Gemengde Berichten. .'I V- *sche van van ge- gejakl, doch gelukkig door schaatsenrijders, la hem spoedig ter hulp kwamen, gered. pe Eerste Kamer der Staten-Generaal is duiteengegaan tot a.s. Maandag, 29 dezer, 'sjinniiddags 2 uren, teneinde alsdan af te doen de Indische begrooting en despoed- êischciide hoofdstukkeu der stuatsbegrooting mor 1891. Ingevolge machtiging van Hare Majesteit j de Koningin-weduweRegentes, heeft do minister van buitenlandsche zaken, onder lügteekening van den 22sten December '1890, een schrijven tot den minister van buiten- bndsclie zaken in Brazilië gericht, houdende erkenning dei* republiek der Vcreenigde Staten ran Brazilië door de Nederlandsche regeering. De consul-generaal der Nederlanden te Rio-de-Janeiro is belast met de overhandiging ran dit schrijven aan Zijne Excellentie gene raal Q. Bocayuva, minister van buitenlandsche oken van de Bmziliaansche republiek. De gewone audiëntie van den minister ran koloniën zal op Vrijdag 26 dezer niet plaats hebben. Naar wij vernemer., heeft de IIoogeRaad der Nederlanden beslist, dat de ambtenaren voortaan trouw moeten blijven zweren aan den Koning, en niet aan de Koni ngin. (iV. Ct.) Bit Londen bericht men ons Men verwacht Vrijdag 26 dezer do order tot vrijlating van den invoer van Nederlandsch vee in Engeland met quarantaine. Bit zal tot gevolg hebben, dat het vee weder naar Dept- ford kan gezonden worden. [N, v. d. _D.) De minister van binnenlandsche zaken, jorerwegendo dat, volgens ingekomen ambts- jkricht, de cholera asiaticn uit Spanje ge reken is, heeft goedgevonden zijne beschik king van 20 Juni 1890, waarbij Spanje jtemet verklaard is, in te trekken. Naar do Londensche correspondent der JT, R. Cl. meldt, heeft de boer F. C. Stoop, |jls voorzitter dor sNcderland'rhe Vereeni- Ipng" te Londen, een schrijven ontvangen giaaf Van Bylnndt, gezant dor Neder- Üdèn te Londen, houdende mededeeling, de tekst van 's heeren Stoop's redevoering ran 24 November jl., en de, naar aanleiding iarvan, door de toen aanwezige leden der iNederlamlsche Vereeniging" genomen sreso lutie", onder de oogen van Hare Majesteit Je Koningin-Regentes zijn gebracht, en dat ->j Hare Majesteit, na kennisneming van een en inder, door tusschenkomst van den minister van buitenlandsche zaken, den gezant heeft tpgedrngen den heer Stoop hare erkentelijk- leid te betuigen voor de zeer gewaardeerde •resolutie" van 24 November jl., alsmede voor de gevoelvolle woorden, door genoemden ter in de lokalen der )>Nederlandsche Yer- jKniging" uitgesproken naar aanleiding van smartelijk verlies door vorstenhuis en odcrland geleden. De schrijver der Haagsche brieven in de ïiddeli. Ct. zegt Al is de oorzaak droevig, het is toch een Verblijdend verschijnsel, dat wij tegenwoordig veer bemerken een hof te bezitten. In langen ijd zagen wij niet, gelijk in de laatste weken, Se vensters van het koninklijk paleis des avonds vellicht, de militaire posten voor het paleis taet, de liofry tuigen met vorstelijke kroon- op de lnutarens ten bewijze, dat iemand véh de koninklijke familie daarin is gezeten, voorbijrijden en dergelijke meer. Uit den lanl der zaak bepalen Zich daartoe voorals- de teekenen van aanwezigheid der beide Koninginnen in de residentie, maar met zekerheid mag verwacht worden, dat," wan- wer de officieele röüwtyd déK volgenden tinter voorbij zal zjjn, Hare Majesteit zich tiet zal onttrekken aan de vroeger gebruike- hoffeesten, waardoor de hofstad weer Eetterdaad dieh naam zal verdienen, Thans «slaan natuurlijk geen feestplannen, maar toch zal weldra, vermoedelijk iri Januari, een jfwate cour worden gehouden .door de Ko- pvgin-Regentes, waar .autoriteiten én aristo- ïatie persoonlijk hunne deelneming in het jroevig feit van 23 Nov. 11. zullen kunnen 'omen betuigen. Reèds lTiertjloor itomfcr wat vertier in de zaken van de Haagsche levenm- pfs, die in de laatste jaren niet Wéinig onder de afwezigheid van de hofhouding, «i als eenmaal de tyd voor feesten zal zijn Ingebroken, zulleu zij hunne schade van J&rea her kunnen inhalen. Een hofbal en gelijke hebben in jaren niet meer plaats Ad, zelfs niet toen de Koning toch nog Den Haag vertoefde. Zijner