1 p A°. 1890. Donderdag 25 December. N°. 7655 s jes es Tweede Blad ier- en -veertigste Jaargang. jes :n. ft, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGëverT jT odé. igen- elen. JtuitenlaudscUe Berichten. Bimienlandsclie Berichten. Post en Telegraphie. wyn- elling Rol- on ?5 tende. itrioel, dig en r't ge en kan ;d een •sonen. zegels. 3.50. enen. (1UIUT. AnoNNf.MKNTSt'RUS, per kwartaal franco pee post, door liet gelieele Rijk Afrniitlerlijke uoininers 1.85. - 2.50, - 0.10. BUHEAIl! HARKT, E, 131. Advertentieprijs tan 1—10 gewone regels met inbegrip van cene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Diukhaai. geplaatst wordt tegen twekham. berekend. ies. .'elen. oper ekend iet te fraat 'J ENilËLANl). Bij de parlementaire verkiezing te Kilkenny werd Hennessy,' de anti-Parnellistische can- didaat, met groote meerderheid gekozen. Het plan voor de wereldtentoonstelling te Ciiicago moet weder in een bedenkelijk sta dium verkeeren, doordien de president der Unie weigert de desbetre(lende proclamatie uit te vaardigen zoolang niet het garantie fonds van tien millioen volteckend zal zijn. hetgeen echter moeielijk gaat sedert het tentoonstellingscomitd in beginsel besloot de tentoonstelling des Zondags gesloten te hou den en zich daardoor vele vermogende Duitschers te Chicago tegen maakte. Ook zou de commissie eene oude verordening hebben opgedolven, volgens welke de Illinois- centrnl-maatschappij het uitsluitende toe gangsrecht heeft naar de meeroevers, waar de tentoonstélling komen zou. Dientengevolge zou er een ander terrein uoodig geworden zijn en zou de geheele tentoonstelling twij felachtig 'zijn geworden. De mormonen hebben in Noord-Mexico 3 millioen acres land gekocht en ruim 10,000 hunner verhuizen derwaarts. In telegrammen uit Lissabon wordt liet tegengesproken dat de Portugeesche regee ring voornemens zou zijn, in Oost-Afrika aan eene groote charter-compagnie landeonces- siën te verlesnen. D I T S C II L A N D. Verscheidene liberale bladen maken zich bezorgd, dat Bismarck zich weder actief in de politiek zou gaan mengen, omdat hij Maan dag door zijn Hamburger orgaan de ontbin ding van den üuitschen Rijksdag en de Prui sische Kamer zou hebben aanbevolen, opdat de natie omtrent de nieuwe tolpolitiek met Oostenrijk gepolst worde. De National Zei- lung bezweert met bezorgdheid den grooten man, toch niet in den partijstrijd den vinger te gaan steken, maar aan zijnen historischen roem to deuken. F R A N' K R IJ K. Er heeft zich te Parijs eene vereeniging gevormd ter bestudeering der sociale vraag stukken en ter bestrijding van het staats socialisme. Bisschop Freppel is tot voorzitter dier vereeniging benoemd, Te oordeelen naar de andere leden van het bureau, schijnt zij een clericaal karakter te hebben. ZWITSERLAND. De Bondsraad benoemde Welti tot voor zitter, Frank tot minister van oorlog en Hauser tot minister van financiën, in de overige departementen is niets veranderd. RUSLAND. De czaar ontving Maandag jl. in eene plech tige audiëntie den adjudant-generaal van «ijlen 2. AI. Willem III, luitenant-generaal jhr, G. M. Verspijck, door H. M. de Koningin- weduwe.Regentes, afgevaardigd ter aankon diging van het overlijden des Konings en de troonsopvolging van Koningin "Wilhelmina. mr. Verspijck stelde zich aan de keizerin voor. Daarna ontvingen de keizer en de keizerin den adjudant, kapitein J. E. N. lu on Sirtema van Grovestins, die aangewezen was om jhr. erspijek op zijne missie te vergezellen. ITALIË. Koning Humbert heeft Zaterdag de com mission uit den Senaat en de Kamer van afgevaardigden ontvaugen, ter overhandiging van het adres n antwoord op de troonrede. De koning heeftin zijn antwoord zijn vasten wensch uitgedruktom dun financieelen toestand te verbeteren zonder verhooging van belasting. De rechtbank te Rome heeft den gewezen portier der Oosten rij ksche ambassade, die den gezant met steenen wierptot D'/a maand gevangenisstraf veroordeeld. De republikeinen en de ivredentisten heb ben Zaterdag te Rome en in eeuige andere steden de gewone manifestatie ter eere van Oberdank gehoudenmaar zij was weinig indrukwekkend. Eenige honderden personen te Rome zijn naar het Kapitool gelvokken, om kransen om het borstbeeld van Garibaldi te hangen, doch de politie heeft slechts aan eenigen hunner toegang binnen het 'hek verleend. De politie had vooraf voorzorgs maatregelen genomen tot handhaving der orde. De paus ontving gisteren de kardinalen tot het ontvangen hunner Kerstwenschen. By die gelegenheid zeide de paus, dat Italie's houding tegenover de kerk aan dit koninkrijk rampen en beroeringen berokkenen zal. De worsteling .heeft haar toppunt bereikt. De paus wenscht dat Italië van zijne misstappen tot inkeer kome. AMERIKA. Luidens een bericht uit Panama 'is liet contract met Wyse bekrachtigd en aldus de concessie voor het Panama-kanaal op goede voorwaarden voor tien jaar verlengd geworden. