N°. 7654. i J A0. 1890. Donderda'g 18 December. 3 I F e u 11 e t o n. Het geheim van de „Maria I ier-en-veertig-st© Jaargang1. Buitenlandsche Berichten. '1 I Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. i 1 HUNT jbonnkmentsprus, per kwartaal1.S5. Jtetneo per postdoor het geheele Rijk- g,50, Wonderlijke nommersp. 10. ENGELAND. De gemeenteraad van Edinburg heeft zich vereenigd met het rapport der commissie tot goedkeuring van het voorstel om den naam van Parneli van de lijst van eere- burgers dezer stad te schrappen. Bij de verkiezing te Bassetlan in Notting hamshire, ter vervanging van den overleden conservatief Beckett, is de unionist sir Fred. Milner gekozen, met 4381 stemmen tegen 3653 op den Gladstoniaan Mellor uitgebracht. De liberale unionisten, die zich van Glad stone hebben afgescheiden, toen hij in 1886 home rule in zijn programma opnam, hebben ■een manifest uitgevaardigd, waarin zij betoo- een, dat de gebeurtenissen der laatste dagen hunne houding rechtvaardigen het is daar- •door gebleken, welk een ramp het zou zijn voor Ierland, als liet onder de dictatuur van een man als Parneli was gekomen. Zij wijzen er op, dat Panu ll, na gematigdheid te hebben •geveinsd en te hebben verklaard, dat Glad stone's plau van home rule voldoende was, thans zijn beloften verloochent, aanzet tot haat tegen* Engeland en eene volkomen schei ding van Engeland predikt. De Iersche parlementsleden, die naar Amerika waren gegaan om geld in te zamelen voor de nationale zaak, hebben een lang manifest uitgegeven, waarin zij Parneli aan klagen en hem het wijten, dat hunne zending mislukt. Parneli is op zijn reis naar Cork geenszins overal met warmte toegejuicht. Hier en daar was de stemming der bevolking zelfs bepaald vijandig. Te Mallow, de geboorteplaats van O'Brien, werden Parneli en zijne reisgenooten ontvangen door eene woeste menigte, die blijk baar vijandige bedoelingen had. Gefluit, gesis en keelgeknor waren de welkomstgroeten met scheldwoorden en allerlei vuiie toeroepen. Parneli vertoonde zich niet: 3Haal hem er uit", klonk het in den opgewonden .volks hoop eu weldra was men bezig de paneelen uit liet salonrijtuig te rukken. De verslag gevers van* verschillende bladen, die mede BUREAU: MARKT, E, 124. .'MMMiaiMMWnMMI OMÜM Advertentieprijs: van 1—rjffi. g|wy»q.,rebels met inbegrip ven eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer-0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. in den wagen zaten, rukten de ijzeren toe stellen, die voor het bergen van kleine bagage dienen, van de wanden, om iets te hebben waarmede zij zich tegen de woedende menigte zouden kunnen verweren. Maar gelukkig kwam de' locomotief weer in beweging en reed itn verder. In het midden van den hoop volks stond een priester, die riep»weg met Ie losbandigheid,-weg met de slechtheid!" Gladstone heeft dezer dagen, toen de trein, waarmede hij zich van Londen naar Hawar- den begaf, onderweg eenige minuten ophield, een korte toespraak tot zijne daar verzamelde vrienden gehouden, om hen le vermanen de zaak van Ierland niet prijs le geven. Parnell's gedrag was, zeide hij, geen argument tegen ie oprichting van een Iersch parlement. Met Engelsche volk was en bleef overtuigd, dat home rule moest worden toegestaan en de dwangwetlen moesten worden afgeschaft. V\jf leden van de deputatie die naar Amerika is, Dillon, O'Connor, O'Brien, Gill en Sullivan, hebben een manifest uitgevaar digd tot toelichting van hunne houding tegen- over Parneli. Zij bezweren het Iersohe volk dei heer Gladstone niet prijs te geven. Zijnerzijds heeft het dissentieerende lid der deputatie, de heer Harrington, die reeds naar Engeland "vertrokken is, een manifest uitgevaardigd, nadrukkelijk de zijde kiezende van den heer Parneli. Uit Lissabon wordt gemeld, dat, volgens de Dia, de Britsche regeering aan Portugal heeft medegedeeld, dat zij de Zuidafrikoansche compagnie, wanneer het blijkt dat deze den modus vivendi heeft geschonden, zal noodzaken Manicaland te verlaten. Intusschen hebben eemge handelshuizen te Lissabon