cere zal blijven voortleven bij allen die de over ledenen gekend hebben. Vervolgens wordt mededeeling gedaan van de ingekomen stukken en boekwerken. In plaats van mr. Blussé wordt tot lid der gemengde commissie voor de stenographie be noemd de heer mr, Vlielander Hein, Daarna is overgegaan tot het trekken der afdeelingen. TWEEDE KAMER DER STATEN-ÖENERAAL. Zitting van 20 December. lieden ving het debat aan over hoofdstuk VIII (oorlog) dor staatsbegrooting voor 1891. Door de heeren v,Vlijmen, Mutsaers en Tra- vaglino werd den minister van oorlog hun vertrouwen opgezegdhoofdzakelijk wegens de indiening der legerwet. Do lieer Voegens wenselito eene betere regeling met betiekking tot de keuring dei' levensmid delen enz. door commissies, aan wier uitspraak de leverancier zich moot onderwerpen. Door den lieer Seyffarrit werd aangedrongen op een spoedig nan lie orde stellen van verschil lende zaken, welke thans door de legerwet blijven rusten. Ook toonde hij aan, dat eene betere rege ling noodig is van do bevoegdheid der stelling- commandanten. In wanne bewoordingen kwam deheerüomela Nieuwenhuis op tegen de verkeerde vooistelling, die van het kazei neleven bestaat, wolke voorstel ling door den minister wordt versterkt. Met klem kwam hij op tegen het vloeken, razen en tieren tegen de miliciens en tegen de willekeu rige wijze waarop gestiaft wordt. Als bewijs daarvoor haalde hij aan dat een milicien met verlof te Groningen, mat 14 dagen provoost gestraft weid. omdat hij in eene openbare ver gadering mr. Van Houten had tegengesproken. Ook door den heer De Viies word het kazerne leven in a!keurenden zin besproken. De heer Van Houten lichtte het gebeurde op de vergadering to Gioningen nader toe. Bedoelde milicien liet zich op zeer onwelwillende wijze tegenover hem en het staatsgezag uit en hij vond geen aanleiding om zich persoonlijk voor dien milicien te iuterev-eeren. Om verschillende redenen verklaarde hij, zijne stem niet aan deze begrooting te kunnen geven. De heer Reekers achtte het niet billijk zich uitsluitend tegen de ministers van oorlog en marine te opponeeren, daar alle ministers, die de legerwet toch hadden niedeonderteekend, daarvoor aansprakelijk waren. Zijns inziens kon men den minister van oorlog het minst hard vallen, daar men toch geen minister van ooi log kan hebben die geen militair is. De heer Rooseboom acht de klachten over het kazérneleven steik overdreven. Hij dringt aan op spoedige voltooiing van de stelling Amsterdam. De heer Van Nmten bestrijdt den heer Repkers. Hij zal tegenstemmen, omdat de legerwet niet rekent met de wenschen van het katholieke volk. De heer Dubbelman veiklaart, namens enkele vrienden, vóór te zullen stemmen, in de ver wachting van met onvoorwaardelijke handhaving van het beginsel van persoonlijken dienstplicht. De hoer fieldt houdt vol de gegrondheid dei- klachten tegen het kazerneleven. De lieer Reekers bestrijdt nader den hger Van Nunen. De minister van oorlog verklaait zich van een debat over de legerwet te onthouden, in afwachting tot de zaak aan de orde is. Tot overleg is hij bereid, mits eer.e goede regeling der levende strijdkrachten gewaarborgd blijve. Op de interruptie van don heer Harte»en de plaatsvervanging!" antwoordt de minister, de bijzonderheden tot later uit te stellen en het verslag af te wachten. De klachten over het kazerneleven noemde de minister sterk overdreven. Gevloekt wordt er, maar op stiaat vloeken reeds kinderen ergerlijk. De autoriteiten moeien alles doen, om ergerlijke bejegeningen in de kazernen te voorkomen. Spoedige