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld: Het gerucht loopt dat de politie het spoor heeft ontdekt van een komplot, dat ten doel lieert de regeering omver te werpen. Ver scheidene arreslatiën hadden plaats. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 23 December. In do zitting van heden is de behandeling der bogiooting van het dep. vnn waterstaat, handel en nijverheid voortgezet. Nadat enkele sprekers op sommige posten aanmerking hadden gemankt, die door den minister werden wederlegd, was bij art. 122 (spoorwegdiensten) aan de orde de interpellatie van den heer Dijckmeester over de exploitatie van den spoorweg RotterdamDor drechtArnhemNijmegen, door da Hóll. Spoor wegmaatschappij. De spr., die in liet breede uiteenzette hoe in het geheele land vooral in de streek RotterdamArnhem—Nijmegen, geklaagd wordt over de exploitatie dezer lijn, resumeerde zijne interpellatie in de volgende vragen: 1°. Is de regeoring bekend met de zeer ge brekkige exploitatie van de fijn RotterdamDnrdi ArnhemNijmegen door de Hollandsche Spoor wegmaatschappij 7 2°. Zoo ja, heeft do regoering reeds maat regelen genomen om aan den onhoudbaren toe stand een einde te maken en, hebben die nog niet plaats gehad, welke maatregelen denkt de regecring dan te nemen 7 en 3°. zal de.regearing, wanneer de Roll. Spoorw.- maats. niet voldoet aan de bepalingen, overeen komstig art. 27 van hot contract, het vervallen verklaren van de overeenkomst bewerkstelligen 7 Op voorstel van den heer Schaapman werd met 50 togen 30 stommen besloten dat de Kamer den 13n Januari aanstaande zal terugkomen, om dan de stedenwet te behandelen onder de eerste zaken. De heer Van Kerkwijk stelde nu voor uitstel van hoofdstukken X on XI en de begrooting van Suriname en do Indische maildienst-contracten van do agenda af te voeren, ter behandeling in Januari vóór de stodenwek Na discussie is dit voorstel aangenomen met 58 tegen 29 stemmen. Do minister van kolonién achtte, na deze be slissing, de terugkomst der Kamer in het begin van Januari noodzakelijk. Do minister van waterstaat antwoordt aan den heer Dijckmeester, dat verschillende oorzaken meewerkten voor de belemmering van het ver keer op du lijnen der Huil. Spoorwegmaatschappij, als: nieuwe treindienst, nieuw personeel, andere locomotieven en buvena! de buitengewone ver men during van het vervoer. Aansluiting te Goldermalsen is door overleg met de beide spoor wegmaatschappijen verzekerd. Ailes wordt gedaan om den toestand te verbeteren en de minister is volstiekt niet geschokt in zijne overtuiging omtrent de goode resultaten der spoorwegover eenkomsten, Verschillends punten omtrent de spoorwegen werden nog behandeld. Hedenavond voortzetting. Avondzitting van 23 December. In deze zitting worden de beraadslagingen over hoofdstuk IX (waterstaat, handel en nijver heid) vooitgezct. De heer Vos de Wael beklaagt zich er over, dat up de lijn ZwaluwaV Bosch niet meer op do vroegere halten wordt gestopt. De heer Van Kerkwijk dringt aan op het ver voer der brievenmalen langs de lijn Boxtel VVesel. De minister beantwoordt de verschillende sprekers. De lijn Sittard—HeerleSimpelveld zal tot stand komen, evenals de lijn SittardEindhoven. Limburg wordt niet bij andere provinciën achter gesteld, In de locuulspoorwegen kan oogenblikkelijk geen verandering gebracht worden wegens in- grijpiug in den dienst, in zake de stations Dor- di echt en Maastricht wil de minister nader over wegen. liet neorilornet wordt niet achtergesteld bij liet zuidernet, door watercomiuunicatie is de concuirentie in 't noorden, sterker dan in 't zuiden, In zuke pensioenlegeling heeft de