juist tegen den modus vivendi geprotesteerd, op grond dat die niets anders is dan eene vermomming der reeds verworpen conventie. D U I T S C II I A N D. Nog altoos vindt men in de bladen berichten over vergaderingen en adressen voor en tegen wedertoelating der Jezuïetenorde in Duitsch- land, Zoo nu weder van eene groole vergade ring in Oldenburg, waarin een adres tegen wedertoelating is onderteekend, waarmede men verder ter mede-onderteekening zal rondgaan. Te gelijker tijd is te Mainz eene Hessische katholieken-vergadering gehouden, waarin besluiten werden genomen aangaande schoolquaestie en onder andere ook ten gunste van wedertoelating der Jezuïeten, welke besluiten aan den Rijksdag zullen wor den medegedeeld. Tevens is deze vergadering tot uitgangspunt genomen voor eene nieuwe organisatie der centrumpartij in Hessen, De conferentie betreflende de hervorming van het hoogere schoolwezen heeft in den loop barer verdere beraadslagingen' zes stel lingen aangenomen, welke met betrekking tot de opleiding der leeraars principieele ver anderingen afkeuren, omdat de tegenwoordige opleidingsmiddelen toereikend zijn. Bij het eind-examen voor afgaande gymnasiasten moet het mondeling ondervragen slechts in zoodanige vakken geschieden, in welke het schriftelijke niet «voldoende" uitviel. Het Latijn-spreken vervalt bij het mondelinge examen. Tot scherper toezicht op de invoering der ontworpen hervormingen zal het aantal der provinciale schoolopzieners vermeerderd worden. Volgens den Berlijnschen correspondent der N. B. Ct. weet het te Berlijn gevestigde depCchenburcau Der Herold uit uitstekende bron mee te deelen, dat het den paus voor- treffelqk gaat en dat hij zich krachtiger voelt dan in het vorige jaar, Daarentegen telegrapheert de Romeinsche correspondent der National Zeitung gisterendat er sinds Maandag in 's pausen toestand geene veran dering is gekomen, dat hij zijne slaapkamer moet houden, en dit wel in eene warme temperatuur. De tegenstrijdigheid tusschen deze beide berichten schuilt waarschijnlijk hierin, dat het eene uit de kringen des Vati caans, hei andere uit de omgeving van het Italiaansche departement van buitenl. zaken afkomstig is. F R A N K R IJ K. Nu wederom de plannen opduiken voor een spoorweg door de Sahara, acht de Temps het niet ondienstig een schets te geven van het spoorwegleven aan de lijn Oran—Aim Sefra. Daar verkeeren de spoorwegwachters in gestadige vrees voor de aanvalling der inboorlingen. In de eenzame stations wonen steeds twee gezinnen bij elkander. De trein brengt hun dagelijks vleesch en brode'do maatschappij voorziet hen van geweren en verdere verdedigingsmiddelen. De kleine stations zijn omringd door muren met schiet gaten. Deze maatregelen zijn niet overbodig, daar de Arabieren herhaaldelijk trachten de stations te overvallen. Zij trachten ook in de huizen door te dringen als de mannen op den weg bezig zijn en de vrouwen thuis blijven. Verleden jaar kwam liet voor, dat zjj arbeiders uit Spanje en Marokko aan vielen, die de rails legden en die hun leven slechts redden door op de locomotief te stappen en weg te rijden. Na dien tij'd wordt huti steeds een afdesiing militairen toegevoegd te hunner bescherming. Als dit reeds noodig is op 260 kilometers van Oran, dan kan men nagaan met welke moeilijkheden de bouw van den Sahara- spoorweg gepaard zal gaan. B E L Q I E. De tweede zoon van den graaf van Vlaan deren is Maandag onder de kweekelingen der militaire school opgenomen. De koning der Belgen stelde persoonlijk zijn neef, prins Albert, aan het onderwijzend personeel voor, waarhij de graaf en de gravin van Vinande ren en de minister van oorlog tegenwoordig waren. Koning Leopold zeide o a.«Met groot genoegen stel ik u mijn tweeden neef voor, evenals indertijd zijn broeder. Ik beschouw dit als eene hulde aan deze inrichting waar de prins de bekwaamheden zai verkrijgen om een bekwaam officier te worden. Het is ook een hulde aan liet beginsel dat alle Belgen moet bezielen, namelijk dat der verdediging van het vaderland. Het vaderland heeft be hoefte aan krachtige en bekwame burgers. Den mensch treffen dagen vau beproeving, waarop hij voorbereid moet zijnde volken hebben evenzeer tijden van crisis te door worstelen. Breekt het noodlottig uur aan dat hun bestaan bedreigd wordt, dan is een goed Kort. 12.04 47.75 47.05 47.50 59.17!