voltooiing der stelling Amsterdam zou hij bevorderen ais or financieel geen bezwaren bestaan. Na replieken werd het algemeen debat gesloten. De klachten over slechte bejegening van cadetten van de kon. mil. academie, door den heer Goekoop geopperd, zullen door den minister worden overwogen. Het amendement van den heer Rooseboom om de uitbieiding van het garnizoen te's-Bosch te schrappen, werd verworpen met 37 tegen 32 stemmen. De verstingbegrooting is daarna goedgekeurd. De geheete oorlogsbegrooting is aangenomen. Zitting van 22 December. In dezo zitting werd de waterstaatsbegrooting behandeld. De heer Gilderaeestor keurde af het weigeren van verlof aan een Nederl. ingenieur, om werkou in Zuid-Amerika uit te voeren. De heer Tak van Poortvliet vroeg de wet gevende macht te kennen, in de wijziging van het plan tot verlegging van den Maasmond en van de internationale tarieven met de spoorwegen. De heeren Veegens en Guyot spraken over uitbreiding van het toezicht op de stoomtoe- stellen en op vaartuigen voor landverhuizers. De heer Domela Nieuwenhuis sprong in de bres voor lotsverbetering van het spoorweg personeel en dat der posterijen en telegraphic, en drong aan op den nchturigen arbeidsdag voor openbare werken. De heer Roöli waarschuwde tegen de meening, alsof de rij der openbare werken, in 1893, ge sloten zou zijn en dat de vrijkomende géiden voor allerlei locale werken zouden besteed worden. Hij wees o. a. op den waterweg Amsterdam—Rotterdam en op de droogmaking der Zuiderzee. De heeren Soijffardt en Liiben Seis dringen aan op verbetering van den Leidschen Rijn, vooral in hel belang der defensie. Laatsige- noemde dringt ook aan op eene spoorweg-ver binding der forten in de Utrechtsr.he linie. De heer C. Brantsen dringt aan op schadn- vergoeriing aan de oever-eigenaren bij de normaliseering der rivieren. De heeren Hartogh, Oppcdijk en Travaglino willen herziening der voorwaarden van aan besteding. De heer G. van Dadem bestrijdt het weigeren van verlof aan den ingenieur Tuteïn Noitlienius. üok dringt hij aan op maatregelen om den frr.uduleuzen uitvoer van Amerikaansch spek naar Duitschland tegen te houden. De heer Rutgers van Rozenburg wilde dat in de bestekken wei d opgenomen de aansprake lijkheid van den aannemer voor ongelukken bij het werkvolk en de inhouding van geld bij ongelukken. Hedenavond voortzetting. Avondzitting van 22 December. In deze zitting werd de algemeene beraad slaging van de begrooting van waterstaat, handel en nijverheid voortgezet. De minister, de verschillende sprekers beant woordende, zegt dat den ingenieur Tutein Noi tlienius verlof moest geweigerd worden wegens groote vorliozen in het waterstaatskorps. Het bestuur van den waterstaat zal later worden behandelt- In zake afsluiting vnn den Maasmond bij Well zal de Kamer worden gekend. Bij de keuring van atoomtoestellen zal gelet worden op de nuttige wenken der enquête-com missie. Verzet bij de ambtenaren bestaat niet. Da reddingsmiddelen op onze schepen zijn vol doende aanwezig; zoo noodig, zal do minister meer voorzorgsmaatregelen nemen. Wat betreft du klachten over de spoorweg maatschappijen is de minister niet overtuigd dat deze nalatig zijn tegenover het personeelmis standen bestaan overal. In den toestand vnn het postpersoneel zijn belangrijke verbeteringen voor gesteld. Tot invoering van een arbeidsdag van 8 uren is de minister ook nu niet bereid. Verhooging der staatsbegrooting is noodzake lijk wegens dringend noodige verhooging der traktementen van het personeel der posterijen. In verschillende ondernemingen werkt