Majesteit's hooge leeftijd en minder goede gezondheid waren hiervan de natuurlijke oorzaken, niet, zooals men het wel eens hoeft willen doen voorkomen, een ietwat overdreven zuinigheid, want in andere opzichten gaf de Koning vaak doorslaande blijken van mildheid. Zoo werden jaarlijks ongeveer zes tonnen gouds ter be schikking gesteld van de directie der zaken van weldadigheid, alzoo liet geheele inkomen der kroon uit 's rijks schatkist. En daarmede werd in stilte, zonder ophef, ontzaglijk veel goed gedaan. Meermalen werd zelfs bij oeue aanzienlijke gift de verplichting opgelegd, den naam van den koninklijken gever niet publiek te maken. Nog niet lang geleden werd op die wijze f iO.OOu door Z. M. geschonken voor eeno stichting te Amsterdam ten behoeve van den werkliedenstnnd. Nu, na den dood des Koning»*, is daaraan eenige ruchtbaarheid gegeven, en het kan daarom niet worden afgekeurd, dat nu ronduit wordt medegedeeld, dat die vorstelijke gift ten deel viel aan het "volksbadhuis in de hoofdstad, dat z,onder haar vermoedelijk niet zou zijn tot stand gekomen. Die stichting draagt derhalve niet ten onrechte den naam van »Koning Willems badhuis". Do Kr enz. Ziij. schrijft over den stand van het Congo-vraagstuk liet volgende: ^Tegenwoordig worden geen reehtstreek- sche onderhandelingen meer gevoerd met het IJaagsehe Kabinet, doch Frankrijk heeft een soort van bemiddeling op zich genomen, van welker uitkomst de alloop der zaak afhangt. Be Congo-regeering had in den loop van den vorigeu zomer een aantal rechten of belastingen ingevoerd, die wel iistrijdrechten" genoemd mochten worden, omdat zij een tegenwicht moesten vormen tegen den eiscli der Nederlanders, die van de invoerrechten bevrijd wilden zijn. Door deze astrijdreehten" voelde ook Frankrijk zich belemmerd ten-opzichte van zijn Congo- gebied en liet maakte daarom de bekende bedenkingen te Brussel, bij de samenkomst der technische commissie. Baar echter te Brussel spoedig concession gedaan werden tot intrekking of vermindering van die rech ten, heeft Frankrijk ziclt in de quaestie der invoerrechten bij de audere mogendheden aan gesloten en is nu aan het werk het verzet van het Haagsche Kabinet uit den weg te ruimen. Evenzoo verleende Frankrijk zijn bemiddeling ter Congo-coafereutie van Bei lijn in 1885, tusschen den Cougo-staat en Portugal. Deze onderhandelingen vinden nu sedert een dag of acht plaats en over haar loop hoort men niets. Maar de waarschijnlijkheid pleit er voor, dat nog vóór den alloop van deu eindtermijn (2 Januari 1891) Nederland zijn tot dusver gevoerd verzet zal laten varen." Hiermede strookt de mededeeling in de Independence van gisteren, dat de commissie haar werkzaamheden heeft hervat, dat de over eenstemming tusschen Frankrijk eude andere mogendheden over de tarieven aanstaande is én dat Meclerlunds toetreding zich niet lang meer zal laten wachten. De heer Henry Tindal heeft een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin hij aan dringt op het houden van een parlementaire enquête over den tegenwoordigen staat onzer weermiddelen. Ter motiveering merkt hij o. a. op, dat geen van de hoofdzaken, waarover in den loop van dit jaar zooveel is geschreven en gesproken, in de over de oorlogsbegroo- ting gewisselde stukken worden aangeroerd. Speciaal vermeldt hij de beschieting van Den Haag en de mobilisatie-voorschriften. In bij zonderheden zet hij daarop uiteen, dat het departement van oorlog bij al zijn regelingen van het denkbeeld schijnt uit te gaan, dat de vijand eventueel ons volkomen tijd zal laten voor orizè mobilisatieen hij vleit zich dat èen parlementaire enquête zal bewijzen, dat met déze noodlottige politiek ons volksbestaan op het spel staat. Hij dringt ten slotte aan op spoed, dan kan bij wederkomst der Kamer het résulfnat reeds bekend zijn. Dé dezer dagen verkrijgbaar gestelde ver guld metalen gedenkpenningen, dragende aan de èene zijde Tiet borstbeeld van wijlen Z. M. koning Willem Hl en daardoor veel gelijkenis hebbende .met een gouden tienguldenstuk, hébben reeds aanleiding gegeven tot bedrog, daar er een ia éene tapperij te Amsterdam als een tientje -werd uitgegeven. Eene te Amsterdam in het R.