J 'i IM EZ OM DEI ■i P EII TELËGltAAE. Armenzorg. Pleelitzakeu. Visscherij. Stede 1 i,jk Nicuws. Marktberichten. I (jerdoleerenden alhier, met de bepaling dat de 1 „jtdeeling zou geschieden aan de Protestant- (dse armen zonder onderscheid van richting, jjae schenkingen zouden, naar men ons mede deelde, het gevolg zijn van een geschil over huurovereenkomst eener woning. Blijkens achterstaande advertentie zal de hwstbeschouwing niet den eersten Kerstdag i jlleen, maar op beide Kerstdagen plaats heb- 1 hen, waardoor de ïKunstvereeniging" voor- v gtcr velen genoegen zal doen. Het ijsfeest vanwege de ijsclub »Schie- |am", dat door bijzondere omstandigheden sas uitgesteld, zal hedenavond plaats hebben. Be heer J. "W. Krol, commies 4e kl. tea postkantore alhier, is verplaatst naar Apel doorn. Naar wij vernemen, lieett de heer J. de Groot, nog niet ten vollen 2 jaar leerling hjj den heer L. M. Pluijin, horlogemaker alhier, den eersten prijs behaald, uitgeschreven door de vereeniging aChristiaan Huijgens" te Amsterdam. Het bekroonde werkstuk was het maken van een gepolijst stalen anker met theoretische teekening van rad enz. voor het echappement van een pendule. 31. Zaterdagavond is er door het springen van een petroleumlamp brand ontstaan op den hooizolder van den paardenstal van A. Rijke, op het erf der weduwe Kornfeld, aan den Buitenliavenweg alhier, die door de politie met behulp van burgers met emmers water is gebluscht. Gisteravond te halfelf werden de bewoners san dt; Zaimstrnat en de Dwarsstraat opge schrikt door een hevigen slag. Bij onderzoek bleek liet dat deze werd veroorzaakt doordien, ioenF. de Bruijn in de Zalmstraat uit zijn berg plaats van steenkolen onder den vloer zijner woning, steenkolen willende halen, waarbij lij gebruik maakte van een petroleumlamp, lij liet oplichten van het luik de steenkolen welke zich in die bergplaats hadden ont- Jwikkeld ontvlamden. De knal daardoor ver oorzaakt was zoo hevig, dat het raam der woning van De B. cn de ruit boven de deur geheel verbrijzeld werden. Als eene bijzonderheid vermelden wij dat hedenmiddag in de Kreupelstraatgracht een meeuw zwom. De gewone audiëntie van den minister van inancien en die van den minister van oorlog tal op Donderdag den 25sten dezer en die tan den minister van marine op Vrijdag 26 dezer niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 20 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 8,155,173.51 en bij de betaalmeesters - 1,517,621.93 Te zamen f 9,672,795.44 Door den minister van financiën is een ^wetsontwerp ingediend tot aanvulling en 'jjterhooging van hoofdstuk 1 der begrooting Jtoor 1890, daar het inkomen, dat 11, M, de J Regentes gedurende haren weduwlijken staat j uit 's lands kas ingevolge art. 28 der grondwet I geniet, bepaald moet worden op f 15616.43 :|soor het tijdvak van 24 November31 i December 1890. De stand der werken voor den spoorweg Schiedam-—Hoek-van-Hollatid was op den ln 1 December voor liet gedeelte Schiedam-Maas- sluis als volgt Van de Poldervaart, op ruim 2 kilometers bewesten het station Schiedam tot Maassluis zijn, voor zoover mogelijk, de sporen en wis sels gelegd en is de ballast aangevoerd. De bovenbouw der bruggen voor de Polder vaart en der. Boonervliet is gedeeltelijk aange- 1 voerd en tot de opstelling ter plaatse gereed .1 Met den bovenbouw der draaibrug over de ,3 haven te Vlaardingeu wordt geregeld voort gegaan en men kan, behoudens onvoorziene omstandigheden, verwachten, dat deze brug gen in het a.s. voorjaar gesteld en berijdbaar zullen zijn. .De wachterswoningen zijn grootendeels 1 afgetimmerd en op het afverven na gereed; ook de afrasteringen op de overwegen zijn geplaatst en thans moeten alleen de beweeg bare afsluitingen op de publieke overwegen aog gesteld worden. Met het van binnen afwerken der stations- i gebouwen is men