de staat beter door den steun van anderen. De verbetering van den Leidschen Rijn is be langrijk, welke gedeeltelijk door den minister van oorlog zal worden beantwoord. Intusschen is dit meer een zaak van particulier dan wel van rijksbelang. Vergoeding bij norrnaliseering van rivieren wordt alloen gegeven, als er sprake is van kunstwerken. De herziening dor algemeene voorwaarden blijft de aandacht bezighouden. Over den uitvoer van spek is met belang hebbenden geconfereerdeen officieel merk zal worden aangenomen, om de soorten te onder kennen. In zake de verzekering van werklieden tegen ongelukken heeft de minister bezwaren tegen vrijlating van den aannemer, wegens onzekerheid. Het lot dei- arbeiders bij ongelukken moet ver zacht worden. Omtrent de ambtenaren zonder vaste betrek king wordt een ernstig Onderzoek ingesteld. De minister van oorlog beantwoordt de opmer kingen omtrent den Leidschen Rijn, voor zoover de defensiebelangen betreft. Voor vervoer van buskruit is verbetering minder noodig sedert de vooiraad over de forten verdeeld wordt. Een zuidwaartsche verbinding is niet in Woer- dens belang, evenwel houden de bureau* de verbetering niet tegen. Tot opheffing van twee forten moet niet worden overgegaan. Na repliek der heeren RoëllGildemeester, Guyot, Rutgers en Heldt, die door den minister worden beantwoord, wordt de algemeene beraad slaging gesloten. Bij art. 16 (onderzoek naar den waterstaat kundigen toestand des lands) betoogt de heer C. Brantsen het belang van de verbetering der kleine rivieren voor don landbouw en de wel vaart des lands, terwijl de heer Van der Borah van "Verwolde met vertrouwen hel onderzoek aan den minister overlaat en adviseert, do ver betering der rivier de Berckel niet door de waterschapsbesturenmaar het rijk te doen uitvoeren. De heeren Smeenge en Smidt dringen aan op verbetering der Hunze, welke zaak reeds te lang slepende is gehouden, waarop de minister verzekert niets onbeproefd te zullen laten daar mede spoed te maken hij betuigt zijne belang stelling in het meegedeelde en verzekert dat de zaak de aandacht der regeering bezighoudt. Bij art. 37 (verlegging van den Maasmond) betuigt de heer Harte zijn dank voor hetgean de minister gedaan heeft in zako de dichting der Ileerewaai'dsche overlaten. Op de vraag des heeren Rooseboom, waar de brug te Ueusden zal worden gebouwd ant woordt do minister dat de plaats daarvoor nog niet is aan te wijzen, in verband met andere werken. Bij art. 66 (havens in Zeeland) dringt de heer Glinderrnan aan op het maken van werken in de haven van Breskens, wat door den heer Lucasse wordt ondersteund. De minister zal na ingesteld onderzoek over wegen wat te doen. Bij art. 67 (haven te Harlingon) bespreekt de hoor Oppcdijk den toegang tot en do verbete ring van de haven, en laakt hot voortdurend uit stellen daarvan, waarop de minister antwoordt dat niet uitstel maar het stuiten op vele moei lijkheden daarvan oorzaak is. Bij art. 83 (kanaal van Amsterdam naar de Noordzee) hei insert de beer Borrel aan de aan varing op het Noordzee kanaal van een Duitscho boot tegen da brug over het kanaalz. i. was de beste wijze van verbinding een tunnel in het kanaal, wel kostbaar, maar van ontzaglijke waaide voor de scheepvaart. De heer Rutgers bespreekt het openhouden van bet Noordzeekanaal gedurende den winter, waar bij twoe nunschepeti onvoldoende zijn gebleken te zijn. Hij diingt aan op spoedige voorziening daarin. De minister antwoordt dat reeds door den ingenieur nieuwe planoen worden ontworpen, maar dat die niet zoo dadelijk gereed zijn, waarop