1 1 I A". 1890. Vrijdag 19 December. N°. 7655. I 1 ■i V ier-en-ve er tigst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandschc Berichten. Biïincïilandschc Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. HUllEAV: 91 A 11 KT, 12 4. üDXEKBUttti. De groothertog, szijne troonbeklimming door eene begenadiging willende kenmerken", heeft een besluit uitgevaardigd van de vol gende strekking: Kwijtschelding wordt ver leend van alle boeten, niet meer dan 25 francs bedragende, alsook van alle gevangenisstraffen van minder dan zeven dagen, hetzij die zijn opgelegd bij een definitief, hetzij bij een slechts gedeeltelijk voltrokken of een in beroep bestre den vonnis. Kwijtschelding van boete of gevangenisstraf in zake jacht en visscherij, bedelarij, onvrijwillige verwonding, idem doodslag, idem brandstichting en in nog 19 andere in het besluit opgenoemde zaken wordt slechts voorwaardelijk verleend. Die boete of gevangenisstraf zal namelijk niet worden kwijtgescholden in gevallen, waarin eene gezamenlijke straf is opgelegd wegens meer dan den met het misdiijf samenhangende mis drijven of overtredingen, waarvan in liet besluit geen melding is gemaakt. Straf wegens smokkelarij of dergelijke fraude wordt alleen vernietigd voor zoover de zaak een bedrag yan niet meer dan Fr. 87.50 (50 thaler) be draagt en het verschuldigde tolrecht aan de kas wordt uitbetaald. Wijders verklaart de groothertog, zich voor te behouden, op voor dracht der regeering ook geheele of gedeel telijke kwijtschelding van straf te verleenen aan diegenen, welke wegens andere dan in het besluit vermelde misdaden of misdrijven *4jn veroordeeld tot hoogere boeten van 25 francs of langduriger gevangenisstraf dan van zeven dagen. F R A N K It IJ K. Uit. den staat der handelsbeweging ge durende de maand November blijkt, dat de invoeren bedragen hebben eene som van fr. 363,718,000, tegen fr. 367,910,000 in dezelfde maand van het vorige jaar, en de uitvoeren een cijfer van fr. 302,980,000, tegen fr. 364,917.000 in 4889. De regeerihg heeft besloten, eene vervol- .giog te doen instellen tegen La Bruyère, mevr, Due-Quercy en Grégoire, als de hoofd schuldigen in de zaak der ontvluchting van Padlewski, den vermoedelijken moordenaar van den Russischen generaal Selewerstoff. La Bruyère en mevr. Due-Quercy zijn reeds geanesteerd. Beiden verklaarden, dat zij dit .gevolg van hunne daad verwacht haddenen dat zij zich gaarne ter .beschikking van de justitie stelden. Grégoire is verdwenen; men denkt, dat hij te Londen is. Zijne vrouw is nog op vrije voeten. Mevr. Séverine vroeg, wamorn zij ook niet werd gevangengenomen, daar zij toch La Biuyère had aangespoord, Padlewski te redden. De chef der veiligheids politie, Goron, antwoordde haar, dat hij daartoe geen last had; men wilde niet het hoofd, maar wel den arm. Er worden nog altijd vreemde geruchten omtrent de «redding" verspreid. Velen be weren, dat de dokter Wolf, dien La Bruyère naar Triest bracht, niet Padlewski is geweest. Uit Genève wordt aan de Franca gemeld, dat iemand, die zeer veel geleek «u Padlewski, verklaard heelt, den avond van den moord nit Parijs gevlucht en éen dag te Brussel gebleven te zijn. Hij was van daar naar Hamburg gegaan om zich naar Amerika in te schepen, maar onderweg van plan veran derd en te Bremei haven op een Engelsche boot naar Yarmouth en van daar naar Lónden gereisd. La Bruyère zou dus. als hij al iemand r.aar Triësf heeft gebracht, een valsclien Padlewski hebben «gered". DUlTgCHtiKl». De conferentie tot hervorming van liet hooger onderwijs heeft gisteren hare zitting gesloten. De besluiten houden in hoofdzaak in, dat een met goed gevolg afgelegd examen aan het gymnasium toegang geeft tot de faculteit'sstudiën en tot de hoogere technische studiëneen met goed gevolg afgelegd exa men aan de reaalschool slechts tot de univer siteitsstudiën in de mathematische en natuur wetenschappen en tot de hoogere technische studiëneen met goed gevolg afgelegd examen aan de hoogere 'burgerschool geeft recht tot het eenjarig vrijwilligerschup. De kweekelin- gen van de gymnasiums en de reaalscholen kunnen door verdere voortzetting hunner studiën en door het afleggen van