/, j a 104. k 9 46.70 'J H ■5 4' I omessen Eene gomlgrnvcrsgeschicdenis uit California. 2.21 2.46 25. Zij, die in Norcross waren achtergebloven, kwamen nu den troep tegen. Opnieuw werd ge vraagd en geantwoord, weerklonken verwen- scliingen en bedreigingen, en slochts aan het aanzien, dat Martelios genoot, en aan zijno moedige houding was hot te danken, dat Bill nu nog niet viel als een offer der volksrechtspleging. Niemand dacht meer aan eene mogelijke dwnling, niemand wilde hieraan denkenalle zenuwen waren ge spannen en deden naar het schokkende schouw spel verlangen, dat de komende dag zou brengen. Vooreerst do rechtspleging, wparbij natuurlijk - rechter Lyrn h zou voorzitten, daarna de voltrek- king van liet vonnis. Opgehangen werd hij zonder twijfel. Het bloeddorstige dier werd in elke borst wakker; de diefstal zelf, die aanvankelijk alle gemoederen in gisting had gebracht, geraakte langzamerhand op den achtergrond. Hetvolk wilde nu zijn schouwspel hebben, en wee dengene, 'die dit zou verhinderen. Fimey straalde van vreugde. Zooeven vj-eesde hij nog voor den uitslag, maar thans was hij geheel gerustgesteld. In al deze onmeedoogende, bloeddorstige blikken las hij zijn volkomen zege praal. John Stewart werd gebaald, de vierschaar moest teistonj op dezelfde plaats worden ge spannon, waar men voor een jaar een moordenaar bad terechtgesteld, en wei onder een prachtigen eikeboom, welks stevige takken terstond voor de uitvoering van liet vonnis konden dienen, dat in gevallen als deze zeer kort en bondig was. John Stewart nam het hem opgedrongen rochtorambt op zich, om ton minste de ergste buitensporigheden te voorkomen. Hij beschouwde zelf den schoenen bleeken man, dio overigens op hem een gunstigen indruk maakte, met medelijden. Allen verdrongen zich om den boom, door welks loover da zon hare gouden stralen wierp; een aderalooze stilte lieerschte rondom, slechts gestoord door het suizen van het gebladerte. John Stewart plaatste zich met een zekere plechtigheid voor den stam en sprak: »Fimey, treed naar vorenWaarom klaagt gij dezen man hier aan?" Zonder hulp van Martelios stond Bill nu rechtop. Hij had het bloed van. zijn gelaat geveegd en staarde Fimey aan met een blik, waarin de diepste haat lag, zoodat deze zijn aanklacht stotterend uitsprak. »lk klaag dezen man, George Ahldorf, aan, de sluizen bestolen en ons allen groot nadeol berok kend te hebben." »En waarop rust deze aanklacht, Fimey?" o Ach lor een hoop puin verscholen, hield ik gisteren de waclit. Omstreeks drie uur in den morgen verscheen deze man, ging, al omkijkende en zooveel mogelijk zich in de schaduw houdende, de sluis langs, onderzocht haar nauwkeurig en stak het een en ander in zijn zak, wal ik duidelijk gezien heb. Ik sloop dichterbij. Hij scheen iets gehoord, maar aan het geritsel weinig gewicht geschonken te hebbenalthans, hij liep recht np mij toe. Ik hurkte achter een rotsblok ticor. Toen bij mij voorbijsloop, gaf ik hem met de kolf van mijn revolver een slag op zijn achterhoofd, maar niet te hard, opdat hij de galg niet ontlóopen zou, en niet te zacht, opdat hij mij niet ontsnappen en zich op mij werpen zou kortom, een slag net van pas. Eerst toen ik hem in 't gezicht zog, herkende ik George Ahldorf. Reeds bij bot eerste gerucht van den diefstal vie! mijne verdenking op hem, en ais de heeren zich nu den nacht in hét »salon" herinneren, toen wij de commissie samenstelden, de verlegenheid, die hem over meesterde, toen ik hem vraagde, of hij van de sluizen kwam, dan zal hun alles duidelijk zijn. Ik wist toen reeds alles." Een enkele uitroep werd gehoord, overigens was alles stil. Aller oogen waren op Bill gevestigd. Worth vervolgd.')

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1