door de heeron Boreel en Fnrncombe Sanders op betere coimnnniealie wordt aangedrongen. De Karner is gevorderd tot art. 84, Morgen voortzetting. Officieelo Berichten. Bij kon. besluit zijn, ter vervanging van de op 31 December 1890 aftredende en niet herbenoembare leden van den geneeskundigen raad, voor Zuid-Ilolland benoemd de heeren dr. H. Boursse Wils, te Leidendr. F, J. I, Schmitt, to Rotterdam; A. van Scherpenzecl, apotheker te SchoonhovenJ. A. J. van de Ven, apotheker te Dordrechtmr. C. H. B. Boot, te Botterdam; en tot plaatsvervangende leden van den geneeskundigen raad voor Zuid-Holland de heeren: dr. II, G. Hesseling, te Rotterdamdr. H. J. de Graafte Dor drecht A. C. Cramer, oud-apotheker te Rot terdam dr. J.F. P. Hers, te Oud-Beierland; mr. A. P. T, Eyssell, te 's-Gravenhage. Bij kon. besluit is de beer L. J. Sieburgh, arts, benoemd en aangesteld tot officier vari gezondheid der 2e kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ncdcrlandsch Indië. SCHIEDAM, 23 December 1890. De gemeenteiaad zal Woensdag den 24n December's namiddags ten kwar tier voor twee uren eene openbare ver gadering houden. De alsdan aan de orde gestelde onderwerpen zijn Ingekomen stuk ken waaronder rapport der commissie van fabricage' op het adres van Hardy, Dispas en Phiiippart te Tilburg om vrijstel ling van verbeurde boetemissiven van de commissie voor het burgerlijk armbestuur, naar aanleiding der rapporten van de financ. commissie omtrent de rekeningen over 1889 en begrooting voor '1891 van het burgerlijk armbestuur en het stads-ziekenhuismissive van den wethouder Elzevier Dom, naar aan leiding van liet rapport der commissie voor de belastingen omtrent het door hem inge diende gewijzigd ontwerp eener belasting onder den naam van ^straatgeld"adres van A. Eisberg om eervol ontslag als onder wijzer der 3e kl. aan de 3e openb. armen school, welke stukken zijn ter visie gelegd teneinde te worden behandeldrekening der stedelijke gasfabriek over 1889, met daartoe betrekkelijk rapport der financ. commissie en antwoord van de commissie voor de gas fabriek op de bij gezegd rapport gemaakte bemerkingenrekening van het handels entrepot over 1889 en rapport daarop der financ. commissierekeningen over 1889 en begrootingen voor 1891 van het burgerlijk armbestuur en het stads-ziekenhuis, met daartoe betrekkelijke rapporten der fiuanc. commissie en missiven van de commissie voor het burgerlijk armbestuur naar aanleiding van gezegde rapporten; voorstel van burg, en weth. tot opheffing der openbare burger school en deze te veranderen in eene 3e openb. tusschenschool, en tot wijziging in verband daarmede van de schoolgelden aan de openbare scholen voor gewoon en m, u, 1, onderwijs voor jongens en meisjes, en afzonderlijk voorstel te dier zake van den wethouder Elzevier Domvoorstel van burg. en weth. tot uitbouwing der 3e openbare armenschoolontwerp van den wethouder Elzevier Dom tot heffing eener belasting onder den naam van straatgeld, met daarop uitge bracht rapport door de commissie voor de belastingen en schrijven van den wethouder Elzevier Dom, naar aanleiding van genoemd' rapport; benoeming van een onderwijzer 3e klasse aan de openb. school voor gewoon en. uitgebr. lager onderwijs voor jongens; id. van een onderwijzer 3e klasse aan de 2e openb. armenschoolid. van hulppersoneel aan de openb. herhalingsschool voor meisjes adres van. A. Eisberg om eervol ontslag als onderwijzer der 3e klasse aan de 3e openbare armenschool; adres van Hardy, Dispas en Phiiippart te Tilburg, om vrijstelling van boete wegens te