bewijzen van bekwaamheid toegelaten worden tot die hoogere inrichtingen van onderwijs,'waartoe zij anders niet gerechtigd zijn. De keizer woonde de laatste zitting bij. Hij betuigde aan de conferentie zijn dank voor haar arbeid en moeite. Er is eene Kabinetsorder voorgelezen, vol gens welke eene bijzondere commissierapport zal uitbrengen over verdere hervormingen bij het onderwijs, die omstreeks Pasehen van het jaar 1892 ingevoerd zullen worden. De keizer verlangt ook verbetering van den stoflfe- lijken toestand van het onderwijzend personeel. HS8ÏHSÜ. Bij zijn vertrek van Castlecamor wierp een persoon Parnell kalkpoeder in de oogen. Toen hij te Kilkenny aankwam, leed Parnell vreeselijkepijn. De geneesheeren hopen echter dat hij het gezicht niet zal verliezen. Volgens berichten uit Lissabon zal den 21n dezer de Portugeesche hulp-expeditie via Suez, aan boord van een Portugeescli schip, naar Mozambique vertrekken. De broeder des kouings zou deze expeditie medemaken. De ernstige vechtpartijen welke Dinsdag in Kilkenny plaats hadden, vingen aan op het marktplein te Ballinakill, waar de Parnel- lieten en de aanhangers van Mc. Carthy het boerenvolk gelijktijdig toespraken, en elkander met stokken toetakelden, na eerst elkaar over en weer te hebben uitgejouwd. Davitt kreeg eene wonde aan het hoofd. De Par- nellieten trokken later af naar Castlecamer, waarheen zij door de Mc.-Carthyisten achter volgd werden. Onderweg hadden er opnieuw vechtpartijen plaatser werd met steenen en slijk geworpen. Parnell kreeg een zak kalk in het aangezicht, waardoor hij gedu rende eenigon tijd niets zien kon, en de hulp van een geneesheer moest worden ingeroepen. DENEMARKEN. Prins ühristiaanoudste zoon van den kroonprins, zal binnenkort naar Berlijn ver trekken, waar zijn huwelijk met prinses Mar- garetha, zuster van keizer Wilhelm II, vol trokken zal worden. De prins is twintig, zijne bruid achttien jaar.' ZWITSERLAND. De bondsiegeering heeft bevel gegeven om zes personen (twee Franschen, twee Bulgaren, een Oostenrijker en een Italiaan), te Genève woonachtig, uit het land te zetten, wegens hunne anarchistische woelingen, waarbij 2ij openlijk anderen tot gewelddadige omverwer ping der maatschappelijke orde aangespoord en als middel daartoe moord en andere mis daden aangeprezen hebben. Het bevel tot verbanning, door den bonds raad uitgevaardigd, strekt zich over de vol gende personen uit: Paul Bernard, uit Brest, Louis Joseph Galleani uit Yercelli, Petraraja, bekend als Janvier, uit Napels, Rovigo Hiskio, alias Marelli, uit Triest, Stojanow Peraskiew, uit Bulgarije, Lucien Weil, uit Frankrijk, allen te Genève woonachtig." ITALIË. Een der medewerkers van de clericale Qesereatore lïomano, zekere Pucci, heeft een brief gericht aan den paus, waarin hij hem dringend verzoekt den katholieken verlof te geven aan de staatkundige verkiezingen deel te nemenalsmede het mandaat van afge- vaaidigde'ïé aanvaarden. Om den paus dit verzoek smakelijk te maken, voegt hij er bij, dat de katholieke afgevaardigden op alle mo gelijke wijze in het parlement werkzaam zouden zijn voor het herstel der wereldlyke macht van den Heiligen Stoel. Een afschrift \an dezen brief viel hoe .het gekomen is, weet men niet - in handen van de radicale Capitals, die natuurlijk zich haastte hem openbaar te maken. Toen nu de heer Pucci in liet Vaticaan verscheen en den paus, in tegenwoordigheid van zyne omgeving, den brief aanbood, geraakte deze in toorn en verweet hij aan Pucci in scherpe bewoordin gen zich bemoeid te hebben met eeue zaak, waarover hij, Leo XIII, reeds zijne meening had te kennen gegeven. Hij gaf hierop aan Pucci te verstaan dat hij kon heengaan en weigerde den brief in ontvangst te nemen. Te Rome is liet gerucht in omloop, dat er ongunstige tijdingen uit Massowah zijn' ontvangen. JDe Italiaansche troepen zouden opgerukt zijn naar Kassala en op weg der waarts op een feilen tegenstand gestuit hebben, zoodat niet alleen het welslagen der expeditie op losse schroeven gesteld zou wezen, maar ook de troepen zelve in gevaar kunnen komen. Generaal Gandolfi moet te Rome onverwijld afzending van versterking gevraagd hebben. Van officieuse zijde wordt