-k. leesge zelschap sUnitas" gehouden voordracht ein digde dr. Schaepinan met de volgende behartigenswaardige woorden Wat onze houding tegenover de regeering betreft, moeten wij niet vergelen, dat yecn regeering kan wijken voor eisclien, die buiten 's lands Parlement worden gehoord. Het zijn niet de geweerschoten, niet het- zingen der Marseillaise, die de revolutie maken, maar de wijze, waarop de wetten worden gehoorzaamd. Zij mogen naar geest noch woord, in titel noch jota worden ge krenkt, en do regeering. al moet zij rekening hoeden met wat in de dagbladen wordt ge schreven, mag zich niet laten leiden door de dagbladen. Bij den hemelGeen journalis- ticratie 1 (Applaus Do regocring moet wezen daar waar zij behoort te zijnbij de kroon en in de volksvertegenwoordiging. Wij, die den last der volksvertegenwoordiging dragen, dragen dien last met lust, maar tevens met dorheid. Wij zoeken ernstig naar een vergelijk, waarbij wij bij u kunnen komen met reine handen en mei een rein geweten. Wij staan tegenover het volk maar ook tegenover de kroon, en waar deze zegt».le mainticudrai", antwoorden wij met een: »Nous maintion- drons". Bij de firma Blussé Van Braam te Dor drecht ligt een adres van adhaosie ter lee- Icening aan dat van den hoor Joseph Jacobson te Rotterdam aan don minister van water staat, handel en nijverheid in zake do alge meen bekende slordige behandeling dei- passagiers van de Jloll. IJzeren-!Spoorweg- maatsehappij op 4 Dec. 11. De jiTIoilaniFcho IJzeren-Spoorwcg-iMaut- sclmppij" heeft gratificatiën toegekend aan do beambten van haar slation te's-Gravenhage en aan lipt minder personeel belooningeu geschonken, gelijkstaande aan vier dagen loon, wegens de buitengewone diensten, be toond op den d.ig der begrafenis des Koning». Door de directie der Hollandsche spoor wegmaatschappij is aan de Delftsche politie een geldelijke belooniiig toegekend, wegens de handhaving dei" orde aan liet station aldaar op den 4n December. Aaugezien ten gevolge van liet ij* in de rivieren bij te verwachten dooiweder mogelijk gevaar voor de dijken dreigt, zijn op last van den minister van oorlog bij de genietroepen, b\j de torpedisten en bij andere korpsen van het leger detachementen aangewezen voor ijsopruiniingen enotn bij buitengewone rivier- correspondentie, op aanvrage van de ingenieurs, dadelijk naar daartoe aangewezen plaatsen te worden gedirigeerd. Volgens mededeeling van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Noord-Hol land aan den geneeskundigen raad is hein gebleken, dat de vijf kinderen, in de maand Juni naar Parijs gezonden om de inenting van Pasteur te ondergaan, op "1 October jl. vol komen gezond waren. De heer Georges Berry, die voor eenigen tijd met verscheidene andere Fransche heeren de Nederlandsche landbouw-kolonie sFrede- riksoord" bezocht, hoeft zich aan het hoofd gesteld van een commissie voor het stichten van een dergelijke kolonie in het departement Les Landes. Wie rijdt sneller, een wiel- of een schaat senrijder? Vergelijken wij een der bésten van elke soort. De schaatsenrijder Donoghue legde Zondag 3 Eng. mijlen of 4827 meter af in 9 min. en 17 sec., terwijl de wielrijder L. Leestemaker eenigen tijd geleden te Miinchen 5000 meter in 9 min. en 97s sec.dus over een afstand van 173 meter meer, VU seconden minder tyd behoefde. {Sb/.) Te Katwijk a/d Rijn is Zondagochtend een 17-jarig meisjo uit Noordwijk in de verkeerde richting van de in gang zijnde tram gespron gen. Zij geraakte er onder en wondde zich aan de beide beenen en een der armen. Een bewoner van den Sir.gel te Amsterdam ontving een briefkaart waarop hem werd aan geraden f200 te deponeeren aan een adres op het Rembraudt-plein, bij gebreke waarvan zijn huis in biand gestoken zou worden. Hij gaf daarvan kennis aan de politie, die er echter niet in slaagde den schrijver op te sporen. In een gezin te Amsterdam werden Zater dagochtend twee dienstboden, die ter verwar ming van haar slaapvertrek doove kolen hadden meegenomen, bewusteloos gevonden. De eene werd spoedig tot bewustzijn terug gebracht, doch de andere is bezweken. In den Iaatsten tijd werden herhaaldelijk op de lijn UtrechtKampen