i)oil. spoor wegmij. eone geheel nieuwe regeling ontworpen. Op de lijn Zwaluwe—'s-Bosch zal een locaal- spoor aangelegd worden, de lijn BoxtelWesel wordt overwogen. Met do spoorwegmaatschappijen is in overleg getreden bij liBt nemen van maatregelen zal meer worden gelet op hel belang van den dienst dun wel op dividenden. De heer Zaaijer zegt dat er slechts twee klach ten bij hem zijn ontvangen wegens onvoldoende aanvoer van wagens en dringt aan op verbetering van hel emplacement aan hut station Leeuwarden. De minister erkent dat deze klachten zijn ge uit et. tot een ernstig onderzoek aanleiding hebben gegeven, terwijl veibeteing van het emplacement in overweging is. De heet' Goeman Borgesius dringt aan op een halte boven S.ippeineer in bet belang der veen koloniën, naai bij de beer Veegens zich aansluit. De hoeren Ruland en Clercx danken den minister voor zijne toezeggingen omtrent de Limburgsche lijnon. Hiermede is het debat van dit artikel en de interpellatieDijckmeester gesloten. Bij de spoorwegbegrooting dringt de heer Van der Borch op spoed aan omtrent de, lijn Rotterdam IIoek-van-Hollandde minister ver wijst hem naar zijn schriftelijk antwoord. Do spoorwegbegrooting wordt zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Bij art. 36 (visscherijen en bevordering van den zalmrijkdom der rivieren) ageert de heer Reekers tegen de regoering om een gedeelte van het subsidie uan Nederl. visscherijen te ont nemen, daar dit tot dusver uitstekend heeft ge werkt, waarop de heer Van Bylandt het voorstel der regcoring aanbeveelt als eenvoudige proef neming en de minister zich beroept op nrm aan tal binnen- en builenlandschu deskundigen. De lieer Lielinck sluit zich geheel aan bij de zienswijze van den heer Reekers, de lieer Kolk man bestrijdt die van don heer Van Bylandt om met Nedeiïandsch geld zalmeieren te koopen die ons toebehooren de lieer Oppedijk adviseert tot aanneming van dit amendement. Art. 36 wordt goedgekeurd. Bij art. 148 (subsidie voor de verbetering van Ned. paardenrassen) geeft do heer A. v, Dodem eenige wenken- welke zullen overwogen worden. Bij art. 162 (posterijen) dringt de beer Ruland aan op een andere regeling tan het port der buitenlandsclie briefkaarten voor do grens provinciën. De heer Kerdijk bespreekt de voorgestelde traktementsverhooging der beambtenzij moet niet alleen bij vacatures worden toegepast. De heer Van Kerkwijk heeft ze met groot genoegen begroet, doch meent dat telegraafbeambten gelijke rechten moeten hebben als postambtenaren. Na repliek van den minister worden alle overige artikelen en bet geheele hoofdstuk zonder stemming aangenomen. De wet op de middelen wordt zonder beraad slaging aangenomen. Daarna werden nog eenige kleine wetsont werpen aangenomenwaarna de Kamer is gescheiden. Regeling van het inkomen der Kroon. Ingevolge art. 24 van de grondwet behoort het inkomen des Konings bij elke troonsbeklim ming te worden geregeld. Ter voldoening aan die bepaling is een ontwerp van wet aan de Staten Generaal ter bekrachtiging aangeboden. Daarbij wordt voorgesteld het bedrag hetwelk Koningin Wilhelmina uit 's lands kas zal genie ten, te bepalen op een som van f 600.000, alzoo op hetzelfde cijfer, hetwelk bij de wet van 19 Augustus 1849 aan wijlen Koning Willem III was toegezegd. Volgens art. 24 van de grondwet geniet de Ko ningin, belmlve een bij de wet te bepalen inkomen uit 's landskas, mede de inkomsten uit de domeinen, bij de wet van 26 Augustus 1822 aan Koning Willem I als putrimonieei goed afgestaan, en door Koning Willem II aan den staat tot Kroondomein teruggegeven. De opbrengsten van die domeinen hebben, gedurende de regeering van Koning Willem 111, bedragen gemiddeld f 646.456 per jaar. Vanwege het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid wordt in de Staatscourant van 24 dezer het volgende bekendgemaakt: Bij den buitengewonen toevoer van brieven en andere slukken voor den Nieuwjaarsdag is vertra ging in de bestelling onvermijdelijk. Door vroegtijdig ter post bezorgen kan daaraan echter worden te gomoet gekomen. Bij wijze van proef zullen dit jaar de brieven welke men op den Nieuwjaarsdag wenscht besteld te zien, reeds van den 27n December af ter post kunnen worden bezorgd.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5