het gerucht gelogenstraft, dat de Italiaansche troepen op weg naar Kassala in een neteligen toestaud geraakt zijn. In de Kamer van afgevaardigden heeft de minister Crispi de beschuldigingen wederlegd, die tegen de staatkunde van het Kabinet gericht zijn. Hij verklaarde omtrent Italie's bondgenootschappen, dat de regeering daaraan tronw zal blijven. Italie's positie in Afrilyi is benijdenswaardig. Men zal mettertijd de viuchten daarvan zien. De legeering heeft geen buitensporige plan nen, daar zij den generaal Chero heeft belet naar Kassala op te rukken. Wat de waarborgwet aangaat, zij verzekert de uitoefening van N pausen geestelijke macht; maar er is in Italië slechts éen souverein: koning Umberto. Z U 1 I) - A f 11 1 K A. De spoorweg tor verbinding van Bloem fontein met het spoorwegnet der Kaapkolonie is gisteren ingewijd. De gouverneur en de ministers dier kolonie en een vertegenwoor diger van Kriïger waren bij de plechtigheid tegenwoordig, Zij vonden eene hartelijke ont vangst. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van 47 December. Bij de aangevangen algemcene beschou wingen over fioofdstuk V (Binnenlandsche Zaken) gispte de heer Kerdijk de houding der regeering tegenover de burgemeesters van Enschede en Hengelo, die, op zijns inziens ongerechtvaardigde wijze, in strijd met de wettelijke bepalingen dienaangaande, verga deringen hadden ontbonden bij gelegenheid der werkstakingen. De tuinbouwbelangen werden door den lieer Viruly Yerbrugge warm bepleit en, hoewel dankbaar voor de goede gezindheid der regeeriiig ten opzichte van den tuinbouw, beval hij tuinbouwonderwijs als noodig en wensehelijk aan. Door den heer Van Wassenaer werd een afzonderlijke leeistoel gewenseht aan wn der rijks-univeisiteiten, in de homoeopathisehe therapie, een wensch die door den heer Schreinemacher niet gedeeld werd, daar de noodige enaring nog ontbteekt. De heer Okma wees op de hooge kosten van hqt onderwijs en betoogde.dat men de sommen, aan de hoogere burgerscholen be steed, beter kan gebruiken voor heide-ont- ginning. De heer Van Houten zag in de houding van dit Kabinet vooral met betrekking tot de uitvoering van de schoolwet eene reden tot oppositie tegen dit gausehe Kabinet, doch voor het oogenblik zag hij daarvan af, omdat de liberale partij geene meerderheid bezit. Evenals bij vorige gelegenheden werd door den heer lMdt aangedrongen op kostelooze toelating van leerlingen tot het middelbaar onderwijs en verbetering van het ambachts- onderwijs. De heer Vermeulen wilde opheffing van de theologische faculteit aan de ïijkshooge- scholen, hetgeen door den lieer Roêll werd bestreden. Ook ontwikkelde deze laatste spreker bezwaren tegen de wijze van subsi- dieering van bijzondere scholen, in strijd met de wettelijke bepalingen dienaangaande. De heer Znaijer dringt aan op toelating als medische studenten alleen van hen, die een volledigen cursus van gymnasium of hoogere burgerschool hebben doortoopen. Voorts vei langt hij staatssubsidie voor ambachtsscholen en protesteert tegen het verbod van den minister aan een leeraar, om elders lezingen te houden. Ilij en de heer W. van Dedem bestredeu de weigering van vrijstelling van sehoolgeldhelTing. De heer Ruland wees op moeilijkheden bij de toepassing der wet op de besmettelijke veeziekten. De heer Royaards wees op benoemingen van burgemeesters buiten de ingezetenen, waartegen de lieer Heemskerk opkwam. Hedenavond voortzetting. Offlcieele Berichten. Bij kon. besluit is eervol ontslag verleend, ingaande 4 Januari 1891: aan mr. J. van Meerbeke als voorzitter en aan J. Kuyperllzn., mr. P. R. Feith, dr. L. J. Egeling en J. van Reijerdam, als leden van den raad van toe zicht op het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren, onder dankbetuiging voor de belangloos aau den laude bewezen diensten. c 3 comm. Abonnbmkntsprijs per kwnrtasl frnto per post, door tiet geheele Rijk f Ajionienijke nummers in 2.50. 0.10, Admkrtbntieprijs: van 1—10 gewone regel» met inbegrip van eene Conrtnst. 4.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Drirxaai. geplaatst wordt tegen TWRRkaal berekend. i

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1