bezig. Ten aanzien van het baanvak Maassluis Hoek-van-llolland kan worden vermeld dat de kunstwerken en het meerendeel der wachterswoningen in dat gedeelte nagenoeg voltooid zijn en dat de aardebaan in bewer king is, en hoewel aangenomen kan worden, dat die werken in het volgend jaar gereed zullen komen, zoo geven de vermoedelijk aan den Hoek-van-Iiollarid te maken werken nog geen uitzicht op eene zoo spoedige voltooiing van dat gedeelte, De stoombooten Pernis, Maassluis en Nieuwe Waterweg hebben gisteren, zonder veel last van bei ijs te ondervinden, den dienst hervat. Al de Vlaardingsclie booten hebben titans de schroef gebroken, en gisteren werd alleen door de goederenboot Plaar- dingen II eene reis gemaakt naar Rotterdam en terug. Zaterdagavond is te Amsterdam een gewel dige brand uitgebarsten iu de oliepakhuizen der firma F. Alberdingh Zonen, aan de Brouwersgracht, ten gevolge waarvan er twee spoedig geheel iri vlam waren, terwijl de beide unite re slechts ten deele, meest uit wendig, konden worden gespaard. Door de aanwezigheid van vele reservoirs met patent olie (de totale hoeveelheid wordt gezegd 400,000 Kg. te bedragen), die gelukkig open zijn en dus niet barsten, maar alleen lekken, wakkerde de brand telkens aan. Dank zij echter de machtige hulp der brandweer, die uit ongeveer '25 straalpijpen water gaf, ter wijl ook de wind gelukkig in de richting der brandende perceeleu was, zijn de belendende panden gespaard kunnen worden. De hooge schoorsteen der fabriek slortie omstreeks halftwaalf in, gelukkig in de richting van de brandende perceclen. De brand schijnt aan gekomen boven de machinekamer. Daar schij nen een groot aantal vaten gelegen te hebben, althans telkens verrees met een sissend geluid een hooge vlam, door een rookwolk achter volgd een oogenblik van duisternis en terstond daaiop weer hetzelfde tafereel. Wel 10 minuten duuide dit schitterende schouw spel, om langzaam op te houden. Omstreeks haldwee was de vuurgloed bijna geheel ver dwenen en kon men den brand als geheei bedwongen beschouwen. Het blijkt dat bij het vallen van een dei- gevels een der nieuwsgierigen gewond is, die naar het .gasthuis is vervoerd. Zondagnacht is te Oud-Beierland aan het raadhuis, op de plants der gemeentelijke afkondigingen, een groot biljet aangeplakt, bevattende de ergerlijkste beleedigingen tegen het hoofd der gemeente. Het biljet is door een particulier afge scheurd en aan de politie ter hand gesteld. Te Amsterdam is eene vrouw van drie kinderen bevallen, terwijl de man sedert een halfjaar zonder verdienste is. Eenige dagen geleden werd gemeld dat te Tiel een kind was doodgevroren. Dit bericht is, naar wij vernemen, onwaar. Te Tzum is eene alleen wonende vrouw, ruim 80 jaar oud, dood op haar bed ge vonden. Amsterdam. Toen de bewoners van Batavia den dood des Konings in Indië ver namen, haastten zij zich om bij de begrafenis van hunne sympathie te doen blijken, en droegen mr, N. P. van den Bergli aldaar op een zilveren lauwerkrans te leggen op de lijkbaar van Z. M. "Willem III. Die opdracht kwam echter te laat om uitgevoerd te kunnen worden. Intusschen werd na teiegrapliische correspondentie met den minister van kolo niën Hr. Ms. verlof gevraagd om alsnog den krans te mogen aanbieden aan de Koningin- weduwe, -om op de kist van wijlen llaren Gemaal iu den grafkelder te worden gelegd. II. M. heeft welwillend daartoe hare toe stemming gegeven. De krans, die gisteren naar 's-Gravenhage werd gezonden, om aan H. M. door den minister van koloniën te worden aangeboden, bestaat uit sierlijke zil veren lauwerbladen met geoxydeerde vruch tenknoppen. Zij wordt bijeengebonden door een breed zilveren lint; op den strik prijkt eene geoxydeerd zilveren \V met kroon. Op de einden vra den strik staaa de woorden: »De ingezetenen van Batavia." De krans, die 85 bij 70 cM. groot is, weegt