidende kaarten afgegeven aan de Nieuwe kerk op den Dam, waar men er geen raad mede scheen te hebben geweten en ze eenvoudig 24 uren liet liggen, totdat zij door welwillende tusschenkornst van een der predikanten der Naderduitsch lierv. gemeente gisteren te elf uur den president der syn. commissie be reikten. Dientengevolge is, in strijd met de bedoe lingen van H. M. de Ivoningin-Ilegentes, de Nederd. herv. kerk bij de plechtige uitvaart van wijlen Koning Willem III niet verte genwoordigd geworden. Op voorstel van rector en assessoren is door den aeademisclien senaat der universi teit van Amsterdam wegens het overlijden des Konings de rouw aangenomen voor den tjjd van drie maanden. Het bericht van de In dépendance Beige, dat in eene dezer dogen te Brussel gehouden bijeenkomst van de directeuren der Neder landsche spoorwegen en der Eugelsche Great Eastern" en LondonChatlamDover-lijnen gesproken zou zijn over de inrichting van een postbootdienst tusschen den Iloek-van- Holland en Harwich, is, naar aun de Middelh. Ct. uit zeer vertrouwbare bron wordt mede gedeeld, geheel onwaar. Bij de Nederlandsche spoorweg-maatschap pijen bestaat het voornemen aan elk station plaatsbewijzen verkrijgbaar te doen stellen toor alle Nederlandsche stations, zoodat men voortaan voor elke reis éénmaal een biljet behoeft te nemen. In de Zondag te Haarlem gehouden verga dering van den R.-k. volksbond, 'gepresideerd door den heer "W. C. J. Pastoors van Am sterdam waren de afdeelingen Haarlem Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Vlis- singen vertegenwoordigd. Er werd besloten dat er zal zijn een centrale raad en een daar uit gekozen centraal bestuur van negen leden. Verder werd besloten het oprichten van een bondsorgaan aan bet centraal bestuur over te laten. Het voorstel betreffende het houden van een katholiek congres in Nederland werd tot de volgende vergadering uitgesteld. Een voorstel der afdeeling Amsterdam, luidendesAan het centraal bestuur op te dragen, een adres te richten aan de regeering, teneinde aan te dringen op zooveel mogelijke bescherming van den arbeid, daar waar de staat als werkgever optreedt", werd met groote meerderheid (aangenomen. Ten slotte werd een, motie aangenomenwaarbij het bestuur werd gemachtigd om alles te doen wat kan strekken om Zondagsrust te bevor deren en werd bepaald, dat de volgendo ver gadering hier ter stede 'S-llage zal worden gehouden. Hoeveel menschen er gisteren uit Rotter dam naar Den Haag of Delft zijn gegaan, daaromtrent valt geene berekening te maken.' Enkele cijfers kunnen wij echter wel meile- deelen, namelijk voor zoover, blijkens de daaromtrent door ons ingewonnen informa tion, het spoorwegvervoer betreft. Reeds des ochtends ten 4 ure stonden er in het station Delftsche Poort een aantal personen, om mede te gaan met den eersten trein, die ten 53/i ure moest afrijden. BVelk een geduchte toeloop daarop is gevolgd, daar van zal men zich eeiiigszins een denkbeeld kunnen maken uit het aantal afgegeven plaatsbiljetten naar Den Haag on Delft. Gelijk men weet, hebben zeer vele personen met het oog op liet gedrang, hetwelk men voor heden aan de loketten kon verwachten, reeds Woensdag piaatsbiljetten gehaald. Daarbij zijn er gisteren nog zooveel genomendat het gezamenlijk aantal altoos enkel naar Den Haag of Delft ongeveer 15,000 be droeg. Buitendien z(jn er gisteren nau het station Beurs nog ongeveer 3000 mot dezelfde bestemming genomen. Hierbij komen dan nog passagiers naar andere plaatsenzoodat er in den ochtend eu voormiddag dertig treinen van het station Delftsche Poort zijn afgereden, ieder gemiddeld met 600 passagiers.' Doch nu hadden verscheidene personen liet raad zaam geacht, de drukte aan de beide gencemde stations te ontwijken, door van het voorma lige Rijnspoorstation over Gouda naar Den Haag te gaan. En van die gelegenheid hebben er 1332 gebruik gemaakt. Reken daarbij het aantal dergenen die per rijtuig zijn gegaan. Niet alleen waren daartoe nagenoeg alle gewone rijtuigen in beslag ge nomen, maar zelfs waren er verhuurders, die paarden van elders hebben doen komen, om in de behoefte aan een tweespan voor rijtuigen te voorzien. Doch ook buiten dit gewone middel van vervoer waren er zeer buitengewone te baat genomen. Men zag bijv. vrachtwagens, zelfs groote verhuiswagens, ingericht [met zitplaatsendie alle stampvol bezet waren. En dan nog het vervoer te water. Nevens de gewone dienstdoende vaar tuigen zag men sleepbooten, markt- en vracht schuiten, mede de eene til voller bezet dan de andere. Mnnr dan ten slotte die ontelbare menigte te voet! Des ochtends ten 