onaangeteekende brieven met geldswaarden vermist. Vrijdag is nu door den commissaris van politie te Zwolle mot den hoofdinspecteur van politie aangehouden en naar hot politiebureau over gebracht de conducteur der postmalen J. Bokkers. Deze heeft aan don directeur van het spoorweg-postkantoor No. 3 eu diens commies bekend dien dag een brief met twee muntbiljetten van f 10 te hebben ontvreemd. Nadat in zijne portemoiuiaie bovendien nog f 60 nan nuintpapier werd gevonden, bekende hij aan bet politiebureau die ook. uit een tweeden brief te hebben ontvreemd, terwijl hij zich vroeger aan meerdere dergelijke dief stallen had schuldig gemaakt. De man is naar het huis Van bewaring overgebracht. (Ilbl.) Uit een door don heer commissaris van politie te 's-llosch ingesteld nauwkeurig onder zoek, aangaande het in verschillende dag bladen belichaamd gerucht, ais zouden bij verbouwing van een pand aldaar, doodsbeen deren zijn gevonden, 'tgecn men in verband bracht met liet voor 20 jaren vermissen van een ambtenaar van 's rijks belastingen, is gebleken, dat zoowel het vinden van die beenderen, als hot vermissen toen van een ambtenaar geheel en al onwaar is. liet mag, raadselachtig heeten, hoc zoo'u verhaaltje waarvan in het geheel niets waar is, ia de wereld is gekomen. (l'rov. A'br.en B. Ct.) De voor eenige dagen overleden oudste inwoonster van Breda, de ruim 103-jarige Ant. de Colonic, werd Maandag met groote stalie begraven. Het muziekgezelschap nCoei- lia" opende met oiniloersde banier den stoet en voerde van bet sterfhuis tot op het kerk hof treurmarsehen uit. Eene ontzaglijke menigte was op do been om de zeldzame uitvaart hij te wonen. Men schrijft uit 's Ileereuhock van 21 dezer aan de X. R. Ct.: Een ruim 35-jnrige jonkman alhier ver schrikte zoo lievig op het vernomen der doods tijding zijns vaders, dat hij de spraak verloor. Den v ilgenden dag schrikte hij weder door het geroep van brand, waardoor hij op een maal zijne spraak terugbekwam. Een oud moedertje te Aehlum kreeg ver loden week onverwacht bezoek over ijs en wel van twee 76- en 74-jarige tante- zeggers uit Welsrijp, die er nog zoo vlug over waren gegleden, dat een 20-jarige klein zoon der oude vrouw moest verklaren, slechts met moeite mee te kunnen komen, 's-Gravenhage. Als taxateurs voor do roerende goederen, beboerende tot de nalaten schap van wijlen Z. M. den Koning, zijn voor het kantongerecht alhier beëedigd de heeren W. F. Hardenberg eu J. J. II. Ruhr, beiden alhier. Breda. In eene Maandag gehouden buitengewone vergadering van den gemeen teraad, ter behandeling van het ontwerp- scheepvnai'tkanaal van de Zuid-Willemsvaart naar de rivier de Mark, bij Terheiden, is besloten voor f 100,000 in de kosten bij te dragen. Te Keulen is Zaterdag bet geneesmiddel van Koch toegepast op twee zeer tuberculeuse koeien da eerste patiënten van dia soort. De goederenwagen van den trein, waarmede Bismarck van Berlijn naar Friediiehsruh reisde, is door brand vernield. De gcbeele bagage van den ex- kanselier ging mede te loor en men vreest dat belangrijke papieren verloren zijn. In de Belgische gemeente Santvlict, bij Osseq- dvecht, zijn teil gevolge van Je hevige koude eene vrouw en twee kinderen in hunne woning dood gevroren. Te Duinkerken is een kind in de wieg bevroren. De vermaarde en ook hier te lande zeer ge liefde Deensehe componist Niels W, Gnda is Zon dag te Kopenhagen in ruim 73-jarigen ouderdom overleden. Van zijne toonwerken zijn behalve acht syoa- phonieën, verschillende ouvertures en een aantal composition voor kamermuziekhet meest bekend zijn Erl/migstochter, Kalanus, Die Kreuzfahrer, Frühlingsbotschaft enz. De Fransche historieschilder en aquarellist Eugene Louis Lami.is Zaterdag te Parijs overleden, in den ouderdom van 01 jaren. Het hof van assises der Seine heeft Eyraqd schuldig verklaard aan den moord op den deur waarder Gouffé «n hem veroordeeld tot de straffe des doods. Aan Gabriolle Bompard werden, onder aanneming van verzachtende opstandigheden, 20 jaren dwangarbeid opgelegd. Beiden verroerden zich niet. Eyraud zal van zijn vonnis in beroep komen. li)'

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3