bjjna 4 Kg. en is gehecht op een zwart flu- weelen kussen met zwart en zilverkoord georneerd. x Het is eene waardige hulde tan Batavia uan de nagedachtenis van onzen Koning. Vergadering van de Kamer van koop handel en fabrieken te Schiedam, van Dinsdag: 83 December 1890. Aanwezig zijn de lieeren J. J. G. Nolet, voor zitter II. R. M. A. van Gent, J. H. Houtman, 3. Meijer J.Pz. en P. M, J. A. Lagerweij. Ha opening der vergadering doorden voorzitter worden de notulen der vergadering van 27 Nov. jl. voorgelezen en met eene kleine aanvulling met algemeene stemmen goedgekeurd. Omtrent de ingekomen stukken wordt respec tievelijk besloten zooals door den voorzitter wordt voorgesteld. Aan de orde is de behandeling van een door den secretaris ontworpen concept-adres aan de Tweede Kamer der Staton-Gonernal, in aanslui ting aan dat door de Kamer van koophandel en fabrieken te Maastricht aan die Kamer reeds gezonden, waarin de grieven worden blootgelegd tegen liet onlangs door den minister van financiën ingediend wetsontwerp tot vei betering der plaat selijke belastingen alsmede tegen de thans in wei king zijnde patebtwet. Met algemeene stemmen wordt dit concept- tubes goedgekeurd en den secretaris opgedragen, na aanbrenging der daarin door de Kamer ge- wenschte aanvulling, voor eene behoorlijke ver zending te zorgen. Oji voorstel van den voorzitter besluit do ver gadering zich te wenden tot de hool'd-administratie der IJoll. ij/, spoorwegmaatschappij, tneL verzoek om verbetering to brengen in de trage wijze van vervoer langs de lijnen dier maatschappij. Besloten werd de vei der nog te behandelen punten aan te houden tot eene volgende verga dering. Niets meer aan de ordo vijniio. sluit de voor- zitter de veigadering. HEM HAAG, 23 December. Tweede Kamer. Met 50 stemmen legen 36 is aan genomen het voorstel-Sehaepsnan om terug te komen op 13 Januari tot behandeling der stedenwet. Daarna is aangenomen met 58 stemmen tegen 29 liet voorstel-Kerkwijk om hoofdstukken 10 en '11, begrooting van Suri name en de maildiensteontraeten te verdagen tot den terugkeer der Kamer, Bij de begroo ting van waterstaat interpelleerde de heer Dijckmeester over de slechte exploitatie van de lijn RotterdamDordrecht—Arnhem Nijmegen. De minister schreef dit toe aan den eersten overgangstijd en aan het buiten gewoon groot vervoer. Alles wordt gedaan tot verbetering. Tal andere punten werden 'behandeld. Hedenavond voortzetting. Naar men verneemt, heeft de groothertogin van SuUscn-Weimar voor f1000 deelgenomen in de verloting ten bate van het Burgerziekenhuis te Amsterdam. Aan de kostelooze spijsinrichting voor behoef tige schoolkinderen, opgericht door den heerA. Koene, zijn de vorige week aan 285 kinderen 570 middagmalen verstrekt. Aan giften ontvangen, door 46 gevers f331,75. Verder werden een aan tal kleedingstukken ontvangen, welke aan de hoofden der scholen gezonden en aldaar aan de kindei en uitgereikt zijn. Eenige gevers verbonden aan hunne gaver, die bepaalde voorwaarde, dat daarvan aan 250 kinderen der inrichting, met liet oog op het oanstaando Kerstfeest, een aungename avond zou worden bereid. Alsdan worden tevens kleedingstukken enz. uitgereikt. Eene te Pernis gehouden collecte, om door eene extra-bedeeling in de behoeften der armen te voor zien, heeft f230 opgebracht. Van de brood- en kofïie-undeeling te 's-Ilage maakten Zondag 800, Maandag 1030 personen gebruik. De arrond.