3'ure liepen er reeds eene menigte groepen hmgs de Schie naar buiten, en een paar uren later was liet langs de beide Schiezijden onophoudelijk, gelijk men het noemtzwart van menschen. Er is bijv. een oogenblik geweest, dat een huurkoetsier, die met zijn rijtuig iemand naar liet Delftsche bootje wilde brengen, bij het Slagveld dien persoon verzocht, eenvou dig uit te stappen, omdat er geen mogelijk heid bestond om met een voertuig er door heen te komen, wegens de opstopping bij de vaartuigen aan het begin dei' Schie. Ver scheiden koetsiers, wel begrijpende hoe het daar gesteld zou zijn, waren dan ook zoo voorzichtig van een omweg te maken, ten einde ongehinderd den Overschieschen straat weg te bereiken. Uit dit een en ander kan men dus nagaan, welk eene ontzaglijk aantal belangslellenden er van hier is uhgegaan om den begrafenis stoet te zien. (TV. B. Ct.) Uit Den Haag meldt men aan de AT. 22. Ct.\ Om een denkbeeld te geven van dengrooten toevloed van volk dat van buiten herwaarts was gekomen om den koninklijken begrafenis stoet te zien, kunnen wij met zekerheid zeggen, dat in den afgeloopen nacht honderden onder den blooten hemel hebben vertoefd, die ner gens een onderdak hadden kunnen vinden, en waarvan ook gisteren de meesten zich op de straten bleven voortbewegen uren lang nadat de stoet voorbij was getrokken. De zakkenrollers hebben bij de begrafenis van 2. M. den Koning te 's-Graveuhage goede zaken gemaakt. In de Wagenstraat hebben zij van twee heerei» de gouden horloges met kettingen gerold en aan .iet station van den Hollandschen spoorweg van eerie dame haar horloge en van eene andere dame eenu portemonnaie, waarin ook haar plaatskaartje voor <ie reis naar Rotterdam was geborgen. Nabij den Rjjswijkschen weg op het land van den lieer Sterkman zijn gisterochtend twee gedeelten van de daar opgerichte stellage onder het gewicht der mensclienmnssa inge stort, gelukkig echter zonder dat, voor zoover wij weten, ernstige ongelukken daarvan het gevolg zijn geweest, zoodat het publiek het ongeval nogal philosophisch opnam. Te Haarlem zijn gistermorgen op het per ron van het Ilollandsclie-spoorwegstatioa, bij het gedrang om in de treinen te kotnen, vermoedelijk gerold: eene portemonnaie, waarin ongeveer 40, eene gouden broche met gevlckten steen; een Fransch gouden horloge met glazen cuvet; een zilveren cy- linder-horloge; een gouden chakelketting, waaraan een vierkant gouden medaillon met steen, waarop een paardenkop. Uit Utrecht werden gisteren 3519 personen per staatsspoor naar 's-llage vervoerd. In do laatste dagen bieden zicli in de ver schillende garnizoensplaatsen meer dan ge woonlijk personen nan voor vrijwillige dienst neming. Gebrek aan werk en lage loonen zijn hiervan de voornaamste redenen. Te Kampen circuleert een adres aan den raad, met het verzoek om terug te komen op zijn besluit om een inkomstenbelasting tot f50.000 te hellen. Adressanten meeneno. a. door het verhoogen van het schoolgeld de begrooting sluitende te kunnen maken. In de gemeente Wonserndeel, met haar 26 dorpen, heeft men gedurende de rouw dagen geen klokken geluidhetgeen wel vreemd klinkt, als men weet, dat de meer derheid van den gemeenteraad uit a-iti-revo- lutionnairen bestaat. Bij gelegenhoic van het overlijden van Koningin Sophia ebchten do klokluiders van de kerkbesturen bi taling voor gedanen arbeid, doch zij werden verwezen naar de burgerlijke gemeente, die evenmin genegen was tot betaling, en daarop nam do gemeenteraad het besluit om, wie er ook mocht sterven, geen order te geven tot luiden, en de tegenwoordige gemeenteraad schijnt dat besluit te handhaven. Te Bergen (N.-II.) is Zondag, tijdens het luiden der klok, de stelling waarin zij was opgehangen, gebroken. Zonder ongelukken te veroorzaken kwamen klok en stelling naar beneden op den daaronder bevestigden vloer. Te Dirkshom (gem. Harenkarspel) heeft de 82-jarige klokluider C. Koorn denzelfden arbeid voor Z. M. Koning Willem III ver richt als vroeger voor Koning Willem I en II. Te Oude-Pekela moest een boerendochter naar een arbeiderswoning, om den bewoners te vragen, of het hun voegde dat zij de be stelde aardappelen ontvingen. Toen zij de woning binnentrad, vond zij niemand thuis. In de schuur komende, zag zij echter een meisje staan, dat slechts met een hemd ge kleed was en van de kou bibberde. Op de vraag waarom zij daar zoo bijna naakt stond, antwoordde het arme wicht»Moeder is uit werken en heeft gezegd dat ik hier den ge- heelen dag moest blijven staan". De boeren dochter ging spoedig naar huis en kwam

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3