late levering van een stoomketel ten behoeve der gemeente, met daarop uit gebracht rapport der comm. van fabricage adressen van de directie der sletirine-kaaisen- fabriek Apollo" en van de finna H. J. Plant Co. om continuatie van huur van open gemeentegrond, gelegen aan het Oosterhaven- hoofd; adres van het bestuur der symphonie- en harmonie-vereeniging om'gebruik van een lokaal in deu St-Juris-Doolenadres van ge meente-ambtenaren om oprichting van oen pensioenfonds voor weduwen en weezen van gemeente-ambtenaren en bedienden inet de nader te dier zake ingekomen stukken. En verdere voorstellen en niededecliugen. Men deelt aan de 2\T. if. Ct. mede dat van. 27 December a.s. af weder levend vee uit Nederland in Engeland zal worden toegelaten. »De Protestantsehe Begrnfenisvereeniging",. opgericht met het doe! om den nood der armen van de Ned. herv. gemeente alhier te helpen lenigen, heeft zich steeds op lofwaardige wijze van hare sehoone taak gekweten. Ook thans weder, nu de winter zich zoo vroeg in al zijne gestrengheid doet gevoelen, was zij er op bedacht een Kerstgave voor de armen te bestemmen, welke zal bestaan in 1 mud steenkolen, i kilo spek, 3 kop bruine boonen, terwijl zij bovendien aan de vereeni- ging nDorkns" eene gift van f 100 deed toekomen voor de uitdeeling van wollen, dekens. Wij hv-.ii dat velen zich opgewekt zullen gevoelen dit edele voorbeeld na te volgen, opdat Kerstmis ook voor de armen in de volle beteekenis van het woord een Kerstfeest moge zijn. aitdeelin she anr Daze sein h je huuvt Blijken jmistbes< illeen, r» ben, war taker vel Het ij feiil", d: anas uhg1 Be bet postkante é»rn. Haar Groot, n bij den alhier, de door de ie Amste het mak met theo eelia] bet i 11. Zat van een den hooi Rijke, op den Buite met behi is geblus Gistere ma do Z schrikt d bleek hel toen F. de plaats va woning, hjj gebru bij het o welke zi wikkeld oorzaakt Ook de armbesturen der chr. geref. en der doleerende gemeeuten zullen ter gelegenheid van het Kerstfeest eene extra bedeeling- houden. Liet liet zich verwachten, dat wnnr eern kindervriend als de heer Haversclunidt eene- uitnoodiging tot zijne stadgenooten richtte zie liet ingezonden stuk in ons nummer van- Vrijdag jl. om arme kinderen van kleederen» te voorzien, teneinde hen tegen de nijpende winterkou te beschutten, velen zich zouden» genoopt gevoelen daaraan gaarne geboorte leenen, te meer doet liet ons genoegen dat deze uitnoodiging boven verwachting doel- heeft getroffen. Een aantal kleedingstukken, dekens, en ook giften in geld werden den lieer Haversclunidt gezonden, welke doorhem ter uitdeeling zijn bezorgd aan den kinder vriend, op wiens verzoek hij de uitnoodiging' heeft geplaatst. Nu het bewijs is geleverd hoeveel een enkel kindervriend vermag om de kinderen onzer armen van kleeding en deksel te voorzien, meenen wij een beroep op de kindervrienden in 'onze gemeente niet overbodig te achten, om ook voor eene voldoende voeding van de arme schoolkinderen te zorgen. Zulks ge schiedt reeds in verschillende gemeenten, waarom zou dit goede voorbeeld ook hier geen navolging kunnen vinden, wnar de behoeften niet minder groot zijn en waar er ook velen gevonden worden, wier lust het is wel te doen,- Nour wij vernemen, heeft do protestant die f 150 aan het R.-k. parochiaal armbestuur heeft doen toekomen voor eene uitdeeling in steenkolen, een gelijk bedrag methetzelfdedoel- ten geschenke gezonden aan het armbestuur geheel ve Als eei heüenmid reeuw z' De gev Gnanciën si op I ran den i ter niet

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2