-rechtbank te Rotterdam veroor deelde Zaterdag II. v. E., brander en distillateur te Schiedam, die zijn vroogeren zetkastelein be- leedigde, tot f100 boete, subs. 30 dagen hechte nis. De heer E. Smeets. brander te Gulpen, heeft cassatie aangeteekond tegen de beslissing van het gerechtshof te 's-llertogenbosch waarbij be vestigd werd het vonnis der Maastrichtsche recht bank, dat hem schuldig verklaarde aan het bij peiling bevinden van gedistilleerd, niet gedekt door bewijs van wettigen inslag en deswege werd veroordeeld tot eene geldboete van f378, subsidi air 3 weken hechtenis. KRALINGSCI1E VEER. Gistorochtend wer den alhier ter markt aangevoerd dl winterzal- men, die voor fl.70 a 3.per l/s kilo werden verkocht. De vorige week zijn alhier ter markt aange voerd en verkocht 14 winterzulmen. Mijn kindervriend heeft er wil van gehad, dat ik Vrijdag jl. zijn schrijven onder de oogen der lezers van dit blad heb gebracht. Van verschillende kanton kwamen er afgelegde klueren opdagenbijna alles best ten behoeve der arme kleinen te gebruiken. Ook dekens ontvingnn wij en geld, waarvoor heel wat kon worden ingekocht (vooral omdat oen paar leve ranciers ons gaarne goedkoop hielpen), en zoo had er Zaterdag een ferme ultdeBling plaats. De man, die alles op touw zette, verdient een bedankje, maar hij vei zoekt mij, dat over te brengen aan al de bekende en onbekende gevers. Hun en den hunnen een gelukkig Kerstfeest! Haversciïmidt. B U R G E R L IJ K E S T A N D. fiebnren20 December. Johannes, zoon van C. T. van Dorp en C, Schuring, Areu- pchiraat. Johan Ituilolf, zoon van A. Wcn.svoort en J. "Winkelman, Laan. Maria Margarelltn, dochter van G. Brussaard en A. Buijteweg. Qroenclaan. Willem, zoon van W, van der Meiden en C. utn der Velden, Bubbermanssticht. 21. Leendert Jan, zoon van C. de Bruin cn M. Drie/.en, BendriJc-Qabclslruat. 22. Albertus, zoon tan J. A. Looirmn en A. M. Burger, Nieuwe Haven. Johannes, zoon van D. J. Eijsberg en P. llille, Singel. Charles Adriiinns Johannes, zoon van J. F. M. Smits en E. J. M. Ilavermnns, Hoogstraat. Overleden i 19 December. Johanna Fran- cina van Krugten, oud 2 jaar en 3 maanden, Broersvcld. 20. Jolitiini Cord'Hennekens, oud 9 maanden, Stationsstraat, AnUionius "Wandeinaker, oud 66 jaar en 5 maanden, Hoogstraat. 21. Diena Johanna Trouwborst, oud 19 dngen, Dammelann. Henderica Duitser, oud 78 jaar en 7 maanden, weduwe van C. vuil Es, Broersveld. '22. Anna van der Zwet, oud 19 jaar on 1 maand, Weslvest. Schiedam, 22 en 23 December. Kogge en fierst zonder handel. Stoutwyci en Jenever geen prijs ge noteerd. Spoeling j 22. f 0.90, 23. f l.30 per ketel. Rotterdam, '22 December. Van binnenlainlsr.be granen was geen aanvoer. Rotterdam, 22 December. Op de veemarkt alhier waren heden aange voerd148 vette runderen, 137 vette en graskal veren, 1 nuchtere kalveren 257 schapen of lommeren, 5Ü5 varkens, biggen, bok De prijzen waren als volgt; runderen lste quai. 74 c,, 2de qua!. 68 r.., 3de qunl. 64 n c.; kalveren Istequal. 105 e.,2tiequal.87Vt aö2l/sc., 3de qunl. c.; schapen Istequal. 55 c., 2de qua!. 45 c.; alles per kilo; varkens lste quid. 23 a e., '2do qtial. 22 c., 3de qual. 21 c., licht soort 18 a 19 c., per t/s kilo. Rottekoam, 23 December. Op de veemarkt alhier waieu lieden aangeveerd 440 vette runderen. 504 magere dito, 178 vetteen graskalveren, 25 nuchtere kalveren. 2 -diepen of lamineren, varkens, 3 biggen, 34 paaiden, Veulens, ezels, 1 bokken ol genen. De prijzen van liet vee waieu nis volgt; vette runderen te qual. 74 c„ 2e qual. 68 c., 3e qual. 64 c. kalveren 4e qual. 405 c., 2e qual. 87t/a a 021/s c., 3e qual. c.schapen 4e qunl. e., 2e qual. c., 3e qual. c.; alles per kilo; varkens 4e qual. a e., 2e qual. a o., 3e qual. c,licht soort a o. per l/3 kilo. Melkkoeien f470 a 260, kalfkoeieii f480 a 29(1, stieren f70 a 450, graskalvereu fa pinken 70 a 90, vaarzen f 110 a 160 alles mager vee; paarden f50 a 90. Op de botermarkt werden aangevoerd54/8 en 57/46 ton, en 946 stukken a l/s kilo; prijs le qual. f60, 2e qual. f56, 3e qual. f50, perl/s kilo 55 a 75 c. Amsterdam, 22 December. Rogge op levering iets lager; Maart f158, 157 Mei f153, 152. 23 December. Rogge op levering weinig veranderd Maart f157 Mei f152.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3